Královská cesta – úvod

IMG_7960

Korunovace nového krále a panovníka byla pro obyčejné lidi a celé království velmi důležitá událost. Lidé totiž vždy spojovali s novým panovníkem velké naděje na lepší budoucí život.

Stránka:  Královská cesta a korunovace českých králů čtěte zde

Přemysl Oráč - bájný kníže Proto bylo pro nastávajícího krále velmi důležité se lidem představit a ukázat sílu svého majestátu a korunovační cesta byla vhodným místem , kde ukázat svoji sílu a lesk moci.

Celá korunovační cesta navazovala na starou tradici ještě z dob bájného Přemysla Oráče, který byl podle legend prvním českým panovníkem a jeho první cesta vedla ze Stadic právě na Pražský hrad.

Stejně tak většina českých králů začínala svoji korunovační cestu v Královském dvoře a končila korunovací ve Svatovítské katedrále.

Prašná brána Kudy trasa vedla:
Tato cesta byla jakousi spojnicí dvou velice významných královských sídel, neboť vedla z  již zmíněného Královského dvorana Pražský hrad. Královský dvůr byste v Praze již nenašli. Stával v místech, kde se v současné době nachází Obecní dům na Náměstí republiky. Vydejme se tedy po šlépějích našich panovníků, a poznejme tak krásy staré Prahy.

Cestu započneme, stejně tak jako v minulosti bohaté průvody, v Královském dvoře. V tomto královském sídle byl slavnostní průvod přichystán, a vydal se na cestu vzhůru ke korunovaci. Na přípravě průvodu a ceremoniálu se podíleli nejen královští sluhové, ale velkou roli zde hrála také úloha prostého obyvatelstva. Obyvatelé města bohatě vyzdobili své domy a paláce, kolem kterých průvod s novým vladařem projížděl. Vyvěsili z oken všelijaké fábory a s hlasitým jásáním průvod vítali a doprovázeli.

Chrám sv. Víta Průvod dále pokračoval Celetnou ulicí, odkud se přes Staroměstské a Malé Náměstí vydal směrem Karlovou ulicí. Poté pokračoval na Křižovnické náměstí, a slavnostně přešel na druhý břeh řeky Vltavy přes Karlův most. Od mostu se procházelo Mosteckou ulicí až na Malostranské náměstí. Poté průvod začal stoupat Nerudovou ulicí ku Hradu, odtud dále ulicí Úvoz až na pražský Pohořelec. Od Hradu je již dělilo pouze několik set metrů, které spočívaly v průchodu Loretánským náměstím až na náměstí Hradčanské. Závěr cesty vedl Hradním komplexem až k samotnému dějišti slavnostního obřadu, kterým byla pochopitelné katedrála sv. Víta. Průvod doprovázelo radostně jásání přihlížejících, hudba a obecné veselení.

Zajímavá fakta
První průvod
, který centrem Prahy prošel, byl průvod s prvním českým králem Vratislavem v roce 1086. Poslední korunovace proběhla v roce 1836. Během této dlouhé doby bylo v chrámu sv. Víta korunováno šestadvacet českých králů a osmadvacet královen. Všichni tito zmínění byli během obřadu slavnostně pomazáni svěceným olejem.

Mapa Královské cesty

http://maps.google.cz/maps/ms?msa=0&msid=202947159415092968266.0004abe1a80f4793818ca

………………………………………………………………………………………………………………………

KUDY VEDE KRÁLOVSKÁ CESTA:

………………………………………………………………………………………………………………………

1. Náměstí republiky
2. Staroměstské náměstí
3. Karlova ulice a Karlův most
4. Malá strana a Malostranské náměstí
5. Strahovský klášter  a Hradčany
6. Pražský hrad

Karlův most Královská korunovační cesta začíná na Náměstí Republiky, kde dříve stával Královský dvůr, druhé sídlo českých králů, pokračuje  Celetnou ulicí až na Staroměstské náměstí.

Z náměstí cesta vede na Karlův most a dále na Malou stranu. Z Malostranského náměstí cesta pokračovala do vrchu Nerudovou ulicí až na Pražský hrad.

V tomto průvodci Vás celou cestou provedeme a upozorníme na nejzajímavější místa, historické události a památky na trase.

Jako bonus Vám v první části průvodce nabízíme historický vývoj Královské cesty a hlavně popis korunovace českých králů. Těšíme se, že si z Královské cesty odnesete spoustu nových zážitků a vžijete se do doby, kdy Prahou procházeli královské průvody a lidé oslavovali nového krále, do kterého vkládali své naděje.

Přejeme Vám mnoho nových zážitků a poznejte Královskou cestu sami

………………………………………………………………………………………………………………………

JAK PROBÍHALA KRÁLOVSKÁ KORUNOVACE:

………………………………………………………………………………………………………………………

Královská cesta – úvod

Královská korunovace

Kdo se mohl stát panovníkem

Korunovační průvody

Korunovace otce vlasti Karla IV.

První a poslední korunovace

Korunovační hostina

České korunovační klenoty

Tajemství svatováclavské koruny
Seznam korunovaných hlav
Královský dvůr

………………………………………………………………………………………………………………………

KULTURA, VÝSTAVY A AKCE POŘÁDANÉ NA KRÁLOVSKÉ CESTĚ

………………………………………………………………………………………………………………………

 

………………………………………………………………………………………………………………………

KE STAŽENÍ: TURISTICKÝ PRŮVODCE PRAGUE CITY LINE PRAHA 1

………………………………………………………………………………………………………………………

Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum

  Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum (velikost souboru: 6,8 MiB)

Aktualizováno: 14.10.2018 - Tištěný průvodce ve formátu PDF + nově se SLEVOVÝMI KUPÓNY vás provede historickým centrem Prahy 1. Asi nikde jinde nenajdete takovou koncentraci historických památek a míst, kde na vás dýchá historie a romantika dávno zašlých časů. Málo kde můžete chodit po stejných cestách jako Franz Kafka, Wolfgang Amadeus Mozart, pražský Golem, Jaroslav Hašek nebo klukovská parta z Foglarových Rychlých šípů.

Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version

  Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version (velikost souboru: 7,1 MiB)

Updated: 30.10.2018 - Prague 1 still belongs to one of the most attractive parts of the whole Prague. Probably nowhere else you can find such a concentration of historic monuments and places where the history and romance of bygone times are all around you. + DISCOUNT COUPONS

………………………………………………………………………………………………………………………

FOTOGALERIE TRASY

………………………………………………………………………………………………………………………

.

Klub-přátel_mala_upoutavka

Pražské muzeum pověstí a strašidel

Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.

» Pokračování »« « Pražský hrad – Jiřský klášter | Pražský hrad – Hradní stráž » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

Zanechat komentář