Turistické průvodce Prague City Line Prahou 2 – ke stažení zdarma

Titulní stránka publikace PRAGUE CITY LINE - PRAHA 2

Turistický průvodce pro všechny, kteří se rádi vyhnou turisticky exponovaným místům a chtějí poznat z Prahy víc. Praha 2, kterou Vám chceme představit v této publikaci je zcela výjimečným místem. Propojuje se zde dávná středověká historie města s novodobými urbanistickými počiny sklonku 19. století. Žily zde významné osobnosti české historie a řada vysokých škol dává naději, že se odkaz těchto lidí neztratí. Dějiny Prahy 2 jsou plné historických událostí, které ovlivňovaly život celé země i úsměvných historek pro osvěžení. A pokud máte radši přírodu než historii, četné zdejší parky Vás přivítají svojí krásou a malebností. Zkrátka je o co stát. Pojďte tedy s námi poznávat Prahu 2 po naší naučně poznávací trase Prague City Line , kterou jsme pro Vás připravili.

Trasa po Praze 2 je značena přímo v ulicích Prahy 2 a provede vás po nejzajímavějších místech a památkách Prahy 2. Trasa tvoří ucelený 6,5 km okruh, a proto není důležité, kde na trasu vstoupíte a jakým směrem se vydáte.

Kudy vede trasa:

Karlovo náměstí – Reslova – Nábřeží – Palackého náměstí – Moráň– Albertov – Zítkovy sady – Nábřeží  – Vyšehrad – Neklanova – Apolinářská – I.P.Pavlova – Ječná – Štěpánská – Karlovo náměstí

 

POPIS ZÁKLADNÍCH ÚDAJŮ O TRASE

Začátek trasy: Karlovo náměstí – Novoměstská radnice – trasa je okruh. Můžete tedy začít i skončit kdekoliv
Konec trasy: Karlovoí náměstí
Délka trasy: 6,5 km
Čas chůze: 2 hod 30 min – bez dlouhých zastávek u památek na trase, můžete rozdělit i do více dnů
Zaměření: poznávací – historické, přírodovědné
Obtížnost: trasa  místy vede do prudčího kopce a z kopce. Výstup na Vyšehrad a na Karlov.
Cenová hladina: zdarma

NOVÉ MĚSTO PRAŽSKÉ

Historická Praha, tak jak ji dnes známe vznikla spojením čtyř dříve samostatných měst – Starého Města, Malé Strany, Hradčan a Nového Města. Čtvrté v pořadí Nové Město bylo vybudováno jako velkolepý projekt panovníka Karla IV. (1346 – 1378), který se v druhé polovině 14.století rozhodl z Prahy vybudovat honosné a reprezentativní centrum Římské říše. Karel IV. věnoval budování Nového Města osobně velkou pozornost. Bylo to první město, které vzikalo na základě přesného urbanistického plánu a velmi rychle, což mu již v době jeho počátků zajistilo historickou i kulturní atraktivitu platnou i v dnešní době. Právě zde začalo vznikat husitské hnutí, tady bydlel jeden z nejtajemnějších mágů Rudolfínské Prahy magistr Edward Kelly a tady se schovávali parašutisté po atentátu na Heydricha.

Široké bulváry, rozsáhlá náměstí i mnohémajestátní církevní stavby, které jsou dnes často schovány za fasádami z 19. a 20. století jsou týž, které před více než pěti sty lety dal vyměřit a vybudovat císař Karel IV. Dle některých názorů bylo vybudování Nového Města Karlem IV. promyšleno do nejmenších detailů. Panovník nejenže velkoryse načrtl předpokládaný vzhled Nového Města, ale i stanovil přesná pravidla pro jeho novou zástavbu. Překvapivě moderní nařízení například osvobozovalo stavebníky od daní na dobu dvanáct let za podmínky, že zahájí stavbu do jednoho měsíce po zakoupení pozemku a do roka a půl ji dokončí. Nové domy měly být kamenné a jednopatrové, ale význačné církevní i světské stavby měly právo na výjimku. Možná jste již slyšeli o koncepci Nebeského Jeruzalému, tedy pomyslného kžíže sestaveného z přesného budování významných kostelů. Tento kříž byl vytvořen pomyslnou svislou časrou mezi kostelem sv. Kateřiny a kostelem Panny Marie Na slupi a bazilikou sv. Petra a Pavla na Vyšehradě. Příčné rameno bylo tvořeno linií mezi klášterem Na Slovanech a kostelem Panny ,arie a sv. Karla Velikého na Karlově. Střed kříže tvořil kostel sv. Apolináře. Ve své době byly všechny tyto kostely dominantami s osobitou architekturou, viditelné z dáli. Dnes jsou často skryty za pozdější vysokou činžovní zástavbou, ale pro ty, kteří chtějí objevovat historická tajemství Nového Města toto ebude překážkou pro tajuplné hledání dnes již skryté historie. …více v turistickém průvodci

Celý turistický průvodce Prague City Line Praha 2 je ke stažení v PDF formátu zde

 

vybrabé akce pro všechny

Vybrali jsme nejlepší akce v Praze pro vás!

Tuto stránku jsme připravili abychom Vám ulehčili hledání vhodných akcí. Naleznete zde akce, které by Vám neměly ujít, protože jsou zajímavé. Dále zde najdete akce, které jsou zdarma a nakonec akce, které jsou určeny pro děti.

» Pokračování »

« « Palác Žofín – je pojmenovaný po manželce arcivévody | Vyšehrad – rotunda sv. Martina je v Praze nejstarší » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

Zanechat komentář