Kostel sv. Rocha

Praha 3 - Kostel sv. Rocha

Naše další prohlídka se bude týkat jedné ze sakrálních památek Žižkova. Je jí kostel svatého Rocha, nacházející se v blízkosti Olšanského náměstí na Olšanských hřbitovech. Pojďme se podívat za  nejstarším žižkovským kostelem.

Rozcestník: vše o  Kostele sv. Rocha více čtěte zde

Panoramatický pohled na Kostel sv. Rocha
(najeďte myší na obrázek a a pohybem kurzoru se začne pohybovat i obrázek)

Nejprve kdo by svatý  Roch: Socha sv. Rocha z roku 1751 před kostelem Panny Marie Vítězné na Bílé hoře v Praze
Proto, abychom správně pochopili význam této stavby, je zapotřebí, abychom si nejprve pověděli, kdo to byl svatý Roch, kterému byl kostel zasvěcen. Svatý Roch z Montpellieru je francouzský katolický světec, který je uctívaný jako patron proti moru. Lidé tomuto světci často adresovali přání za uzdravení lidí při morových epidemiích. Svatý Roch bývá často vyobrazován v poutnickém oblečení a se sedícím psem u nohou.

Morová epidemie
V roce 1680 vypukla na území Prahy obrovská morová epidemie, která se stala hlavním podnětem pro začátek stavby kostela. V té době v Praze vznikly tři morové hřbitovy, staroměstský, novoměstský a židovský. V té době patřilo pohřebiště do majetku Starého Města pražského, které v roce 1682 rozhodlo, že u nového pohřebiště bude také vystavěna morová kaple. Stavba probíhala podle plánů Jeana Baptisty Matheye.

Poté, co se na Olšanské hřbitovy začali pohřbívat i ti, kteří nepodlehli morové nákaze, začal kostel sv. Rocha sloužit jako hřbitovní kostel. V roce 1839 byl zrušen farní kostel Povýšení svatého Kříže a jeho farnost byla přenesena ke kostelu svatého  Rocha na Olšanech.

Kostel sv. Rocha Jak vlastně kostel vypadá?
Kostel je velmi často nesprávně označován jako rotunda, neboť svým tvarem tuto stavbu velmi připomíná. Avšak jedná se o barokní elipsovitou kopulovou stavbu, kterou postavil stavitel Hainric. Dominantou interiéru kostela je hlavní novorenesanční oltář. V obrazu na oltáři se v horní části nachází Panna Maria s anděly a v dolní části pak svatí patroni, pomáhající při morových epidemiích. Jedná se o svatého Rocha , Šebestiána a svatou Rozálii. V pozadí jsou vyobrazeny výjevy, způsobené morem. Nejstarším dochovaným předmětem v kostele je barokní cínová křtitelnice, pocházející z roku 1595. Křtitelnici zhotovil cínař Voříšek z  Roudnice nad Labem.

Kostel je otevřen pro veřejnost pouze o bohoslužbách

………………………………………………………………………………………………………………………

Aktuální pořádané akce:

………………………………………………………………………………………………………………………

Žádné Události

………………………………………………………………………………………………………………………

FOTOGALERIE:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

KONTAKT:

………………………………………………………………………………………………………………………

Adresa
Kostel svatého Rocha
Olšanská ulice
Praha 3 – Žižkov

GPS: 50.0824036N, 14.4599967E
GPS: 
50°4’56.653″N, 14°27’35.988″E

Spojení:
Tram: 5, 9, 26. 55, 58 – Olšanské náměstí
Bus: 136, 175 – Olšanské náměstí
Metro: A – Flora, dolů ulicí Jičínskou a po pravé straně uvidíte kostel sv. Rocha.

Dopravní spojení:
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde

………………………………………………………………………………………………………………………

MAPA:

………………………………………………………………………………………………………………………

loading map - please wait...

Kostel sv. Rocha 50.082370, 14.460068 Kostel sv. Rocha Naše další prohlídka se bude týkat jedné ze sakrálních památek Žižkova. Je jí kostel svatého Rocha, nacházející se v blízkosti Olšanského náměstí na Olšanských hřbitovech. Pojďme se podívat za  nejstarším žižkovským kostelem. Adresa Kostel svatého Rocha Olšanská ulice Praha 3 – Žižkov http://www.praguecityline.cz/pamatky/kostel-sv-rocha

………………………………………………………………………………………………………………………

KE STAŽENÍ: TURISTICKÝ PRŮVODCE OKOLÍ

………………………………………………………………………………………………………………………

Turistický průvodce Prague City Line - Praha 3

  Turistický průvodce Prague City Line - Praha 3 (velikost souboru: 13,4 MiB)

Aktualizováno: 15.8.2016 - Turistický průvodce ve formátu PDF vás provede po pražském Žižkově, který jeho obyvatelé milují a všechny návštěvníky příjemně překvapí svojí specifickou atmosférou. V průvodci najdete přehlednou mapu, popis zajímavostí a památek a také slevové kupóny do restaurací a zajímavých míst.

Mapa k turistické trase Prague City Line Praha 3

  Mapa k turistické trase Prague City Line Praha 3 (velikost souboru: unknown)

Aktualizováno: 18.8.2016 - Mapa k turistické trase PRAGUE CITY LINE Praha 3. Projděte si pražský Žižkov a zažijte neopakovatelnou atmosféru této specifické čtvrti Prahy a nezapomeňte využít slevové kupóny ! Vytiskněte si oboustranný list A4 složte si z něho trasu, popis památek a hlavně slevové kopóny

Tourist Guide Prague City Line - Area Prague 3 - english version

  Tourist Guide Prague City Line - Area Prague 3 - english version (velikost souboru: 13,0 MiB)

Aktualizováno: 16.8.2016 - Prague´s Žižkov stretches in the town district Praha 3 close to the centre and today we will introduce this quarter to you. We will also tell you about interesting history of Žižkov and its landmarks which make it a popular tourist location. Due to the vibrant night life and also its many cafés, bars and restaurants Žižkov is called Prague´s Montmartre.

Map of tourist route Prague City Line - Area Prague 3 - english version

  Map of tourist route Prague City Line - Area Prague 3 - english version (velikost souboru: 1,6 MiB)

Aktualizováno: 7.11.2015 - Map of the tourist route Prague City Line Prague 3. This route we recommend as the best way through Prague 3, you will see all the most important. In this map you will find vouchers. Print it or show at a restaurant in your mobile or tablet and enjoy the discount!

Zajímavé odkazy

Památky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
- zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde

Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde 
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

Klub-přátel_mala_upoutavka

Pražské muzeum pověstí a strašidel

Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.

» Pokračování »« « Lobkowiczký (Lobkovický) palác na Pražském hradě | Olšanské hřbitovy – místo posledního odpočinku významných osobností » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

2 reakce u článku “Kostel sv. Rocha”

  1. Vera Gold napsal:

    Prosím sdělte mi přesně kde se tento kostel nalézá. Ve středu tam jdu ve 13oo hodin na pohřeb a je mi líto nevím jak se tam dostanu.
    Mám dojem že z Olšanského náměstí zpět jako po tramvaji č. 5,nahoru k Flóře ale nevím zda je tam vchod. Moc prosím o přesnější sdělení. Děkuji Gold

  2. petrz napsal:

    Přeji dobrý den, Ano máte pravdu je to z Olšanského náměstí na místo, kde je křižovatka. Když se dáte směrem nahoru nemůžete kostel minout. Je opravdu viditelný z Olšanského náměstí velmi dobře. Podívejte se na naší mapu http://www.praguecityline.cz/trasa-praha-3 a nebo na rozcestník http://www.praguecityline.cz/pamatky/kostel-sv-rocha

Zanechat komentář