Ungelt – jedna z nejcennějších pražských památek

Pha1 - Ungelt038

Ungelt neboli Týnský dvůr, je jednou z nejcennějších pražských památek. Nalezneme jej nedaleko Staroměstského náměstí. A k čemu vlastně v minulosti kupecký dvůr sloužil? Proč do jeho bran mířily tisíce kupců z celého světa?

Rozcestník: Ungelt

Ungelt_panoramatická fotografie
(najeďte myší na obrázek a a pohybem kurzoru se začne pohybovat i obrázek)

Podle archeologických nálezů sahá vznik dvora do dvanáctého století. V té době byla celá tato tvrz od okolního města oddělena pomocí příkopu a zdí.  Kupecké zboží zde bylo chráněno, neboť se v areálu nacházel sklad, do kterého se zboží ukládalo. V areálu se dále nacházely stáje pro koně, domy pro kupce, špitál a v neposlední řadě také kostelík Panny Marie. Ten již na původním místě nenajdete, stál totiž na území dnešního Týnského chrámu.

K čemu tedy Ungelt sloužil? Ungelt
Registry kupeckého dvora uvádějí, že do areálu dvora nedaleko Staroměstského náměstí, proudily tisíce německých, polských, ruských, uherských, benátských, nizozemských, francouzských, řeckých, arménských, tureckých i arabských kupeckých vozů. Ty přivážely nepřeberné množství zboží. Ať už se jednalo o kovy či nerostné suroviny, jako například zlato, stříbro, měď, jantar či sůl, či nářadí, různé druhy látek, kožešin, koberců. Obchodu se nevyhnula ani živá zvířata nebo jiné zboží potřebné k životu. Branou celnice prošlo velké množství ryb ale i exotických plodů. Tito kupci byli pod plnou královskou ochranou, která však nebyla zdarma. Z poplatku se v pozdějších časech vyvinulo nám již dobře známé clo. Zboží, které kupci přiváželi, muselo být procleno – um Geld, od toho také název.

Turistická trasa PRAGUE CITY LINE Praha 1

Toulejte se Prahou 1, stáhněte si turistického průvodce a poznejte Prahu sami! Tato památka je součástí turistické naučné a poznávací trasy Prague City Line Praha 1. Klikněte zde a dostanete se na trasu.

» Pokračování »


Jak vypadal všední život v Týnském dvoře
Každý, kdo do dvora vstoupil, musel nejprve odevzdat veškeré zbraně. Dále se pokračovalo do míst, kde se zboží vážilo, měřilo a kde se později vypočítávalo clo. O zábavu zde bylo postaráno, neboť obchodníci byli plni dojmů a zážitků z cest, které si mezi sebou u skleničky vyprávěli. Největšího rozmachu zažila celnice v období vlády Karla IV. a také za vlády Václava IV. Tohoto obchodního rozmachu, kdy se kupcům dařilo tak dobře, že se dokonce začali v Praze usazovat, se už město nikdy nedočkalo. Tato privilegia byla oslabena především v období husitském a v šestnáctém století Praha o své celní privilegium zcela přišla.

Posléze se celnice přestěhovala do jiných částí města a týnský dvůr se začal rozpadat, a stal se útočištěm městské lůzy. Poté došlo ještě k několika proměnám a po rozsáhlých rekonstrukcích bylo místo v roce 1996 zpřístupněno veřejnosti.

Ungelt A co zde vlastně nalezneme?
Areál je utvářen osmnácti domy. Přesto, že je každý dům zcela jiný díky různým architektonickým slohům, výsledný dojem je zcela dvora je zcela unikátní a jedinečný. Pokud budete přicházet Týnskou ulicí, nezapomeňte si povšimnout paláce Granovských, který je bezesporu nejstarším a nejkrásnějším renesančním domem Praze. Dům byl rodině Granovkých věnován králem v roce 1558. V současné době si zde máte možnost prohlédnout překrásné renesanční sgrafito.

Dalším skvostem je dům Petráčkovský, čp. 640, který byl v minulosti byl původně součástí paláce Granovských. Proslavil se především tím, že zde býval jeden z nejstarších pražských zájezdních hostinců, známý pod názvem Starý Ungelt. V dlažbě před hostincem věnujte prosím pozornost místu, kde je označeno, kde původně stával již zmíněný kostel Panny Marie.

Dalším skvostem je dům U Černého medvěda, čp. 642 z roku 1428, který svůj název získat díky soše medvěda na jeho nároží. Kromě brány v domu u Granovských se do areálu dostaneme Východní branou v domě Vrbnovských, čp. 636. Tuto stavbu je nutné zmínit také proto, že zde kolem roku 1835 stávala kavárna U Komárků, kde se scházeli významné osobnosti českých dějin, jako Josef Kajetán Tyl, František Palacký, Pavel Josef Šafařík, František Ladislav Rieger a mnoho dalších.

V domě U Zlatého prstenu, čp. 630 si můžete prohlédnout Galerii hlavního města Prahy, která návštěvníkům nabízí expozici Umění 20. století. Možnost ubytování nabízí hotel Ungelt, v domě čp. 646. V areálu dvora bych ráda upozornila na původní studnu a také na sousoší s názvem Den a noc. V současné době se zde nesjíždějí kupci, ale místo je určeno ke kulturním a také obchodním účelům. Ungelt – Týnský dvůr

………………………………………………………………………………………………………………………

Aktuální pořádané akce:

………………………………………………………………………………………………………………………

Žádné Události

………………………………………………………………………………………………………………………

FOTOGALERIE:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

KONTAKT:

………………………………………………………………………………………………………………………

Adresa
Týn 640/2
Praha 1 – Staré město

Spojení aneb jak se do Ungeltu dostat:
- můžete jít pro trase PRAGUECITYLINE a Ungelt pohodlně najdete pod číslem
5
- Ungelt se nachází mezi ulicemi: Týnskou, Štupartskou a Malou Štupartskou

Spojení od Metra:
Metro linka B:
- Vystoupíte ve stanici náměstí Republiky ,  dáte se směrem k Obecnímu domu, který nemůžete přehlédnout. Od Obecního domu pod Prašnou bránu do ulice Celetná. Okolo Domu U Černé Matky Boží půjdete rovně ulicí Celetnou.  Jakmile projdete okolo  domu U černé Matky Boží tak po 50 metrech uvidíte  průchod U pavouka. Tímto průchodem projdete do ulice Malá Štupartská . Půjdete rovně směrem ke kostelu sv. Jakuba.  Po 50 metrech po levé straně je průchod do Ungeltu.
Metro Linka A:
vystoupíte ve stanici Můstek, dáte se směrem dolů do ulice na Můstku. Z ulice Na můstku se dáte doprava  do ulice Rytířská. Okolo Stavovského divadla přijdete na Ovocný trh. Z Ovocného trhu přijdete k domu  U Černé Matky Boží. U tohoto domu se dáte doleva do ulice Celetná a hned po pár metrech uvidíte průchod U pavouka. Tímto průchodem projdete do ulice Malá Štupartská . Půjdete rovně směrem ke kostelu sv. Jakuba.  Po 50 metrech po levé straně je průchod do Ungeltu.

GPS:50.087896,14.423412

Dopravní spojení:
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde
………………………………………………………………………………………………………………………

MAPA:

………………………………………………………………………………………………………………………

loading map - please wait...

Ungelt 50.087921, 14.423445 Ungelt - Týnský dvůr Ohrazený dvůr s celnicí pro cizí kupce – zde stával již ve 12.století. Každá obchodní karavana zde musela předložit své zboží k proclení (um Geld – odtud dnešní název) Adresa: Praha 1 – Staré Město mezi ulicemi Týnskou, Štupartskou a Malou Štupartskou

………………………………………………………………………………………………………………………

KE STAŽENÍ: TURISTICKÝ PRŮVODCE OKOLÍ

………………………………………………………………………………………………………………………

Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum

  Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum (velikost souboru: 6,8 MiB)

Aktualizováno: 14.10.2018 - Tištěný průvodce ve formátu PDF + nově se SLEVOVÝMI KUPÓNY vás provede historickým centrem Prahy 1. Asi nikde jinde nenajdete takovou koncentraci historických památek a míst, kde na vás dýchá historie a romantika dávno zašlých časů. Málo kde můžete chodit po stejných cestách jako Franz Kafka, Wolfgang Amadeus Mozart, pražský Golem, Jaroslav Hašek nebo klukovská parta z Foglarových Rychlých šípů.

Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version

  Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version (velikost souboru: 7,1 MiB)

Updated: 30.10.2018 - Prague 1 still belongs to one of the most attractive parts of the whole Prague. Probably nowhere else you can find such a concentration of historic monuments and places where the history and romance of bygone times are all around you. + DISCOUNT COUPONS

Zajímavé odkazy
P
amátky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
- zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde

Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde 
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

Jagellonska_banner-230-230

TIP - perfektní místo k letnímu pobytu v Praze

Hledáte pro sebe nebo své známé pěkné a levné ubytování v centru Prahy? Ubytujeme Vás od 350,-Kč za osobu / noc ve vlastním apartmánu s kuchyní, koupelnou, samostatným WC a free WIFI. Vybrat si můžete 2-lůžkové i vícelůžkové apartmány.

» Pokračování »


apple_museum_banner_-2017_-230_230

Apple Muzeum

Navštivte Apple muzeum a prohlédněte si největší soukromou sbírku produktů společnosti Apple na světě. Přijďte do pražské Pop Art Gallery a zažijte neobyčejný životní příběh výjimečného vizionáře Steva Jobse – génia, který dokázal ovlivnit celé lidstvo a změnit svět.

» Pokračování »


Kralik_logo_adresa

Rodinná kavárna a restaurace Králík v rádiu

Králík v rádiu, jedinečná restaurace pro rodiny s dětmi. Každý den jiné menu ve stylu malých francouzských restaurací. Vy jíte, my hlídáme. Přijďte se skvěle najíst

» Pokračování »


foto na leták scooter 2017_mala_upoutavka

Absolutní svoboda pohybu – přijďte vyzkoušet elektrickou koloběžku HUGO Bike

Prozkoumejte překrásná místa v Praze na luxusní elektrické koloběžce HUGO Bike. Po setkání s vaším průvodcem a krátkým tréninkem se můžete vydat na okouzlující prohlídku ulic a památek, jako je slavný Karlův most, Židovské město, Staré město a mnoho dalších míst

» Pokračování »


Klub-přátel_mala_upoutavka

Pražské muzeum pověstí a strašidel

Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.

» Pokračování »


slevovy-kupon-tisk-data_preview

Toboga Fantasy - JEDINEČNÝ ZÁBAVNÍ PARK PRO CELOU RODINU ZA KAŽDÉHO POČASÍ

Byli jste už v Toboga Fantasy? TOBOGA Fantasy je obrovská dětská herna s mnoha atrakcemi pro děti i dospělé. Toto jedinečné zábavní centrum je svou nabídkou, plochou a rozsahem v České republice ojedinělé.

» Pokračování »


Riddle Twist - Xaverius

XAVERIUS - Co když obraz sv. Xaveria opravdu skrývá cestu k pokladu ?

Máte rádi inteligentní zábavu? Přijďte rozkrýt starou pražskou záhadu do Riddle Twist! Reálné únikové-quest hry od Riddle Twist jsou jiné než cokoliv, co už jste zažili. Byly navrženy pro dobrodruhy, pro ty, kteří chtějí pořádnou výzvu, pro ty, co se nebojí nepoznaného a hlavně pro radost a zábavu!

» Pokračování »

« « Bezbariérová trasa Prahou: Letohrádek Hvězda – Strahov | Nemocnice milosrdných sester svatého Karla Boromejského » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

2 reakce u článku “Ungelt – jedna z nejcennějších pražských památek”

  1. Arnošt Žák napsal:

    Dobrý den,prosím o radu,kde bych se dozvěděl,kdo byl majitelem UNGELTU v 18 – 19 století,kam se mám,nebo na koho se mám obrátit.Děkuji

    s pozdravem Arnošt Žák

  2. petra napsal:

    Tuto odpověď neznáme, možná by Vám mohli pomoci na vlastivědném útvaru Pražské informační služby, kde pracuje několik zkušených historiků.

Zanechat komentář