Vysoká synagoga

Pha1 - Židovská radnice a Vysoká synagoga

Vysoká synagoga – soukromá modlitebna židovských konšelů.
Synagoga, která dominuje Červené ulici, byla vystavěna společně se Židovskou radnicí a to v roce 1577. Stavbu zafinancoval, stejně jako ostatní památky židovské obce, zámožná primas Mordechai Maisel. Stavba, stojící přímo naproti Staronové synagoze, sloužila jako soukromá modlitebna židovských konšelů.

Rozcestník: Židovská radnice a Vysoká synagoga

Židovská radnice a Vysoká synagoga – panoramatická fotografie

Stavba
O renesanční výstavbu se zasloužil významný italský architekt Pankracio Roder. Název synagogy byl odvozen od její polohy v prvním patře židovské radnice, neboť se tyčí vysoko do výše. Modlitebna sloužila především pro samotné zaměstnance pražské židovské obce. Podle některých tvrzení měla být také určena i pro zasedání rabínského soudu.

Vstup a interiér Vysoká synagoga
Zajímavostí je také vstup do synagogy. Prvním způsobem je dveřmi, které se nacházejí přímo naproti vstupu do sousední Staronové. Po vstupu se ocitnete v chodbě, klenuté dvojitou křížovou klenbou. To byla první z místností. Druhou je poté hlavní místnost synagogy, ve které nenajdeme již klenbu křížovou, ale valenou s lunetami. Z této místnosti máte možnost vystoupat po schodišti přímo ke hlavním dveřím sálu. Ženy to mají o něco složitější, respektně o něco výše. Druhou možností, kterak se dá do synagogy dostat, je hlavním vchodem radnice, a poté přímo po schodech rovnou do prvního poschodí.

Rozcestník: Židovská Praha

Modlitebna
Nacházíme se tedy v samotné modlitebně, s překrásnou renesanční klenbou. Nezapomeňte si na stropě povšimnout unikátní klenby, která se na samém prostředku místnosti sbíhá do tvaru osmicípé hvězdy. V místnosti naleznete opět bohatou výzdobu, množství lunet, a dalších překrásných prvků, zdobící celý interiér. Nádherný mohutný pozlacený štít s dvojicí zlatem se blyštících andělských křídel, neunikne oku zvídavého návštěvníka. Tvoří totiž další z dominant stavby. Při jižní zdi je poté umístěna galerie pro ženské pohlaví.

Závěrem
Vysoká synagoga prodělala řadu rekonstrukcí a po druhé světové válce byla několikrát obnovována. Jednou ze zajímavostí je, že v synagoze došlo k odkrytí původního vzhledu schránky na Tóru. V nedávné minulost byla synagoga zcela restaurována a dnes opět slouží svému původnímu účelu. Památka však není určena pro veřejnost. Vstup průvodce se skupinou je výjimečně možný, pokud má průvodce licenci. Před návštěvou tedy volejte Pražskou židovskou obec, kterou požádáte o povolení.

………………………………………………………………………………………………………………………

Aktuální pořádané akce:

………………………………………………………………………………………………………………………

Žádné Události

………………………………………………………………………………………………………………………

FOTOGALERIE:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

KONTAKT:

………………………………………………………………………………………………………………………

Otevírací doba:

Synagoga není veřejnosti přístupna

turistické veřejnosti není určena, tato synagoga je proto vyjmuta i z turistického okruhu Židovským Městem
(vstup průvodce se skupinou je výjimečně možný jen v případě, že průvodce má příslušnou licenci. Nutno proto předem volat na Pražskou židovskou obci a žádat povolení.)

Vysoká synagoga
Červená 5
Praha 1 – Staré Město/Josefov
110 00
Telefon: 224 800 812
Web: http://www.kehilaprag.cz

Spojení:
Metro trasa A – stanice Staroměstská (dále do ulice Valntýnská , Široká)
Autobus číslo: 207 dále do ulice Široká

Dopravní spojení:
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde

………………………………………………………………………………………………………………………

MAPA:

………………………………………………………………………………………………………………………

loading map - please wait...

Vysoká synagoga a židovská radnice 50.089970, 14.418611 Vysoká synagoga a Židovská radnice Synagoga, která dominuje Červené ulici, byla vystavěna společně se Židovskou radnicí a to v roce 1577. Stavbu zafinancoval, stejně jako ostatní památky židovské obce, zámožná primas Mordechai Maisel. Stavba, stojící přímo naproti Staronové synagoze, sloužila jako soukromá modlitebna židovských konšelů. Otevírací doba: Synagoga není veřejnosti přístupna Vysoká synagoga Červená 5 Praha 1 - Staré Město/Josefov Web: http://www.praguecityline.cz/pamatky/zidovska-radnice-a-vysoka-synagoga

………………………………………………………………………………………………………………………

KE STAŽENÍ: TURISTICKÝ PRŮVODCE OKOLÍ

………………………………………………………………………………………………………………………

Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum

  Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum (velikost souboru: 6,8 MiB)

Aktualizováno: 14.10.2018 - Tištěný průvodce ve formátu PDF + nově se SLEVOVÝMI KUPÓNY vás provede historickým centrem Prahy 1. Asi nikde jinde nenajdete takovou koncentraci historických památek a míst, kde na vás dýchá historie a romantika dávno zašlých časů. Málo kde můžete chodit po stejných cestách jako Franz Kafka, Wolfgang Amadeus Mozart, pražský Golem, Jaroslav Hašek nebo klukovská parta z Foglarových Rychlých šípů.

Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version

  Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version (velikost souboru: 7,1 MiB)

Updated: 30.10.2018 - Prague 1 still belongs to one of the most attractive parts of the whole Prague. Probably nowhere else you can find such a concentration of historic monuments and places where the history and romance of bygone times are all around you. + DISCOUNT COUPONS

Zajímavé odkazy
P
amátky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
- zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde

Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde 
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

Klub-přátel_mala_upoutavka

Pražské muzeum pověstí a strašidel

Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.

» Pokračování »« « Starý židovský hřbitov | Poslanecká sněmovna – základní informace » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

Zanechat komentář