Rabi Löw – rabín, který sestrojil pražského Golema

Starý židovský hřbitov

Jehuda ben Becalel, známý spíše pod jménem Rabi Löw, případně hebrejským akronymem MaHaRaL, patří k velice významným představitelům pražského židovství. Nejen, že se stal velmi významným rabínem, ale podle pověsti také strůjcem bájného pražského Golema. Pojďme se tedy společně s Rabi Löwem seznámit.

Rozcestník: Židovská Praha

Narození a studium Ladislav Šaloun - plastika rabína Rabiho Löwa
Rabi Löw se narodil s největší pravděpodobností v německém Wormsu. Jiné historické prameny však za místo narození považují Polsko. Rabi se narodil do velice významné rabínské rodiny. Podle dochovaných pramenů měla tato rodina předky pocházející z Prahy. Vyrůstal společně se třemi bratry, jménem Chajim, Sinaj a Samson. Historické prameny se však neshodují v tom, kde Rabi Löw studoval. Podle jistých zdrojů absolvoval studia v Polsku a Německu, ale podle jiných pramenů se vzdělával sám pomocí knih. Ať tak, či onak, byl velmi nadaný a vzdělání v jeho životě sehrálo důležitou roli.

Působení Rabiho Löwa
V roce 1553 se stal Rabi Löw, ve svých osmadvaceti, letech vrchním moravským zemským rabínem v Mikulově, kde působil dlouhých dvacet let. Poté roku 1573 z Moravy odešel, a za své nové působiště označil město Prahu. Kromě teologického působení nutno také zmínit pedagogickou činnost Rabiho Löwa. Podle všeho byl jakýmsi učitelem židovského národa. V Praze mimo jiné zastával funkci rektora v tzv. Klausu, tedy v soukromé rabínské akademii. Dále také upravil pravidla, kterými se řídil spolek pohřebního bratrstva. Zde působil až do roku 1584, kdy odešel do Polska. Po čtyřleté odmlce se však do hlavního města opět navrátil.

Rabi Löw a Golem V roce 1592 se v Praze setkal s císařem Rudolfem II. Oba projevili společný zájem o vědu, umění, astrologii a alchymii, proto se jejich schůzky konaly častěji.  Po ukončení působení v Praze odchází zpět do Polska, kde se stal v Poznaně vrchním rabínem. Netrvalo dlouho a Rabi Löw se opět vrátil do Prahy, kde zastával funkci vrchního rabína. V Praze nakonec zůstal až do své smrti v roce 1609. Rabi Löw byl pohřben na Starém pražském židovském hřbitově. Dodnes lidé přicházejí právě na hrob Rabiho Löwa se svými přáními a věří, že právě rabín jim tato přání vyplní. Proto si při procházce Starým židovským hřbitovem můžete povšimnout malých papírků, připevněných kamínky.

Rabi Löw sepsal za svůj život sedmnáct knih, které všechny vyšly v tištěné podobě. Jak jsme se již výše zmínili, Rabi Löw se velmi zajímal o astrologii a astronomii. Jeho zájem jej dovedl až k setkání s velikánem té doby, s Tychonem de Brahe a dalšími významnými osobnostmi.

Lucie Niebauerová

………………………………………………………………………………………………………………………

KE STAŽENÍ: Turistické průvodce k tématu

………………………………………………………………………………………………………………………

Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum

  Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum (velikost souboru: 6,8 MiB)

Aktualizováno: 14.10.2018 - Tištěný průvodce ve formátu PDF + nově se SLEVOVÝMI KUPÓNY vás provede historickým centrem Prahy 1. Asi nikde jinde nenajdete takovou koncentraci historických památek a míst, kde na vás dýchá historie a romantika dávno zašlých časů. Málo kde můžete chodit po stejných cestách jako Franz Kafka, Wolfgang Amadeus Mozart, pražský Golem, Jaroslav Hašek nebo klukovská parta z Foglarových Rychlých šípů.

Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version

  Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version (velikost souboru: 7,1 MiB)

Updated: 30.10.2018 - Prague 1 still belongs to one of the most attractive parts of the whole Prague. Probably nowhere else you can find such a concentration of historic monuments and places where the history and romance of bygone times are all around you. + DISCOUNT COUPONS

Zajímavé odkazy
P
amátky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
- zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde

Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde 
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

Klub-přátel_mala_upoutavka

Pražské muzeum pověstí a strašidel

Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.

» Pokračování »« « Historie židovského obyvatelstva v českých zemích | Legenda o pražském Golemovi » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

Zanechat komentář