Nerudova ulice v Praze

Praha 1 - Nerudova ulice003

Za další příjemnou procházku se dnes vydáme opět do centra hlavního města, tentokráte do jedné z nejznámějších pražských ulic. Nejprve se ulice, o které si dnes budeme povídat, jmenovala Sporrengasse, česky tedy Ostruhová. Nebudeme vás dále napínat, jedná se o známou Nerudovu ulici. Tak tedy vzhůru do bydliště slavného českého spisovatele a básníka, Jana Nerudy. Poznejme tak krásy ulice, vedoucí z Malostranského náměstí až k branám Pražského hradu, ulice, jež byla v minulosti součástí Královské cesty.

Rozcestník: Nerudova Ulice

Dům U Dvou Slunců Název Nerudova získala tato ulice proto, že právě zde žil v domě U Dvou slunců Jan Neruda. Ulice se tak stala inspirací pro mnohá jeho díla, například pro povídky Malostranské.  Příjemnou atmosféru navodí nádherné historické domy. Prohlídnout si tak můžete jejich zachovalé starobylé zdobené dveře a historická domovní znamení, jako jsou nádherné sošky, reliéfy a obrazy. Obrazy jsou umístěny převážně u vchodu do domů. A k čemu se vlastně používaly? Tyto obrazy se v minulosti používaly stejným způsobem, jako se dnes užívá číslování ulice. Podle toho pak nesly domy obvykle i své jméno, jako například U Dvou slunců, U Červeného lva, U Zlaté koruny, U Osla v kolébce. V domě U Tří housliček, bydlely v minulosti tři rodiny pražských významných houslařů. Dále si zde máte možnost prohlédnout fasádu s malbami řeckých bohů. V domě U Zlaté číše zase bydlela zlatnická rodina.

Nádherné historické paláce:
V Nerudově ulici si také můžete prohlédnout barokní Morzinský palác. Toto dvoupatrové sídlo rodu Morziců vyniká svými nadokenními římsami a balkonem, který podpírají dvě heraldické sochy Maurů. Zajímavostí je, že právě v tomto paláci byla zřízena první pražská protestantská modlitebna. V letech 1713-1714 zde došlo k rozsáhlé přestavbě podle plánů Jana Santiniho Aichla. Průčelí paláce je ozdobeno plastikami mouřenínů, kteří pocházejí z dílny Ferdinanda Maxmiliána Brokofa.

Avšak nejmonumentálnější stavbou v Nerudově ulici je palác původně Kolovratský čp. 214. Tato rezidence byla od roku 1768, podle svých nových majitelů, nazývána Thun-Hohenštejnský palác. Jeho počátky sahají do let 1721-1726 a pravděpodobně byl také jedním z projektů Jana Santiniho Aichla. Palác dnes slouží jako italské velvyslanectví.

Praha 1 - Nerudova ulice horní část Ulice plná ojedinělých unikátů:
V Nerudově ulici není nouze ani o sakrální památky, mezi které je nutné zmínit kostel Panny Marie Andělské a svatého Kajetána. Zajímavostí je, že tento kostel nemá žádné věže. Vybudován byl v letech 1711-1717. V té době zde stával také klášter, ve kterém se 22. února roku 1835 první veřejné divadelní představení. Divadlo disponovalo sto osmdesáti sedadly a vůdčí osobností Kajetánského divadla byl Josef Kajetán Tyl.

Rozcestníky všech památek: ZDE

Zajímavosti:
Nerudova ulice je také plná několika unikátů. Jedním z nich je, že zde od 3. března 1908 do 17. listopadu 1909 jezdila první pražská autobusová linka, tedy vůbec první autobusová linka v českých zemích. Byla však pro opakované havárie zrušena a další linky byly zavedeny až v červnu roku 1925.

A co dodat závěrem? Snad jen to, že pokud jste se dostatečně pokochali krásami jedné z nejzajímavějších pražských ulic, můžete se pohodlně vydat na Pražský hrad ulicí Ke Hradu.

Lucie Niebauerová


………………………………………………………………………………………………………………………

Aktuální pořádané akce:

………………………………………………………………………………………………………………………

Žádné Události

………………………………………………………………………………………………………………………

FOTOGALERIE:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

KONTAKT:

………………………………………………………………………………………………………………………

Adresa:
Nerudova
118 00 Praha-Malá Strana

Spojení:
Bus: 292 – Nerudova
Tram:  12, 20, 22, 57

Dopravní spojení:
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde

GPS: 50°5’17.88″N, 14°24’6.84″E
………………………………………………………………………………………………………………………

MAPA:

………………………………………………………………………………………………………………………

loading map - please wait...

Nerudova ulice: 50.088531, 14.401769

………………………………………………………………………………………………………………………

KE STAŽENÍ: TURISTICKÝ PRŮVODCE OKOLÍ

………………………………………………………………………………………………………………………

Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum

  Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum (velikost souboru: 6,8 MiB)

Aktualizováno: 14.10.2018 - Tištěný průvodce ve formátu PDF + nově se SLEVOVÝMI KUPÓNY vás provede historickým centrem Prahy 1. Asi nikde jinde nenajdete takovou koncentraci historických památek a míst, kde na vás dýchá historie a romantika dávno zašlých časů. Málo kde můžete chodit po stejných cestách jako Franz Kafka, Wolfgang Amadeus Mozart, pražský Golem, Jaroslav Hašek nebo klukovská parta z Foglarových Rychlých šípů.

Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version

  Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version (velikost souboru: 7,1 MiB)

Updated: 30.10.2018 - Prague 1 still belongs to one of the most attractive parts of the whole Prague. Probably nowhere else you can find such a concentration of historic monuments and places where the history and romance of bygone times are all around you. + DISCOUNT COUPONS

Prague Tourist Guide - From Petrin Hill to Prague Castle

  Prague Tourist Guide - From Petrin Hill to Prague Castle (velikost souboru: 4,7 MiB)

Aktualizováno: 27.10.2015 - Dear friends, this for many the most romantic track in Prague will take you around the most beautiful part of the Prague Petřín Hill, you will not miss the Petřín Lookout Tower, Mirror Maze, Rose Garden or Strahov Monastery. You will pass the places with the most beautiful views and in case of good visibility you will see also the distant surroundings of Prague. In the end the track will take you to Prague Castle. You can take a walk also in the evening or at ni-ght.The lanterns will be shining nicely and you will feel the atmosphere of the mysterious or even mystical Pra-gue.

Turistický výlet Prague City Line - Petřínskými sady na Pražský hrad

  Turistický výlet Prague City Line - Petřínskými sady na Pražský hrad (velikost souboru: 4,5 MiB)

Aktualizováno: 22.1.2016 - Tato pro mnohé nejromantičtější trasa v Praze vás provede nejkrásnější částí pražského vrchu Petřín, neminete Petřínskou rozhlednu, Bludiště, Růžový sad ani Strahovský klášter. Projdete místy s nejkrásnějšími výhledy na Prahu a v případě dobré viditelnosti i na daleké okolí Prahy. Nakonec vás cesta dovede až na Pražský hrad.

Turistický průvodce Prague City Line - PRAŽSKÝ HRAD

  Turistický průvodce Prague City Line - PRAŽSKÝ HRAD (velikost souboru: 21,9 MiB)

Pražský hrad patří mezi nejkrásnější a nejrozlehlejší památky Prahy. Pojďme společně navštívit místo spojené s bájnými knížaty, králi a prezidenty. Místo, kde se utvářely dějiny našeho státu.

Turistický výlet Prague City Line - Od Hvězdy na Pražský hrad

  Turistický výlet Prague City Line - Od Hvězdy na Pražský hrad (velikost souboru: 4,5 MiB)

Tato trasa je publikována jako součást série poznávacích a naučných tras Prahou, které jsou vhodné pro výlety a procházky Prahou. Trasa vede touto oblastí: Obora Hvězda - Letohrádek Hvězda - Ladronka - Petřín - Strahov - Pražský hrad

Zajímavé odkazy

Památky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
- zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde

Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde 
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

Klub-přátel_mala_upoutavka

Pražské muzeum pověstí a strašidel

Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.

» Pokračování »« « Malostranské náměstí – domov významných osobností či pozorovatelna STB | Strakova akademie – zajímavosti » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

Zanechat komentář