Mordechaj Maisel – jedna z nejvýznamnějších osob židovské historie

tumba s ostatky Mordechaje Maisela

Při procházení židovským městem na Starém Městě pražském jsme se seznámili s množstvím židovských staveb a památek. S většinou těchto staveb je neodmyslitelně spjato jméno Mordechaj Maisel. Jedná se o velice významného člověka, který se zasloužil nejen o rozkvět židovské obce, ale Maisel také působil, jako dvorní Žid na dvoře císaře Rudolfa II což bylo velmi významné a čestné označení.

Rozcestník: Židovská Praha

Počátky Židovský učenec - ilustrativní obrázek
Mordechaj ben Šemuel Maisel se narodil roku 1528. Do lidského podvědomí se pevně zapsal jako jedna z nejvýznamnějších osobností v historii pražské a české židovské komunity. Maisel pocházel z rodiny, která se usadila v Praze pravděpodobně již v patnáctém století. Postupem času z malého židovského chlapce stal velice úspěšný obchodník a bankéř. Díky těmto profesím zanedlouho nabyl velikého majetku. Mezi jeho klienty mimo jiné patřilo mnoho českých šlechticů a členů panovnického rodu. Po nějaké době se Mordechaj propracoval až na dvůr samotného císaře Rudolfa II., kde se stal jeho „dvorním Židem.“  Toto postavení se projevovalo přidělením mnoha privilegií, za které Maisel půjčoval panovníkovi peníze. Mezi tato privilegia patřila například jízda na koni, kterou měli ostatní Židé zakázanou. V židovské obci zastával mnoho významných funkcí. Kromě toho že byl dlouholetým členem židovské rady starších, se stal později primasem Židovského města pražského.

Staré židovské město - Maiselova synagoga Rozkvět židovské obce
Mordechaj Maisel se zasloužil o největší rozkvět židovské komunity nejen v Praze, ale i v Čechách. Díky němu došlo k výstavbě pražského ghetta. Dále poskytl finanční prostředky na stavbu mnohých pražských synagog, především na výstavbu Vysoké a Maiselovy synagogy. Dále vybudoval Židovskou radnici, nemocnici, několik studoven, ve kterých později působil jeden z nejvýznamnějších židovských představitelů, rabi Löw. Díky penězům Mordechaje Maisela byla dále postavena škola, špitál a také chudobinec.

Závěrem Tumba s ostatky Mordechaje Maisela
Mordechaj Maisel se velmi významně zasloužil o zvýšení životní úrovně ghetta, o rozvoj kultury a celé společnosti. Díky jeho finanční podpoře celé město jen vzkvétalo. Vznikaly stále nové a nové stavby, které sloužily široké veřejnosti. Dále také například zaplatil vydláždění ulic celého židovského města. Židovským obyvatelům půjčoval peníze a zafinancoval veškeré potřebné stavby či opravy. Mordechaj Maisel, jedna z nejvýznamnějších person pražské židovské obce, zůstala bez dědice, proto po jeho smrti připadl celý jeho majetek císaři Rudolfu II.

Základní popis:
Mordechaj Maisel: významná historická osobnost židovské komunity. Významně se podílel na rozvoji židovské obce a za svého života dosáhl mnoha privilegií a ocenění. Mimo jiné se stal dvorním židem císaře Rudolfa II.

Lucie Niebauerová

………………………………………………………………………………………………………………………

KE STAŽENÍ: Turistické průvodce k tématu

………………………………………………………………………………………………………………………

Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum

  Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum (velikost souboru: 6,8 MiB)

Aktualizováno: 14.10.2018 - Tištěný průvodce ve formátu PDF + nově se SLEVOVÝMI KUPÓNY vás provede historickým centrem Prahy 1. Asi nikde jinde nenajdete takovou koncentraci historických památek a míst, kde na vás dýchá historie a romantika dávno zašlých časů. Málo kde můžete chodit po stejných cestách jako Franz Kafka, Wolfgang Amadeus Mozart, pražský Golem, Jaroslav Hašek nebo klukovská parta z Foglarových Rychlých šípů.

Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version

  Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version (velikost souboru: 7,1 MiB)

Updated: 30.10.2018 - Prague 1 still belongs to one of the most attractive parts of the whole Prague. Probably nowhere else you can find such a concentration of historic monuments and places where the history and romance of bygone times are all around you. + DISCOUNT COUPONS

Zajímavé odkazy
P
amátky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
- zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde

Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde 
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

Jagellonska_banner-230-230

TIP - perfektní místo k letnímu pobytu v Praze

Hledáte pro sebe nebo své známé pěkné a levné ubytování v centru Prahy? Ubytujeme Vás od 350,-Kč za osobu / noc ve vlastním apartmánu s kuchyní, koupelnou, samostatným WC a free WIFI. Vybrat si můžete 2-lůžkové i vícelůžkové apartmány.

» Pokračování »


apple_museum_banner_-2017_-230_230

Apple Muzeum

Navštivte Apple muzeum a prohlédněte si největší soukromou sbírku produktů společnosti Apple na světě. Přijďte do pražské Pop Art Gallery a zažijte neobyčejný životní příběh výjimečného vizionáře Steva Jobse – génia, který dokázal ovlivnit celé lidstvo a změnit svět.

» Pokračování »


Kralik_logo_adresa

Rodinná kavárna a restaurace Králík v rádiu

Králík v rádiu, jedinečná restaurace pro rodiny s dětmi. Každý den jiné menu ve stylu malých francouzských restaurací. Vy jíte, my hlídáme. Přijďte se skvěle najíst

» Pokračování »


foto na leták scooter 2017_mala_upoutavka

Absolutní svoboda pohybu – přijďte vyzkoušet elektrickou koloběžku HUGO Bike

Prozkoumejte překrásná místa v Praze na luxusní elektrické koloběžce HUGO Bike. Po setkání s vaším průvodcem a krátkým tréninkem se můžete vydat na okouzlující prohlídku ulic a památek, jako je slavný Karlův most, Židovské město, Staré město a mnoho dalších míst

» Pokračování »


Klub-přátel_mala_upoutavka

Pražské muzeum pověstí a strašidel

Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.

» Pokračování »


slevovy-kupon-tisk-data_preview

Toboga Fantasy - JEDINEČNÝ ZÁBAVNÍ PARK PRO CELOU RODINU ZA KAŽDÉHO POČASÍ

Byli jste už v Toboga Fantasy? TOBOGA Fantasy je obrovská dětská herna s mnoha atrakcemi pro děti i dospělé. Toto jedinečné zábavní centrum je svou nabídkou, plochou a rozsahem v České republice ojedinělé.

» Pokračování »


Riddle Twist - Xaverius

XAVERIUS - Co když obraz sv. Xaveria opravdu skrývá cestu k pokladu ?

Máte rádi inteligentní zábavu? Přijďte rozkrýt starou pražskou záhadu do Riddle Twist! Reálné únikové-quest hry od Riddle Twist jsou jiné než cokoliv, co už jste zažili. Byly navrženy pro dobrodruhy, pro ty, kteří chtějí pořádnou výzvu, pro ty, co se nebojí nepoznaného a hlavně pro radost a zábavu!

» Pokračování »

« « Synagoga | Židovské tradice a zvyky » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

1 reakce u článku “Mordechaj Maisel – jedna z nejvýznamnějších osob židovské historie”

  1. Není moudré používat název dvorní Žid. Takový titul v době Maisela neexistoval. Zavádí se až daleko později.

Zanechat komentář