Národní muzeum

Národní muzeum - budova

Další výprava za poznáním krásy naší vlasti bude tentokrát do největšího muzea České republiky. Národní muzeum v Praze nese mnohá prvenství a pro své množství sbírek patří k nejvyhledávanějším muzejním institucím. Muzeum obsahuje sbírky ze všech vědních disciplín, od zoologie a botaniky, přes mineralogii, historii, až po současnost.

Vše o  Národním muzeu více čtěte zde

Historie muzea Národní muzeum - Hlavní schodiště
Národní muzeum v Praze bylo založeno roku 1818. Tehdy nesla instituce název Vlastenecké muzeum v Čechách. Muzeum bylo roku 1848 přejmenováno na České muzeum, a v letech 1854 –1919 bylo označováno jako Muzeum Království českého. Hlavní budova Národního muzea byla v novorenesančním stylu postavena v letech 1885 – 1890. Do té doby byly muzejní sbírky uloženy ve Šternberském a Nostickém paláci. Stavba hlavní budovy muzea probíhala pod vedením projektanta Josefa Schulze. Na výzdobě muzea se podílela řada velice významných umělců.

Národní muzeum - schodiště Obecné informace
Národní muzeu je největším českým muzeum. Už samotný název Národní muzeum napovídá, že právě zde jsou uloženy sbírky, které zachycují prakticky všechna odvětví v historii naší země. Národní muzeum se skládá z dalších pěti odborných ústavů, kterými jsou: Historické muzeum, Knihovna Národního muzea, Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur a Muzeum české hudby. Sbírky Národního muzeu obsahuje exponáty z oblasti přírody, historie, prehistorie, mineralogie, geologie, paleontologie, botaniky, zoologie a dalších vědních oborů. Nalezneme zde prakticky veškeré možné sbírky, které se váží k vzniku a vývoji našeho státu. Kromě krátkodobých expozic, které jsou vždy věnovány nějaké zajímavé tématice, se muzeum především soustředí na výstavy dlouhodobé. Mezi ně patří například také odborná dokumentace.

Pha 1 - ND - stara budova110521_001

Kam v Praze do Muzea

Chcete vědět, kde najdete kostru velryby a první československý automobil? Zajímají vaše děti letadla nebo pražská strašidla? Víte, jak je to v Praze s vodou? Navštivte stránku o pražských muzeích.

» Pokračování »

Stálé expozice Národní muzeum - Antropologická expozice
Mezi stálé expozice Národního muzea na Václavském náměstí patří například Antropologická expozice, kde se můžete seznámit s měřením či určováním stáří kosterních pozůstatků. Prohlédnout si tak můžete ostatky, které byly nalezeny při archeologickém výzkumu raně středověkých lokalit. Další rozsáhlou částí Národního muzea je Mineralogicko-petrologická expozice. V současnosti patří tato sbírka k nejvýznamnějším evropským sbírkám svého druhu. Návštěvníci si mají možnost prohlédnout více než 10 000 ukázek nerostů, broušených drahých kamenů, hornin, meteoritů a tektitů. V druhém poschodí se nachází expozice s názvem Osteologická expozice. Tato sbírka obsahuje 221 lebek a koster zástupců všech současných řádů savců. Mezi nejzajímavější kosterní exponáty muzea patří například lebky slonů, kostra zubra nebo kostra velryby.

Mezi další unikátní rozsáhlé sbírky, kterými se Národní muzeum může právem pyšnit, patří také Paleontologická expozice Pravěké dějiny Čech, Moravy a Slovenska, Putování geologickou minulostí Země či Zoologická expozice. Na své si zde přijdou milovníci opravdu všech vědních oborů, proto neváhejte a vydejte se objevovat krásy největšího českého muzea.

Adresa:
Národní muzeum
Václavské nám. 68
115 79 Praha 1

GPS: 50°4’45.029″N, 14°25’49.991″E

Otevírací doba:

Historická budova na Václavském náměstí je v rekonstrukci.
Pro veřejnost je historická budova uzavřena

Národní muzeum není jen jedna budova.

Navštivte také:
Nová budova Národního muzea
České muzeum hudby
Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur
Národní památník na Vítkově
Národopisné muzeum – Musaion

Spojení:
Metro: A, C – Muzeum
Tram: 3, 9, 14, 24, 51, 52, 54, 55, 56, 58 – Václavské náměstí

Dopravní spojení:
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde

Zajímavé odkazy – čtěte také
P
amátky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
: - zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Karlův most: -zde
Židovská Praha: -zde
Kampa: - zde
Vyšehrad: -zde
Petřín: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Pražská muzea: -zde
Národní galerie v Praze: -zde
Stromovka a výstavistě:-zde
Letná: - zde
Pražské zahrady a parky: -zde
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

Jagellonska_banner-230-230

TIP - perfektní místo k letnímu pobytu v Praze

Hledáte pro sebe nebo své známé pěkné a levné ubytování v centru Prahy? Ubytujeme Vás od 350,-Kč za osobu / noc ve vlastním apartmánu s kuchyní, koupelnou, samostatným WC a free WIFI. Vybrat si můžete 2-lůžkové i vícelůžkové apartmány.

» Pokračování »


apple_museum_banner_-2017_-230_230

Apple Muzeum

Navštivte Apple muzeum a prohlédněte si největší soukromou sbírku produktů společnosti Apple na světě. Přijďte do pražské Pop Art Gallery a zažijte neobyčejný životní příběh výjimečného vizionáře Steva Jobse – génia, který dokázal ovlivnit celé lidstvo a změnit svět.

» Pokračování »


Kralik_logo_adresa

Rodinná kavárna a restaurace Králík v rádiu

Králík v rádiu, jedinečná restaurace pro rodiny s dětmi. Každý den jiné menu ve stylu malých francouzských restaurací. Vy jíte, my hlídáme. Přijďte se skvěle najíst

» Pokračování »


foto na leták scooter 2017_mala_upoutavka

Absolutní svoboda pohybu – přijďte vyzkoušet elektrickou koloběžku HUGO Bike

Prozkoumejte překrásná místa v Praze na luxusní elektrické koloběžce HUGO Bike. Po setkání s vaším průvodcem a krátkým tréninkem se můžete vydat na okouzlující prohlídku ulic a památek, jako je slavný Karlův most, Židovské město, Staré město a mnoho dalších míst

» Pokračování »


Klub-přátel_mala_upoutavka

Pražské muzeum pověstí a strašidel

Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.

» Pokračování »


slevovy-kupon-tisk-data_preview

Toboga Fantasy - JEDINEČNÝ ZÁBAVNÍ PARK PRO CELOU RODINU ZA KAŽDÉHO POČASÍ

Byli jste už v Toboga Fantasy? TOBOGA Fantasy je obrovská dětská herna s mnoha atrakcemi pro děti i dospělé. Toto jedinečné zábavní centrum je svou nabídkou, plochou a rozsahem v České republice ojedinělé.

» Pokračování »


Riddle Twist - Xaverius

XAVERIUS - Co když obraz sv. Xaveria opravdu skrývá cestu k pokladu ?

Máte rádi inteligentní zábavu? Přijďte rozkrýt starou pražskou záhadu do Riddle Twist! Reálné únikové-quest hry od Riddle Twist jsou jiné než cokoliv, co už jste zažili. Byly navrženy pro dobrodruhy, pro ty, kteří chtějí pořádnou výzvu, pro ty, co se nebojí nepoznaného a hlavně pro radost a zábavu!

» Pokračování »

 

« « Bezbariérová trasa Českou republikou: Procházka centrem Plzně | Karlův most – popis památky » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

Zanechat komentář