Asanace židovského ghetta

Ghetto - Cervena ulice kolem 1900

Asanací židovského města přišla Praha o unikátní a ve světě ojedinělou kulturní památku. O asanaci neboli o částečném zbourání židovského ghetta se rozhodlo na přelomu 19. a 20. století z důvodů vyřešení katastrofálních sociálních podmínek  a zejména hygienické situace v ghettu. Pojďme se blíže podívat co k tomuto radikálnímu a tragickému řešení vedlo.

Rozcestník: Židovská Praha

Co vedlo k asanaci: Velkodvorská synagoga před rokem 1903
Po staletí museli žít židé v přelidněném a zdí a ostnatým drátem ohrazeném území. Díky patentům (zákonům) císaře Josefa II. a zejména díky zrušení zákona o nuceném pobytu židů v ghettu se židé velmi rychle stěhují mimo hranice židovského města. Do ghetta se naopak stěhuje pražská chudina, žebráci, vetešníci a vůbec podivná individua. Z důvodu neschopnosti platit nájem je běžné, že ve dvoupokojovém bytě bydlí 3 a více rodin. Dokonce je možné vidět na zemi v pokojích bílé čáry, které oddělují životní prostor jedné rodiny od druhé. V ghettu panují katastrofické hygienické podmínky. Šiří se v něm nemoci a kriminalita. Není možné vyhledat a vyřešit majetkové vztahy k budovám.  Z těchto důvodů je rozhodnuto o vyvlastnění a asanaci bývalého židovského ghetta.

Smilesova ulice před rokem 1898 Jak asanace probíhala.
Vstupujeme do konce 19. století, kdy obecně mezi lidmi panovalo nadšení pro vše nové a moderní. Je obecním zájmem získat nové parcely a budovy. A zejména v té době neexistoval žádný zákon na ochranu památek. V roce 1893 je schválený asanační plán podle kterého má být srovnáno se zemí 624 domů v oblasti Starého města pražského. Naštěstí díky sporům a průtahům s majiteli domů se takto velká asanace nikdy neuskutečnila. Asanace probíhala na přelomu století a také ještě v době I. republiky. Jednou z posledních obětí asanace se stala budova Spolku pro upravenou bohoslužbu. Touto budovou se vcházelo do Španělské synagogy a dnes je na místě této budovy Židovské muzeum.

Důsledky asanace: Cikánova synagoga kolem roku 1897
Důsledkem asanace zmizelo více jak 150 domů. Cikánovu a Velkodvorskou  synagogu už nikdy neuvidíme. Zmizely ulice jako Hampejská, Úzká, Joachimská,  Masařská. Asanací přišla Praha o unikátní a světově ojedinělou památku.

Závěrem:
V dnešní době bychom dokázali lépe vyřešit problém tehdejšího ghetta. Dokázali bychom památky lépe uchovat pozdějším generacím. Na druhou stranu takovému to řešení situace se nevyhnula ani jiná světová metropole. Užijme si tedy, co nám z této záhadné městské části zbylo.

………………………………………………………………………………………………………………………

KE STAŽENÍ: Turistické průvodce k tématu

………………………………………………………………………………………………………………………

Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum

  Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum (velikost souboru: 6,8 MiB)

Aktualizováno: 14.10.2018 - Tištěný průvodce ve formátu PDF + nově se SLEVOVÝMI KUPÓNY vás provede historickým centrem Prahy 1. Asi nikde jinde nenajdete takovou koncentraci historických památek a míst, kde na vás dýchá historie a romantika dávno zašlých časů. Málo kde můžete chodit po stejných cestách jako Franz Kafka, Wolfgang Amadeus Mozart, pražský Golem, Jaroslav Hašek nebo klukovská parta z Foglarových Rychlých šípů.

Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version

  Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version (velikost souboru: 7,1 MiB)

Updated: 30.10.2018 - Prague 1 still belongs to one of the most attractive parts of the whole Prague. Probably nowhere else you can find such a concentration of historic monuments and places where the history and romance of bygone times are all around you. + DISCOUNT COUPONS

Zajímavé odkazy
P
amátky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
- zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde

Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde 
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

Jagellonska_banner-230-230

TIP - perfektní místo k letnímu pobytu v Praze

Hledáte pro sebe nebo své známé pěkné a levné ubytování v centru Prahy? Ubytujeme Vás od 350,-Kč za osobu / noc ve vlastním apartmánu s kuchyní, koupelnou, samostatným WC a free WIFI. Vybrat si můžete 2-lůžkové i vícelůžkové apartmány.

» Pokračování »


Pražský hrad - Královska zahrada

Pražské zahrady a parky

Praha nabízí mnoho zahrad a parků. Některé jsou okrasné a nabízejí úžasnou podívanou. Jiné jsou oázou klidu a pohody. Je velice důležité občas odejít z ruchu velkoměsta do zahrady a parku a uvědomit si jak je příroda krásná

» Pokračování »


Kralik_logo_adresa

Rodinná kavárna a restaurace Králík v rádiu

Králík v rádiu, jedinečná restaurace pro rodiny s dětmi. Každý den jiné menu ve stylu malých francouzských restaurací. Vy jíte, my hlídáme. Přijďte se skvěle najíst

» Pokračování »


foto na leták scooter 2017_mala_upoutavka

Absolutní svoboda pohybu – přijďte vyzkoušet elektrickou koloběžku HUGO Bike

Prozkoumejte překrásná místa v Praze na luxusní elektrické koloběžce HUGO Bike. Po setkání s vaším průvodcem a krátkým tréninkem se můžete vydat na okouzlující prohlídku ulic a památek, jako je slavný Karlův most, Židovské město, Staré město a mnoho dalších míst

» Pokračování »


Klub-přátel_mala_upoutavka

Pražské muzeum pověstí a strašidel

Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.

» Pokračování »


slevovy-kupon-tisk-data_preview

Toboga Fantasy - JEDINEČNÝ ZÁBAVNÍ PARK PRO CELOU RODINU ZA KAŽDÉHO POČASÍ

Byli jste už v Toboga Fantasy? TOBOGA Fantasy je obrovská dětská herna s mnoha atrakcemi pro děti i dospělé. Toto jedinečné zábavní centrum je svou nabídkou, plochou a rozsahem v České republice ojedinělé.

» Pokračování »


Riddle Twist - Xaverius

XAVERIUS - Co když obraz sv. Xaveria opravdu skrývá cestu k pokladu ?

Máte rádi inteligentní zábavu? Přijďte rozkrýt starou pražskou záhadu do Riddle Twist! Reálné únikové-quest hry od Riddle Twist jsou jiné než cokoliv, co už jste zažili. Byly navrženy pro dobrodruhy, pro ty, kteří chtějí pořádnou výzvu, pro ty, co se nebojí nepoznaného a hlavně pro radost a zábavu!

» Pokračování »

« « Pražské židovské město a jeho památky | Maiselova synagoga » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

Zanechat komentář