Františkánská zahrada – příjemná relaxace v srdci Prahy

Pha1 - Frantiskanska zahrada0609

Františkánská zahrada je malý, ale útulný kousek zeleně, skoro čtvercového půdorysu s křížovým členěním o výměře 0,6 ha. Najdete ji přímo v centru pražského chaosu, rovnou uprostřed historické i novodobé městské zástavby mezi Václavským a Jungmannovým náměstím.

Rozcestník: vše o Františkánské zahradě více čtěte zde

Praha 1 - Františkánská zahrada Kdo nezná Prahu, ani by ji tady nečekal. Je obklopena zdmi a budovami, které ji účelně chrání proti hluku velkoměsta a vytvářejí dojem uzavřené pohody. Co tu ale nenajdete, je intimita soukromí. Zahrada je totiž nejkratším pěším spojením mezi oběma náměstími, je k tomu po celý den hojně používána a tak je zde poměrně rušno. Přesto je i na tak malém prostoru hodně k vidění a pro případné následky návštěv obchodních a komerčních zón pražského centra je vhodnou duševní terapií.

Něco historie:
Zahrada se stala součástí první fáze výstavby Nového Města Pražského císařem a  českým králem  Karlem IV. po roce 1348. Jejím prvním uživatelem byl řád karmelitánů u Panny Marie Sněžné. Zahrada sloužila jako místo pro pěstování užitkových plodin, zeleniny, léčivých bylin, různých druhů koření a také jako ovocný sad. Ke kostelu patřil také rozsáhlý hřbitov, takže do výčtu užitkových rostlin nejspíš patřila i hřbitovní a dekorační květena.

Františkánská zahrada v pozadí kostel Panny Marie Sněžné Roku 1604 převzal zahradu řád františkánů, který ihned zahájil stavební a architektonické úpravy v renesančním duchu. Postupně ale, kromě jistě chvályhodných změn, začalo docházet i ke změnám nežádoucím, které se projevily částečnou degradací užitkového záměru a samotné podstaty původního účelu zahrady. Jak kolem ubíhala století vznikly například dvě necitlivě provedené i umístěné požární nádrže. Naštěstí převažovaly kultivované stavební úpravy, např. barokní altán a křížové členění, na kterých se podíleli významní architekti a stavitelé.

V roce 1950 byla zahrada zpřístupněna veřejnosti a zároveň vzniklo i propojení s Václavským náměstím pasáží Alfa a tím i spojení s obchodním a kulturním centrem Prahy. Koncem minulého století v letech 1985 – 1992 vznikly poslední umělecké konstrukce, které příjemně doplnily její celkový vzhled a dojem. Byly to dva prameníky se symboly chlapce s mušlí, resp. tančícími vílami. Za zmínku stojí rozhodně i umělecky ztvárněná kovová vstupní mříž s výjevy ze života sv. Františka. Po revoluci v roce 1989 byly klášterní objekty v rámci restitucí vráceny církvi.

Stránka o  Zahradách  a parcích  Prahy čtěte zde

Dětské hřiště: Praha 1 - Františkánská zahrada
V zahradě najdete dětské hřiště s atrakcemi. Je důmyslně umístěno a odděleno zdí, která je nejen stavebním, ale i zvukově izolačním prvkem. Pro maminky s dětmi i pro ostatní návštěvníky je to jistě příjemné řešení.

Co se v zahradě nesmí:
Do zahrady je zákaz vstupu se psy. Je to logické, už kvůli velmi křehké  koncepci stavebních i dekoračních prvků a přítomné zeleně, jimž by mohlo hrozit poškození či devastace. Pro výběh pejsků jsou prostě vhodnější jiná, prostornější a méně zranitelná místa v Praze. V zahradě se také nesmí provozovat sportovní aktivity, zejména cykloturistika nebo jízda na „on-line“ bruslích, nehledě na to, že ani pro svou malou rozlohu a velkou frekvenci pěších není pro tuto činnost vůbec vhodná.

Možnosti občerstvení:
Zahrada se nalézá přímo v centru Prahy. Pokud tedy pocítíte hlad či žízeň, je k tomu v dosahu pár minut oběma směry k dispozici nespočetné množství vhodných příležitostí, od obyčejných „fast-foods“, po vyhlášené restaurace, kavárny, vinárny, pivnice, bary a jiná lákadla, která musí uspokojit a ty nejnáročnější.

Pozvání závěrem:
Františkánská zahrada
je nevelké, ale příjemné místo k odpočinku, zejména při prohlídce historického či obchodního centra Prahy, která obvykle bývá fyzicky i duševně dost náročná. A chvíle klidu a pohody uprostřed laskavé zeleně Vám určitě znovu „dobije baterky“, pokud se zase hodláte vrhnout do „víru velkoměsta“. Posezení na lavičkách pod pnoucími se vonícími růžemi na obloukových konstrukcích Vám alespoň na okamžik dá zapomenout na to, co Vás ještě čeká.

………………………………………………………………………………………………………………………

Aktuální pořádané akce:

………………………………………………………………………………………………………………………

Žádné Události

………………………………………………………………………………………………………………………

FOTOGALERIE:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

KONTAKT:

………………………………………………………………………………………………………………………

Adresa:
Jungmannova 18, čp. 753/II.,
areál s kostelem Panny Marie Sněžné, Praha 1 – Nové město

Otevírací doba:
duben – září: 6:00 – 22:00
říjen – březen: 6:00 – 19:00

Dopravní spojení:
metro: trasa „A“ nebo „B“, výstup na stanici „Můstek“, je lhostejné zda vystoupíte východem Václavské či Jungmannovo náměstí, z obou východů je do zahrady pár minut
tramvaj č.: 3, 9, 14, 24, výstupní stanice Vodičkova, dále pasáží Světozor cca 3 min.

Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde

………………………………………………………………………………………………………………………

MAPA:

………………………………………………………………………………………………………………………

loading map - please wait...

Františkánská zahrada 50.082163, 14.423842 Vše o Františkánské zahradě více čtěte zde

………………………………………………………………………………………………………………………

KE STAŽENÍ: TURISTICKÝ PRŮVODCE OKOLÍ

………………………………………………………………………………………………………………………

Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum

  Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum (velikost souboru: 6,8 MiB)

Aktualizováno: 14.10.2018 - Tištěný průvodce ve formátu PDF + nově se SLEVOVÝMI KUPÓNY vás provede historickým centrem Prahy 1. Asi nikde jinde nenajdete takovou koncentraci historických památek a míst, kde na vás dýchá historie a romantika dávno zašlých časů. Málo kde můžete chodit po stejných cestách jako Franz Kafka, Wolfgang Amadeus Mozart, pražský Golem, Jaroslav Hašek nebo klukovská parta z Foglarových Rychlých šípů.

Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version

  Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version (velikost souboru: 7,1 MiB)

Updated: 30.10.2018 - Prague 1 still belongs to one of the most attractive parts of the whole Prague. Probably nowhere else you can find such a concentration of historic monuments and places where the history and romance of bygone times are all around you. + DISCOUNT COUPONS

Zajímavé odkazy

Památky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
- zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde

Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde 
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

Jagellonska_banner-230-230

TIP - perfektní místo k letnímu pobytu v Praze

Hledáte pro sebe nebo své známé pěkné a levné ubytování v centru Prahy? Ubytujeme Vás od 350,-Kč za osobu / noc ve vlastním apartmánu s kuchyní, koupelnou, samostatným WC a free WIFI. Vybrat si můžete 2-lůžkové i vícelůžkové apartmány.

» Pokračování »


Pražský hrad - Královska zahrada

Pražské zahrady a parky

Praha nabízí mnoho zahrad a parků. Některé jsou okrasné a nabízejí úžasnou podívanou. Jiné jsou oázou klidu a pohody. Je velice důležité občas odejít z ruchu velkoměsta do zahrady a parku a uvědomit si jak je příroda krásná

» Pokračování »


Kralik_logo_adresa

Rodinná kavárna a restaurace Králík v rádiu

Králík v rádiu, jedinečná restaurace pro rodiny s dětmi. Každý den jiné menu ve stylu malých francouzských restaurací. Vy jíte, my hlídáme. Přijďte se skvěle najíst

» Pokračování »


foto na leták scooter 2017_mala_upoutavka

Absolutní svoboda pohybu – přijďte vyzkoušet elektrickou koloběžku HUGO Bike

Prozkoumejte překrásná místa v Praze na luxusní elektrické koloběžce HUGO Bike. Po setkání s vaším průvodcem a krátkým tréninkem se můžete vydat na okouzlující prohlídku ulic a památek, jako je slavný Karlův most, Židovské město, Staré město a mnoho dalších míst

» Pokračování »


Klub-přátel_mala_upoutavka

Pražské muzeum pověstí a strašidel

Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.

» Pokračování »


slevovy-kupon-tisk-data_preview

Toboga Fantasy - JEDINEČNÝ ZÁBAVNÍ PARK PRO CELOU RODINU ZA KAŽDÉHO POČASÍ

Byli jste už v Toboga Fantasy? TOBOGA Fantasy je obrovská dětská herna s mnoha atrakcemi pro děti i dospělé. Toto jedinečné zábavní centrum je svou nabídkou, plochou a rozsahem v České republice ojedinělé.

» Pokračování »


Riddle Twist - Xaverius

XAVERIUS - Co když obraz sv. Xaveria opravdu skrývá cestu k pokladu ?

Máte rádi inteligentní zábavu? Přijďte rozkrýt starou pražskou záhadu do Riddle Twist! Reálné únikové-quest hry od Riddle Twist jsou jiné než cokoliv, co už jste zažili. Byly navrženy pro dobrodruhy, pro ty, kteří chtějí pořádnou výzvu, pro ty, co se nebojí nepoznaného a hlavně pro radost a zábavu!

» Pokračování »

« « Národní divadlo – těžká cesta k úspěchu | Klementinum – Národní knihovna a barokní knihovní sál » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

Zanechat komentář