Život ve znamení Tóry

Chanukový svícen

Základním dokumentem judaismu je Tóra, neboli Pentateuch, který je také nazýván  5 knih Mojžíšových. To proto, že se skládá z pěti hlavních částí. Každá z knih následně popisuje nejstarší dějiny Židů a tvoří také základ Starého zákona. Tóra je psána hebrejsky a vypráví o původu Izraelitů, a také o praotci židovského národa Abrahámovi. Nejčastěji je posvátný text sepsán ručně na svitcích pergamenu, který je upevněn na dřevěných tyčích. Tóra je využívána především k náboženským účelům.

Rozcestník:  Židovská Praha

Nejvýznamnější židovské svátky Tradiční Sederový obřad
Židovské svátky vycházejí především ze Starého zákona. Během každého svátku jsou dodržována jistá pravidla. Při Šabatu je zakázána většina prací, a během bohoslužeb se předčítá z Tóry. Dalším svátkem je Jom kipur neboli Den smíření, kdy je zakázána veškerá práce, jsou zavřeny všechny úřady a obchody. Neprobíhají ani televizní vysílání a lidé si nemohou oblékat nic koženého. Jedná se o nejsvětější den v židovském kalendáři. V období křesťanských Vánoc nastává židovský svátek Chanuka neboli Svátek světel. Trvá osm dní, kdy každý den se zapaluje jedna svíce na osmiramenném svícnu.

Vznik Izraele
Původně byli Židé rozptýleni po celém světě. V roce 1948 se ale dočkali vlastního státu, Izraele. Poté bylo území Palestiny rozděleno na dvě části, na arabskou a židovskou. Následovaly četné konflikty mezi obyvateli. Nakonec byla sepsána mírová smlouva, ale ta se však zanedlouho setkala s odporem radikálních hnutí. Tato situace v Izraeli není doposud zcela vyřešena, neboť v Palestině má i v současnosti velký vliv radikální hnutí Hamás. Celá tato oblast patří k nejčastějším ohniskům napětí ve světě.

Lucie Niebauerová

………………………………………………………………………………………………………………………

KE STAŽENÍ: Turistické průvodce k tématu

………………………………………………………………………………………………………………………

Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum

  Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum (velikost souboru: 6,8 MiB)

Aktualizováno: 14.10.2018 - Tištěný průvodce ve formátu PDF + nově se SLEVOVÝMI KUPÓNY vás provede historickým centrem Prahy 1. Asi nikde jinde nenajdete takovou koncentraci historických památek a míst, kde na vás dýchá historie a romantika dávno zašlých časů. Málo kde můžete chodit po stejných cestách jako Franz Kafka, Wolfgang Amadeus Mozart, pražský Golem, Jaroslav Hašek nebo klukovská parta z Foglarových Rychlých šípů.

Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version

  Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version (velikost souboru: 7,1 MiB)

Updated: 30.10.2018 - Prague 1 still belongs to one of the most attractive parts of the whole Prague. Probably nowhere else you can find such a concentration of historic monuments and places where the history and romance of bygone times are all around you. + DISCOUNT COUPONS

Zajímavé odkazy
P
amátky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
- zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde

Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde 
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

Klub-přátel_mala_upoutavka

Pražské muzeum pověstí a strašidel

Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.

» Pokračování »« « Chrám Panny Marie Před Týnem patřil husitům | Legendy o Staroměstském orloji » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

Zanechat komentář