Locked In Prague

Mordechaj Maisel – jedna z nejvýznamnějších osob židovské historie

tumba s ostatky Mordechaje Maisela

Při procházení židovským městem na Starém Městě pražském jsme se seznámili s množstvím židovských staveb a památek. S většinou těchto staveb je neodmyslitelně spjato jméno Mordechaj Maisel. Jedná se o velice významného člověka, který se zasloužil nejen o rozkvět židovské obce, ale Maisel také působil, jako dvorní Žid na dvoře císaře Rudolfa II což bylo velmi významné a čestné označení.

Rozcestník: Židovská Praha

Počátky Židovský učenec - ilustrativní obrázek
Mordechaj ben Šemuel Maisel se narodil roku 1528. Do lidského podvědomí se pevně zapsal jako jedna z nejvýznamnějších osobností v historii pražské a české židovské komunity. Maisel pocházel z rodiny, která se usadila v Praze pravděpodobně již v patnáctém století. Postupem času z malého židovského chlapce stal velice úspěšný obchodník a bankéř. Díky těmto profesím zanedlouho nabyl velikého majetku. Mezi jeho klienty mimo jiné patřilo mnoho českých šlechticů a členů panovnického rodu. Po nějaké době se Mordechaj propracoval až na dvůr samotného císaře Rudolfa II., kde se stal jeho „dvorním Židem.“  Toto postavení se projevovalo přidělením mnoha privilegií, za které Maisel půjčoval panovníkovi peníze. Mezi tato privilegia patřila například jízda na koni, kterou měli ostatní Židé zakázanou. V židovské obci zastával mnoho významných funkcí. Kromě toho že byl dlouholetým členem židovské rady starších, se stal později primasem Židovského města pražského.

Staré židovské město - Maiselova synagoga Rozkvět židovské obce
Mordechaj Maisel se zasloužil o největší rozkvět židovské komunity nejen v Praze, ale i v Čechách. Díky němu došlo k výstavbě pražského ghetta. Dále poskytl finanční prostředky na stavbu mnohých pražských synagog, především na výstavbu Vysoké a Maiselovy synagogy. Dále vybudoval Židovskou radnici, nemocnici, několik studoven, ve kterých později působil jeden z nejvýznamnějších židovských představitelů, rabi Löw. Díky penězům Mordechaje Maisela byla dále postavena škola, špitál a také chudobinec.

Závěrem Tumba s ostatky Mordechaje Maisela
Mordechaj Maisel se velmi významně zasloužil o zvýšení životní úrovně ghetta, o rozvoj kultury a celé společnosti. Díky jeho finanční podpoře celé město jen vzkvétalo. Vznikaly stále nové a nové stavby, které sloužily široké veřejnosti. Dále také například zaplatil vydláždění ulic celého židovského města. Židovským obyvatelům půjčoval peníze a zafinancoval veškeré potřebné stavby či opravy. Mordechaj Maisel, jedna z nejvýznamnějších person pražské židovské obce, zůstala bez dědice, proto po jeho smrti připadl celý jeho majetek císaři Rudolfu II.

Základní popis:
Mordechaj Maisel: významná historická osobnost židovské komunity. Významně se podílel na rozvoji židovské obce a za svého života dosáhl mnoha privilegií a ocenění. Mimo jiné se stal dvorním židem císaře Rudolfa II.

Lucie Niebauerová

………………………………………………………………………………………………………………………

KE STAŽENÍ: Turistické průvodce k tématu

………………………………………………………………………………………………………………………

Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum

  Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum (velikost souboru: 8,9 MiB)

Aktualizováno: 5.12.2016 - Tištěný průvodce ve formátu PDF, který vás provede poturistické trase Praguecityline Praha 1. Praha 1 stále patří mezi nejlákavější části celé Prahy. Asi nikde jinde nenajdete takovou koncentraci historických památek a míst, kde na vás dýchá historie a romantika dávno zašlých časů. Málo kde můžete chodit po stejných cestách jako Franz Kafka, Wolfgang Amadeus Mozart, pražský Golem, Jaroslav Hašek nebo klukovská parta z Foglarových Rychlých šípů.

Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version

  Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version (velikost souboru: 16,5 MiB)

Aktualizováno: 27.12.2015 - Prague 1 still belongs to one of the most attractive parts of the whole Prague. Probably nowhere else you can find such a concentration of historic monuments and places where the history and romance of bygone times are all around you. Hardly anywhere you can walk on the same paths where were walking Franz Kafka, Wolfgang Amadeus Mozart, and the Golem of Prague.

Zajímavé odkazy
P
amátky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
- zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde

Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde 
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

Prague_Boat-hodinova-plavba-po-vltave

A co takhle vyplout ?

Plavby po Vltavě s Prague Boats a Pražskou Paroplavbou. Pro všechny romantiky, milovníky plaveb, všechny, kdo se chtějí podívat na Prahu z jiného úhlu, mají rádi vůni vody nebo jednoduše nechtějí při poznávání šlapat pěšky máme skvělou nabídku na plavbu po Vltavě.

» Pokračování »


Vinobrani Uvodni

Vinobraní nejen v Praze

Navštivte nejvyužívanější stránku o Vinobraní. Najdete zde akce, které se k oslavě vína konají. S příchodem podzimu nastává doba, ke které neodmyslitelně patří slavnosti vína zvané Vinobraní. Na slavnosti se připravují vinaři z celé republiky, aby nabídli milovníkům vína to nejlepší ze své produkce.

» Pokračování »


den-deti-je-tu-a-s-nim-sleva-na-hracky-v-drevenem-svete-hracek-na-francouzske

Využívejte naše slevy, vždyť PRAHA není DRAHÁ

Slevy na zajímavé pražské akce, nebo na místa, o kterých si myslíte, že je stojí za to navštívit.

» Pokračování »


Muzeum Kouzlo starych casu 1

Neminout - Muzeum Kouzlo starých časů

Chcete vstoupit do romantického a obdivovaného viktoriánského a edwardiánského období po roce 1850 ? Obdivovali jste někdy kostýmy z filmů třeba viktoriánské Anglie ? Ty nekonečné proudy skvěle oblečených šlechticů, služek ... Tak zde uvidíte originály, perfektně koncipované do obrazů doby a příběhů....

» Pokračování »


Prague City Line - průvodce

Užijte si památky a život v Praze - Stahujte turistické průvodce a mapy ZDARMA !

Poznejte nejkrásnější památky a místa v Praze. Poznejte pražský život i na méně známých místech. Užijte si s připravenými slevovými kupóny v turistických průvodcích a mapách. STAHUJTE ZDARMA !

» Pokračování »


DinoParkZije-230x230px-sRgb

DINOPARK ŽIJE !

Na střechu Galerie Harfa se usadilo kolem padesáti prehistorických živočichů. Vypadá to, jako by se zde zastavil čas v Druhohorách. Neváhejte, a podnikněte společně s celou rodinou výlet do doby asi před 235 miliony let.

» Pokračování »


puzzle room

Úniková hra Puzzle Room

Rádi se bavíte a zažíváte něco úplně nového a vzrušujícího? To a mnohem víc na vás čeká v jedinečné únikové hře PUZZLE ROOM, která má velmi blízko k televiznímu pořadu Pevnost Boyard.

» Pokračování »

« « Synagoga | Židovské tradice a zvyky » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

1 reakce u článku “Mordechaj Maisel – jedna z nejvýznamnějších osob židovské historie”

  1. Není moudré používat název dvorní Žid. Takový titul v době Maisela neexistoval. Zavádí se až daleko později.

Zanechat komentář