Křižovnické náměstí patří mezi nejmenší pražská náměstí

Pha1_Krizovnicke namesti150118_003

Při procházkách po Starém Městě pražském na pravém břehu Vltavy nedaleko Karlova mostu dojdeme na Křižovnické náměstí. Řadí se k nejmenším náměstím v Praze a nalezli bychom jej na trase Královské korunovační cesty.

Rozcestník: vše o  Křižovnickém náměstí více čtěte zde

 

Stručný popis Křižovnické náměstí
Jak jsme se již zmínili, jedná se o jedno z nejmenších pražských náměstí a je obklopeno množstvím budov. Na severní straně náměstí lemuje kostel svatého Františka z Assisi. Na východní straně náměstí každého turistu jistě zaujme průčelí kostela Nejsvětějšího Salvátora. Tento kostel je dnes součástí komplexu pražského Klementina. Podél této strany náměstí také vede tramvajová trať a místní komunikace, která projíždí kolem budovy Karlovy lázně.

Křižovnické náměstí a Staroměstská mostecká věž Staroměstská mostecká věž
Největší dominantou je všakStaroměstská mostecká věž, která návštěvníky zavede přímo na Karlův most. Věž je považována za jednu z nejkrásnějších gotických staveb Evropy. Věž vzniklas společně s mostem díky staviteli Petru Parléřovi. Jedná se o jakýsi typ vítězného oblouku. Zajímavá je ale také výzdoba, kterou si můžete z Křižovnického náměstí prohlédnout. Výzdoba na této straně je rozdělena do čtyř pater. V nejnižší části se dochovaly menší konzolové plastiky. O patro výše si můžete prohlédnout dochovalé erby různých historických zemí, kterým vládli Lucemburkové. Dále si prohlédnete původní městský znak Starého Města pražského. O něco výše se nachází trojice gotických soch. Zleva můžete spatřit císaře Karla IV., po jeho boku svatého Víta a také římského krále Václava IV. Nad nimi je umístěn erb se svatováclavskou orlicí. Z druhého patra shlíží svatý Vojtěch a Zikmund, kteří mají pod nohama plastiku lva.

-

Rozcestníky všech památek: ZDE

Křižovnické náměstí a socha císaře Karla IV. Pomník otce vlasti Karla IV.
Kromě této věže bychom neměli opomenout novogotický pomník císaře českého krále a císaře Karla IV., pocházející z dílny drážďanského sochaře Arnošta Hähnela. Jedinečnost pomníku spočívá v tom, že byl odhalen v roce 1848, tedy k pětistému výročí založení Karlovy Univerzity. V témže roce bylo náměstí přestavěno do podoby, kterou známe dnes. Původní náměstí bylo rozšířeno a došlo k zakrytí zbytků oblouků z Juditina mostu.

Zajímavosti s náměstím spojené
Název náměstí byl odvozen od řádu Křížovníků s červenou hvězdou, který sídlil v nedalekém klášteře. Tento řád zde do roku 1342 pečoval o Juditin most, kde vybíral také mýtné. Na tomto náměstí v minulosti býval viniční úřad, jehož existenci připomíná sloup se sochou sv. Václava v severovýchodní části náměstí. U sloupu je podle dochovaných pramenů nejstarší kamenná dlažba v Praze. Zdivo na klášteře křižovníků podle všeho obsahuje bývalou mostní věž zaniklého Juditina mostu. Pod úrovní dnešního náměstí se údajně nachází původní přístupový chodník mostu také s původní dlažbou.

………………………………………………………………………………………………………………………

Aktuální pořádané akce:

………………………………………………………………………………………………………………………

Žádné Události

………………………………………………………………………………………………………………………

FOTOGALERIE:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

KONTAKT:

………………………………………………………………………………………………………………………

Adresa:
Křižovnické náměstí
110 00 Praha 1

GPS: 50.086153,14.413552

Spojení:
Tram: 17, 18, 53 – Staroměstská
Bus: 133  – Staroměstská
Metro: A – Staroměstská

Dopravní spojení:
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde

………………………………………………………………………………………………………………………

MAPA:

………………………………………………………………………………………………………………………

loading map - please wait...

Karlův most 50.086556, 14.410865 Karlův most Karlův most, který po staletí střeží cestu mezi Starým Městem a Malou Stranou, je bezpochyby jedním z nejnavštěvovanějších míst Prahy http://www.praguecityline.cz/karluv-most

………………………………………………………………………………………………………………………

KE STAŽENÍ: TURISTICKÝ PRŮVODCE OKOLÍ

………………………………………………………………………………………………………………………

Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum

  Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum (velikost souboru: 6,8 MiB)

Aktualizováno: 14.10.2018 - Tištěný průvodce ve formátu PDF + nově se SLEVOVÝMI KUPÓNY vás provede historickým centrem Prahy 1. Asi nikde jinde nenajdete takovou koncentraci historických památek a míst, kde na vás dýchá historie a romantika dávno zašlých časů. Málo kde můžete chodit po stejných cestách jako Franz Kafka, Wolfgang Amadeus Mozart, pražský Golem, Jaroslav Hašek nebo klukovská parta z Foglarových Rychlých šípů.

Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version

  Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version (velikost souboru: 7,1 MiB)

Updated: 30.10.2018 - Prague 1 still belongs to one of the most attractive parts of the whole Prague. Probably nowhere else you can find such a concentration of historic monuments and places where the history and romance of bygone times are all around you. + DISCOUNT COUPONS

Zajímavé odkazy

Památky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
- zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde

Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde 
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

Klub-přátel_mala_upoutavka

Pražské muzeum pověstí a strašidel

Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.

» Pokračování »« « Bodies – Body The Exhibition výstava, která změní váš život opět v Praze | Kostel sv. Martina ve zdi – místo, opředené několika unikáty » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

Zanechat komentář