Vyšehradský hřbitov – Náhrobní kameny jsou vlastně uměleckými díly

krypta_pod_slavinem1

Byl to malý a bezvýznamný hřbitov u kostelíka. Dnes je z něj jedno z nejnavštěvovanějších míst v Praze. Ano, hovoříme o Vyšehradském hřbitově. Vznikl už začátkem třináctého století. Leží zde velikáni české historie a jejich hroby jsou často uměleckými díly. Pojďme si některé z nich přiblížit.

-

Vše o: Vyšehradský hřbitov a Slavín - více čtěte zde

Vyšehradský hřbitov – panoramatická fotografie

Vyšehrad - vyšehradský hřbitov Z podnětu probošta Václava Štulce z druhé poloviny devatenáctého století vzniklo vyšehradské národní pohřebiště a na nynější podobě se podepsali Antonín Barvitius, který navrhl mramorové hrobky na jižní a východní straně hřbitova a Antonín Wiehl navrhl arkády, které byly postaveny podle italského vzoru kolem okraje hřbitova. Křížovou klenbu malbami zdobených arkád nesou toskánské sloupy z pískovce. Hlavní cesta vede hřbitovem k slavnému pietnímu místu nesoucí vznešený název Slavín, společné hrobce národních velikánů. O Slavínu však budeme hovořit jindy.

Na vyšehradském hřbitově je tak dnes uloženo na 600 významných osobností – spisovatelů, vědců, básníků, výtvarných umělců, skladatelů, herců, lékařů nebo politiků. Pozoruhodnou zajímavostí je, že jejich náhrobky jsou v podstatě vynikajícími uměleckými díly.

Vyšehrad - vyšehradský hřbitov Kupříkladu na náhrobku Josefa Čapka je uvedeno, že má hrob v dáli, neboť zemřel na pochodu smrti. Na pomníku Vítězslava Nezvala a jeho syna Roberta, tragicky zahynuvšího před otcem, je portrétní hlava básníka, kterou ztvárnil sochař Otakar Švec. Herec Vlastimil Fišar má náhrobek od Olbrama Zoubka, hrob krasobruslařky Hany Maškové zdobí okřídlené ženské torzo od Jana Štursy, hrob herečky Jany Rybářové plastika Zamyšlená od Jana Hány. Dr. Milada Horáková, popravená komunisty, zde má symbolický hrob s bustou – bílým náhrobkem, který dal vytvořit Klub protifašistických bojovníků. Ostatky Ferdinanda Peroutky sem byly v r. 1993 převezeny z New Yorku, kde zemřel. Karel Čapek a jeho žena Olga Scheinpflugová mají náhrobek ve tvaru Božích muk s otevřenou knihou a znakem Československé republiky, který zde kupodivu vydržel po celý protektorát. Na jejich hrobě je malá mistička, aby z ní mohli ptáci pít.

Vyšehrad - vyšehradský hřbitov Také hrob spisovatele a dramatika Františka Langera, milovníka slunečních hodin, je pozoruhodný. Je osazen slunečními hodinami s latinským nápisem: Non numero horas nisi serenas (Počítám jen šťastné hodiny). Navíc je do nich včleněno znamení ryby a lva – měsíc narození a smrti Františka Langera. Hrob Karla Hynka Máchy sem byl přenesen těsně před začátkem 2. světové války v r. 1938 z obavy před rozpínavostí německého nacismu z Litoměřic i s klasicizujícím pomníkem s nápisem: Dalekáť cesta má, marné volání. Malíř Mikoláš Aleš má na pomníku svou bustu od Bohumila Kafky. Václav Hanka, tvůrce Rukopisu Královédvorského a Zelenehorského, zde má svůj hrob od spolku Svatobor s jeho symbolem – tři ruce držící se kruhu znázorňující heslo spolku: Pomáhej, osvěcuj, pamatuj. Na pomníku je vyryto Hankovo osobní heslo: Národy nehasnou, dokud jazyk žije. Lékař a fyziolog světového jména Jan Evangelista Purkyně má na hrobě na vrcholu pylonu postaveného rovněž Svatoborem latinské motto své buněčné teorie: Vše živé pochází z vejce. Je zde i jeho osobní heslo: Pokud a kde Bůh žíti povelí, buď věren Bohu, vlasti, příteli. Na hrobě básníka a revolucionáře z r. 1848 Josefa Václava Friče je dobové heslo radikálního demokrata: Kéž by tu se mnou v jeden hrob zapadlo neštěstí mého národa. Hrob Boženy Němcové zdobí autorčina reliéfní podobizna v bronzovém oválném medailonu a reliéfní výjev z Babičky od sochaře Tomáše Seidana a medailéra Václava Seidana upravený ve spolupráci s Josefem Václavem Myslbekem. Od Josefa Václava Myslbeka je pohřební busta na hrobce největšího českého nakladatele Jana Otty, bronzová výzdoba a busta na hrobě Františka Ladislava Riegra, dále portrétní reliéf na hrobě spisovatele a pedagoga Jana Karla.

Vyšehrad - vyšehradský hřbitov Češi tak dávají tímto hřbitovem najevo svoji kulturu, identitu a historii. Zde je, v přeneseném slova smyslu, pohřbena paměť, paměť českého národa! A jak říkal buditel Václav Hanka: Národy nehasnou, dokud jazyk žije. O přeměnu z běžného hřbitova na národní se postarali čeští buditelé a obrozenci po porážce revolučního hnutí roku 1848. Nastal tak bouřlivý rozvoj národního uvědomění. Jedním z jeho projevů byla touha vytvořit společné pohřebiště těch, kteří se o národní obrození nejvíce zasloužili, podobně jako již měly taková místa jiné velké evropské národy.

Tato myšlenka vznikla ve vlasteneckém spolku Svatobor, jejž založil Otec národa, historik František Palacký roku 1862. Po úvahách nad výběrem nejvhodnějšího a nejdůstojnějšího místa byl nakonec zvolen Vyšehrad, kam se umísťovaly nejstarší české pověsti, jež byly živnou silou české historie, popisované v nejstarších kronikách. Od románských dob pak byl historicky doloženým sídlem českých knížat a králů.

JOSEF HOLEK

………………………………………………………………………………………………………………………

Aktuální pořádané akce:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

FOTOGALERIE:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

KONTAKT:

………………………………………………………………………………………………………………………

Adresa
Vyšehradské sady,
K Rotundě 1
Praha 2 – Vyšehrad 120 00

Telefon:
224 919 815 – správa vyšehradského hřbitova

Spojení:
Metro trasa C -  stanice Vyšehrad
Tramvaj číslo  7, 8, 24 - stanice  Albertov
Tramvaj číslo 3,7,17,16 - stanice Výtoň.

Dopravní spojení:
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde

………………………………………………………………………………………………………………………

MAPA:

………………………………………………………………………………………………………………………

loading map - please wait...

Vyšehradský hřbitov 50.064756, 14.418075 Vyšehrad Vyšehradský hřbitov je považován za místo národní hrdosti. Jsou zde pohřbeni nejvýznamnější české osobnosti. Je tu tolik majestátních jmen, že je velmi těžké jedno vyslovit a přitom desítky druhých neopomenout. Adresa Vyšehradské sady, K Rotundě 1 http://www.praguecityline.cz/pamatky/vysehradsky-hrbitov-a-slavin

………………………………………………………………………………………………………………………

KE STAŽENÍ: TURISTICKÝ PRŮVODCE OKOLÍ

………………………………………………………………………………………………………………………

Turistický průvodce Prague City Line - Praha 2

  Turistický průvodce Prague City Line - Praha 2 (velikost souboru: 5,3 MiB)

Aktualizování: 8.12.2016 - Tištěný průvodce ve formátu PDF, který vás provede po turisticko-naučné trase Praguecityline Praha 2. Praha 2 je zcela výjimečným místem. Propojuje se zde dávná středověká historie s novodobými urbanistickými počiny sklonku 19.století. Trasa Prahou 2 je značena přímo v ulicích Prahy

Mapa k turistické trase Prague City Line Praha 2

  Mapa k turistické trase Prague City Line Praha 2 (velikost souboru: 1,3 MiB)

Mapa k turistické trase Prague City Line Praha 2 vás provede po krásách Prahy 2, kde se propojuje dávná středověká historie s novodobými urbanistickými počiny sklonku 19.století.

Turistický průvodce Prague City Line - Praha 2 ( english version)

  Turistický průvodce Prague City Line - Praha 2 ( english version) (velikost souboru: 15,1 MiB)

Aktualizováno: 5.1.2016 - In the guide will find a map. The map shows tourist route. This route we recommend as the best way through Prague 2, you will see all the most important. In the map are marked stops at major sights, the description in the text guide.

Zajímavé odkazy

Památky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
- zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde

Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde 
Rubrika osobnosti Prahy: - zde





Klub-přátel_mala_upoutavka

Pražské muzeum pověstí a strašidel

Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.

» Pokračování »



« « Slavín není jen Vyšehradským hřbitovem | Michnův Letohrádek – zvaný Amerika » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

Zanechat komentář