Planetárium ve Stromovce – cesta ke hvězdám

Stromovka - Planetarium110324_003

Pražské Planetárium je nenápadná skoro kruhová stavba, která se skrývá v zeleni Stromovky. Oč je ale skromná navenek, je jedinečná uvnitř. V jejích útrobách se nacházejí odhalení většiny astronomických tajemství, která odjakživa lákají vědychtivé a zvědavé návštěvníky.  

Rozcestník: vše o Planetáriu více čtěte zde

Praha 7 - Královská obora(Stromovka) Planetárium Kromě přednáškových síní a sálů s audiovizuální technikou, ve kterých pravidelně a průběžně probíhají výstavy a produkce s momentální atraktivní nabídkou má PrahaPlanetáriu jeden světový technický unikát. Je to sál  Cosmorama s přístrojem, který simuluje celou hvězdnou oblohu, včetně zobrazení pohybu vesmíru a všech známých hvězd. Byl svého druhu první na světě a ročně jej navštíví přes 100.000 diváků.

Trochu historie:
Planetárium
bylo otevřeno v roce 1960, původně jako vědecko-technické středisko Parku kultury a oddechu Julia Fučíka. Ale jeho program byl s lidovou zábavou parku natolik nesourodý, že se  poměrně záhy oddělilo a stalo se součástí komplexu pražských hvězdáren (Hvězdárna Hlubočepy, Hvězdárna Petřín – nyní Štefánikova a Hvězdárna Ďáblice). Přístroj se simulací hvězdné oblohy byl sice ve své době technický zázrak, ale také stárnul. Stejně jako budova.

Vše o: parku  Stromovka a výstavišti čtete zde

Praha 7 - Královská obora(Stromovka) Planetárium Budovu Planetária i její technické vybavení neminula rekonstrukce. V roce 1991 byla kompletně hotova a byl slavnostně představen sál Cosmorama s již novým přístrojem řízeným a ovládaným kompletně automatikou počítače. Ale i tento technický zázrak stárně, stejně rychle jako se rozvíjí vědecké a zejména technické možnosti. Stále je zde co modernizovat a Planetárium se snaží nabízet skutečně světovou extratřídu.

Něco o technice:
Možná, že v dnešní době takřka dokonalých počítačových animací na úrovni virtuální reality nebo při 3D projekcích Vám bude jakýsi složitý mechanický přístroj připadat archaicky jako technická fosílie, ale věřte, že mýlíte. K takovému zážitku totiž potřebujete nejen monitor počítače, ale celkovou atmosféru. A ta Vás v Planetáriu zcela pohltí.

Sál Cosmorama má totiž průměr kopule gigantických 23 m. Je největší v Čechách a řadí se k největším na světě. Je vybaven nemodernější diaprojekcí řízenou počítačem a laserem. Je v něm možné takřka libovolně předvádět pohyb hvězd, planet i celé hvězdné oblohy. Je to něco, co Vám žádný počítač ani kinosál nabídnout nemohou. V sále na Vás čeká 230 pohodlných křesel a zasvěcený výklad odborníka.

Praha 7 - Královská obora(Stromovka) Planetárium Kromě sálu Cosmorama najdeme v planetáriu ještě sál Starvid s přístrojem Starvid Digistar-3, který je dokonalým simulátorem hvězdné oblohy.Ve foyer Planetária je dále expozice o astronomii a kosmonautice, která se pravidelně obměňuje podle nejnovějších vědeckých poznatků v těchto oblastech.

Závěrem:
Kromě nabídky „cesty ke hvězdám“ se v Planetáriu konají každoročně vědecká sympozia a konference za účasti věhlasných osobností  a kapacit z celého světa. Ty jsou však součástí spíše komerčního fóra a obec turistickou asi zajímají pramálo. Zmiňujeme je jen proto, aby bylo jasné, že česká astronomie je pojem, který ve světě něco znamená. Ale zůstaňme na zemi.

Je pravděpodobné, každý druhý kluk by Vám na otázku: „Čím bys chtěl být ?“ odpověděl: „Kosmonautem“. Je ale skoro jisté, že se to málokterému podaří. A tady v sále Planetária si může alespoň částečně splnit svůj sen. Tahle cesta po hvězdách prostě stojí za vidění, už jenom proto, že jsme jejich součástí, ale zatím o nich víme pramálo.

Aktuální program planetária – klikněte zde

Adresa:
Hvězdárna a planetárium hl. m. Prahy
PLANETÁRIUM PRAHA
Královská obora 233
170 21 Praha 7

GPS: 50.105579,14.427558
GPS: 50°6’19.713″N, 14°25’39.123″E

Kontakty:
tel.: +420 220 999 001–3
fax: +420 233 376 434
http://www.planetarium.cz
planetarium@planetarium.cz

Vstupné:
Základní vstupné 130 -150 Kč
Výstava: 50/40 Kč
Více o vstupném na jednotlivé pořady naleznete zde.

Bezbariérovost: Ano

Spojení:
Planetárium Praha najdete v parku Stromovka, nedaleko vchodu do Výstaviště, za konečnou tramvajovou smyčkou.

MHD Praha
Metrem trasy C do stanice “Nádraží Holešovice”. Odtud asi 15 minut pěšky, případně jednu stanici tramvají (linky 12, 24 a 17  do zastávky “Výstaviště Holešovice” a odtud pěšky asi 5 minut.

Dopravní spojení:
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde

Zajímavé odkazy – čtěte také
Památky Praha 1: - zde
Památky Praha 2- zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Pražská muzea: -zde
Stromovka a výstaviště:-zde
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

Jagellonska_banner-230-230

TIP - perfektní místo k letnímu pobytu v Praze

Hledáte pro sebe nebo své známé pěkné a levné ubytování v centru Prahy? Ubytujeme Vás od 350,-Kč za osobu / noc ve vlastním apartmánu s kuchyní, koupelnou, samostatným WC a free WIFI. Vybrat si můžete 2-lůžkové i vícelůžkové apartmány.

» Pokračování »


Pražský hrad - Královska zahrada

Pražské zahrady a parky

Praha nabízí mnoho zahrad a parků. Některé jsou okrasné a nabízejí úžasnou podívanou. Jiné jsou oázou klidu a pohody. Je velice důležité občas odejít z ruchu velkoměsta do zahrady a parku a uvědomit si jak je příroda krásná

» Pokračování »


slevovy-kupon-tisk-data_preview

Toboga Fantasy - JEDINEČNÝ ZÁBAVNÍ PARK PRO CELOU RODINU ZA KAŽDÉHO POČASÍ

Byli jste už v Toboga Fantasy? TOBOGA Fantasy je obrovská dětská herna s mnoha atrakcemi pro děti i dospělé. Toto jedinečné zábavní centrum je svou nabídkou, plochou a rozsahem v České republice ojedinělé.

» Pokračování »foto na leták scooter 2017_mala_upoutavka

Absolutní svoboda pohybu – přijďte vyzkoušet elektrickou koloběžku HUGO Bike

Prozkoumejte překrásná místa v Praze na luxusní elektrické koloběžce HUGO Bike. Po setkání s vaším průvodcem a krátkým tréninkem se můžete vydat na okouzlující prohlídku ulic a památek, jako je slavný Karlův most, Židovské město, Staré město a mnoho dalších míst

» Pokračování »

« « Restaurace Apropos | Dolní letohrádek – Šlechtovka, pojem, ostuda i naděje » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

Zanechat komentář