Vrch Vítkov

Praha 3 - Vitkov

Vítkovský vrch je další, z mnoha žižkovských parků, rozprostírající se na pravém břehu řeky Vltavy. Vrch se rozprostírá mezi Žižkovem a Karlínem, čímž tyto dvě části od sebe odděluje.  Kromě příjemné procházky si můžete prohlédnout Národní památník, sochu Jana Žižky nebo navštívit Armádní muzeum

Rozcestník: vše o Vrchu Vítkov více čtěte zde

Historie Vrch Vítkov
Park byl v minulosti zcela porostlý lesními dřevinami a ostatními rostlinami. Tyto lesy byly později vykáceny a císař a král  Karel IV. zde nechal založit vinice. Jedním z mnoha majitelů, kteří se na těchto vinicích vystřídali, byl také pražský konšel Vítek z Hory, podle kterého byl vrch Vítkov pojmenován. Zlomový byl také 14. červenec roku 1420, kdy se zde odehrála bitva na Vítkově, kde došlo k vítězství husitů nad vojsky křižáků. Na památku triumfálního vítězství husitského vojevůdce Jana Žižky z Trocnova, začal být Vítkov nazýván Žižkův vrch(později také Žižkaperk), od kterého se později utvořil název Žižkov.

Vrch Vítkov - dětské hřiště Po třicetileté válce
V období třicetileté války byly vinice velmi poničeny a Vítkov začal být opevňován hradbami a valy. Když v roce 1757 vtrhla do Prahy pruská vojska, zanechala za sebou ohromnou spoušť, která se nevyhnula ani Vítkovu. Veškeré vinice byly zdevastovány a Vítkov byl zcela holý. V roce 1824 začal být kopec opět osazován. Vinnou révu nahradily ovocné stromy, ale až v devadesátých letech byl vrch pod vedením Františka Thomayera přeměněn na městský sad. Po první světové válce zde vznikl sportovní areál TJ Sokol Praha.

Nejdůležitější historické momenty.
Praha 3 -  vrch Vítkov - Jezdecká socha Jana Žižky z Trocnova K důležitým změnám došlo na Vítkově v letech 1929 – 1938, kdy byl budován Památník k poctě účastníků boje za vznik Československé republiky. Hlavním účelem památníku mělo být uctění památky českých legionářů a českého odboje v období 1. světové války. Za druhé světové války se zde nacházelo skladiště Wehrmachtu, tedy ozbrojených sil Třetí říše. Po roce 1948 byl památník využit k propagaci komunistického režimu a mimo jiné zde byli pohřbíváni významní představitelé komunistické strany. Dále byly na Vítkově provedeny rozsáhlé parkové úpravy, díky kterým vznikly na různé cesty k procházkám a byly zde také vysázeny okrasné dřeviny. 14. července roku 1950 byla na Vítkově, k příležitosti výročí bitvy na Vítkově, odhalena jezdecká socha Jana Žižky z Trocnova. Tato monumentální bronzová socha patří do první desítky největších jezdeckých soch na světě. V letech 1954–1962 zde bylo také umístěno mauzoleum Klementa Gottwalda. Dále se také na úpatí Vítkova nachází žižkovské Armádní muzeum.

………………………………………………………………………………………………………………………

Aktuální pořádané akce:

………………………………………………………………………………………………………………………

Žádné Události

………………………………………………………………………………………………………………………

FOTOGALERIE:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

KONTAKT:

………………………………………………………………………………………………………………………

Adresa:
Vrch Vítkov
Praha 3, 130 00 – Žižkov

GPS: 50.0895975N, 14.4552222E
GPS: 
50°5’22.551″N, 14°27’18.800″E

Spojení:
Bus: 133, 175, 509 – zastávka U Památníku, Tachovské náměstí,
Bus: 133,136, 509 – Černínova, Ohrada
Tram: 9, 10, 16, 19, 55, 58 – Biskupcova
Metro: B, C – Florenc (odtud autobusem č. 133, 175 nebo 509 do výše uvedených zastávek)

Dopravní spojení:
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde

………………………………………………………………………………………………………………………

MAPA:

………………………………………………………………………………………………………………………

loading map - please wait...

Armádní muzeum Žižkov: 50.087352, 14.444989
Národní památník na Vítkově: 50.088539, 14.450032
Jezdecká socha Jana Žižky z Trocnova: 50.088415, 14.449103

………………………………………………………………………………………………………………………

KE STAŽENÍ: TURISTICKÝ PRŮVODCE OKOLÍ

………………………………………………………………………………………………………………………

Turistický průvodce Prague City Line - Praha 3

  Turistický průvodce Prague City Line - Praha 3 (velikost souboru: 13,4 MiB)

Aktualizováno: 15.8.2016 - Turistický průvodce ve formátu PDF vás provede po pražském Žižkově, který jeho obyvatelé milují a všechny návštěvníky příjemně překvapí svojí specifickou atmosférou. V průvodci najdete přehlednou mapu, popis zajímavostí a památek a také slevové kupóny do restaurací a zajímavých míst.

Mapa k turistické trase Prague City Line Praha 3

  Mapa k turistické trase Prague City Line Praha 3 (velikost souboru: unknown)

Aktualizováno: 18.8.2016 - Mapa k turistické trase PRAGUE CITY LINE Praha 3. Projděte si pražský Žižkov a zažijte neopakovatelnou atmosféru této specifické čtvrti Prahy a nezapomeňte využít slevové kupóny ! Vytiskněte si oboustranný list A4 složte si z něho trasu, popis památek a hlavně slevové kopóny

Tourist Guide Prague City Line - Area Prague 3 - english version

  Tourist Guide Prague City Line - Area Prague 3 - english version (velikost souboru: 13,0 MiB)

Aktualizováno: 16.8.2016 - Prague´s Žižkov stretches in the town district Praha 3 close to the centre and today we will introduce this quarter to you. We will also tell you about interesting history of Žižkov and its landmarks which make it a popular tourist location. Due to the vibrant night life and also its many cafés, bars and restaurants Žižkov is called Prague´s Montmartre.

Map of tourist route Prague City Line - Area Prague 3 - english version

  Map of tourist route Prague City Line - Area Prague 3 - english version (velikost souboru: 1,6 MiB)

Aktualizováno: 7.11.2015 - Map of the tourist route Prague City Line Prague 3. This route we recommend as the best way through Prague 3, you will see all the most important. In this map you will find vouchers. Print it or show at a restaurant in your mobile or tablet and enjoy the discount!

Zajímavé odkazy

Památky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
- zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde

Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde 
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

Klub-přátel_mala_upoutavka

Pražské muzeum pověstí a strašidel

Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.

» Pokračování »« « Basilejské náměstí | Vysoká škola ekonomická v Praze » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

Zanechat komentář