Legenda o pražském Golemovi

Rabi Löw a Golem

Dnes se společně přesuneme do Prahy, konkrétně do šestnáctého století, do doby vlády císaře Rudolfa II. Jednalo se období nepokojů, kdy bylo na židovské obyvatelstvo uskutečňováno množství pogromů a dalších útoků. Rabi Löw se snažil obyvatele pražského ghetta chránit a také jim poskytoval duchovní útěchu. Legenda o pražském Golemovi tedy začal vznikat při snaze odvrátit útoky ze strany okolního křesťanského obyvatelstva.

Rozcestník: Židovská Praha

Stvoření Golema Golem
Vypráví se, že měl Rabi Löw sen, ve kterém se kterém se objevil nápis: Vytvoř z hlíny tvora, který ti bude pomáhat proti všem nepřátelům! A tak se také stalo. O několik dní později se společně se dvěma učenci oblékl v noci do bílých hábitů, a vyrazili společně za město. K ránu dorazili na místo, kde v blízkosti řeky Vltavy nalezli tu pravou, jemnou a vlhkou hlínu, ze které společně uhnětli postavu obrovského člověka, tedy Golema. Poté Rabi přikázal jednomu z učenců, aby Golema sedmkrát obešel, a přitom říkal posvátná slova. Během tohoto rituálu hliněné tělo vyschlo a proměnilo se v rozžhavené železo. Podobný postup učinil i druhý z žáků, a tělo naopak začalo opět chladnout. Nakonec rituál opakoval samotný Rabi. Poté, co udělal sedmé kolo, naklonil se ke Golemovi, a do úst mu vložil lístek s tajemným nápisem. Jakmile tak učinil, Golem otevřel oči a začal vstávat ze země.

Golem Golem v ghettu
Rabín společně s muži Golema oblékli a vydali se zpět do Prahy. Přivedli jej do domu Rabiho Löwa a řekli, že je to nový sluha. Přes den pomáhal v synagoze, ale hlavní účel plnil v noci. To procházel uličkami pražského ghetta a hlídal, aby nedocházelo k útokům na židovské obyvatelstvo, které chránil. Jednoho dne se podle pověsti v okolí židovského ghetta ztratila služka, pocházející z křesťanské rodiny. Jako první podezřelý byl křesťany označen Golem, kterého se všichni báli. Nezbýval jiný způsob, jak prokázat nevinu, než najít ztracenou služku. Proto Rabi přikázal Golemovi, aby se ji vydal hledat. Po nějaké době ji přece jen nalezl, a na nějakou dobu se opět situace uklidnila.

Golemův osud Staronová synagoga
Postupně Golemova síla rostla a rostla, a proto mu čas od času Rabi vyjmul šém, který měl pod jazykem, aby jeho sílu oslabil. Jednoho dne mu však šém zapomněl vyjmout a Golem stále víc překypoval energií, až se nedokázal ovládat. Vyběhl ven na ulici a jako smyslů zbavený rozbíjel vše, co se mu postavilo do cesty. Rabín však zanedlouho přiběhl, přikázal Golemovi, aby přestal, a vyjmul mu šém a nahradil jej novým. Poté mu poručil, aby se šel odpočinout na půdu Staronové synagogy. Golem uposlechl, vydal se na půdu, kde ulehl a usnul. Mezitím Rabi Löw svolal své dva pomocníky, se kterými Golema oživili, a vydali se společně do synagogy. Postavili se ke spícímu Golemovi a společně pozpátku odříkali kouzelnou formuli, kterou jej předtím oživili. Golem začal slábnout, tělo se rozpadalo a nakonec po veliké postavě zbyl jen prach.

Od té doby byl na půdu synagogy vstup zakázán. Po dlouhá léta byl tento zákaz dodržován. Jako první se na půdu synagogy odvážil v osmnáctém století badatel a vrchní pražský rabín Landau. Podle všeho se prý vrátil celý bledý, třesoucí se po celém těle a ihned opět zakázal vstup na půdu synagogy, aniž by komukoliv řekl, co nahoře viděl. Po dlouhá léta byla půda uzavřena, ale nakonec zde badatelé Golemovy ostatky nenalezli.

Lucie Niebauerová

………………………………………………………………………………………………………………………

KE STAŽENÍ: Turistické průvodce k tématu

………………………………………………………………………………………………………………………

Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum

  Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum (velikost souboru: 7,6 MiB)

Aktualizováno: 5.7.2017 - Tištěný průvodce ve formátu PDF, který vás provede poturistické trase Praguecityline Praha 1. Praha 1 stále patří mezi nejlákavější části celé Prahy. Asi nikde jinde nenajdete takovou koncentraci historických památek a míst, kde na vás dýchá historie a romantika dávno zašlých časů. Málo kde můžete chodit po stejných cestách jako Franz Kafka, Wolfgang Amadeus Mozart, pražský Golem, Jaroslav Hašek nebo klukovská parta z Foglarových Rychlých šípů.

Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version

  Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version (velikost souboru: 7,5 MiB)

Aktualizováno: 25.6.2017 - Prague 1 still belongs to one of the most attractive parts of the whole Prague. Probably nowhere else you can find such a concentration of historic monuments and places where the history and romance of bygone times are all around you. Hardly anywhere you can walk on the same paths where were walking Franz Kafka, Wolfgang Amadeus Mozart, and the Golem of Prague.

Zajímavé odkazy
P
amátky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
- zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde

Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde 
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

Prague Boats 1

Vyhlídkové plavby po Vltavě

Zcela výjimečné pohledy na Prahu, nejlepší místa na fotografování, slavné historické památky ze zcela jiného úhlu pohledu, komfortní prostředí lodí, nejmodernější flotila v Praze. Zkuste to !

» Pokračování »


apple_museum_banner_-2017_-230_230

Apple Muzeum

Navštivte Apple muzeum a prohlédněte si největší soukromou sbírku produktů společnosti Apple na světě. Přijďte do pražské Pop Art Gallery a zažijte neobyčejný životní příběh výjimečného vizionáře Steva Jobse – génia, který dokázal ovlivnit celé lidstvo a změnit svět.

» Pokračování »


Muzeum_Grevin_PataMat

Muzeum Grévin

Navštivte nejzábavnější muzeum voskových figurín v Praze! Nechte se okouzlit půvabem staropražské kavárny, navštivte ples s úchvatně zářícími reflektory a celebritami, poměřte se s nejlepšími sportovci světa nebo propadněte kouzlu našeho magického divadla.

» Pokračování »


Muzem_Starych_casu_230x230

Muzeum Kouzlo starých časů

Chcete vstoupit do romantického a obdivovaného viktoriánského a edwardiánského období po roce 1850 ? Obdivovali jste někdy kostýmy z filmů třeba viktoriánské Anglie ? Ty nekonečné proudy skvěle oblečených šlechticů, služek ... Tak zde uvidíte originály, perfektně koncipované do obrazů doby a příběhů....

» Pokračování »


Reklama_PCL_STAHUJ_pruvodce_prahou_cz

Užijte si památky a život v Praze - Stahujte turistické průvodce a mapy ZDARMA !

Poznejte nejkrásnější památky a místa v Praze. Poznejte pražský život i na méně známých místech. Užijte si s připravenými slevovými kupóny v turistických průvodcích a mapách. STAHUJTE ZDARMA !

» Pokračování »


Faer_House_230x230

Prague Fear House - Dům hrůzy

Navštivte první Dům hrůzy ve střední Evropě. Máte rádi horory a adrenalin? Tak právě pro vás je tady. Zažijete napětí ze strašidelné prohlídky. Součástí Domu hrůzy je také strašidelný bar, kde si můžete v klidu vychutnat kávu nebo drink.

» Pokračování »


Puzzle_Room_230x230

Úniková hra Puzzle Room

Rádi se bavíte a zažíváte něco úplně nového a vzrušujícího? To a mnohem víc na vás čeká v jedinečné únikové hře PUZZLE ROOM, která má velmi blízko k televiznímu pořadu Pevnost Boyard.

» Pokračování »

« « Rabi Löw – rabín, který sestrojil pražského Golema | Pražské židovské město » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

2 reakce u článku “Legenda o pražském Golemovi”

  1. Eva Beckova napsal:

    Zaujimavy clanok

  2. Vítek napsal:

    Ďekuji tento článek mě poťešil. Už dlouho mě to zajímalo.

Zanechat komentář