Apartmány Jagellonská

Královská cesta – úvod

IMG_7960

Korunovace nového krále a panovníka byla pro obyčejné lidi a celé království velmi důležitá událost. Lidé totiž vždy spojovali s novým panovníkem velké naděje na lepší budoucí život.

Stránka:  Královská cesta a korunovace českých králů čtěte zde

Přemysl Oráč - bájný kníže Proto bylo pro nastávajícího krále velmi důležité se lidem představit a ukázat sílu svého majestátu a korunovační cesta byla vhodným místem , kde ukázat svoji sílu a lesk moci.

Celá korunovační cesta navazovala na starou tradici ještě z dob bájného Přemysla Oráče, který byl podle legend prvním českým panovníkem a jeho první cesta vedla ze Stadic právě na Pražský hrad.

Stejně tak většina českých králů začínala svoji korunovační cestu v Královském dvoře a končila korunovací ve Svatovítské katedrále.

Prašná brána Kudy trasa vedla:
Tato cesta byla jakousi spojnicí dvou velice významných královských sídel, neboť vedla z  již zmíněného Královského dvorana Pražský hrad. Královský dvůr byste v Praze již nenašli. Stával v místech, kde se v současné době nachází Obecní dům na Náměstí republiky. Vydejme se tedy po šlépějích našich panovníků, a poznejme tak krásy staré Prahy.

Cestu započneme, stejně tak jako v minulosti bohaté průvody, v Královském dvoře. V tomto královském sídle byl slavnostní průvod přichystán, a vydal se na cestu vzhůru ke korunovaci. Na přípravě průvodu a ceremoniálu se podíleli nejen královští sluhové, ale velkou roli zde hrála také úloha prostého obyvatelstva. Obyvatelé města bohatě vyzdobili své domy a paláce, kolem kterých průvod s novým vladařem projížděl. Vyvěsili z oken všelijaké fábory a s hlasitým jásáním průvod vítali a doprovázeli.

Chrám sv. Víta Průvod dále pokračoval Celetnou ulicí, odkud se přes Staroměstské a Malé Náměstí vydal směrem Karlovou ulicí. Poté pokračoval na Křižovnické náměstí, a slavnostně přešel na druhý břeh řeky Vltavy přes Karlův most. Od mostu se procházelo Mosteckou ulicí až na Malostranské náměstí. Poté průvod začal stoupat Nerudovou ulicí ku Hradu, odtud dále ulicí Úvoz až na pražský Pohořelec. Od Hradu je již dělilo pouze několik set metrů, které spočívaly v průchodu Loretánským náměstím až na náměstí Hradčanské. Závěr cesty vedl Hradním komplexem až k samotnému dějišti slavnostního obřadu, kterým byla pochopitelné katedrála sv. Víta. Průvod doprovázelo radostně jásání přihlížejících, hudba a obecné veselení.

Zajímavá fakta
První průvod
, který centrem Prahy prošel, byl průvod s prvním českým králem Vratislavem v roce 1086. Poslední korunovace proběhla v roce 1836. Během této dlouhé doby bylo v chrámu sv. Víta korunováno šestadvacet českých králů a osmadvacet královen. Všichni tito zmínění byli během obřadu slavnostně pomazáni svěceným olejem.

Zajímavé odkazy – čtěte také
P
amátky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
: - zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Karlův most: -zde
Židovská Praha: -zde
Kampa: - zde
Vyšehrad: -zde
Petřín: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Pražská muzea: -zde
Národní galerie v Praze: -zde
Stromovka a výstavistě:-zde
Letná: - zde
Pražské zahrady a parky: -zde
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

obrazek PCL

Jak se dozvědět více o památce

Každá památka má svůj rozcestník. Jedná se o stránku, kde najdete všechny potřebné informace. Na rozcestníku jsou hlavní články, mapa kde se památka nachází, fotogalerie a nakonec i články kulturních a jiných akcí pořádaných v daném místě. Na rozcestník přejdete z odkazu na začátku článku. Rozcestník: Vše o památce čtěte zde

» Pokračování »


Whisky Live Prague

Festival Whisky Live! Prague

Neopakovatelná nabídka. Zveme všechny milovníky whisky na festival s ochutnávkou až 160 druhů kvalitní whisky!. 30% sleva na vstupní vouchery! Festival se koná 26. a 27 září 2014 na Novoměstské radnici za účasti jednoho z největších světových expertů na whisky Jima Murraye!

» Pokračování »


Jagellonska bytc9_130711_002

Oblíbené apartmány v centru Prahy za skvělou cenu !

Ubytování v Praze. Levné apartmány v centru s výbornou dopravní dostupností pro 2 až 10 osob. Vítáme rodiny i skupiny. 10 min na Václavské náměstí. Cena od 350 Kč / os / noc. Zdarma tištěný turistický průvodce Prahou.

» Pokračování »


Svatovítský poklad 2 - web malá

Vydejte se po stopách Svatovítského pokladu a ubytujte se v Praze se slevou 55%!

Dopřejte si v Praze luxusní pobyt s jedinečným programem.Sleva 55% na pobyt pro 2 osoby se vstupenkami na Pražský hrad a prohlídkou největšího českého pokladu.V balíčku najdete i turistického průvodce a slevu do vyhlášené mexické restaurace

» Pokračování »


Národní technické muzeum 3

S dětmi do Národního technického muzea se slevou 60%

1 650 Kč za 2 dny v komfortním hotelu Expo **** pro rodinu s dětmi v Praze a vstupenkami do Národního technického muzea! Nejoblíbenější pražské muzeum pro rodiny vás zve na návštěvu.

» Pokračování »


600

Šance pro mimopražské. Vychutnejte si Prahu a odhalte tajemství Pražského hradu se slevou 64%

Speciální a velmi výhodná nabídka pro naše mimopražské čtenáře. Navštivte Pražský hrad, projděte si areál včetně nejvýznamějších památek a jedinečných galerií a odhalte jeho tajemství! Zajistili jsme pro Vás exkluzivní slevu na ubytování a vstupné 64%

» Pokračování »


Prazsky hrad - zahrada Na Valech101030_001

Podzimní pražské zahrady a parky

Blíží se kouzelný a barevný podzim. Příroda zbarvý stromy do krásných sytých barev. Duby budou krásně žlutočervené a břízy žluté. Poznejte, že pražské zahrady jsou na podzim opravdu kouzelné a jejich atmosféra Vás uchvátí. A hlavně nemeškejte, některé zahrady se na zimu zamykají.

» Pokračování »

 

« « Čtyřlístek – pětisté dobrodružství | Královská korunovace » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

Zanechat komentář