Anežský klášter – Legendy a jiné zajímavosti Anežského kláštera

Kopie - Praha 1 - Anežský klášter09030 - kostel krista spasitele

Klášter je jedním z významných pražských unikátů, neboť ne každý z vás ví, že v době jeho výstavby nebyla gotika používána při takto rozsáhlých stavbách. Tímto se tedy stal jedním z jedinečných gotických komplexů. V areálu si povšimněte svatyně svatého Salvátora, stojící východně od kaple Panny Marie. A čím je vlastně výjimečná? Zakladatelka Anežka v ní spolu s Přemyslem Otakarem II. spatřovala pohřebiště rodu Přemyslovců. Pokud budete chtít svatyni navštívit, dostanete se do ní arkádou z kaple Panny Marie. Hlavice arkády zdobí zachovalé podobizny korunovaných králů a královen.

Stránka vše o  Anežském klášteře více čtěte zde

Místo posledního odpočinku: Anežský klášter - Náhrobek Václava I.
Přístup do krypty jednoho z velice významných panovnických rodů střeží právě samotná Anežka. Krypta se stala místem posledního odpočinku pro mnohé významné panovníky a osobnosti té doby. Nutno uvézt Kunhutu Štaufskou, Václava I., Přemysla Otakara II. a manželku Kunhutu, pochopitelně Anežku Českou, Václava II. a manželku Gutu a mnohé další.

Vlaštovčí voda:
Nejen, že zde odpočívají významní panovníci, ale také je toto místo opředené řadou pověstí a legend. Dle jedné z nich prý jednoho dne do kláštera přišla neznámá a cestou velmi zesláblá a vyčerpaná žena z Polska. Přišla o všechny peníze, a proto hledala útočiště u místních jeptišek. Ty se jí pochopitelně ujaly, a žena se jim za záchranu života chtěla odvděčit. Protože byla zcela bez prostředků, prozradila prý sestrám tajný rodinný recept na přípravu léčivého elixíru. Podle receptu si jej jeptišky vyráběly a do kláštera se najednou začali sjíždět lidé z celého okolí., aby jim sestry od jejich trápení ulevily.

Nápoji se přezdívalo vlaštovčí voda, a o jeho léčivých účincích vědělo v té době mnoho lidí. Po zrušení kláštera elixír vyráběla jedna z jeptišek, a po její smrti několik lahviček vzácné vody zdědila vdova, u které prý jeptiška bydlela. Při pátrání po složení tohoto elixíru bádající student skončil tragicky, neboť jej zabila exploze při výzkumu. Od té doby se hledáním tohoto elixíru již lidé přestali zabývat.

Anežský klášter - Kapitulní síň Legenda o zavražděné dívce:
Další z pověstí vypráví o lásce s tragickým koncem. Dcera bohatého šlechtice se velice zamilovala do chudého poddaného. Otec si pro svou dceru pochopitelně přál lepší partii a učinil opatření, aby jejich lásce zabránil. Dceru tedy odvezl do Anežského kláštera. Ta však tento úděl nesla těžce, stále plakala a sestry po čase vzkázaly otci, aby ji raději z kláštera odvezl zpět.

Večer se tedy otec do kláštera vydal. Na ulici však potkal milého své dcery, který ji chtěl z kláštera unést. Otce to velice rozzuřilo, oba probodl mečem a nad dcerou zaklel: „Nevděčná dcero! Za svůj podlý čin nenalezneš klid ani v hrobě! Tak dlouho budeš bloudit zdmi kláštera, dokud bude stát!“

Milence se ještě podařilo zachránit, ale mladou dívku bohužel ne. Jeptišky ji pohřbily v klášteře, celé dny se za ni modlily, ale kletba otce byla tak silná, že ani modlitby a prosby nepomáhaly. Dívka prý jako bílý přízrak bloudila temnými chodbami i zahradou kláštera

………………………………………………………………………………………………………………………

KE STAŽENÍ: TURISTICKÝ PRŮVODCE OKOLÍ

………………………………………………………………………………………………………………………

Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum

  Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum (velikost souboru: 6,8 MiB)

Aktualizováno: 14.10.2018 - Tištěný průvodce ve formátu PDF + nově se SLEVOVÝMI KUPÓNY vás provede historickým centrem Prahy 1. Asi nikde jinde nenajdete takovou koncentraci historických památek a míst, kde na vás dýchá historie a romantika dávno zašlých časů. Málo kde můžete chodit po stejných cestách jako Franz Kafka, Wolfgang Amadeus Mozart, pražský Golem, Jaroslav Hašek nebo klukovská parta z Foglarových Rychlých šípů.

Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version

  Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version (velikost souboru: 7,1 MiB)

Updated: 30.10.2018 - Prague 1 still belongs to one of the most attractive parts of the whole Prague. Probably nowhere else you can find such a concentration of historic monuments and places where the history and romance of bygone times are all around you. + DISCOUNT COUPONS

Turistický výlet Prague City Line - Pražské nábřeží

  Turistický výlet Prague City Line - Pražské nábřeží (velikost souboru: 6,0 MiB)

Aktualizováno: 6.2.2017 Výlet Vás provede po pražském vltavském nábřeží kolem mnoha významných památek. O zajímavosti zde opravdu nebude nouze a my Vás při procházce po nábřeží upozorníme na poklady v okolí. Věříme, že tento výlet Vás obohatí a spoustu nových informací a příjemných zážitků.

………………………………………………………………………………………………………………………

Aktuální pořádané akce:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

FOTOGALERIE:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

KONTAKT:

………………………………………………………………………………………………………………………

Adresa:
Klášter sv. Anežky České
U Milosrdných 17,
110 00  Praha 1

Vstup z ulic Na Františku a Anežská

GPS: 50.0919547N, 14.4234214E
GPS: 50°5’31.037″N, 14°25’24.317″E

Otevírací doba: 10.00 – 18.00 hod. denně mimo pondělí

Recepce:
Tel.: (+420) 224 810 628

Vstupné:
Prohlídka prostor Anežského kláštera – zdarma
(prohlídka je bez průvodce)

Sbírky Národní galerie v prostorách Anežského kláštera:
Základní:220,-Kč
Snížené:120,-Kč

Vstup zdarma – volné vstupenky
Pro děti, mládež do 18 let a studenty do 26 let vstup zdarma.

Dopravní spojení:
metro A – stanice Staroměstská;
metro B – stanice Náměstí Republiky;
tram č. 6,8,15,26 – stanice Dlouhá;
tram č. 17 – stanice Právnická fakulta

Dopravní spojení:
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde

………………………………………………………………………………………………………………………

MAPA:

………………………………………………………………………………………………………………………

loading map - please wait...

Anežský klášter 50.091958, 14.423429 Anežský klášter Při procházce kolem řeky Vltavy ulicí Na Františku, která se rozprostírá přímo naproti Nábřeží E. Beneše, navštívíme další z velice významných památek. Po pravé straně pyšně vzhlíží Anežský klášter. Anežský klášter, bývalý klášter klarisek a minoritů a první konvent klarisek v Záalpí, patří k nejvýznamnějším gotickým stavbám Prahy. Založila jej ve 30. letech 13. století přemyslovská princezna Sv. Anežka Česká (kolem 1211–1282), spolu se svým bratrem králem Václavem I. Do nově budovaného kláštera záhy vstoupila a žila zde v čele řeholní komunity až do své smrti. Adresa: Klášter sv. Anežky České U Milosrdných 17, 110 00  Praha 1 web: http://www.praguecityline.cz/pamatky/anezsky-klaster GPS: 50.0919547N, 14.4234214E

Zajímavé odkazy
P
amátky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
- zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde

Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde 
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

Klub-přátel_mala_upoutavka

Pražské muzeum pověstí a strašidel

Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.

» Pokračování » 

« « Kostel sv. Haštala – nejušlechtilejší projev pražské gotické architektury | Malostranské náměstí – domov významných osobností či pozorovatelna STB » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

Zanechat komentář