Dům U Zlatého jednorožce

Pha1 - Staromak_Dum U Zlateho Jednorozce110607_001

Přesuňme se společně do jižní části Staroměstského náměstí. Památkou, která nás bude nyní zajímat je dům U Zlatého jednorožce, který se nachází na nároží Železné ulice, vedoucí směrem k Václavskému náměstí. Dům je také někdy označován, jako dům U Bílého koníčka nebo dům U Červených dveří. Tyto názvy získal v minulosti například díky domovnímu znamení, které bylo na budově umístěno.

Rozcestník: vše o Domě U Zlatého jednorožce více čtěte zde

Historické ohlédnutí
Původně zde stávaly dva románské domy, k jejichž spojení došlo pravděpodobně v letech 1357 – 1359. Pozůstatky obou románských staveb se doposud dochovaly v podzemí domu U Zlatého jednorožce. V závěru patnáctého století byl dům, pod dozorem slavného stavitele a kameníka Matyáše Rejska, přestavěn ve stylu gotiky. Právě gotická klenba domovního průjezdu, která se z tohoto období v prakticky neporušeném stavu dochovala, dnes patří mezi velmi vzácné unikáty Starého Města pražského. Klenba je překrásně zdobená tesanými listovými ornamenty, které výrazně přispívají k celkové jedinečnosti těchto stavebních prvků.

Praha 1 - Dům U Zlatého Jednorožce V sedmnáctém a následně v osmnáctém století došlo k mnoha přestavbám domu. Nejprve byla provedena barokní přestavba, kterou provedl stavitel František Maxmilián Kaňka. Nejvýznamnější však byly úpravy v klasicistním slohu, které si dnes máte možnost prohlédnout.

Zajímavosti
Pro historii domu U Zlatého jednorožce byl významný především rok 1781. Téhož roku zde totiž významný knihkupec W. Ch. Gerle otevřel zcela první veřejnou čítárnu časopisů a půjčovnu knih v Praze. Tento krok byl významný především pro rozvoj vzdělanosti, neboť se tak knihy rozšířily mezi široké vrstvy obyvatel. V letech 1838 – 39 bydlel právě v tomto domě velice významný český básník a novinář, zakladatel české žurnalistiky a literární kritiky, Karel Havlíček Borovský. O deset let později se dům U Zlatého jednorožce proslavil jako místo, ve kterém zřídil významný český hudební skladatel Bedřich Smetana, svoji první hudební školu. Skutečnost, že zde byla škola zřízena, dokládá pamětní deska, umístěná na přední části domu. Mezi okny v prvním patře domu je dále umístěn reliéf Madony. V současnosti se zde nachází Galerie umění a restaurace.

………………………………………………………………………………………………………………………

Aktuální pořádané akce:

………………………………………………………………………………………………………………………

Žádné Události

………………………………………………………………………………………………………………………

FOTOGALERIE:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

KONTAKT:

………………………………………………………………………………………………………………………

Adresa:
Staroměstské náměstí 20/548,
Staré Město, 110 00

GPS: 50°5’13.423″N, 14°25’17.267″E

Objekt není veřejně přístupný

Spojení:
Tram: 17, 18, 53 Staroměstská (odtud ulicí Kaprova)
Bus: 207  Staroměstská (odtud ulicí Kaprova)
Metro: A – Staroměstská (odtud ulicí Kaprova)

GPS: 50.086764,14.419971

Dopravní spojení:
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde

Našli jste v článku chybu ?  Napište nám do komentáře pod článkem a nebo na email: info@praguecityline.cz. Děkujeme

………………………………………………………………………………………………………………………

MAPA:

………………………………………………………………………………………………………………………

loading map - please wait...

Dům U Zlatého jednorožce 50.087126, 14.421396 Dům U Zlatého Jednorožce Dům U Zlatého jednorožce se nachází na nároží Železné ulice, vedoucí směrem k Václavskému náměstí. Dům je také někdy označován, jako dům U Bílého koníčka nebo dům U Červených dveří. Adresa: Staroměstské náměstí 20/548, Staré Město, 110 00 GPS: 50°5\'13.423\"N, 14°25\'17.267\"E Objekt není veřejně přístupný

………………………………………………………………………………………………………………………

KE STAŽENÍ: TURISTICKÝ PRŮVODCE OKOLÍ

………………………………………………………………………………………………………………………

Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum

  Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum (velikost souboru: 6,8 MiB)

Aktualizováno: 14.10.2018 - Tištěný průvodce ve formátu PDF + nově se SLEVOVÝMI KUPÓNY vás provede historickým centrem Prahy 1. Asi nikde jinde nenajdete takovou koncentraci historických památek a míst, kde na vás dýchá historie a romantika dávno zašlých časů. Málo kde můžete chodit po stejných cestách jako Franz Kafka, Wolfgang Amadeus Mozart, pražský Golem, Jaroslav Hašek nebo klukovská parta z Foglarových Rychlých šípů.

Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version

  Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version (velikost souboru: 7,1 MiB)

Updated: 30.10.2018 - Prague 1 still belongs to one of the most attractive parts of the whole Prague. Probably nowhere else you can find such a concentration of historic monuments and places where the history and romance of bygone times are all around you. + DISCOUNT COUPONS

Zajímavé odkazy
P
amátky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
- zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde

Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde 
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

Klub-přátel_mala_upoutavka

Pražské muzeum pověstí a strašidel

Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.

» Pokračování »« « Staroměstský orloj – historie | Palác Kinských na Staroměstském náměstí – popis » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

Zanechat komentář