Rudolfova štola – „aby zvěř měla čerstvou vodu“

Pha7 - Stromovka110506_067

Rudolfova štola přivádí uměle proraženým podzemním tunelem vodu z Vltavy do původně Královské obory, dnes Stromovky. Je jisté, že je to stavba významu zcela mimořádného, protože úplně změnila podobu i účel tehdejší Královské obory, zejména z pohledu jejího zavodnění, tj. změny mikroklimatu a složení přítomné fauny i flóry.

  Rozcestník: vše o Rudolfově štole čtěte zde

Praha 7 - Stromovka - rybníky Stromovky Umožnila ve Stromovce vytvořit soustavu vodních kanálů a čtyř vzájemně propojených rybníků. Je jen škoda, že současný technický stav štoly neumožňuje její bližší prohlídku, abychom mohli ocenit dílo tak rozsáhlé a důmyslné. Přesto fakt, že existuje, dává tušit, že se pod kopcem Letná nachází výsledek úžasné síly lidského umu a schopností, do té doby nevídaných.

Něco historie a faktů:
Stavba byla zahájena na příkaz císaře Rudolfa II. (snad i podle jeho nápadu) v roce 1583. Stavebními přípravami byli pověřeni významní hormistři a měřiči a ražbu prováděli mistři nejpovolanější – havíři z Kutné Hory. Podrobná mapa je dílem dvorního koncipisty Isaaca Phendlera z roku 1593 a je s podivem, jak tento člověk, ač v oboru takřka nevzdělaný, mohl vytvořit plány tak názorné a přesné, připomínající spíš umělecké dílo než stavební nákresy.

Vše o: parku  Stromovka a výstavišti čtete zde

Praha 7 - Stromovka - Rudolfova štola Samotnou stavbu od počátku provázely vážné problémy. Byly to především masivní výskyt spodních vod a také protitlak vody z Vltavy. Přesto ruční ražba pokračovala víceméně podle časového plánu. Postupně bylo vyhloubeno pět kolmých šachet, z nichž se ražba prováděla vždy proti sobě. Zdá se neuvěřitelné, že s tehdejším zeměměřičským vybavením a technickou úrovní stavitelství, dosáhli havíři při setkání celkem bezvýznamného rozdílu několika centimetrů. Dnes jsou z pěti šachet funkční pouze dvě, ostatní byly pro nevyhovující technický stav zasypány nebo zaslepeny.   Celá stavba byla dokončena a štola byla úspěšně zprovozněna v roce 1593 a dodnes je plně funkční.

Praha 7 - Stromovka -  domek u Rudolfovy štoly Současnost:
Štola sloužila bez problémů svému účelu po celá staletí. Postupně se však zanášela kaly a odpadem a bylo nutné ji průběžně čistit. Konstrukčně, stavebně ani funkčně se ale nezměnila dodnes. Přesto jediné významné zásahy a opravy byly provedeny až v letech 1989 – 1991. Dnes bohužel můžeme vidět pouze stavební část jejího vyústění ve Stromovce.

Po rekonstrukci v roce 1991 byla štola při příležitosti 100. výročí Jubilejní zemské výstavy v Praze částečně zpřístupněna veřejnosti, ale záhy byla opět uzavřena pro nevyhovující technický stav. Nu, snad se jednou milovníci tajemných pražských podzemí jednou konečně dočkají.

V současnosti není štola volně přístupná veřejnosti

Kudy ke štole:
Pěšky od Dolního letohrádkuŠlechtovky východním směrem – cca 100 m.

Adresa:
Královská obora
Praha 7

GPS: 50.1047019, 14.4193069
GPS: 50°6’16.927″N, 14°25’9.505″E

Spojení:
MHD Praha
Metrem trasy C do stanice “Nádraží Holešovice”. Odtud asi 15 minut pěšky, případně jednu stanici tramvají (linky 12, 24 a 17  do zastávky “Výstaviště Holešovice” Dále vstupte  do areálu Stromovky a dejte se vlevo  okolo planetária stále rovně až dojdete k malému domečku a u něho doleva až dojdete ke štole .

Dopravní spojení:
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde

Zajímavé odkazy – čtěte také
Památky Praha 1: - zde
Památky Praha 2: - zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Pražská muzea: -zde
Stromovka a výstaviště:-zde
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

Jagellonska_banner-230-230

TIP - perfektní místo k letnímu pobytu v Praze

Hledáte pro sebe nebo své známé pěkné a levné ubytování v centru Prahy? Ubytujeme Vás od 350,-Kč za osobu / noc ve vlastním apartmánu s kuchyní, koupelnou, samostatným WC a free WIFI. Vybrat si můžete 2-lůžkové i vícelůžkové apartmány.

» Pokračování »

Pražský hrad - Královska zahrada

Pražské zahrady a parky

Praha nabízí mnoho zahrad a parků. Některé jsou okrasné a nabízejí úžasnou podívanou. Jiné jsou oázou klidu a pohody. Je velice důležité občas odejít z ruchu velkoměsta do zahrady a parku a uvědomit si jak je příroda krásná

» Pokračování »

Kralik_logo_adresa

Rodinná kavárna a restaurace Králík v rádiu

Králík v rádiu, jedinečná restaurace pro rodiny s dětmi. Každý den jiné menu ve stylu malých francouzských restaurací. Vy jíte, my hlídáme. Přijďte se skvěle najíst

» Pokračování »

foto na leták scooter 2017_mala_upoutavka

Absolutní svoboda pohybu – přijďte vyzkoušet elektrickou koloběžku HUGO Bike

Prozkoumejte překrásná místa v Praze na luxusní elektrické koloběžce HUGO Bike. Po setkání s vaším průvodcem a krátkým tréninkem se můžete vydat na okouzlující prohlídku ulic a památek, jako je slavný Karlův most, Židovské město, Staré město a mnoho dalších míst

» Pokračování »

Klub-přátel_mala_upoutavka

Pražské muzeum pověstí a strašidel

Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.

» Pokračování »

slevovy-kupon-tisk-data_preview

Toboga Fantasy - JEDINEČNÝ ZÁBAVNÍ PARK PRO CELOU RODINU ZA KAŽDÉHO POČASÍ

Byli jste už v Toboga Fantasy? TOBOGA Fantasy je obrovská dětská herna s mnoha atrakcemi pro děti i dospělé. Toto jedinečné zábavní centrum je svou nabídkou, plochou a rozsahem v České republice ojedinělé.

» Pokračování »

Riddle Twist - Xaverius

XAVERIUS - Co když obraz sv. Xaveria opravdu skrývá cestu k pokladu ?

Máte rádi inteligentní zábavu? Přijďte rozkrýt starou pražskou záhadu do Riddle Twist! Reálné únikové-quest hry od Riddle Twist jsou jiné než cokoliv, co už jste zažili. Byly navrženy pro dobrodruhy, pro ty, kteří chtějí pořádnou výzvu, pro ty, co se nebojí nepoznaného a hlavně pro radost a zábavu!

» Pokračování »

« « Dolní letohrádek – Šlechtovka, pojem, ostuda i naděje | Obecní dům – představení památky » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

Zanechat komentář