Královská zahrada Pražského hradu

Kralovska zahrada110422_006

Královská zahrada je bezpochyby nejkrásnější a nejvýznamnější zahradou v areálu Pražského hradu, běžní návštěvníci ji ale mohou obdivovat až od roku 1990, kdy ji na popud své ženy Olgy nechal zpřístupnit tehdejší prezident Václav Havel. Zahrada po staletí sloužila především ke královským radovánkám. Do zahrady byly dováženy exotické rostliny z celého světa a až do roku 1989 zde žili českoslovenští prezidenti. Pojďte se tedy se zajímavou historií zahrady seznámit.

 Stránka: vše o  Pražském hradu více čtěte zde

Historie zahrady Královská zahrada Pražského hradu - vstup od Prašného mostu
Královská zahrady byla založena v roce 1534 Ferdinandem I. Habsburským na místě, kde se původně rozprostíraly staré vinice. O její výstavbu po vzoru italských zahrad se zasloužil architekt Giovanni Spati. Původní zahrada se za několik let stala světovým unikátem, neboť zde byly vysazeny cizokrajné rostliny z dalekých exotických zemí. Zahrada byla s areálem Pražského hradu propojena mostem vedoucím přes Jelení příkop. Mezi lety 1581 – 1583 byl ve spodní části zahrady postaven Královský letohrádek, ale i další zajímavé objekty, které v zahradě můžeme obdivovat dodnes. Vznikl Lví dvůr, Míčovna i oranžerie.

Plánek Královské zahrady Pražského hradu:
kralovska zahrada prazskeho hradu_cislovane1  Hlavní vstup do zahrady od Prašného mostu
2  Lví dvůr
3  Bývalý prezidentský domek (vilka)
4  Míčovna (dříve zimní míčovna)
5  Bývalá letní míčovna
6  Herkulova kašna
7  Oranžérie
8  Zpívající fontana
9  Královský letohrádek
10 Fíkovna

Zahrada v proměně věků Královská zahrada Pražského hradu
Královská zahrada
byla osázena vzácnými stromy a keři. Zahrada byla vůbec prvním místem na světě, kde se počátkem 60. let 16. století začaly pěstovat tulipány. Málokdo už ví, že se právě odtud rozšířily do Holandska.  Zajímavostí je, že v této době jedna cibulka tulipánu mohla stát stejně jako 2 měšťanské domy.  Velké oblibě se zahrada těšila zejména za  císaře Rudolfa II., který ji hojně využíval pro své dvorské kratochvíle. Ve lvím dvoře císař choval například opravdového lva, kterého získal od tureckého sultána. Slavný hvězdář Tycho Brahe, když připravoval pro panovníka horoskop, zjistil, že císař a lev jsou narozeni ve stejném znamení a jsou spolu také osudově svázáni. To znamená, že zemřou ve stejném období. Císař se proto o lva velmi dobře staral a sám osobně na jeho zdraví dohlížel. Za pár let se ale astronomova předpověď opravdu vyplnila, lev i panovník zemřeli velmi krátce po sobě.   Přesuňme se nyní dále do 18. století, kdy se dvorní zahradník František Zinner zasloužil o přeměnu zahrady v barokním stylu. Na přestavbě zahrady se podíleli Kilián Ignác Dienzenhofer a Matyáš Braun. Ten obohatil zahradu o vzácná sochařská díla.

Přestavba na anglický park Královská zahrada Pražského hradu - bývalý prezidentský domek
V období I. republiky byla na zahradě vybudována prezidentská rezidence, ve které bydleli všichni prezidenti od roku 1938 až do roku 1989. Přestavby na anglický park se zahrada dočkala na počátku 19. století. Došlo ke zrušení původních ornamentálních záhonů. Královská zahrada během své historie nebyla veřejnosti přístupná. Vždy byla určená k zábavě a odpočinků pro panovníka a šlechtu. V lednu 1990 otevřel zahradu pro veřejnost prezident Václav Havel.

………………………………………………………………………………………………………………………

Aktuální pořádané akce:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

FOTOGALERIE:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

KONTAKT:

………………………………………………………………………………………………………………………

Adresa:
Pražský hrad
119 08 Praha 1

GPS: 50°5’35.043″N, 14°24’5.136″E
GPS: 50.0930675N, 14.4014267E

Do Královské zahrady se dostanete z II. nádoří přes Prašný most a potom železnými vraty doprava.
Ze stanice tramvaje 22 směrem k Pražskému hradu a za restaurací Lví dvůr železnými vraty doleva.

Otevírací doba Královské zahrady:
Duben 10.00 – 18.00
Květen 10.00 – 19.00
Červen 10.00 – 21.00
Červenec 10.00 – 21.00
Srpen 10.00 – 20.00
Září 10.00 – 19.00
Říjen 10.00 – 18.00

Spojení:
metro A – stanice Malostranská dále tram č.  22, – stanice Pražský hrad

Dopravní spojení:
Kudy na Pražský hrad:  klikněte zde
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde

………………………………………………………………………………………………………………………

MAPA:

………………………………………………………………………………………………………………………

loading map - please wait...

Královská zahrada Pražského hradu 50.092903, 14.400222 Královská zahrada Pražského hradu Královská zahrada je bezpochyby nejkrásnější a nejvýznamnější zahradou v areálu Pražského hradu, běžní návštěvníci ji ale mohou obdivovat až od roku 1990, kdy ji na popud své ženy Olgy nechal zpřístupnit tehdejší prezident Václav Havel. Adresa: Pražský hrad 119 08 Praha 1 http://www.praguecityline.cz/prazske-pamatky/kralovska-zahrada-prazskeho-hradu-historie

………………………………………………………………………………………………………………………

KE STAŽENÍ: TURISTICKÝ PRŮVODCE OKOLÍ

………………………………………………………………………………………………………………………

Turistický průvodce Prague City Line - PRAŽSKÝ HRAD

  Turistický průvodce Prague City Line - PRAŽSKÝ HRAD (velikost souboru: 21,9 MiB)

Pražský hrad patří mezi nejkrásnější a nejrozlehlejší památky Prahy. Pojďme společně navštívit místo spojené s bájnými knížaty, králi a prezidenty. Místo, kde se utvářely dějiny našeho státu.

Turistický výlet Prague City Line - Petřínskými sady na Pražský hrad

  Turistický výlet Prague City Line - Petřínskými sady na Pražský hrad (velikost souboru: 4,5 MiB)

Aktualizováno: 22.1.2016 - Tato pro mnohé nejromantičtější trasa v Praze vás provede nejkrásnější částí pražského vrchu Petřín, neminete Petřínskou rozhlednu, Bludiště, Růžový sad ani Strahovský klášter. Projdete místy s nejkrásnějšími výhledy na Prahu a v případě dobré viditelnosti i na daleké okolí Prahy. Nakonec vás cesta dovede až na Pražský hrad.

Prague Tourist Guide - From Petrin Hill to Prague Castle

  Prague Tourist Guide - From Petrin Hill to Prague Castle (velikost souboru: 4,7 MiB)

Aktualizováno: 27.10.2015 - Dear friends, this for many the most romantic track in Prague will take you around the most beautiful part of the Prague Petřín Hill, you will not miss the Petřín Lookout Tower, Mirror Maze, Rose Garden or Strahov Monastery. You will pass the places with the most beautiful views and in case of good visibility you will see also the distant surroundings of Prague. In the end the track will take you to Prague Castle. You can take a walk also in the evening or at ni-ght.The lanterns will be shining nicely and you will feel the atmosphere of the mysterious or even mystical Pra-gue.

Turistický výlet Prague City Line - Od Hvězdy na Pražský hrad

  Turistický výlet Prague City Line - Od Hvězdy na Pražský hrad (velikost souboru: 4,5 MiB)

Tato trasa je publikována jako součást série poznávacích a naučných tras Prahou, které jsou vhodné pro výlety a procházky Prahou. Trasa vede touto oblastí: Obora Hvězda - Letohrádek Hvězda - Ladronka - Petřín - Strahov - Pražský hrad

Zajímavé odkazy

Památky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
- zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde

Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde 
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

Klub-přátel_mala_upoutavka

Pražské muzeum pověstí a strašidel

Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.

» Pokračování »« « Zahrada Na Valech Pražského hradu | Korunovační průvody » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

Zanechat komentář