Místodržitelský letohrádek

Stromovka - mistodrzitelsky letohradek110324_003

V nejvýše položené části Královské obory se majestátně tyčí stavba, která jako lovecký hrádek pamatuje řadu českých panovníků. Jako své sídlo si honosný letohrádek vybral i generál švédský vojsk, ale především jej využívali čeští místodržící jako své letní sídlo. Pojďme si představit stavbu, která majestátně shlíží na celou  Stromovku – Královskou oboru.

 Vše o: parku  Stromovka a výstavišti čtete zde

Praha 7 - Stromovka - místodržitelský letohrádek Lovecký zámeček v Královské oboře
Letohrádek byl v jihozápadní části Královské obory vystavěn na konci 15. století. Tehdy se zde rozprostírala starobylá osada Ovenec. Ačkoliv současné podoba letohrádku pochází z devatenáctého století, vraťme se ještě o řadu let zpět do dob, kdy zde na úpatí Královské obory stával gotický lovecký hrádek. Z původního hradu se však zachovala pouze věž  se schodištěm, na jehož konci se tyčí sloup s plastikou lva s štítem s monogramem krále Vladislava Jagellonského. Jagellonský lovecký zámeček byl pod správou Pražského hradu.

Letohrádek sídlem generála švédských vojsk Praha 7 - Stromovka - místodržitelský letohrádek
Na konci 16. století se původně loveckému hrádku dostalo renesanční přestavby, kdy došlo k přistavění obdélníkové části budovy. Během Třicetileté války zde dočasně sídlil generál obléhajících švédských vojsk Witenberg, což stavbu ochránilo před poškozením. O několik let později byla vysazena dlouhá kaštanová alej, která Místodržitelský letohrádek spojila s Pražským hradem. V 17. století už letohrádek nebyl hojně využíván a tak začal pomalu chátrat.

Letním sídlem pražských místodržících
V letech 1804 – 1805 byla Královská obora otevřena veřejnosti a spolu s otevřením se letohrádek dočkal velké rekonstrukce ve stylu anglické novogotiky. Letohrádek se měl stát sídlem nejvyššího purkrabího, ale od roku 1849 byl propůjčován pražským místodržícím jako letní sídlo. Místodržící byli úředníci, kteří zastupovali panovníka. Od toho byl odvozen současný název památky - Místodržitelský letohrádek. A k čemu slouží letohrádek dnes? V současnosti ve zdejších prostorách nalezneme archiv a studovnu časopisů Národního muzea v Praze.

Ze Stromovky na filmová plátna Praha 7 - Stromovka - místodržitelský letohrádek
Pro své zcela unikátní novogotické exteriéry si Místodržitelský letohrádek dostal i do hledáčku filmařů. Několikrát se zde natáčely filmy z prostředí staré Anglie a letohrádek si zahrál i v úspěšném českém filmu Fantom Morrisvillu.

Adresa:
Stromovka
Praha 7

GPS: 50.104571,14.414196

Spojení:
- tramvají č. 5, 12, 14, 15, 17 do stanice Výstaviště a pak hlavní širokou cestou vlevo, která je již součástí Stromovky
- tramvají č. 1, 8, 25, 26 do stanice Kamenická, dále vpravo s několika možnostmi bočních vstupů z jižního hřebenu – cca 5 min.
- tramvají č. 1, 8, 25, 26 do stanice Sparta, dále ulicí U Sparty a Jana Zajíce jihozápadním vchodem – cca 5 min.
- od vlakového nádraží Bubeneč východním směrem – cca 5 min.
- od slepého ramene Vltavy v severozápadní části obory, kam se lze dopravit parníkemcentra Prahy. Jízdní řády jsou sezónní a jsou na portálu Pražské paroplavby

Dopravní spojení:
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde

Zajímavé odkazy – čtěte také
P
amátky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
: - zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Pražská muzea: -zde
Rubrika osobnosti Prahy: - zde





« « Vánoční trhy v Praze – přehled všech míst | Rybníky a příroda Stromovky » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

Zanechat komentář