Legenda o pražském Golemovi

Rabi Löw a Golem

Dnes se společně přesuneme do Prahy, konkrétně do šestnáctého století, do doby vlády císaře Rudolfa II. Jednalo se období nepokojů, kdy bylo na židovské obyvatelstvo uskutečňováno množství pogromů a dalších útoků. Rabi Löw se snažil obyvatele pražského ghetta chránit a také jim poskytoval duchovní útěchu. Legenda o pražském Golemovi tedy začal vznikat při snaze odvrátit útoky ze strany okolního křesťanského obyvatelstva.

Rozcestník: Židovská Praha

Stvoření Golema Golem
Vypráví se, že měl Rabi Löw sen, ve kterém se kterém se objevil nápis: Vytvoř z hlíny tvora, který ti bude pomáhat proti všem nepřátelům! A tak se také stalo. O několik dní později se společně se dvěma učenci oblékl v noci do bílých hábitů, a vyrazili společně za město. K ránu dorazili na místo, kde v blízkosti řeky Vltavy nalezli tu pravou, jemnou a vlhkou hlínu, ze které společně uhnětli postavu obrovského člověka, tedy Golema. Poté Rabi přikázal jednomu z učenců, aby Golema sedmkrát obešel, a přitom říkal posvátná slova. Během tohoto rituálu hliněné tělo vyschlo a proměnilo se v rozžhavené železo. Podobný postup učinil i druhý z žáků, a tělo naopak začalo opět chladnout. Nakonec rituál opakoval samotný Rabi. Poté, co udělal sedmé kolo, naklonil se ke Golemovi, a do úst mu vložil lístek s tajemným nápisem. Jakmile tak učinil, Golem otevřel oči a začal vstávat ze země.

Golem Golem v ghettu
Rabín společně s muži Golema oblékli a vydali se zpět do Prahy. Přivedli jej do domu Rabiho Löwa a řekli, že je to nový sluha. Přes den pomáhal v synagoze, ale hlavní účel plnil v noci. To procházel uličkami pražského ghetta a hlídal, aby nedocházelo k útokům na židovské obyvatelstvo, které chránil. Jednoho dne se podle pověsti v okolí židovského ghetta ztratila služka, pocházející z křesťanské rodiny. Jako první podezřelý byl křesťany označen Golem, kterého se všichni báli. Nezbýval jiný způsob, jak prokázat nevinu, než najít ztracenou služku. Proto Rabi přikázal Golemovi, aby se ji vydal hledat. Po nějaké době ji přece jen nalezl, a na nějakou dobu se opět situace uklidnila.

Golemův osud Staronová synagoga
Postupně Golemova síla rostla a rostla, a proto mu čas od času Rabi vyjmul šém, který měl pod jazykem, aby jeho sílu oslabil. Jednoho dne mu však šém zapomněl vyjmout a Golem stále víc překypoval energií, až se nedokázal ovládat. Vyběhl ven na ulici a jako smyslů zbavený rozbíjel vše, co se mu postavilo do cesty. Rabín však zanedlouho přiběhl, přikázal Golemovi, aby přestal, a vyjmul mu šém a nahradil jej novým. Poté mu poručil, aby se šel odpočinout na půdu Staronové synagogy. Golem uposlechl, vydal se na půdu, kde ulehl a usnul. Mezitím Rabi Löw svolal své dva pomocníky, se kterými Golema oživili, a vydali se společně do synagogy. Postavili se ke spícímu Golemovi a společně pozpátku odříkali kouzelnou formuli, kterou jej předtím oživili. Golem začal slábnout, tělo se rozpadalo a nakonec po veliké postavě zbyl jen prach.

Od té doby byl na půdu synagogy vstup zakázán. Po dlouhá léta byl tento zákaz dodržován. Jako první se na půdu synagogy odvážil v osmnáctém století badatel a vrchní pražský rabín Landau. Podle všeho se prý vrátil celý bledý, třesoucí se po celém těle a ihned opět zakázal vstup na půdu synagogy, aniž by komukoliv řekl, co nahoře viděl. Po dlouhá léta byla půda uzavřena, ale nakonec zde badatelé Golemovy ostatky nenalezli.

Lucie Niebauerová

………………………………………………………………………………………………………………………

KE STAŽENÍ: Turistické průvodce k tématu

………………………………………………………………………………………………………………………

Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum

  Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum (velikost souboru: 6,8 MiB)

Aktualizováno: 14.10.2018 - Tištěný průvodce ve formátu PDF + nově se SLEVOVÝMI KUPÓNY vás provede historickým centrem Prahy 1. Asi nikde jinde nenajdete takovou koncentraci historických památek a míst, kde na vás dýchá historie a romantika dávno zašlých časů. Málo kde můžete chodit po stejných cestách jako Franz Kafka, Wolfgang Amadeus Mozart, pražský Golem, Jaroslav Hašek nebo klukovská parta z Foglarových Rychlých šípů.

Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version

  Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version (velikost souboru: 7,1 MiB)

Updated: 30.10.2018 - Prague 1 still belongs to one of the most attractive parts of the whole Prague. Probably nowhere else you can find such a concentration of historic monuments and places where the history and romance of bygone times are all around you. + DISCOUNT COUPONS

Zajímavé odkazy
P
amátky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
- zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde

Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde 
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

Jagellonska_banner-230-230

TIP - perfektní místo k letnímu pobytu v Praze

Hledáte pro sebe nebo své známé pěkné a levné ubytování v centru Prahy? Ubytujeme Vás od 350,-Kč za osobu / noc ve vlastním apartmánu s kuchyní, koupelnou, samostatným WC a free WIFI. Vybrat si můžete 2-lůžkové i vícelůžkové apartmány.

» Pokračování »


Pražský hrad - Královska zahrada

Pražské zahrady a parky

Praha nabízí mnoho zahrad a parků. Některé jsou okrasné a nabízejí úžasnou podívanou. Jiné jsou oázou klidu a pohody. Je velice důležité občas odejít z ruchu velkoměsta do zahrady a parku a uvědomit si jak je příroda krásná

» Pokračování »


Kralik_logo_adresa

Rodinná kavárna a restaurace Králík v rádiu

Králík v rádiu, jedinečná restaurace pro rodiny s dětmi. Každý den jiné menu ve stylu malých francouzských restaurací. Vy jíte, my hlídáme. Přijďte se skvěle najíst

» Pokračování »


foto na leták scooter 2017_mala_upoutavka

Absolutní svoboda pohybu – přijďte vyzkoušet elektrickou koloběžku HUGO Bike

Prozkoumejte překrásná místa v Praze na luxusní elektrické koloběžce HUGO Bike. Po setkání s vaším průvodcem a krátkým tréninkem se můžete vydat na okouzlující prohlídku ulic a památek, jako je slavný Karlův most, Židovské město, Staré město a mnoho dalších míst

» Pokračování »


Klub-přátel_mala_upoutavka

Pražské muzeum pověstí a strašidel

Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.

» Pokračování »


slevovy-kupon-tisk-data_preview

Toboga Fantasy - JEDINEČNÝ ZÁBAVNÍ PARK PRO CELOU RODINU ZA KAŽDÉHO POČASÍ

Byli jste už v Toboga Fantasy? TOBOGA Fantasy je obrovská dětská herna s mnoha atrakcemi pro děti i dospělé. Toto jedinečné zábavní centrum je svou nabídkou, plochou a rozsahem v České republice ojedinělé.

» Pokračování »


Riddle Twist - Xaverius

XAVERIUS - Co když obraz sv. Xaveria opravdu skrývá cestu k pokladu ?

Máte rádi inteligentní zábavu? Přijďte rozkrýt starou pražskou záhadu do Riddle Twist! Reálné únikové-quest hry od Riddle Twist jsou jiné než cokoliv, co už jste zažili. Byly navrženy pro dobrodruhy, pro ty, kteří chtějí pořádnou výzvu, pro ty, co se nebojí nepoznaného a hlavně pro radost a zábavu!

» Pokračování »

« « Rabi Löw – rabín, který sestrojil pražského Golema | Pražské židovské město » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

3 reakce u článku “Legenda o pražském Golemovi”

  1. Eva Beckova napsal:

    Zaujimavy clanok

  2. Vítek napsal:

    Ďekuji tento článek mě poťešil. Už dlouho mě to zajímalo.

  3. katerina kantor napsal:

    tento clanek je na 1. psala jsem s nim do skoly.

Zanechat komentář