Kostel svatého Prokopa

Pha3 - kostel sv. Prokopa_110306_001

V naší trase Prahou 3 bude naším cílem jedna z velice významných sakrálních památek pražského Žižkova. Přesuňme se tedy společně na Sladkovské náměstí, kde se seznámíme s kostelem svatého Prokopa.

Rozcestník: vše o Kostele svatého Prokopa čtete zde

Panoramatický pohled na kostel sv. Prokopa
(najeďte myší na obrázek a a pohybem kurzoru se začne pohybovat i obrázek)

Důvod stavby Kostel sv. Prokopa
Stavba kostela svatého Prokopa byla zahájena dne 30. října roku 1898 k příležitosti padesátého výročí vlády císaře Františka Josefa I. Základní kámen kostela položil tehdy kardinál František Schönborn. Dříve, než získal kostel současný název, byl právě proto, že byl postaven k příležitosti tohoto výročí, nazýván Jubilejním kostelem. Na stavbě kostela se podíleli dva významní architekti, Josef Mocker a František Mikš.

Stavba kostela
Stavba tohoto trojlodního sloupového chrámu trvala celých 5 let. Dne 27. září 1903 byl tento nový gotický chrám vysvěcen, o což se zasloužil arcibiskup a kardinál kníže Lev Skrbenský z Hříště. Prvním farářem kostela se stal Mons. Eduard Šittler. Díky projektům architektů mohl být vybudován chrám, dlouhý více než padesát metrů, který je schopen pojmout přes dva tisíce lidí. Díky tomu se kostel svatého Prokopa stal další z dominant Žižkova. Pozoruhodných hodnot dosahuje také kostelní věž, tyčící se do výše přes sedmdesát metrů.

Vstupy do kostela Kostel sv. Prokopa
Nyní se společně podíváme do interiéru kostela, do kterého se dá vstoupit dvěma schodišti. Jeden na severní a druhý na západní straně stavby. Nad hlavním vchodem v části severní, je umístěn velice vzácný tympanon. Jedná se prostor ve štítu portálu, ve kterém je umístěn reliéf Madony s Dítětem, které zdejší patron Svatý Prokop podává model kostela. Pokud se rozhodnete vstoupit do chrámu bočním vchodem, nezapomeňte si prohlédnout také sochu svatého Vojtěcha, který zve návštěvníky do chrámu. Obě díla nad vchody jsou tvorbou Josefa Pekárka, který byl žákem Josefa Václava Myslbeka.

Interiér
Dominantní místo interiéru zaujímá především novogotický hlavní oltář, který je také dílem architekta Mikše. Oltář má čtyři křídla a uprostřed je umístěna socha patrona, svatého Prokopa. Vedle něj stojí misionáři svatý Cyril a Metoděj. Na bočním oltáři je poté umístěna soška Madony s Ježíškem, pocházející z první poloviny patnáctého století. Avšak nejvýznamnější částí výzdoby je obraz od významného českého malíře Karla ŠkrétySvatý Václav, obránce Prahy proti Švédům, pocházející z roku 1649. Obraz byl původně součástí výzdoby kláštera v Emauzích.

………………………………………………………………………………………………………………………

Aktuální pořádané akce:

………………………………………………………………………………………………………………………

Žádné Události

………………………………………………………………………………………………………………………

FOTOGALERIE:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

KONTAKT:

………………………………………………………………………………………………………………………

Adresa:
Sladkovského náměstí
Praha 3 – Žižkov

GPS: 50.0842247N, 14.4504642E
GPS:
50°5’3.209″N, 14°27’1.671″E

Spojení:
Tram: 5, 9, 26. 55, 58 – Lipanská
Bus: 136, 175 – Olšanské náměstí (odtud tramvají č. 5, 9, 26. 55, 58 do zastávky Lipanská)
Metro: A – Flora (odtud tramvají č. 5, 9, 26. 55, 58 do zastávky Lipanská)

Dopravní spojení:
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde

………………………………………………………………………………………………………………………

MAPA:

………………………………………………………………………………………………………………………

loading map - please wait...

Kostel sv. Prokopa 50.084243, 14.450626 Kostel sv. Prokopa V naší trase Prahou 3 bude naším cílem jedna z velice významných sakrálních památek pražského Žižkova. Přesuňme se tedy společně na Sladkovské náměstí, kde se seznámíme s kostelem svatého Prokopa. Adresa: Sladkovského náměstí Praha 3 – Žižkov http://www.praguecityline.cz/pamatky/kostel-svateho-prokopa

………………………………………………………………………………………………………………………

KE STAŽENÍ: TURISTICKÝ PRŮVODCE OKOLÍ

………………………………………………………………………………………………………………………

Turistický průvodce Prague City Line - Praha 3

  Turistický průvodce Prague City Line - Praha 3 (velikost souboru: 13,4 MiB)

Aktualizováno: 15.8.2016 - Turistický průvodce ve formátu PDF vás provede po pražském Žižkově, který jeho obyvatelé milují a všechny návštěvníky příjemně překvapí svojí specifickou atmosférou. V průvodci najdete přehlednou mapu, popis zajímavostí a památek a také slevové kupóny do restaurací a zajímavých míst.

Mapa k turistické trase Prague City Line Praha 3

  Mapa k turistické trase Prague City Line Praha 3 (velikost souboru: unknown)

Aktualizováno: 18.8.2016 - Mapa k turistické trase PRAGUE CITY LINE Praha 3. Projděte si pražský Žižkov a zažijte neopakovatelnou atmosféru této specifické čtvrti Prahy a nezapomeňte využít slevové kupóny ! Vytiskněte si oboustranný list A4 složte si z něho trasu, popis památek a hlavně slevové kopóny

Tourist Guide Prague City Line - Area Prague 3 - english version

  Tourist Guide Prague City Line - Area Prague 3 - english version (velikost souboru: 13,0 MiB)

Aktualizováno: 16.8.2016 - Prague´s Žižkov stretches in the town district Praha 3 close to the centre and today we will introduce this quarter to you. We will also tell you about interesting history of Žižkov and its landmarks which make it a popular tourist location. Due to the vibrant night life and also its many cafés, bars and restaurants Žižkov is called Prague´s Montmartre.

Map of tourist route Prague City Line - Area Prague 3 - english version

  Map of tourist route Prague City Line - Area Prague 3 - english version (velikost souboru: 1,6 MiB)

Aktualizováno: 7.11.2015 - Map of the tourist route Prague City Line Prague 3. This route we recommend as the best way through Prague 3, you will see all the most important. In this map you will find vouchers. Print it or show at a restaurant in your mobile or tablet and enjoy the discount!

Zajímavé odkazy

Památky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
- zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde

Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde 
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

Klub-přátel_mala_upoutavka

Pražské muzeum pověstí a strašidel

Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.

» Pokračování »« « Specifická atmosféra Žižkova | Sladkovského náměstí » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

Zanechat komentář