Staroměstské náměstí – Mariánský sloup a Pražský poledník

Socha Panna Marie z Exilu ve Strahovských zahradách

Historické fotografie Staroměstského náměstí vypadají poněkud odlišně s tím, jak náměstí známe v současnosti. Především je to způsobeno tím, že uprostřed náměstí v minulosti stával Mariánský sloup. Dále si představíme Pražský poledník, s jehož pomocí se dříve měřil čas.

starom 50

TRASA STAROMĚSTSKÉ NÁMĚSTÍ

Pojďte a poznejte pravé srdce Prahy. Znáte tajemství staroměstského orloje? Víte kudy vede pražský poledník a co označují křížky na dlažebních kostkách? Klikněte zde a poznejte Staroměstské náměstí sami!

» Pokračování »

Mariánský sloup Praha 1 - Staroměstské náměstí s Mariánským
Mariánský sloup
si dnes bohužel na Staroměstské náměstí prohlédnout nemůžeme. Je ale zapotřebí, seznámit se s památkou, která po mnoho let patřila k dominantám náměstí. Tento pískovcový barokní sloup byl vztyčen uprostřed náměstí, jako poděkování za obranu Prahy před nájezdy švédských vojsk v roce 1648. Stavba památníku započala v roce 1650 a o dva roky později jej na Staroměstském náměstí slavnostně vysvětil pražský arcibiskup kardinál z Harrachu. Mariánský sloup pochází z dílny nejvýznamnějšího českého raně barokního sochaře Jana Jiřího Bendla a je osazen sochou Neposkvrněné Panny Marie. Mezi další významná díla tohoto autora patří například dřevěné vyřezávané sochy apoštolů z kostela svatého Salvátora v Klementinu nebo jezdecká socha svatého Václava na Vyšehradě, která byla původně umístěna na Václavském náměstí namísto Myslbekovy sochy.

Praha 1 - Staroměstské náměstí stržení Mariánského sloupu Mariánský sloup měl také velký význam při určování času, neboť jeho stín při dopadu na pražský poledník, určoval pravé poledne. Po vzniku samostatného Československa, byl sloup dne 3. listopadu 1918 rozvášněným davem stržen. Stržení sloupu pro lidi představovalo svržení Habsburské nadvlády. Zbytky Mariánského sloupu jsou dnes uloženy v Lapidáriu Národního muzea na pražském Výstavišti.

Socha Panny Marie z Exilu Socha Panny Marie Z Exilu ve Strahovských zahradách
Na vrcholu Mariánského sloupu stála socha Neposkvrněné Panny Marie od sochaře J. J Bendla. Tato socha byla po stržení Mariánského sloupu rozbita. V roce 1954 čeští krajané tuto sochu nechali opět zhotovit papežským sochařem profesorem Monteleonem v Římě. V roce 1993 byla socha převezena jako dar zpět do Prahy. Dnes tuto památku  můžete vidět v zahradách Strahovského kláštera. Když půjdete z Pražského hradu na Petřín tak po cestě najdete ukazatel na sochu Panny Marie z Exilu.

Pražský poledník Praha 1 - Staroměstské náměstí - Pražský poledník
Zlomovým rokem pro určování časuPraze byl rok 1652. Tehdy byl totiž do dlažby na Staroměstském náměstí zasazen Pražský poledník. To, že byl poledník umístěn v blízkosti Mariánského sloupu, mělo mnoho důvodů. Pomocí stínu, který sloup na poledník vrhal, bylo určováno pravé poledne. Souřadnice poledníku jsou 14°25’17″ východní délky od nultého poledníku. A kde si dnes Pražský poledník můžete prohlédnout. Poledník je umístěn nedaleko Pomníku mistra Jana Husa na Staroměstském náměstí, a je vyznačen dlouhým kovovým pásem a kovovou destičkou, na které je umístěn český i latinský nápis: POLEDNÍK, PODLE NĚHOŽ BYL V MINULOSTI ŘÍZEN PRAŽSKÝ ČAS / MERIDIANUS QUO OLIM TEMPUS PRAGENSE DIRIGEBATUR. Tato destička byla k poledníku umístěna v devadesátých letech dvacátého století

………………………………………………………………………………………………………………………

Aktuální pořádané akce:

………………………………………………………………………………………………………………………

Žádné Události

………………………………………………………………………………………………………………………

FOTOGALERIE:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

KONTAKT:

………………………………………………………………………………………………………………………

Adresa:
Staroměstské náměstí
Praha 1 – Staré Město, 110 00

GPS: 50°5’14.538″N, 14°25’16.751″E

Spojení:
Tram: 17, 18, 53 -  Staroměstská (odtud ulicí Kaprova)
Bus: 207 -  Staroměstská (odtud ulicí Kaprova)
Metro: A – Staroměstská (odtud ulicí Kaprova)

Dopravní spojení:
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde

………………………………………………………………………………………………………………………

MAPA:

………………………………………………………………………………………………………………………

loading map - please wait...

Mariánský sloup 50.087396, 14.421272 Mariánský sloup na Staroměstském náměstí Historické fotografie Staroměstského náměstí vypadají poněkud odlišně s tím, jak náměstí známe v současnosti. Především je to způsobeno tím, že uprostřed náměstí v minulosti stával Mariánský sloup. Dále si představíme Pražský poledník, s jehož pomocí se dříve měřil čas.

………………………………………………………………………………………………………………………

KE STAŽENÍ: TURISTICKÝ PRŮVODCE OKOLÍ

………………………………………………………………………………………………………………………

Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum

  Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum (velikost souboru: 6,8 MiB)

Aktualizováno: 14.10.2018 - Tištěný průvodce ve formátu PDF + nově se SLEVOVÝMI KUPÓNY vás provede historickým centrem Prahy 1. Asi nikde jinde nenajdete takovou koncentraci historických památek a míst, kde na vás dýchá historie a romantika dávno zašlých časů. Málo kde můžete chodit po stejných cestách jako Franz Kafka, Wolfgang Amadeus Mozart, pražský Golem, Jaroslav Hašek nebo klukovská parta z Foglarových Rychlých šípů.

Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version

  Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version (velikost souboru: 7,1 MiB)

Updated: 30.10.2018 - Prague 1 still belongs to one of the most attractive parts of the whole Prague. Probably nowhere else you can find such a concentration of historic monuments and places where the history and romance of bygone times are all around you. + DISCOUNT COUPONS

Zajímavé odkazy
P
amátky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
- zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde

Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde 
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

Jagellonska_banner-230-230

TIP - perfektní místo k letnímu pobytu v Praze

Hledáte pro sebe nebo své známé pěkné a levné ubytování v centru Prahy? Ubytujeme Vás od 350,-Kč za osobu / noc ve vlastním apartmánu s kuchyní, koupelnou, samostatným WC a free WIFI. Vybrat si můžete 2-lůžkové i vícelůžkové apartmány.

» Pokračování »


Pražský hrad - Královska zahrada

Pražské zahrady a parky

Praha nabízí mnoho zahrad a parků. Některé jsou okrasné a nabízejí úžasnou podívanou. Jiné jsou oázou klidu a pohody. Je velice důležité občas odejít z ruchu velkoměsta do zahrady a parku a uvědomit si jak je příroda krásná

» Pokračování »


Kralik_logo_adresa

Rodinná kavárna a restaurace Králík v rádiu

Králík v rádiu, jedinečná restaurace pro rodiny s dětmi. Každý den jiné menu ve stylu malých francouzských restaurací. Vy jíte, my hlídáme. Přijďte se skvěle najíst

» Pokračování »


foto na leták scooter 2017_mala_upoutavka

Absolutní svoboda pohybu – přijďte vyzkoušet elektrickou koloběžku HUGO Bike

Prozkoumejte překrásná místa v Praze na luxusní elektrické koloběžce HUGO Bike. Po setkání s vaším průvodcem a krátkým tréninkem se můžete vydat na okouzlující prohlídku ulic a památek, jako je slavný Karlův most, Židovské město, Staré město a mnoho dalších míst

» Pokračování »


Klub-přátel_mala_upoutavka

Pražské muzeum pověstí a strašidel

Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.

» Pokračování »


slevovy-kupon-tisk-data_preview

Toboga Fantasy - JEDINEČNÝ ZÁBAVNÍ PARK PRO CELOU RODINU ZA KAŽDÉHO POČASÍ

Byli jste už v Toboga Fantasy? TOBOGA Fantasy je obrovská dětská herna s mnoha atrakcemi pro děti i dospělé. Toto jedinečné zábavní centrum je svou nabídkou, plochou a rozsahem v České republice ojedinělé.

» Pokračování »


Riddle Twist - Xaverius

XAVERIUS - Co když obraz sv. Xaveria opravdu skrývá cestu k pokladu ?

Máte rádi inteligentní zábavu? Přijďte rozkrýt starou pražskou záhadu do Riddle Twist! Reálné únikové-quest hry od Riddle Twist jsou jiné než cokoliv, co už jste zažili. Byly navrženy pro dobrodruhy, pro ty, kteří chtějí pořádnou výzvu, pro ty, co se nebojí nepoznaného a hlavně pro radost a zábavu!

» Pokračování »

« « Ungelt – celnice pro středověké cizí kupce | Štorchův dům » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

1 reakce u článku “Staroměstské náměstí – Mariánský sloup a Pražský poledník”

  1. Mňamka.Vařím často.moc jsme si pochutnali. Přidávám ke svý oblíbený receptům.

    Dík :-)

Zanechat komentář