Pražský hrad – Prezidentský domek

Pha1 - Pražský hrad - Prezidentská vila002

Prezidentský domek – od roku 1938 sídlem prezidentů. Při prohlídce pražské zahrady se jistě zastavíte u Letohrádku královny Anny, dále si jistě prohlédnete nedalekou zpívající fontánu či zajímavé zahradní sochy, nebo budovu míčovny. Co byste však, jako dobří znalci Královské zahrady Pražského hradu, neměli opomenout, je pohled na prezidentský domek, nacházející se v jihozápadní části parčíku. Možná jej znáte také jako vilu Dr. Eduarda Beneše. Oba tyto názvy označují jednu jedinou budovu, ve které od roku 1938 do roku 1989 bydleli všichni prezidenti naší vlasti. 

Rozcestník: Pražský hrad

Krátké seznámení: Prezidentský domek
Na místě prezidentské rezidence v minulosti původně stávala barokní oranžérie, tedy velice významný skleník, který ale naštěstí celý nezanikl. Z původní oranžérie se dochovala totiž střední zděná část v podobě altánu od K. I. Dienzenhofera, pocházející z roku 1731. Tato část byla v letech 1937 – 38, při budování vily, také začleněna do stavby objektu. V té době se vila stavěla pro tehdejšího prezidenta československé republiky, doktora Edvarda Beneše. Postranní zasklené části byly však zbořeny při pruském bombardování a nynější křídla postavena až za prezidenta T.G. Masaryka.

Prezidentský domek Kdo vlastně v prezidentské vile v Královských zahradách sídlil?
O projektaci stavby se zasloužil architekt Pavel Janák, který jako prvek využil fragmentu starší barokní stavby. Od roku 1938 se vila stala sídlem všech dosavadních prezidentů našeho státu. V posledních letech však účel této budovy začal zanikat. Došlo k tomu již v období, kdy byl prezidentem Václav Havel, který ji jako prezidentskou rezidenci již tolik nevyužíval. Ostatně ani současný prezident nezvolil jako své sídlo tuto prezidentskou vilku, která byla za dobu svého nevyužívání poněkud zpustlá. Proto si Václav Klaus nechal ke svému obývání upravit a zrekonstruovat Lumbeho vilu, nacházející se v severozápadní části areálu Pražského hradu.

Rozcestníky všech památek: ZDE

Vstup zakázán, bydlí zde prezident!
V období socialismu, docházelo k postupnému uzavírání Královské zahrady. Docházelo k tomu proto, že v té době byla vila skutečným sídlem prezidenta. Proto byla zahrada z bezpečnostních důvodů, týkajících se ochrany hlavy státu, uzavírána. Na konci osmdesátých let nastávalo postupné otevírání a zpřístupňování zahrady veřejnosti. Nebyla však otevřená celá zahrada, ale pouze některé části, jako ta se Zpívající fontánou před Letohrádkem královny Anny. K postupnému zpřístupňování poté začalo docházet v devadesátých letech dvacátého století.

Věřím, že tedy využijete možnosti, kterou mnoho vašich předků v minulosti nemělo, a navštívíte společně s Královskou zahradou také vilu prezidentů.

Lucie Niebauerová

………………………………………………………………………………………………………………………

Aktuální pořádané akce:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

FOTOGALERIE:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

KONTAKT:

………………………………………………………………………………………………………………………

Adresa:
Pražský hrad
119 08 Praha 1

GPS: 50°5’23.494″N, 14°23’54.636″E
GPS: 50.0898594N, 14.3985100E

Kontakt:
bližší informace návštěvníkům podá Informační středisko Pražského hradu,
tel.: 224 373 584

Spojení:
metro trasa A – stanice Malostranská dále po Strarých zámeckých schodech na hrad,
metro trasa A – stanice Malostranská dále tram č.  22, 91– stanice Pražský hrad

Dopravní spojení:
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde

………………………………………………………………………………………………………………………

MAPA:

………………………………………………………………………………………………………………………

loading map - please wait...

Prezidentský domek na Pražském hradě 50.092503, 14.399879 Prezidentský domek od roku 1938 sídlem prezidentů. Při prohlídce pražské zahrady se jistě zastavíte u Letohrádku královny Anny, dále si jistě prohlédnete nedalekou zpívající fontánu či zajímavé zahradní sochy, nebo budovu míčovny. Co byste však, jako dobří znalci Královské zahrady Pražského hradu, neměli opomenout, je pohled na prezidentský domek, http://www.praguecityline.cz/prazske-pamatky/prazsky-hrad-prezidentsky-domek

………………………………………………………………………………………………………………………

KE STAŽENÍ: TURISTICKÝ PRŮVODCE OKOLÍ

………………………………………………………………………………………………………………………

Turistický průvodce Prague City Line - PRAŽSKÝ HRAD

  Turistický průvodce Prague City Line - PRAŽSKÝ HRAD (velikost souboru: 21,9 MiB)

Pražský hrad patří mezi nejkrásnější a nejrozlehlejší památky Prahy. Pojďme společně navštívit místo spojené s bájnými knížaty, králi a prezidenty. Místo, kde se utvářely dějiny našeho státu.

Turistický výlet Prague City Line - Petřínskými sady na Pražský hrad

  Turistický výlet Prague City Line - Petřínskými sady na Pražský hrad (velikost souboru: 4,5 MiB)

Aktualizováno: 22.1.2016 - Tato pro mnohé nejromantičtější trasa v Praze vás provede nejkrásnější částí pražského vrchu Petřín, neminete Petřínskou rozhlednu, Bludiště, Růžový sad ani Strahovský klášter. Projdete místy s nejkrásnějšími výhledy na Prahu a v případě dobré viditelnosti i na daleké okolí Prahy. Nakonec vás cesta dovede až na Pražský hrad.

Prague Tourist Guide - From Petrin Hill to Prague Castle

  Prague Tourist Guide - From Petrin Hill to Prague Castle (velikost souboru: 4,7 MiB)

Aktualizováno: 27.10.2015 - Dear friends, this for many the most romantic track in Prague will take you around the most beautiful part of the Prague Petřín Hill, you will not miss the Petřín Lookout Tower, Mirror Maze, Rose Garden or Strahov Monastery. You will pass the places with the most beautiful views and in case of good visibility you will see also the distant surroundings of Prague. In the end the track will take you to Prague Castle. You can take a walk also in the evening or at ni-ght.The lanterns will be shining nicely and you will feel the atmosphere of the mysterious or even mystical Pra-gue.

Turistický výlet Prague City Line - Od Hvězdy na Pražský hrad

  Turistický výlet Prague City Line - Od Hvězdy na Pražský hrad (velikost souboru: 4,5 MiB)

Tato trasa je publikována jako součást série poznávacích a naučných tras Prahou, které jsou vhodné pro výlety a procházky Prahou. Trasa vede touto oblastí: Obora Hvězda - Letohrádek Hvězda - Ladronka - Petřín - Strahov - Pražský hrad

Zajímavé odkazy

Památky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
- zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde

Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde 
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

Klub-přátel_mala_upoutavka

Pražské muzeum pověstí a strašidel

Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.

» Pokračování »« « Královská cesta – Hradčany | Pražský hrad – Jelení příkop » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

1 reakce u článku “Pražský hrad – Prezidentský domek”

  1. Ellen Mikyskova napsal:

    Dobry den, myslim si, ze ty informace nejsou aktualizovane, protoze tam pisete: nas soucasny president Vaclav Klaus. Prosime o aktualizaci. Dekuju E. Mikyskova

Zanechat komentář