Olšanské hřbitovy – místo posledního odpočinku významných osobností

Olsanske hrbitovy

Nedaleko Olšanského náměstí se rozprostírá největší pražské pohřebiště. Vznik Olšanských hřbitovů nebyl zcela ideální, ale jeho funkce se začala postupem čas rozvíjet a pro mnohé zajímavosti se stal hřbitov jedním z nejvyhledávanějších míst k procházkám.

Rozcestník:vše o  Olšanských hřbitovech čtěte zde

Historie Olšanských hřbitovů Olšanské hřbitovy
Původně se v místech dnešního pohřebiště nacházela stará osada, zvaná Olšany. V roce 1679, kdy v důsledku pražské morové epidemie umíralo mnoho lidí, bylo rozhodnuto, že právě v Olšanech bude zřízen hřbitov, kde budou pohřbívány právě oběti morové nákazy. Jako ochrana před morem zde bylo vystavěno několik kaplí, jako například kaple svatého Rocha, Šebestiána a Rozálie.

Nakrátko morová epidemie ustala, ale jen co propukla v letech 1715 – 1716 druhá vlna morové nákazy, byly Olšanské hřbitovy místem, kam byly oběti opět pohřbívány. Zanedlouho poté vydal císař Josef II. nařízení, které obecně zakazovalo pohřbívat lidská těla uvnitř města Prahy. Proto byly v roce 1786 Olšanské morové hřbitovy prohlášeny za veřejný hřbitov.Od roku 1835 do roku 1910 byly ke stávajícím pozemkům postupně připojovány další a další parcely, které byly číslovány římskými číslicemi. Díky tomuto sytému se zde nyní lépe orientujeme.

Olšanské hřbitovy Kudy se na hřbitovy dostaneme?
V současnosti se dá do areálu hřbitovů vstoupit několika branami ze sousední Vinohradské ulice. První a také hlavní vchod nalezneme přímo ve uprostřed areálu. Nedaleko tohoto vchodu se nachází Střední obřadní síň, která byla postavená v roce 1894. Hlavní vchod do hřbitova byl vybudován v roce 1928. Další možný vstup se nachází ve spodní části areálu u hřbitova číslo IV. Vchodem, který se nachází v horní části pohřebiště se dostanete až k nové obřadní síni, dále pak k bývalému starému krematoriu, které bylo v areálu postaveno v roce 1898.

Olšanské hřbitovy
Kromě historie je zapotřebí se také seznámit se zajímavostmi, které se ke hřbitovu váží. Pozoruhodná je především jeho rozloha, která se současnosti pohybuje přes neuvěřitelných padesát hektarů. Právě díky tomuto číslo se Olšanské hřbitovy právem staly největším pražským pohřebištěm. Další zajímavostí je počet pohřbených lidí, který přesahuje sto dvanáct tisíc. Tento stav byl však zaznamenán pouze z dochovaných náhrobků, ale odborníci tvrdí, že za dobu existence Olšanských hřbitovů zde bylo pochováno na dva miliony mrtvých. Proto je Olšanský hřbitov považován za největší hřbitov v České republice. Kromě hrobek, hromů a urnových hrobů se zde nacházejí také dvě louky rozptylu.

Zajímavosti Olšanské hřbitovy
Na I. obecním hřbitove se nacházejí historicky velice cenné náhrobky, které sem byly přeneseny ze zrušeného karlínského vojenského a karlínského evangelického hřbitova. Na II. obecním hřbitově se nacházejí mimo jiné čestná vojenská pohřebiště z první světové války. Dále se zde nacházejí také hroby vojáků, kteří padli za druhé světové války. Kromě těchto velkých hrobů se zde nacházejí také hroby významných českých osobností. Olšanské hřbitovy se tak staly místem posledního odpočinku Josefa Jungmanna, Františka Ladislava Čelakovského, Karla Havlíčka Borovského, Miroslava Tyrše, Josefa Lady, Jana Wericha a Jiřího Voskovce. Dále je zde pohřben například Jaroslav Ježek, Vladimír Menšík nebo Jan Palach.

Olšanskými hřbitovy vede  naučná trasa s několika  popisnými tabulemi.  Na naučnou trasu se dostanete spodní branou z Olšanského náměstí. Jako orientační bod můžete využít kostel sv. Rocha. Vchod se nachází nad tímto kostelem.

………………………………………………………………………………………………………………………

Aktuální pořádané akce:

………………………………………………………………………………………………………………………

Žádné Události

………………………………………………………………………………………………………………………

FOTOGALERIE:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

KONTAKT:

………………………………………………………………………………………………………………………

Adresa:
Vinohradská 1853/153
Praha 3, 130 00

GPS: 50.0812850N, 14.4607744E
GPS: 
50°4’52.626″N, 14°27’38.788″E

Spojení:
Tram: 5, 9, 26. 55, 58 – Olšanské náměstí
Bus: 136, 175 – Olšanské náměstí
Metro: A – Flora (odtud autobusem č. 136, 175 do zastávky Olšanské náměstí)

Dopravní spojení:
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde

………………………………………………………………………………………………………………………

MAPA:

………………………………………………………………………………………………………………………

loading map - please wait...

Olšanské hřbitovy 50.078469, 14.466878 Olšanské hřbitovy Nedaleko Olšanského náměstí se rozprostírá největší pražské pohřebiště. Vznik Olšanských hřbitovů nebyl zcela ideální, ale jeho funkce se začala postupem čas rozvíjet a pro mnohé zajímavosti se stal hřbitov jedním z nejvyhledávanějších míst k procházkám. Adresa: Vinohradská 1853/153 Praha 3, 130 00 http://www.praguecityline.cz/pamatky/olsanske-hrbitovy-rozcestnik

………………………………………………………………………………………………………………………

KE STAŽENÍ: TURISTICKÝ PRŮVODCE OKOLÍ

………………………………………………………………………………………………………………………

Turistický průvodce Prague City Line - Praha 3

  Turistický průvodce Prague City Line - Praha 3 (velikost souboru: 13,4 MiB)

Aktualizováno: 15.8.2016 - Turistický průvodce ve formátu PDF vás provede po pražském Žižkově, který jeho obyvatelé milují a všechny návštěvníky příjemně překvapí svojí specifickou atmosférou. V průvodci najdete přehlednou mapu, popis zajímavostí a památek a také slevové kupóny do restaurací a zajímavých míst.

Mapa k turistické trase Prague City Line Praha 3

  Mapa k turistické trase Prague City Line Praha 3 (velikost souboru: unknown)

Aktualizováno: 18.8.2016 - Mapa k turistické trase PRAGUE CITY LINE Praha 3. Projděte si pražský Žižkov a zažijte neopakovatelnou atmosféru této specifické čtvrti Prahy a nezapomeňte využít slevové kupóny ! Vytiskněte si oboustranný list A4 složte si z něho trasu, popis památek a hlavně slevové kopóny

Tourist Guide Prague City Line - Area Prague 3 - english version

  Tourist Guide Prague City Line - Area Prague 3 - english version (velikost souboru: 13,0 MiB)

Aktualizováno: 16.8.2016 - Prague´s Žižkov stretches in the town district Praha 3 close to the centre and today we will introduce this quarter to you. We will also tell you about interesting history of Žižkov and its landmarks which make it a popular tourist location. Due to the vibrant night life and also its many cafés, bars and restaurants Žižkov is called Prague´s Montmartre.

Map of tourist route Prague City Line - Area Prague 3 - english version

  Map of tourist route Prague City Line - Area Prague 3 - english version (velikost souboru: 1,6 MiB)

Aktualizováno: 7.11.2015 - Map of the tourist route Prague City Line Prague 3. This route we recommend as the best way through Prague 3, you will see all the most important. In this map you will find vouchers. Print it or show at a restaurant in your mobile or tablet and enjoy the discount!

Zajímavé odkazy

Památky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
- zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde

Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde 
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

Klub-přátel_mala_upoutavka

Pražské muzeum pověstí a strašidel

Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.

» Pokračování »« « Kostel sv. Rocha | III. nádvoří Pražského hradu » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

Zanechat komentář