Pražský hrad – Míčovna

Prazsky hrad - micovna

Velká míčovna se nalézá v Královské zahradě Pražského hradu. Stavba je situovaná na jižní straně, těsně nad svahem Jeleního příkopu, a byla vybudována v letech 1567 – 69. O výstavbu se zasloužili architekti Bonifác Wohlmuth a Ulrico Aostalli de Sala. Původně na těchto místech stála střelnice.

 Stránka: vše o  Pražském hradu více čtěte zde

O jakou stavbu se vlastně jedná: Míčovna Pražského hradu
Míčovna byla postavena v renesančním stylu a její bohaté zdobení zaujme každého návštěvníka. Stavba prošla bohatým historickým vývojem. Od svého vzniku až do sedmnáctého století sloužila pro míčové hry, dále jako jízdárna a konírna. Za vlády císaře Josefa II. se proměnila, stejně jako další historické stavby, ve vojenské skladiště.

-
Pražská královská zahrada
Zahrady Pražského hradu
V období vlády císaře Ferdinanda I. byly v Královské zahradě pěstovány velmi vzácné květiny a exotické rostliny. Zajímavostí je, že jako poprvé v Evropě zde kvetly tulipány, které se z Prahy, díky Habsburkům, dostaly do Holandska. V areálu se nachází Lví dvůr, který původně sloužil jako zvěřinec z doby císaře Rudolfa II., kde byli mimo jiné chováni lvi. V období francouzské okupace v osmnáctém století vojáci veškerou zvěř vystříleli  a všechny stromy vykáceli.

Nelehká minulost:
Nepříznivé období nastalo ve dvacátém století, kdy byla celá stavba poškozena statickými poruchami a střelbou. Dále zde vypukl požár a ve výsledku z budovy vznikly pouze obvodové zdi. Požár zde vzplál v historii budovy celkem třikrát.

Rekonstrukce v duchu socialismu: Míčovna Pražského hradu
Poté došlo k rozsáhlé rekonstrukci, která byla vedena pod taktovkou architekta Pavla Janáka a dokončena roku 1952. Dokladem této socialistické úpravy je sgrafito se znakem „Pětiletky“, které bylo umístěno mezi renesanční sgrafitovou výzdobu s antickými motivy. Postavami Pětiletky byly nahrazeny nezdokumentované alegorické postavy. Zajímavostí je, že se jedná o jediný dochovaný prvek socialistického realismu v areálu Pražského hradu.

Současnost:
Objekt byl tedy ukryt v Královské zahradě, a veřejnosti zpřístupněn až po roce 1989. V současné době je objekt využíván pro různé výstavy výtvarného umění, koncerty a významné společenské události. Při procházce Královskými zahradami se tedy tuto stavbu nezapomeňte prohlédnout.

………………………………………………………………………………………………………………………

Aktuální pořádané akce:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

FOTOGALERIE:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

KONTAKT:

………………………………………………………………………………………………………………………

Adresa:
Pražský hrad
Královská zahrada
119 08 Praha 1

GPS: 50°5’32.968″N, 14°24’4.658″E
GPS: 50.0924911N, 14.4012939E

Do Královské zahrady se dostanete z II. nádoří přes Prašný most a potom železnými vraty doprava.
Ze stanice tramvaje 22 směrem k Pražskému hradu a za restaurací Lví dvůr železnými vraty doleva.

Spojení:
metro A – stanice Malostranská dále tram č.  22, – stanice Pražský hrad

Dopravní spojení:
Kudy na Pražský hrad:  klikněte zde
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde

………………………………………………………………………………………………………………………

MAPA:

………………………………………………………………………………………………………………………

loading map - please wait...

Míčovna Pražského hradu 50.092455, 14.401242 Míčovna Pražského hradu Velká míčovna se nalézá v Královské zahradě Pražského hradu. Stavba je situovaná na jižní straně, těsně nad svahem Jeleního příkopu, a byla vybudována v letech 1567 - 69. O výstavbu se zasloužili architekti Bonifác Wohlmuth a Ulrico Aostalli de Sala. Původně na těchto místech stála střelnice. Adresa: Pražský hrad Královská zahrada 119 08 Praha 1 http://www.praguecityline.cz/prazske-pamatky/prazsky-hrad-micovna

………………………………………………………………………………………………………………………

KE STAŽENÍ: TURISTICKÝ PRŮVODCE OKOLÍ

………………………………………………………………………………………………………………………

Turistický průvodce Prague City Line - PRAŽSKÝ HRAD

  Turistický průvodce Prague City Line - PRAŽSKÝ HRAD (velikost souboru: 21,9 MiB)

Pražský hrad patří mezi nejkrásnější a nejrozlehlejší památky Prahy. Pojďme společně navštívit místo spojené s bájnými knížaty, králi a prezidenty. Místo, kde se utvářely dějiny našeho státu.

Turistický výlet Prague City Line - Petřínskými sady na Pražský hrad

  Turistický výlet Prague City Line - Petřínskými sady na Pražský hrad (velikost souboru: 4,5 MiB)

Aktualizováno: 22.1.2016 - Tato pro mnohé nejromantičtější trasa v Praze vás provede nejkrásnější částí pražského vrchu Petřín, neminete Petřínskou rozhlednu, Bludiště, Růžový sad ani Strahovský klášter. Projdete místy s nejkrásnějšími výhledy na Prahu a v případě dobré viditelnosti i na daleké okolí Prahy. Nakonec vás cesta dovede až na Pražský hrad.

Prague Tourist Guide - From Petrin Hill to Prague Castle

  Prague Tourist Guide - From Petrin Hill to Prague Castle (velikost souboru: 4,7 MiB)

Aktualizováno: 27.10.2015 - Dear friends, this for many the most romantic track in Prague will take you around the most beautiful part of the Prague Petřín Hill, you will not miss the Petřín Lookout Tower, Mirror Maze, Rose Garden or Strahov Monastery. You will pass the places with the most beautiful views and in case of good visibility you will see also the distant surroundings of Prague. In the end the track will take you to Prague Castle. You can take a walk also in the evening or at ni-ght.The lanterns will be shining nicely and you will feel the atmosphere of the mysterious or even mystical Pra-gue.

Turistický výlet Prague City Line - Od Hvězdy na Pražský hrad

  Turistický výlet Prague City Line - Od Hvězdy na Pražský hrad (velikost souboru: 4,5 MiB)

Tato trasa je publikována jako součást série poznávacích a naučných tras Prahou, které jsou vhodné pro výlety a procházky Prahou. Trasa vede touto oblastí: Obora Hvězda - Letohrádek Hvězda - Ladronka - Petřín - Strahov - Pražský hrad

Zajímavé odkazy

Památky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
- zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde

Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde 
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

Klub-přátel_mala_upoutavka

Pražské muzeum pověstí a strašidel

Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.

» Pokračování »« « Královská cesta – Staroměstské náměstí | První a poslední královská korunovace » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

Zanechat komentář