Židovská radnice

Pha1 - Židovská radnice

Židovská radnice – místo , kde hodiny běží pozpátku.
Tato stará židovská radnice patří k malému množství památek pražského Josefova, která se dochovala po rozsáhlých demolicích, spojených s asanačními programy pražského židovského ghetta, která vedla k zlepšení úrovně a hygienických podmínek obce.

Rozcestník: Židovská radnice a Vysoká synagoga

Židovská radnice a Vysoká synagoga – panoramatická fotografie

Židovská radnice Židé největší význam přisuzovali výstavbě synagog, neboť byli velice nábožensky založeni. Stavbě radnic a podobným správním zařízením zvláštní pozornost nevěnovali, protože se většina jejich života odehrávala v synagogách, stejně tak, jako správa celé obce nebo například výuka.

Po nevalné historii se Židům začalo dařit podstatně lépe za doby Rudolfa II., kdy byla Praha centrem vzdělanců, vědců a dalších zajímavých osobností, které se výrazně podíleli na rozkvětu města.

Jedním z nejbohatších mužů se stal Mordechai Maisel, který nakonec celému císařskému dvoru půjčoval finanční prostředky. Také se zasloužil o výstavbu mnoha židovských památek, mezi které patří Maislova radnice nebo renesanční Vysoká synagoga, které se také říkalo Radniční, neboť byla součástí židovské radnice.

Rozcestník: Židovská Praha

Již zmíněnou Maislovu radnici postavil na konci 16. stol. Významný stavitel Panacius Roder. O novou přestavbu radnice se roku 1763 zasloužil architekt Josef Schlesinger, a to ve slohu pozdního baroka. Stavitelem Matějem Blechou byla později, tedy roku 1908 rozšířena o jižní křídlo.

Židovská radnice Jedná se o dvoupatrovou budovu s mansardovou střechou, nacházející se na rohu Maiselovy ulice. Jednou z nejstarších částí budovy je prostor v severní části suterénu budovy, kde se nachází čtvercový půdorysný prostor, původně klenutý žebrovou křížovou klenbou. Na střeše radnice se nachází dřevěná vížka s hodinami, které tvoří jednu z rarit a zajímavostí židovské obce, kterými se může pyšnit právě tato radniční budova. Jedná se o hodiny, na jejichž ciferníku se nachází hebrejská čísla a ručičky, umístěné na hodinách, se pohybují pozpátku. Proto patří hodiny mezi jedny nejnavštěvovanější zajímavosti židovské obce. Proto jistě při procházce kolem Starého hřbitova nezapomeňte věnovat pozornost této zajímavé historické památce.

………………………………………………………………………………………………………………………

Aktuální pořádané akce:

………………………………………………………………………………………………………………………

Žádné Události

………………………………………………………………………………………………………………………

FOTOGALERIE:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

KONTAKT:

………………………………………………………………………………………………………………………

Otevírací doba:

Radnice není veřejnosti přístupna

turistické veřejnosti není určena, tato synagoga je proto vyjmuta i z turistického okruhu Židovským Městem
(vstup průvodce se skupinou je výjimečně možný jen v případě, že průvodce má příslušnou licenci. Nutno proto předem volat na Pražskou židovskou obci a žádat povolení.)

Židovská radnice
Maiselova 18
Praha 1 – Staré Město/Josefov
110 00
Telefon: 224 800 812
Web: http://www.kehilaprag.cz

Spojení:
Metro trasa A – stanice Staroměstská (dále do ulice Valntýnská , Široká)
Autobus číslo: 207 dále do ulice Široká

Dopravní spojení:
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde

………………………………………………………………………………………………………………………

MAPA:

………………………………………………………………………………………………………………………

loading map - please wait...

Vysoká synagoga a židovská radnice 50.089970, 14.418611 Vysoká synagoga a Židovská radnice Synagoga, která dominuje Červené ulici, byla vystavěna společně se Židovskou radnicí a to v roce 1577. Stavbu zafinancoval, stejně jako ostatní památky židovské obce, zámožná primas Mordechai Maisel. Stavba, stojící přímo naproti Staronové synagoze, sloužila jako soukromá modlitebna židovských konšelů. Otevírací doba: Synagoga není veřejnosti přístupna Vysoká synagoga Červená 5 Praha 1 - Staré Město/Josefov Web: http://www.praguecityline.cz/pamatky/zidovska-radnice-a-vysoka-synagoga

………………………………………………………………………………………………………………………

KE STAŽENÍ: TURISTICKÝ PRŮVODCE OKOLÍ

………………………………………………………………………………………………………………………

Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum

  Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum (velikost souboru: 6,8 MiB)

Aktualizováno: 14.10.2018 - Tištěný průvodce ve formátu PDF + nově se SLEVOVÝMI KUPÓNY vás provede historickým centrem Prahy 1. Asi nikde jinde nenajdete takovou koncentraci historických památek a míst, kde na vás dýchá historie a romantika dávno zašlých časů. Málo kde můžete chodit po stejných cestách jako Franz Kafka, Wolfgang Amadeus Mozart, pražský Golem, Jaroslav Hašek nebo klukovská parta z Foglarových Rychlých šípů.

Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version

  Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version (velikost souboru: 7,1 MiB)

Updated: 30.10.2018 - Prague 1 still belongs to one of the most attractive parts of the whole Prague. Probably nowhere else you can find such a concentration of historic monuments and places where the history and romance of bygone times are all around you. + DISCOUNT COUPONS

Zajímavé odkazy
P
amátky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
- zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde

Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde 
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

Klub-přátel_mala_upoutavka

Pražské muzeum pověstí a strašidel

Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.

» Pokračování »« « Klausová synagoga | Právnická fakulta » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

Zanechat komentář