Kostel Panny Marie Sněžné

Pha1 - Kostel panny Marie sněžné0604

Kostel Panny Marie Sněžně – korunovační chrám a jedna z nejvyšších pražských církevních staveb Při prohlídkách a návštěvách pražských sakrálních památek také zavítáme do kostela, který se nachází nedaleko Václavského náměstí. Jedná se o kostel Panny Marie Sněžné, založený samotným císařem Karlem IV. Pojďme se tedy společně vydat do jedné z nejvyšších církevních staveb, tedy do korunovačního chrámu a klášterní svatyně karmelitánů, ukrývají ve svých útrobách jednu z nejmohutnějších oltářních architektur v Praze.

Rozcestník: vše o  Kostele Panny Marie Sněžné více čtěte zde

Poohlédnutí do minulosti
Kostel Panny Marie Sněžné Tento chrám byl, jak jsem se již zmínila, založen císařem Karlem IV., a to v roce 1347.  Již samotný účel vzniku byl velice zajímavý. Byl totiž vybudován jako budoucí korunovační chrám a klášterní svatyně karmelitánů.

Původně byl vypracován velký stavební projekt, podle kterého měla být stavba 100 metrů dlouhá a výška lodi měla dosahovat 40 metrů. Z tohoto rozsáhlého díla však postupem času sešlo, a dokončen byl nakonec pouze presbytář a klášter.

V husitském období zde například působil významný husitský kazatel Jan Želivský. Stavba však byla, ostatně jako další sakrální památky, v důsledku válek poničena a zub času zapracoval a objekt začal pomalu chátrat. Po nějaké době se dokonce zřítila překrásná gotická klenba. Po roce 1606 získal areál nového majitele v podobě bosých františkánů, kteří jej začali znovu opravovat. Již zmíněná gotická klenba byla nahrazena renesanční konstrukcí a dále byla vybudována vstupní přístavba s kruchtou. Kostel, vysoký 31,5 metru je jednou z nejvyšších církevních staveb v Praze. Přilehlý klášter byl obnoven ve stylu baroka a zbytky gotického zdiva byly zachovány v barokních kaplích zasvěcených Panně Marii a Janu Nepomuckému.

A co nalezneme uvnitř? Kostel Panny Marie Sněžné
V překrásném kostelním interiéru se nachází jedna z nejmohutnějších oltářních architektur v Praze, vysoká neuvěřitelných 29 metrů. A o co se vlastně jedná? Raně barokní sloupový oltář s monumentálním sedmimetrovým křížem, na kterém jsou umístěny sochy svatého Jana a Panny Marie. Kupodivu je autor tohoto unikátního skvostu neznámý. Jediné, co historici vědí je skutečnost, že byl vybudovaný v letech 1649–1651.

Na bočním oltáři vlevo se si při prohlídce nezapomeňte prohlédnout barokní obraz Václava Vavřince Reinera: „Zvěstování Panny Marie“. Na hlavním oltáři se nalézá obraz, který připomíná legendu o vzniku nezvyklého přívlastku Panny Marie: „sněžná“.

Přilehlá zahrada Kostel Panny Marie Sněžné
Při františkánském klášteře vznikla také zahrada, které měla sloužit jako užitková. Nachází se právě v blízkosti kostela. V barokním období sloužila jako ozdobný park překrásnou s barokní kaplí uprostřed. Za druhé světové války zde němečtí okupanti postavili hasicí nádrž. Od roku 1950 byla zahrada plně otevřena veřejnosti a v letech 1989–1992 zrekonstruována.

Turistická trasa PRAGUE CITY LINE Praha 1

Toulejte se Prahou 1, stáhněte si turistického průvodce a poznejte Prahu sami! Tato památka je součástí turistické naučné a poznávací trasy Prague City Line Praha 1. Klikněte zde a dostanete se na trasu.

» Pokračování »

Jedná se o barokní zahradu, uprostřed které stojí čtvercový pavilon a kolem něho bylinářská zahrádka, které je ohrazená nízkým plotem. V zahradě se také nachází dětské hřiště. Návštěvníky uchvátí překrásné živé ploty a růže, sochařská fontána a lavičky, na kterých si mohou odpočinout.

………………………………………………………………………………………………………………………

Aktuální pořádané akce:

………………………………………………………………………………………………………………………

Žádné Události

………………………………………………………………………………………………………………………

FOTOGALERIE:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

KONTAKT:

………………………………………………………………………………………………………………………

Adresa:
Jungmannovo náměstí
Praha 1 – Nové Město

Kontakty:
telefon:   222 246 243
e-mail:  klaret@ofm.cz
web:  www.pms.ofm.cz

Spojení:
Tram: 3, 9, 14, 24, 51, 52, 54, 55, 56, 58 – Václavské náměstí
Metro: A, B – Můstek

Spojení:
Metro A, B – Můstek – Směr Jungmannovo náměstíTram: 6, 9, 18, 22, 53, 57, 58, 59 – Národní třída (odtud Národní ulicí směr Jungmannovo náměstí)
Tram:  3, 9, 14, 24, 51, 52, 54, 55, 56, 58 – Václavské náměstí (odtud po Václavském náměstí dolů a na konci ulice vlevo směr Jungmannovo náměstí)

GPS: 50.082783,14.423522

Dopravní spojení:
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde

………………………………………………………………………………………………………………………

MAPA:

………………………………………………………………………………………………………………………

loading map - please wait...

Kostel Panny Marie Sněžné 50.083405, 14.423032 Kostel Panny Marie Sněžné V blízkosti Václavského náměstí stojí stavba, která se proslavila díky mnoha významným osobnostem naší historie. Kostel Panny Marie Sněžné byl založen císařem Karlem IV. Za zdmi kostela kázal významný husitský reformátor Jan Želivský. Dnes kostel ukrývá největší oltářní stavbu v Praze a je vyhledávaným místem pro příjemné procházky v klášterní zahradě. Adresa: Jungmannovo náměstí Praha 1 - Nové Město http://www.praguecityline.cz/pamatky/kostel-panny-marie-snezne

………………………………………………………………………………………………………………………

KE STAŽENÍ: TURISTICKÝ PRŮVODCE OKOLÍ

………………………………………………………………………………………………………………………

Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum

  Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum (velikost souboru: 6,8 MiB)

Aktualizováno: 14.10.2018 - Tištěný průvodce ve formátu PDF + nově se SLEVOVÝMI KUPÓNY vás provede historickým centrem Prahy 1. Asi nikde jinde nenajdete takovou koncentraci historických památek a míst, kde na vás dýchá historie a romantika dávno zašlých časů. Málo kde můžete chodit po stejných cestách jako Franz Kafka, Wolfgang Amadeus Mozart, pražský Golem, Jaroslav Hašek nebo klukovská parta z Foglarových Rychlých šípů.

Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version

  Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version (velikost souboru: 7,1 MiB)

Updated: 30.10.2018 - Prague 1 still belongs to one of the most attractive parts of the whole Prague. Probably nowhere else you can find such a concentration of historic monuments and places where the history and romance of bygone times are all around you. + DISCOUNT COUPONS

Zajímavé odkazy

Památky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
- zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde

Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde 
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

Jagellonska_banner-230-230

TIP - perfektní místo k letnímu pobytu v Praze

Hledáte pro sebe nebo své známé pěkné a levné ubytování v centru Prahy? Ubytujeme Vás od 350,-Kč za osobu / noc ve vlastním apartmánu s kuchyní, koupelnou, samostatným WC a free WIFI. Vybrat si můžete 2-lůžkové i vícelůžkové apartmány.

» Pokračování »


Pražský hrad - Královska zahrada

Pražské zahrady a parky

Praha nabízí mnoho zahrad a parků. Některé jsou okrasné a nabízejí úžasnou podívanou. Jiné jsou oázou klidu a pohody. Je velice důležité občas odejít z ruchu velkoměsta do zahrady a parku a uvědomit si jak je příroda krásná

» Pokračování »


Kralik_logo_adresa

Rodinná kavárna a restaurace Králík v rádiu

Králík v rádiu, jedinečná restaurace pro rodiny s dětmi. Každý den jiné menu ve stylu malých francouzských restaurací. Vy jíte, my hlídáme. Přijďte se skvěle najíst

» Pokračování »


foto na leták scooter 2017_mala_upoutavka

Absolutní svoboda pohybu – přijďte vyzkoušet elektrickou koloběžku HUGO Bike

Prozkoumejte překrásná místa v Praze na luxusní elektrické koloběžce HUGO Bike. Po setkání s vaším průvodcem a krátkým tréninkem se můžete vydat na okouzlující prohlídku ulic a památek, jako je slavný Karlův most, Židovské město, Staré město a mnoho dalších míst

» Pokračování »


Klub-přátel_mala_upoutavka

Pražské muzeum pověstí a strašidel

Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.

» Pokračování »


slevovy-kupon-tisk-data_preview

Toboga Fantasy - JEDINEČNÝ ZÁBAVNÍ PARK PRO CELOU RODINU ZA KAŽDÉHO POČASÍ

Byli jste už v Toboga Fantasy? TOBOGA Fantasy je obrovská dětská herna s mnoha atrakcemi pro děti i dospělé. Toto jedinečné zábavní centrum je svou nabídkou, plochou a rozsahem v České republice ojedinělé.

» Pokračování »


Riddle Twist - Xaverius

XAVERIUS - Co když obraz sv. Xaveria opravdu skrývá cestu k pokladu ?

Máte rádi inteligentní zábavu? Přijďte rozkrýt starou pražskou záhadu do Riddle Twist! Reálné únikové-quest hry od Riddle Twist jsou jiné než cokoliv, co už jste zažili. Byly navrženy pro dobrodruhy, pro ty, kteří chtějí pořádnou výzvu, pro ty, co se nebojí nepoznaného a hlavně pro radost a zábavu!

» Pokračování »

« « Kostel sv. Františka z Assisi | Václavské náměstí – události novodobé historie » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

Zanechat komentář