Václavské náměstí – události novodobé historie

Pha1 - Socha sv. Vaclava110525_005

Václavské náměstí bylo spojeno s mnoha významnými historickými skutečnostmi, které měly zásadní vliv na následný vývoj událostí. Socha svatého Václava byla svědkem řady demonstrací a manifestací, ale bohužel také bojů nejen s nacisty, ale také se sovětskými vojsky. Vždy se zde ale lidé scházeli proto, aby posílili národní povědomí a vyjádřili své názory a postoje na politickou či sociální situaci.

  Rozcestník: vše o Václavském  náměstí více čtěte zde

Vyhlášení nezávislého Československa Praha 1 - Václavské náměstí - socha sv. Václava

První velkou událostí, během které se na Václavském náměstí sešlo množství lidí, byl 28. říjen roku 1918. Toho dne, přesně v jedenáct hodin dopoledne vystoupil na náměstí spisovatel a také politik Alois Jirásek společně s knězem Dr. Isidorem Zahradníkem. Oba muži stanuli před sochou svatého Václava, kde slavnostně prohlásili vyhlášení samostatného, nezávislého a zcela demokratického státu, Československa. Projevu mužů naslouchalo množství demonstrantů, kteří se na Václavském náměstí shromáždili. Ti ve svých rukách drželi kromě českých vlajek také podobizny prvního československého prezidenta, Tomáše Garrigua Masaryka.

Druhá světová válka
Za dob nacistické okupace Československa v období druhé světové války, bylo Václavské náměstí hojně využíváno k nacistické propagandě a demonstracím. V závěru válečného období, kdy v roce 1945 došlo k Pražskému povstání, probíhaly rozsáhlé boje právě také v prostorách Václavského náměstí, odkud nedaleko sídlí budova Českého rozhlasu. Právě zde byly boje prakticky nejsilnější. Během povstání, kdy český lid vyrazil do ulic bojovat s nacistickými jednotkami, bylo zničeno množství budov právě v okolí náměstí.

Okupace sovětskými vojsky Praha 1 - Václavské náměstí  rok 1968
Ani po ukončení války nenastala klidná situace. V srpnu roku 1968 nastala okupace Československé socialistické republiky vojsky Varšavské smlouvy. Tehdy vpadla na naše území vojska pěti socialistických zemí smlouvy, pochopitelně v čele se Sovětským svazem. Došlo k obsazení významných měst, letišť a postupně byla na území našeho státu přesunuta okupační vojenská technika. Došlo také k potlačení reforem v souvislosti s Pražským jarem, a na Václavské náměstí najela těžká vojenská technika. V tom začaly sovětské tanky odstřelovat historickou budovu Národního muzea, protože se domnívali, že se jedná o budovu Českého rozhlasu. Tím došlo k vážnému poškození památky.

………………………………………………………………………………………………………………………

Aktuální pořádané akce:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

FOTOGALERIE:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

KONTAKT:

………………………………………………………………………………………………………………………

Adresa:
Václavské náměstí
Praha 1

Dopravní spojení
Metro linka A,C  -  Muzeum
Linka  A – Můstek
Linka B – Můstek
Tram: číslo  11 – Muzem
Tram: čísla 3,9,14,24 – Václavské náměstí
Noční linky tramvaje  51,52,54,55,56,58 – Václavské náměstí

Dopravní spojení:
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde

………………………………………………………………………………………………………………………

MAPA:

………………………………………………………………………………………………………………………

loading map - please wait...

Nová budova Národního muzea: 50.079961, 14.431808

………………………………………………………………………………………………………………………

KE STAŽENÍ: TURISTICKÝ PRŮVODCE OKOLÍ

………………………………………………………………………………………………………………………

Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum

  Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum (velikost souboru: 6,8 MiB)

Aktualizováno: 14.10.2018 - Tištěný průvodce ve formátu PDF + nově se SLEVOVÝMI KUPÓNY vás provede historickým centrem Prahy 1. Asi nikde jinde nenajdete takovou koncentraci historických památek a míst, kde na vás dýchá historie a romantika dávno zašlých časů. Málo kde můžete chodit po stejných cestách jako Franz Kafka, Wolfgang Amadeus Mozart, pražský Golem, Jaroslav Hašek nebo klukovská parta z Foglarových Rychlých šípů.

Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version

  Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version (velikost souboru: 7,1 MiB)

Updated: 30.10.2018 - Prague 1 still belongs to one of the most attractive parts of the whole Prague. Probably nowhere else you can find such a concentration of historic monuments and places where the history and romance of bygone times are all around you. + DISCOUNT COUPONS

Zajímavé odkazy

Památky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
- zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde

Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde 
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

Klub-přátel_mala_upoutavka

Pražské muzeum pověstí a strašidel

Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.

» Pokračování »« « Kostel Panny Marie Sněžné | KAROLINUM a Univerzita Karlova – první vysoké učení ve střední Evropě » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

Zanechat komentář