Prague boats

Pražský hrad – Královský letohrádek

Pha1 - Pražský hrad - Královský letohrádek0403

Královský letohrádek – dominanta zahrad se zpívající fontánou. Při procházce překrásnými Královskými zahradami se dostáváme k dominantě, nacházející se ve východní části. Zde se totiž rozprostírá stavba, které každého návštěvníka zaujme svojí svými skvostnými stavebními prvky. Vydejme se tedy do prostor Letohrádku Královny Anny, nebo chcete – li Belvedéru, a nahlédněme do minulosti a interiéru této velkolepé stavby.

Rozcestník: Pražský hrad

Královský letohrádek Zpět na počátek:
Letohrádek nechal vybudovat Ferdinand I., společně s královskou zahradou. V zahradě roku 1538 vyrostlo sídlo, které nechal vystavět pro svou manželku Annu Jagellonskou. Stavba však trvala příliš dlouho, a Anna se dokončení svého letohrádku bohužel nedočkala. Zemřela totiž v roce 1547 při porodu svého patnáctého dítěte. Slavnostního dokončení se nenadál ani Ferdinand, neboť v roce 1541 vypukl požár a na to konto Ferdinand opustil Prahu.

Královský letohrádek Na stavbě se vystřídalo mnoho osobností:
Letohrádek Královny Anny je považován za nejčistší vlašskou renesanční architekturu, nacházející se na jiném než italském území. Za svůj vznik vděčí italskému staviteli a kameníkovi jménem Paolo della Stelly. Ve stylu italské renesance pokračujeme stavitelem Giovannim Spatiem, po kterém se o dostavbu zasloužil G. Maria del Pambio. Stavba však byla přerušena z důvodů vypuklého požáru Pražského hradu v roce 1541. Ta poté pokračovala opět v letech 1548-1552 v rukách Paola della Stelly. Tento stavitel se zasloužil o překrásné kamenné reliéfy na arkádách ochozu, které společně se svými kameníky vytesal.  Stella na bohaté výzdobě opravdu nešetřil.

Překrásná výzdoba:
Nalezneme se zde osmdesát centimetrů vysoký ornamentální a figurální vlys, dále neuvěřitelných šestatřicet sloupů vnější arkády obsahuje zdobené toskánské hlavice, na stěnách si můžeme prohlédnout sto čtrnáct reliéfů, vyobrazujících mytologické výjevy, lovy a války. Pokud se pozorně zahledíte, spatříte zde také postavu zakladatele Ferdinanda I., který na prsou nese řád zlatého rouna na prsou. Podle vyobrazení podává dámě, co ž je jeho manželka královna Anna, květ fíkovníku.

A stavba pokračuje dál: Královský letohrádek
Po dlouhých změnách a peripetiích byl roku 1563 letohrádek dokončen. Postaral se o to Hans Tirol a především Bonifác Wohlmut. Tito dva stavitelé letohrádku přistavěli patro. Každý návštěvník se jistě pozastaví nad unikátní měděnou střechu. Že vám její tvar něco připomíná?  Ano je to tak, neboť střecha nese tvar obráceného lodního kýlu. Dříve jej zdobily červené a bílé pruhy a malované znaky českého království.

Královský letohrádek Letohrádek s mnoha zajímavostmi:
Nyní nahlédneme do interiéru. Přízemí, společně s obytnými místnostmi, bylo obklopeno překrásným arkádovým ochozem, v patře se pak nacházel taneční sál a galerie. Nejvíce však letohrádek využíval císař Rudolf II., který zde nechal zřídit v prvním patře astronomickou pozorovatelnu. Dokonce sem docházelo několik významných astronomů, jako Tycho de Brahe nebo Johanes Kepler. Pozorovatelnu navštěvoval velmi často i  sám císař, který zde, po ztrátě královského titulu, v roce 1612 zemřel. Po jeho smrti letohrádek začal pustnout a v roce 1648 byl vypleněn po útocích švédských vojsk.

Letohrádek za dobu své existence nesl několik názvů. Někteří jej pro překrásnou vyhlídku nazývali Belvedér, jiní jej podle zakladatele označovali Ferdinandeum, a poté co zde vznikla pozorovatelna, začalo se mu říkat Observatorium.

Důležité historické momenty:
Období vlády císaře Josefa II. přineslo letohrádku nového majitele, neboť jej císař dal do rukou armády, která zde zřídila dělostřeleckou laboratoř. Roku 1836 dosáhl místodržící hrabě Karel Chotek vystěhování všech dělostřelců. Poté v letech architekti Bernard Grueber a Petr Nobile budovu obnovili, zrekonstruovali a upravili na Obrazárnu vlasteneckých přátel umění. V tomto období získal letohrádek překrásné monumentální klasicistní schodiště. V letech 1851-65 byl na stěnách prvního patra, dle návrhů ředitele Akademie Kristiána Rubena, vymalován cyklus historických scén, zachycující významné historické okamžiky z českých dějin. Na počátku padesátých let došlo, pod taktovkou Pavla Janáka, k restaurování celého objektu, který byl od té doby využíván jako výstavní sál.

Rozcestníky všech památek: ZDE

Další z mnoha unikátů: Královský letohrádek
V místech přímo před letohrádkem stojí známá Zpívající fontána. Tato renesanční kašna byla ulita v letech 1564-68. Jako materiál byla použita zvonovina a bronz. Fontána se nachází v místech, kde původně stával kamenný bazén, kam byla roku 1573 osazena. Kapky vody, které dopadají na okraj spodní mísy, vyvolávají při poslechu líbezné tóny. Střed fontány znázorňuje pastýře a řeckého ochránce lesů a pramenů – boha Pana. Na samotném vrcholu nalezneme postavu dudáčka. Proto se skloňte pod spodní mísu fontány, a poslechněte si zvláštní zvuk, který připomíná zvonění zvonů.

Dnes Královský letohrádek slouží především pro výstavy výtvarného umění a uměleckého řemesla. Jelikož byl letohrádek určen pro dvorskou zábavu a zpříjemnění pobytu v zahradě doufáme, že i vám tato budova návštěvu zpříjemní.

………………………………………………………………………………………………………………………

Aktuální pořádané akce:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

FOTOGALERIE:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

KONTAKT:

………………………………………………………………………………………………………………………

Adresa:
Mariánské hradby 52/1
Praha 1 – Hradčany 118 00

Návštěvní doba:
Otevřeno pouze v době konání výstav.

Vstupné:
Liší se podle druhu a rozsahu výstavy.

GPS: Loc: 50°5’37.98″N, 14°24’19″E

Doprava:
Metro: A – Malostranská
Dále: Tram: 22 – Královský letohrádek

Dopravní spojení:
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde

………………………………………………………………………………………………………………………

MAPA:

………………………………………………………………………………………………………………………

loading map - please wait...

Královský letohrádek - Belveder 50.093673, 14.405308 Královský letohrádek - Belveder dominanta zahrad se zpívající fontánou. Při procházce překrásnými Královskými zahradami se dostáváme k dominantě, nacházející se ve východní části. Zde se totiž rozprostírá stavba, které každého návštěvníka zaujme svojí svými skvostnými stavebními prvky. Adresa: Mariánské hradby 52/1 Praha 1 – Hradčany 118 00 http://www.praguecityline.cz/prazske-pamatky/prazsky-hrad-kralovsky-letohradek

………………………………………………………………………………………………………………………

KE STAŽENÍ: TURISTICKÝ PRŮVODCE OKOLÍ

………………………………………………………………………………………………………………………

Turistický průvodce Prague City Line - PRAŽSKÝ HRAD

  Turistický průvodce Prague City Line - PRAŽSKÝ HRAD (velikost souboru: 21,9 MiB)

Pražský hrad patří mezi nejkrásnější a nejrozlehlejší památky Prahy. Pojďme společně navštívit místo spojené s bájnými knížaty, králi a prezidenty. Místo, kde se utvářely dějiny našeho státu.

Turistický výlet Prague City Line - Petřínskými sady na Pražský hrad

  Turistický výlet Prague City Line - Petřínskými sady na Pražský hrad (velikost souboru: 4,5 MiB)

Aktualizováno: 22.1.2016 - Tato pro mnohé nejromantičtější trasa v Praze vás provede nejkrásnější částí pražského vrchu Petřín, neminete Petřínskou rozhlednu, Bludiště, Růžový sad ani Strahovský klášter. Projdete místy s nejkrásnějšími výhledy na Prahu a v případě dobré viditelnosti i na daleké okolí Prahy. Nakonec vás cesta dovede až na Pražský hrad.

Prague Tourist Guide - From Petrin Hill to Prague Castle

  Prague Tourist Guide - From Petrin Hill to Prague Castle (velikost souboru: 4,7 MiB)

Aktualizováno: 27.10.2015 - Dear friends, this for many the most romantic track in Prague will take you around the most beautiful part of the Prague Petřín Hill, you will not miss the Petřín Lookout Tower, Mirror Maze, Rose Garden or Strahov Monastery. You will pass the places with the most beautiful views and in case of good visibility you will see also the distant surroundings of Prague. In the end the track will take you to Prague Castle. You can take a walk also in the evening or at ni-ght.The lanterns will be shining nicely and you will feel the atmosphere of the mysterious or even mystical Pra-gue.

Turistický výlet Prague City Line - Od Hvězdy na Pražský hrad

  Turistický výlet Prague City Line - Od Hvězdy na Pražský hrad (velikost souboru: 4,5 MiB)

Tato trasa je publikována jako součást série poznávacích a naučných tras Prahou, které jsou vhodné pro výlety a procházky Prahou. Trasa vede touto oblastí: Obora Hvězda - Letohrádek Hvězda - Ladronka - Petřín - Strahov - Pražský hrad

Zajímavé odkazy

Památky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
- zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde

Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde 
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

Banner 50x50px

30% sleva na nejsladší událost roku Prague Candy Festival 2017

Báječná sleva pro všechny milovníky sladkostí ve všech podobách ! Ochutnáte čokolády, dorty, cupcakes, makronky, bonbóny, pralinky, ovocné džusy, báječnou kávu a spousty dalších dobrot. Na Prague candy festivalu by neměl chybět žádný milovník dortů a zákusků, který prahne po kulinářském zážitku. Zní vám to jako ráj ? Koná se už 8. dubna !

» Pokračování »


h

Aktuální tipy na každý víkend!

Sledujte aktuální tipy na víkend. Co dělat, co navštívit, kde zabavit děti. Doufáme, že Vám pomůže při rozhodování jak strávit volný čas.

» Pokračování »


den-deti-je-tu-a-s-nim-sleva-na-hracky-v-drevenem-svete-hracek-na-francouzske

Využívejte naše slevy, vždyť PRAHA není DRAHÁ

Slevy na zajímavé pražské akce, nebo na místa, o kterých si myslíte, že je stojí za to navštívit.

» Pokračování »


Ikona Soutěž

Soutěž o 3 romantické hodinové plavby po Vltavě s Prague Boats

Zodpovězte správně soutěžní otázku a 3 z vás získají 2 jízdenky na romantickou vyhlídkovou plavbu po Vltavě s Prague Boats !

» Pokračování »


Reklama_PCL_STAHUJ_pruvodce_prahou_cz

Stahujte ZDARMA turistické průvodce a mapy Prahou !

NOVÝ TURISTICKÝ PRŮVODCE PRAHOU 3 S MAPOU A SLEVOVÝMI KUPÓNY! Projděte si pražský Žižkov, Vítkov, Parukářku, zažijte místní neopakovatelnou atmosféru a nezapomeňte cestou využít slevové kupóny ! Vytiskněte si celého průvodce nebo jen mapu se slevovými kupóny do restaurací a na akce, které budete cestou míjet ! Vyberte si tu nejlepší ! Můžete prohlížet i v tabletu nebo mobilu a kupóny ve vybraném podniku nemusíte mít vytištěné, stačí jen ukázat na obrazovce vašeho pomocníka !

» Pokračování »


Prague Teddy 2017

30% sleva na Prague Teddy 2017 - první český výstavní veletrh

Milujete medvědy, medvídky, medvědária? Máte děti, které mají své malé chlupaté kamarády a všude je nosí s sebou? A nebo hledáte toho nejkrásnějšího medvídka pro někoho blízkého? Tak právě pro vás máme skvělou nabídku. Využijte 30% slevu na první český medvědí festival a výstavní veletrh. 25. - 26. března. A děti s sebou !

» Pokračování »


puzzle room

Úniková hra Puzzle Room

Rádi se bavíte a zažíváte něco úplně nového a vzrušujícího? To a mnohem víc na vás čeká v jedinečné únikové hře PUZZLE ROOM, která má velmi blízko k televiznímu pořadu Pevnost Boyard.

» Pokračování »

« « Dům odborových svazů | Pražský hrad – Zahrady » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

Zanechat komentář