Sladkovského náměstí

Pha3 - Sladkovskeho namesti

Za dalším ze žižkovských náměstí se vydáme nedaleko pražského vrchu Vítkov. Sladkovské náměstí je plné řady zajímavých památek, a to jak sakrálních, tak kulturních. Společně zavítáme například do kostela svatého Prokopa nebo usedneme do školních lavic jedné z nejstarších pražských středních škol.

Rozcestník: vše o Sladkovského náměstí více čtěte zde

Sladkovského náměstí– panoramatická fotografie
(najeďte myší na obrázek a a pohybem kurzoru se začne pohybovat i obrázek)

Sladkovské náměstí Sladkovského náměstí
Sladkovského náměstí vzniklo v roce 1890 na místě, kde se dříve rozprostírala usedlost, zvaná Reismanka. Svůj název získala podle svého majitele, tehdejšího pražského primátora Jana Reismanna z Riesenberku. Název Sladkovské náměstí souvisí s významným českým politikem a novinářem, Karlem Sladkovským, který žil v letech 1823-1880. Karel Sladkovský se aktivně účastnil revoluce v roce 1848, kde působil jako mluvčí studentů. Sladkovský je pohřben na nedalekých Olšanských hřbitovech.

Kostel svatého Prokopa
Hlavní dominantou Sladkovského náměstí je kostel svatého Prokopa. Kostel se začal stavět 30. října roku 1898 ku příležitosti padesátého výročí vlády Františka Josefa I. Stavba trvala celkem pět let. Jednou z nejzajímavějších částí kostela je jeho sedmdesát metrů vysoká věž. Kostel byl postaven v novogotickém stylu a skrývá ve svém interiéru mnohé zajímavosti. Jednou z nich je například soška Madony s Ježíškem z patnáctého století nebo také obraz od významného českého malíře Karla Škréty.

Sladkovského náměstí Gymnázium Karla Sladkovského
Kromě kostela svatého Prokopa se náměstí pyšní další významnou stavbou. Jedná se o Gymnázium Karla Sladkovského, které se řadí mezi nejstarší střední školy v Praze. První výuka sedmileté reálky začala 20. září 1897, ale do nové novorenesanční budovy na sladkovského náměstí se přesunula až o dva roky později. Stavba byla postavena podle projektu architekta Jindřicha Motejla. Za pár let byla naplněna celková kapacita školy, který čítala na čtrnáct učeben a dosáhla tak celkového počtu pěti set žáků. V roce 1943 se z reálné školy stalo osmileté gymnázium.

Významné osobnosti gymnázia
Dále je budova Gymnázia Karla Sladkovského spojena se jmény mnoha významných osobností. Jednou z nich byl například Antonín Svojsík, který zde působil. Svojsík byl nejen vynikajícím pedagogem, ale především zakladatel českého skautingu. Další významnou osobností byl například profesor Albert Pražák, který byl v roce 1945 předsedou České národní rady. Kromě profesorů gymnázium vychovalo mnoho významných osobností, jako například významného českého herce Jaroslava Marvana nebo spisovatele a novináře Ondřeje Neffa.

………………………………………………………………………………………………………………………

Aktuální pořádané akce:

………………………………………………………………………………………………………………………

Žádné Události

………………………………………………………………………………………………………………………

FOTOGALERIE:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

KONTAKT:

………………………………………………………………………………………………………………………

Adresa:
Sladkovského nám.
Praha 3 – Žižkov

GPS: 50°5’2.795″N, 14°27’2.263″E

Spojení:
Tram: 5, 9, 26. 55, 58 – Lipanská
Bus: 136, 175 – Olšanské náměstí (odtud tramvají č. 5, 9, 26. 55, 58 do zastávky Lipanská)
Metro: A – Flora (odtud tramvají č. 5, 9, 26. 55, 58 do zastávky Lipanská)

Dopravní spojení:
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde

………………………………………………………………………………………………………………………

MAPA:

………………………………………………………………………………………………………………………

loading map - please wait...

Sladkovského náměstí 50.083897, 14.450516 Sladkovského náměstí Za dalším ze žižkovských náměstí se vydáme nedaleko pražského vrchuVítkov. Sladkovské náměstí je plné řady zajímavých památek, a to jak sakrálních, tak kulturních. Společně zavítáme například do kostelasvatého Prokopa nebo usedneme do školních lavic jedné z nejstarších pražských středních škol. Adresa: Sladkovského nám. Praha 3 – Žižkov http://www.praguecityline.cz/pamatky/sladkovskeho-namesti-rozcestnik

………………………………………………………………………………………………………………………

KE STAŽENÍ: TURISTICKÝ PRŮVODCE OKOLÍ

………………………………………………………………………………………………………………………

Turistický průvodce Prague City Line - Praha 3

  Turistický průvodce Prague City Line - Praha 3 (velikost souboru: 13,4 MiB)

Aktualizováno: 15.8.2016 - Turistický průvodce ve formátu PDF vás provede po pražském Žižkově, který jeho obyvatelé milují a všechny návštěvníky příjemně překvapí svojí specifickou atmosférou. V průvodci najdete přehlednou mapu, popis zajímavostí a památek a také slevové kupóny do restaurací a zajímavých míst.

Mapa k turistické trase Prague City Line Praha 3

  Mapa k turistické trase Prague City Line Praha 3 (velikost souboru: unknown)

Aktualizováno: 18.8.2016 - Mapa k turistické trase PRAGUE CITY LINE Praha 3. Projděte si pražský Žižkov a zažijte neopakovatelnou atmosféru této specifické čtvrti Prahy a nezapomeňte využít slevové kupóny ! Vytiskněte si oboustranný list A4 složte si z něho trasu, popis památek a hlavně slevové kopóny

Tourist Guide Prague City Line - Area Prague 3 - english version

  Tourist Guide Prague City Line - Area Prague 3 - english version (velikost souboru: 13,0 MiB)

Aktualizováno: 16.8.2016 - Prague´s Žižkov stretches in the town district Praha 3 close to the centre and today we will introduce this quarter to you. We will also tell you about interesting history of Žižkov and its landmarks which make it a popular tourist location. Due to the vibrant night life and also its many cafés, bars and restaurants Žižkov is called Prague´s Montmartre.

Map of tourist route Prague City Line - Area Prague 3 - english version

  Map of tourist route Prague City Line - Area Prague 3 - english version (velikost souboru: 1,6 MiB)

Aktualizováno: 7.11.2015 - Map of the tourist route Prague City Line Prague 3. This route we recommend as the best way through Prague 3, you will see all the most important. In this map you will find vouchers. Print it or show at a restaurant in your mobile or tablet and enjoy the discount!

Zajímavé odkazy

Památky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
- zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde

Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde 
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

Klub-přátel_mala_upoutavka

Pražské muzeum pověstí a strašidel

Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.

» Pokračování »« « Kostel svatého Prokopa | Jezdecká socha Jana Žižky z Trocnova » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

Zanechat komentář