Asanace židovského ghetta

Ghetto - Cervena ulice kolem 1900

Asanací židovského města přišla Praha o unikátní a ve světě ojedinělou kulturní památku. O asanaci neboli o částečném zbourání židovského ghetta se rozhodlo na přelomu 19. a 20. století z důvodů vyřešení katastrofálních sociálních podmínek  a zejména hygienické situace v ghettu. Pojďme se blíže podívat co k tomuto radikálnímu a tragickému řešení vedlo.

Rozcestník: Židovská Praha

Co vedlo k asanaci: Velkodvorská synagoga před rokem 1903
Po staletí museli žít židé v přelidněném a zdí a ostnatým drátem ohrazeném území. Díky patentům (zákonům) císaře Josefa II. a zejména díky zrušení zákona o nuceném pobytu židů v ghettu se židé velmi rychle stěhují mimo hranice židovského města. Do ghetta se naopak stěhuje pražská chudina, žebráci, vetešníci a vůbec podivná individua. Z důvodu neschopnosti platit nájem je běžné, že ve dvoupokojovém bytě bydlí 3 a více rodin. Dokonce je možné vidět na zemi v pokojích bílé čáry, které oddělují životní prostor jedné rodiny od druhé. V ghettu panují katastrofické hygienické podmínky. Šiří se v něm nemoci a kriminalita. Není možné vyhledat a vyřešit majetkové vztahy k budovám.  Z těchto důvodů je rozhodnuto o vyvlastnění a asanaci bývalého židovského ghetta.

Smilesova ulice před rokem 1898 Jak asanace probíhala.
Vstupujeme do konce 19. století, kdy obecně mezi lidmi panovalo nadšení pro vše nové a moderní. Je obecním zájmem získat nové parcely a budovy. A zejména v té době neexistoval žádný zákon na ochranu památek. V roce 1893 je schválený asanační plán podle kterého má být srovnáno se zemí 624 domů v oblasti Starého města pražského. Naštěstí díky sporům a průtahům s majiteli domů se takto velká asanace nikdy neuskutečnila. Asanace probíhala na přelomu století a také ještě v době I. republiky. Jednou z posledních obětí asanace se stala budova Spolku pro upravenou bohoslužbu. Touto budovou se vcházelo do Španělské synagogy a dnes je na místě této budovy Židovské muzeum.

Důsledky asanace: Cikánova synagoga kolem roku 1897
Důsledkem asanace zmizelo více jak 150 domů. Cikánovu a Velkodvorskou  synagogu už nikdy neuvidíme. Zmizely ulice jako Hampejská, Úzká, Joachimská,  Masařská. Asanací přišla Praha o unikátní a světově ojedinělou památku.

Závěrem:
V dnešní době bychom dokázali lépe vyřešit problém tehdejšího ghetta. Dokázali bychom památky lépe uchovat pozdějším generacím. Na druhou stranu takovému to řešení situace se nevyhnula ani jiná světová metropole. Užijme si tedy, co nám z této záhadné městské části zbylo.

………………………………………………………………………………………………………………………

KE STAŽENÍ: Turistické průvodce k tématu

………………………………………………………………………………………………………………………

Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum

  Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum (velikost souboru: 6,8 MiB)

Aktualizováno: 14.10.2018 - Tištěný průvodce ve formátu PDF + nově se SLEVOVÝMI KUPÓNY vás provede historickým centrem Prahy 1. Asi nikde jinde nenajdete takovou koncentraci historických památek a míst, kde na vás dýchá historie a romantika dávno zašlých časů. Málo kde můžete chodit po stejných cestách jako Franz Kafka, Wolfgang Amadeus Mozart, pražský Golem, Jaroslav Hašek nebo klukovská parta z Foglarových Rychlých šípů.

Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version

  Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version (velikost souboru: 7,1 MiB)

Updated: 30.10.2018 - Prague 1 still belongs to one of the most attractive parts of the whole Prague. Probably nowhere else you can find such a concentration of historic monuments and places where the history and romance of bygone times are all around you. + DISCOUNT COUPONS

Zajímavé odkazy
P
amátky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
- zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde

Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde 
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

Klub-přátel_mala_upoutavka

Pražské muzeum pověstí a strašidel

Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.

» Pokračování »« « Pražské židovské město a jeho památky | Maiselova synagoga » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

Zanechat komentář