Staroměstské náměstí – Mariánský sloup a Pražský poledník

Socha Panna Marie z Exilu ve Strahovských zahradách

Historické fotografie Staroměstského náměstí vypadají poněkud odlišně s tím, jak náměstí známe v současnosti. Především je to způsobeno tím, že uprostřed náměstí v minulosti stával Mariánský sloup. Dále si představíme Pražský poledník, s jehož pomocí se dříve měřil čas.

Mariánský sloup Praha 1 - Staroměstské náměstí s Mariánským
Mariánský sloup
si dnes bohužel na Staroměstské náměstí prohlédnout nemůžeme. Je ale zapotřebí, seznámit se s památkou, která po mnoho let patřila k dominantám náměstí. Tento pískovcový barokní sloup byl vztyčen uprostřed náměstí, jako poděkování za obranu Prahy před nájezdy švédských vojsk v roce 1648. Stavba památníku započala v roce 1650 a o dva roky později jej na Staroměstském náměstí slavnostně vysvětil pražský arcibiskup kardinál z Harrachu. Mariánský sloup pochází z dílny nejvýznamnějšího českého raně barokního sochaře Jana Jiřího Bendla a je osazen sochou Neposkvrněné Panny Marie. Mezi další významná díla tohoto autora patří například dřevěné vyřezávané sochy apoštolů z kostela svatého Salvátora v Klementinu nebo jezdecká socha svatého Václava na Vyšehradě, která byla původně umístěna na Václavském náměstí namísto Myslbekovy sochy.

Praha 1 - Staroměstské náměstí stržení Mariánského sloupu Mariánský sloup měl také velký význam při určování času, neboť jeho stín při dopadu na pražský poledník, určoval pravé poledne. Po vzniku samostatného Československa, byl sloup dne 3. listopadu 1918 rozvášněným davem stržen. Stržení sloupu pro lidi představovalo svržení Habsburské nadvlády. Zbytky Mariánského sloupu jsou dnes uloženy v Lapidáriu Národního muzea na pražském Výstavišti.

Socha Panny Marie z Exilu Socha Panny Marie Z Exilu ve Strahovských zahradách
Na vrcholu Mariánského sloupu stála socha Neposkvrněné Panny Marie od sochaře J. J Bendla. Tato socha byla po stržení Mariánského sloupu rozbita. V roce 1954 čeští krajané tuto sochu nechali opět zhotovit papežským sochařem profesorem Monteleonem v Římě. V roce 1993 byla socha převezena jako dar zpět do Prahy. Dnes tuto památku  můžete vidět v zahradách Strahovského kláštera. Když půjdete z Pražského hradu na Petřín tak po cestě najdete ukazatel na sochu Panny Marie z Exilu.

Pražský poledník Praha 1 - Staroměstské náměstí - Pražský poledník
Zlomovým rokem pro určování časuPraze byl rok 1652. Tehdy byl totiž do dlažby na Staroměstském náměstí zasazen Pražský poledník. To, že byl poledník umístěn v blízkosti Mariánského sloupu, mělo mnoho důvodů. Pomocí stínu, který sloup na poledník vrhal, bylo určováno pravé poledne. Souřadnice poledníku jsou 14°25’17″ východní délky od nultého poledníku. A kde si dnes Pražský poledník můžete prohlédnout. Poledník je umístěn nedaleko Pomníku mistra Jana Husa na Staroměstském náměstí, a je vyznačen dlouhým kovovým pásem a kovovou destičkou, na které je umístěn český i latinský nápis: POLEDNÍK, PODLE NĚHOŽ BYL V MINULOSTI ŘÍZEN PRAŽSKÝ ČAS / MERIDIANUS QUO OLIM TEMPUS PRAGENSE DIRIGEBATUR. Tato destička byla k poledníku umístěna v devadesátých letech dvacátého století

………………………………………………………………………………………………………………………

Aktuální pořádané akce:

………………………………………………………………………………………………………………………

Žádné Události

………………………………………………………………………………………………………………………

FOTOGALERIE:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

KONTAKT:

………………………………………………………………………………………………………………………

Adresa:
Staroměstské náměstí
Praha 1 – Staré Město, 110 00

GPS: 50°5’14.538″N, 14°25’16.751″E

Spojení:
Tram: 17, 18, 53 -  Staroměstská (odtud ulicí Kaprova)
Bus: 207 -  Staroměstská (odtud ulicí Kaprova)
Metro: A – Staroměstská (odtud ulicí Kaprova)

Dopravní spojení:
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde

………………………………………………………………………………………………………………………

MAPA:

………………………………………………………………………………………………………………………

loading map - please wait...

Mariánský sloup 50.087396, 14.421272 Mariánský sloup na Staroměstském náměstí Historické fotografie Staroměstského náměstí vypadají poněkud odlišně s tím, jak náměstí známe v současnosti. Především je to způsobeno tím, že uprostřed náměstí v minulosti stával Mariánský sloup. Dále si představíme Pražský poledník, s jehož pomocí se dříve měřil čas.

………………………………………………………………………………………………………………………

KE STAŽENÍ: TURISTICKÝ PRŮVODCE OKOLÍ

………………………………………………………………………………………………………………………

Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum

  Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum (velikost souboru: 6,8 MiB)

Aktualizováno: 14.10.2018 - Tištěný průvodce ve formátu PDF + nově se SLEVOVÝMI KUPÓNY vás provede historickým centrem Prahy 1. Asi nikde jinde nenajdete takovou koncentraci historických památek a míst, kde na vás dýchá historie a romantika dávno zašlých časů. Málo kde můžete chodit po stejných cestách jako Franz Kafka, Wolfgang Amadeus Mozart, pražský Golem, Jaroslav Hašek nebo klukovská parta z Foglarových Rychlých šípů.

Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version

  Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version (velikost souboru: 7,1 MiB)

Updated: 30.10.2018 - Prague 1 still belongs to one of the most attractive parts of the whole Prague. Probably nowhere else you can find such a concentration of historic monuments and places where the history and romance of bygone times are all around you. + DISCOUNT COUPONS

Zajímavé odkazy
P
amátky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
- zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde

Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde 
Rubrika osobnosti Prahy: - zde





Klub-přátel_mala_upoutavka

Pražské muzeum pověstí a strašidel

Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.

» Pokračování »



« « Vyšehradská kapitula – historie | Štorchův dům » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

Zanechat komentář