Pražský hrad – Královský letohrádek

Pha1 - Pražský hrad - Královský letohrádek0403

Královský letohrádek – dominanta zahrad se zpívající fontánou. Při procházce překrásnými Královskými zahradami se dostáváme k dominantě, nacházející se ve východní části. Zde se totiž rozprostírá stavba, které každého návštěvníka zaujme svojí svými skvostnými stavebními prvky. Vydejme se tedy do prostor Letohrádku Královny Anny, nebo chcete – li Belvedéru, a nahlédněme do minulosti a interiéru této velkolepé stavby.

Rozcestník: Pražský hrad

Královský letohrádek Zpět na počátek:
Letohrádek nechal vybudovat Ferdinand I., společně s královskou zahradou. V zahradě roku 1538 vyrostlo sídlo, které nechal vystavět pro svou manželku Annu Jagellonskou. Stavba však trvala příliš dlouho, a Anna se dokončení svého letohrádku bohužel nedočkala. Zemřela totiž v roce 1547 při porodu svého patnáctého dítěte. Slavnostního dokončení se nenadál ani Ferdinand, neboť v roce 1541 vypukl požár a na to konto Ferdinand opustil Prahu.

Královský letohrádek Na stavbě se vystřídalo mnoho osobností:
Letohrádek Královny Anny je považován za nejčistší vlašskou renesanční architekturu, nacházející se na jiném než italském území. Za svůj vznik vděčí italskému staviteli a kameníkovi jménem Paolo della Stelly. Ve stylu italské renesance pokračujeme stavitelem Giovannim Spatiem, po kterém se o dostavbu zasloužil G. Maria del Pambio. Stavba však byla přerušena z důvodů vypuklého požáru Pražského hradu v roce 1541. Ta poté pokračovala opět v letech 1548-1552 v rukách Paola della Stelly. Tento stavitel se zasloužil o překrásné kamenné reliéfy na arkádách ochozu, které společně se svými kameníky vytesal.  Stella na bohaté výzdobě opravdu nešetřil.

Překrásná výzdoba:
Nalezneme se zde osmdesát centimetrů vysoký ornamentální a figurální vlys, dále neuvěřitelných šestatřicet sloupů vnější arkády obsahuje zdobené toskánské hlavice, na stěnách si můžeme prohlédnout sto čtrnáct reliéfů, vyobrazujících mytologické výjevy, lovy a války. Pokud se pozorně zahledíte, spatříte zde také postavu zakladatele Ferdinanda I., který na prsou nese řád zlatého rouna na prsou. Podle vyobrazení podává dámě, co ž je jeho manželka královna Anna, květ fíkovníku.

A stavba pokračuje dál: Královský letohrádek
Po dlouhých změnách a peripetiích byl roku 1563 letohrádek dokončen. Postaral se o to Hans Tirol a především Bonifác Wohlmut. Tito dva stavitelé letohrádku přistavěli patro. Každý návštěvník se jistě pozastaví nad unikátní měděnou střechu. Že vám její tvar něco připomíná?  Ano je to tak, neboť střecha nese tvar obráceného lodního kýlu. Dříve jej zdobily červené a bílé pruhy a malované znaky českého království.

Královský letohrádek Letohrádek s mnoha zajímavostmi:
Nyní nahlédneme do interiéru. Přízemí, společně s obytnými místnostmi, bylo obklopeno překrásným arkádovým ochozem, v patře se pak nacházel taneční sál a galerie. Nejvíce však letohrádek využíval císař Rudolf II., který zde nechal zřídit v prvním patře astronomickou pozorovatelnu. Dokonce sem docházelo několik významných astronomů, jako Tycho de Brahe nebo Johanes Kepler. Pozorovatelnu navštěvoval velmi často i  sám císař, který zde, po ztrátě královského titulu, v roce 1612 zemřel. Po jeho smrti letohrádek začal pustnout a v roce 1648 byl vypleněn po útocích švédských vojsk.

Letohrádek za dobu své existence nesl několik názvů. Někteří jej pro překrásnou vyhlídku nazývali Belvedér, jiní jej podle zakladatele označovali Ferdinandeum, a poté co zde vznikla pozorovatelna, začalo se mu říkat Observatorium.

Důležité historické momenty:
Období vlády císaře Josefa II. přineslo letohrádku nového majitele, neboť jej císař dal do rukou armády, která zde zřídila dělostřeleckou laboratoř. Roku 1836 dosáhl místodržící hrabě Karel Chotek vystěhování všech dělostřelců. Poté v letech architekti Bernard Grueber a Petr Nobile budovu obnovili, zrekonstruovali a upravili na Obrazárnu vlasteneckých přátel umění. V tomto období získal letohrádek překrásné monumentální klasicistní schodiště. V letech 1851-65 byl na stěnách prvního patra, dle návrhů ředitele Akademie Kristiána Rubena, vymalován cyklus historických scén, zachycující významné historické okamžiky z českých dějin. Na počátku padesátých let došlo, pod taktovkou Pavla Janáka, k restaurování celého objektu, který byl od té doby využíván jako výstavní sál.

Rozcestníky všech památek: ZDE

Další z mnoha unikátů: Královský letohrádek
V místech přímo před letohrádkem stojí známá Zpívající fontána. Tato renesanční kašna byla ulita v letech 1564-68. Jako materiál byla použita zvonovina a bronz. Fontána se nachází v místech, kde původně stával kamenný bazén, kam byla roku 1573 osazena. Kapky vody, které dopadají na okraj spodní mísy, vyvolávají při poslechu líbezné tóny. Střed fontány znázorňuje pastýře a řeckého ochránce lesů a pramenů – boha Pana. Na samotném vrcholu nalezneme postavu dudáčka. Proto se skloňte pod spodní mísu fontány, a poslechněte si zvláštní zvuk, který připomíná zvonění zvonů.

Dnes Královský letohrádek slouží především pro výstavy výtvarného umění a uměleckého řemesla. Jelikož byl letohrádek určen pro dvorskou zábavu a zpříjemnění pobytu v zahradě doufáme, že i vám tato budova návštěvu zpříjemní.

………………………………………………………………………………………………………………………

Aktuální pořádané akce:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

FOTOGALERIE:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

KONTAKT:

………………………………………………………………………………………………………………………

Adresa:
Mariánské hradby 52/1
Praha 1 – Hradčany 118 00

Návštěvní doba:
Otevřeno pouze v době konání výstav.

Vstupné:
Liší se podle druhu a rozsahu výstavy.

GPS: Loc: 50°5’37.98″N, 14°24’19″E

Doprava:
Metro: A – Malostranská
Dále: Tram: 22 – Královský letohrádek

Dopravní spojení:
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde

………………………………………………………………………………………………………………………

MAPA:

………………………………………………………………………………………………………………………

loading map - please wait...

Královský letohrádek - Belveder 50.093673, 14.405308 Královský letohrádek - Belveder dominanta zahrad se zpívající fontánou. Při procházce překrásnými Královskými zahradami se dostáváme k dominantě, nacházející se ve východní části. Zde se totiž rozprostírá stavba, které každého návštěvníka zaujme svojí svými skvostnými stavebními prvky. Adresa: Mariánské hradby 52/1 Praha 1 – Hradčany 118 00 http://www.praguecityline.cz/prazske-pamatky/prazsky-hrad-kralovsky-letohradek

………………………………………………………………………………………………………………………

KE STAŽENÍ: TURISTICKÝ PRŮVODCE OKOLÍ

………………………………………………………………………………………………………………………

Turistický průvodce Prague City Line - PRAŽSKÝ HRAD

  Turistický průvodce Prague City Line - PRAŽSKÝ HRAD (velikost souboru: 21,9 MiB)

Pražský hrad patří mezi nejkrásnější a nejrozlehlejší památky Prahy. Pojďme společně navštívit místo spojené s bájnými knížaty, králi a prezidenty. Místo, kde se utvářely dějiny našeho státu.

Turistický výlet Prague City Line - Petřínskými sady na Pražský hrad

  Turistický výlet Prague City Line - Petřínskými sady na Pražský hrad (velikost souboru: 4,5 MiB)

Aktualizováno: 22.1.2016 - Tato pro mnohé nejromantičtější trasa v Praze vás provede nejkrásnější částí pražského vrchu Petřín, neminete Petřínskou rozhlednu, Bludiště, Růžový sad ani Strahovský klášter. Projdete místy s nejkrásnějšími výhledy na Prahu a v případě dobré viditelnosti i na daleké okolí Prahy. Nakonec vás cesta dovede až na Pražský hrad.

Prague Tourist Guide - From Petrin Hill to Prague Castle

  Prague Tourist Guide - From Petrin Hill to Prague Castle (velikost souboru: 4,7 MiB)

Aktualizováno: 27.10.2015 - Dear friends, this for many the most romantic track in Prague will take you around the most beautiful part of the Prague Petřín Hill, you will not miss the Petřín Lookout Tower, Mirror Maze, Rose Garden or Strahov Monastery. You will pass the places with the most beautiful views and in case of good visibility you will see also the distant surroundings of Prague. In the end the track will take you to Prague Castle. You can take a walk also in the evening or at ni-ght.The lanterns will be shining nicely and you will feel the atmosphere of the mysterious or even mystical Pra-gue.

Turistický výlet Prague City Line - Od Hvězdy na Pražský hrad

  Turistický výlet Prague City Line - Od Hvězdy na Pražský hrad (velikost souboru: 4,5 MiB)

Tato trasa je publikována jako součást série poznávacích a naučných tras Prahou, které jsou vhodné pro výlety a procházky Prahou. Trasa vede touto oblastí: Obora Hvězda - Letohrádek Hvězda - Ladronka - Petřín - Strahov - Pražský hrad

Zajímavé odkazy

Památky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
- zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde

Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde 
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

Jagellonska_banner-230-230

TIP - perfektní místo k letnímu pobytu v Praze

Hledáte pro sebe nebo své známé pěkné a levné ubytování v centru Prahy? Ubytujeme Vás od 350,-Kč za osobu / noc ve vlastním apartmánu s kuchyní, koupelnou, samostatným WC a free WIFI. Vybrat si můžete 2-lůžkové i vícelůžkové apartmány.

» Pokračování »


Pražský hrad - Královska zahrada

Pražské zahrady a parky

Praha nabízí mnoho zahrad a parků. Některé jsou okrasné a nabízejí úžasnou podívanou. Jiné jsou oázou klidu a pohody. Je velice důležité občas odejít z ruchu velkoměsta do zahrady a parku a uvědomit si jak je příroda krásná

» Pokračování »


Kralik_logo_adresa

Rodinná kavárna a restaurace Králík v rádiu

Králík v rádiu, jedinečná restaurace pro rodiny s dětmi. Každý den jiné menu ve stylu malých francouzských restaurací. Vy jíte, my hlídáme. Přijďte se skvěle najíst

» Pokračování »


foto na leták scooter 2017_mala_upoutavka

Absolutní svoboda pohybu – přijďte vyzkoušet elektrickou koloběžku HUGO Bike

Prozkoumejte překrásná místa v Praze na luxusní elektrické koloběžce HUGO Bike. Po setkání s vaším průvodcem a krátkým tréninkem se můžete vydat na okouzlující prohlídku ulic a památek, jako je slavný Karlův most, Židovské město, Staré město a mnoho dalších míst

» Pokračování »


Klub-přátel_mala_upoutavka

Pražské muzeum pověstí a strašidel

Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.

» Pokračování »


slevovy-kupon-tisk-data_preview

Toboga Fantasy - JEDINEČNÝ ZÁBAVNÍ PARK PRO CELOU RODINU ZA KAŽDÉHO POČASÍ

Byli jste už v Toboga Fantasy? TOBOGA Fantasy je obrovská dětská herna s mnoha atrakcemi pro děti i dospělé. Toto jedinečné zábavní centrum je svou nabídkou, plochou a rozsahem v České republice ojedinělé.

» Pokračování »


Riddle Twist - Xaverius

XAVERIUS - Co když obraz sv. Xaveria opravdu skrývá cestu k pokladu ?

Máte rádi inteligentní zábavu? Přijďte rozkrýt starou pražskou záhadu do Riddle Twist! Reálné únikové-quest hry od Riddle Twist jsou jiné než cokoliv, co už jste zažili. Byly navrženy pro dobrodruhy, pro ty, kteří chtějí pořádnou výzvu, pro ty, co se nebojí nepoznaného a hlavně pro radost a zábavu!

» Pokračování »

« « Dům odborových svazů | Pražský hrad – Zahrady » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

Zanechat komentář