Významné židovské osobnosti

hugo haas a Adina Mandlová

K pražskému židovství se neváží pouze pozoruhodné stavby a památky. Je s ním spojena také řada významných osobností, která svými díly a myšlenkami významně ovlivnila nejen oblast literatury, ale také pohled na tehdejší svět. Nyní společně seznámíme s některými z velikánů, kteří byli nuceni pro svůj židovský původ rodnou Prahu opustit.

Rozcestník: Židovská Praha

 

Egon Ervín Kisch Egon Ervín Kisch

Egon Ervín Kisch se zapsal do historie jako významný pražský, německy píšící reportér a spisovatel židovského původu. Mnozí jej znali spíše pod přezdívkou Zuřivý reportér, neboť se snažil být vždy tam, kde se něco dělo. Egon pocházel z pražské židovské rodiny. Studoval techniku, germanistiku a později žurnalistiku a poznal mnoho zemí světa. V období před první světovou válkou začal psát příspěvky do některých pražských novin. Po válce se vrátil zpět do Prahy, kde se opět věnoval žurnalistice a také divadlu. Později v roce 1922 odjel do Berlína, kde se věnoval psaní pro tamní Lidové noviny.

Egon Ervín Koch velmi rád cestoval, a právě z těchto cest vnikla jeho významná díla, jako například Americký ráj a Tajná Čína, dále pak Nanebevstoupení Tonky Šibenice, Pražská dobrodružství či Zuřivý reportér. V prosinci roku 1939 byl Egon Ervín Kisch nucen, kvůli svému židovskému původu uprchnout před nacisty z Evropy. Nejprve uprchl do USA, následně pak do nedalekého Mexika. Po válce v březnu roku 1946 se vrátil zpět do Prahy. Byl však velmi těžce nemocný a o dva roky později v Praze zemřel.

Max Brod Max Brod

Max Brod byl významný pražský židovský, německy píšící spisovatel, překladatel a skladatel. Tento významný muž se zasloužil především o publikaci literární pozůstalosti po svém příteli . Max se narodil do rodiny bankovního ředitele. Vystudoval práva na německé části Karlovy Univerzity, kde se seznámil právě s Franzem Kafkou. Poté se začal věnovat studiu literatury a psaní prózy. Do roku 1924 pracoval na Pražském poštovním ředitelství. Následně se stal kulturním referentem československé vlády a později působil také jako hudební a divadelní kritik. Dále se také stal viceprezidentem Židovské národní rady.

V roce 1939 emigrovali se svojí manželkou do tehdejší Palestiny. Zde pracoval v Tel Avivu jako divadelní dramaturg a kritik. Zemřel zde v roce 1968.

Franz Victor Werfel  Franz Werfel

Franz Victor Werfel byl rakousko-český, německy píšící spisovatel. Narodil se roku 1890 do zámožné ortodoxní židovské rodiny. Studoval v Lipsku a v Hamburku a později začal pracovat v nakladatelství.

Během první světové války bojoval na Východní frontě. Později začal pracovat v redakci válečných novin ve Vídni, kde po válce zůstal. Roku 1929 se zde oženil s hudební skladatelkou Almou Mahlerovou. Společně krátce před vypuknutím druhé světové války emigrovali do Spojených států amerických. Werfel je považován především za spisovatele, neboť po sobě zanechal řadu významných dramat a románů, která jsou v překladu známá jako Sjezd abiturientů, Píseň o Bernadettě, Hvězda nenarozených či Ne vrah, zavražděný je vinen. Pro Werfela byl zlomový rok 1941, kdy obdržel americké státní občanství. Franz Wefel zemřel v Beverly Hills v roce 1945.

Hugo Haas  Hugo Haas

Hugo Haas se narodil do rodiny židovského obchodníka s obuví. Vystudoval zpěv na brněnské konzervatoři a po nějaké době působil mimo jiné v Národním divadle v Brně. V roce 1924 odešel do Prahy, a účinkoval zde v Divadle komedie a Divadle na Vinohradech.

Následně stal členem souboru činohry Národního divadla v Praze, ve kterém působil až do roku 1939, kdy dostal pro svůj židovský původ výpověď. V dubnu téhož roku uprchl společně se svou manželkou do Spojených států amerických. Zde vyučoval na herecké škole a sám působil ve zdejším divadle. Prosadil mimo jiné také v Hollywoodu a to nejen jako herec, ale i jako scenárista, režisér a producent. Po válce se vrátil zpět do Prahy, ale po nějaké době odešel do Vídně, kde také 1. prosince 1968 zemřel. Hugo Haas se proslavil především svými filmovými rolemi, jako například Mravnost nade vše, Život je pes, ale také jako režisér Čapkovy Bílé nemoci z roku 1937.

………………………………………………………………………………………………………………………

KE STAŽENÍ: Turistické průvodce k tématu

………………………………………………………………………………………………………………………

Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum

  Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum (velikost souboru: 6,8 MiB)

Aktualizováno: 14.10.2018 - Tištěný průvodce ve formátu PDF + nově se SLEVOVÝMI KUPÓNY vás provede historickým centrem Prahy 1. Asi nikde jinde nenajdete takovou koncentraci historických památek a míst, kde na vás dýchá historie a romantika dávno zašlých časů. Málo kde můžete chodit po stejných cestách jako Franz Kafka, Wolfgang Amadeus Mozart, pražský Golem, Jaroslav Hašek nebo klukovská parta z Foglarových Rychlých šípů.

Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version

  Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version (velikost souboru: 7,1 MiB)

Updated: 30.10.2018 - Prague 1 still belongs to one of the most attractive parts of the whole Prague. Probably nowhere else you can find such a concentration of historic monuments and places where the history and romance of bygone times are all around you. + DISCOUNT COUPONS

Zajímavé odkazy
P
amátky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
- zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde

Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde 
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

Klub-přátel_mala_upoutavka

Pražské muzeum pověstí a strašidel

Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.

» Pokračování »« « Pražské židovské město | Franz Kafka » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

Zanechat komentář