Pražský hrad – produkční zahrady

Prazky hrad_produkcni zahrady_popis140920_001 Prazky hrad_produkcni zahrady140920_028

Mnohé z nás zajímá, kde se berou květiny na hradní recepce.  Tyto květiny si hrad pěstuje sám ve svých užitkových/produkčních  zahradách. Tyto zahrady se nalézají vedle jízdárny a nabízejí mnoho zajímavostí včetně rezidence prezidenta republiky či Masarykova včelníku.

Vše o: Pražském hradu více informací klikněte zde

Pražský hrad - Produkční zahrady Užitkové zahrady se nacházejí na severním straně Pražského hradu za budovou Jízdárny. Zahrady zaujímají plochu 4 hektarů. Jedna polovina slouží  jako ovocný sad s rybníkem a druhá polovina jako produkční část pro záhony a skleníky.

Historie zahrad
Císař Rudolf II. v  těchto místech nechal zřídit tzv. Bažantnici, kde se chovali bažanti a koroptve. Dále zde byly hospodářské budovy , výběhy pro bažanty a domek chovatele. V 17 a 18. století byla bažantnice značně poškozená a pozemky se pronajímaly. V roce 1852 zakupuje zdejší pozemky pražský chirurg Karel Lumbe. Zajímavostí je, že záměrem bylo pozemky rozparcelovat a postavit zde novou pražskou čtvrť. Naštěstí tento záměr nevyšel a  ve 20 letech 20. století pozemky kupuje Kancelář prezidenta republiky a zřizuje zde užitkové zahrady pro potřeby Pražského hradu.

Dnešní využití zahrad
V současnosti se zde pěstují květiny, které slouží k  dekorativní výzdobě Pražského hradu.  Na záhonech roste zelenina a v sadu je velké množství ovocných stromů. Zajímavostí je, že na záhonech také naleznete melouny.

Lumbeho vila – rezidence prezidenta republiky Pražský hrad - Produkční zahrady, Lumbeho vila - rezidence prezidenta republiky
Tuto  empírovou vilu si nechal postavit pražský chirurg Karel Lumbe, který si pozemky dnešních produkčních zahrad koupil v roce 1852. Na počátku 20. století zde bydlel malíř Karel Jiránek a z balkonu domu maloval známé pohledy na Pražský hrad.  V roce 1925 kancelář prezidenta republiky  vilu s přilehlými pozemky zakoupila a dům začal sloužit jako zázemí produkčních zahrad. Po listopadové sametové revoluci se začalo uvažovat , že by vila mohla sloužit pro účely ubytování prezidenta republiky. Prezident Václav Klaus po svém nástupu na post prezidenta republiky si vybral jako svoji rezidenci právě Lumbeho vilu. Vila prošla mnohými úpravami a to zejména k zajištění bezpečnosti prezidenta republiky. Celková rekonstrukce vyšla na 52 miliónů.

Masarykův včelín: Pražský hrad - Produkční zahrady, Masarykův včelín
Na vyvýšeném místě produkčních zahrad se nachází zajímavá dřevěná stavba. Jedná se o Masarykův včelín.  Pana prezidenta Masaryka na dovolené na Slovensku  v obci Trnávka zaujal lidový  typ včelích úlů.  Pověřil hradního architekta Josipa  Plečnika, aby mu takový včelín postavil.  V dnešní době  je včelín plně funkční a med v něm produkovaný je využívaný k protokolárním účelům.

Skleníky Pražský hrad - Produkční zahrady, skleník
Nalézají se zde dva skleníky. Starší vybudovaný Josipem Plečnikem. Tento skleník slouží k pěstování zeleniny a květin, které se potom vysadí v zahradách. V novém skleníku vybudovaném v roce 1998 se pěstují květiny k protokolárním účelům. Mimo jiné zde najdete i orchideje a další zajímavé rostliny. Zajímavostí je i pěstování banánů, kteří rodí v našich podmínkách až koncem prosince. Skleník zaujímá plochu 2.100 m2 a výška je 7m. Teplota, větrání je automatické, závlaha se provádí ručně.  

Rudolfův rybník Pražský hrad - Produkční zahrady, rybník
Rybník založil císař Rudolf II. Sloužil jako požární nádrž a byly zde vysazeny ryby a hnízdilo zde vodní ptactvo. Rybník byl napájen užitkovou vodou ze soustavy rybníků u Hostivic a Litovic. Led z rybníka byl využíván k chlazení v hradních sklepech.

Otevírací doba
Produkční zahrady jsou pro běžné návštěvníky uzavřeny. Otevřeny jsou pouze vyjímečně a to v dny otevřených dveří a nebo v období vinobraní.

Kde zahrady najdete
Užitkové zahrady najdete v severním části Pražského hradu u boční branky Jízdárny. Nejlépe se k nim dostanete bočním vchodem   z II. nádvoří směrem k Prašnému mostu. U Jízdárny naproti vchodu do Královské zahrady najdete branku, která vede do produkčních zahrad. Vchod je ale přísně střežen hradní stráží a vstup je povolen na zvláštní povolení.

Produkční zahrady nejsou volně přístupné veřejnosti

………………………………………………………………………………………………………………………

Aktuální pořádané akce:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

FOTOGALERIE:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

KONTAKT:

………………………………………………………………………………………………………………………

Adresa:
Pražský hrad
119 08 Praha 1

GPS: 50°5’23.494″N, 14°23’54.636″E
GPS: 50.0898594N, 14.3985100E

Kontakt:
bližší informace návštěvníkům podá Informační středisko Pražského hradu,
tel.: 224 373 584

Spojení:
metro trasa A – stanice Malostranská dále po Strarých zámeckých schodech na hrad,
metro trasa A – stanice Malostranská dále tram č.  22, 91– stanice Pražský hrad

Dopravní spojení:
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde

………………………………………………………………………………………………………………………

MAPA:

………………………………………………………………………………………………………………………

loading map - please wait...

Produkční zahrady Pražského hradu 50.092751, 14.395909 Produkční zahrady Pražského hradu Mnohé z nás zajímá, kde se berou květiny na hradní recepce.  Tyto květiny si hrad pěstuje sám ve svých užitkových/produkčních  zahradách. Tyto zahrady se nalézají vedle jízdárny a nabízejí mnoho zajímavostí včetně rezidence prezidenta republiky či Masarykova včelníku. http://www.praguecityline.cz/prazske-pamatky/prazsky-hrad-produkcni-zahrady

………………………………………………………………………………………………………………………

KE STAŽENÍ: TURISTICKÝ PRŮVODCE OKOLÍ

………………………………………………………………………………………………………………………

Turistický průvodce Prague City Line - PRAŽSKÝ HRAD

  Turistický průvodce Prague City Line - PRAŽSKÝ HRAD (velikost souboru: 21,9 MiB)

Pražský hrad patří mezi nejkrásnější a nejrozlehlejší památky Prahy. Pojďme společně navštívit místo spojené s bájnými knížaty, králi a prezidenty. Místo, kde se utvářely dějiny našeho státu.

Turistický výlet Prague City Line - Petřínskými sady na Pražský hrad

  Turistický výlet Prague City Line - Petřínskými sady na Pražský hrad (velikost souboru: 4,5 MiB)

Aktualizováno: 22.1.2016 - Tato pro mnohé nejromantičtější trasa v Praze vás provede nejkrásnější částí pražského vrchu Petřín, neminete Petřínskou rozhlednu, Bludiště, Růžový sad ani Strahovský klášter. Projdete místy s nejkrásnějšími výhledy na Prahu a v případě dobré viditelnosti i na daleké okolí Prahy. Nakonec vás cesta dovede až na Pražský hrad.

Prague Tourist Guide - From Petrin Hill to Prague Castle

  Prague Tourist Guide - From Petrin Hill to Prague Castle (velikost souboru: 4,7 MiB)

Aktualizováno: 27.10.2015 - Dear friends, this for many the most romantic track in Prague will take you around the most beautiful part of the Prague Petřín Hill, you will not miss the Petřín Lookout Tower, Mirror Maze, Rose Garden or Strahov Monastery. You will pass the places with the most beautiful views and in case of good visibility you will see also the distant surroundings of Prague. In the end the track will take you to Prague Castle. You can take a walk also in the evening or at ni-ght.The lanterns will be shining nicely and you will feel the atmosphere of the mysterious or even mystical Pra-gue.

Turistický výlet Prague City Line - Od Hvězdy na Pražský hrad

  Turistický výlet Prague City Line - Od Hvězdy na Pražský hrad (velikost souboru: 4,5 MiB)

Tato trasa je publikována jako součást série poznávacích a naučných tras Prahou, které jsou vhodné pro výlety a procházky Prahou. Trasa vede touto oblastí: Obora Hvězda - Letohrádek Hvězda - Ladronka - Petřín - Strahov - Pražský hrad

Zajímavé odkazy

Památky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
- zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde

Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde 
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

Jagellonska_banner-230-230

TIP - perfektní místo k letnímu pobytu v Praze

Hledáte pro sebe nebo své známé pěkné a levné ubytování v centru Prahy? Ubytujeme Vás od 350,-Kč za osobu / noc ve vlastním apartmánu s kuchyní, koupelnou, samostatným WC a free WIFI. Vybrat si můžete 2-lůžkové i vícelůžkové apartmány.

» Pokračování »


Pražský hrad - Královska zahrada

Pražské zahrady a parky

Praha nabízí mnoho zahrad a parků. Některé jsou okrasné a nabízejí úžasnou podívanou. Jiné jsou oázou klidu a pohody. Je velice důležité občas odejít z ruchu velkoměsta do zahrady a parku a uvědomit si jak je příroda krásná

» Pokračování »


Kralik_logo_adresa

Rodinná kavárna a restaurace Králík v rádiu

Králík v rádiu, jedinečná restaurace pro rodiny s dětmi. Každý den jiné menu ve stylu malých francouzských restaurací. Vy jíte, my hlídáme. Přijďte se skvěle najíst

» Pokračování »


foto na leták scooter 2017_mala_upoutavka

Absolutní svoboda pohybu – přijďte vyzkoušet elektrickou koloběžku HUGO Bike

Prozkoumejte překrásná místa v Praze na luxusní elektrické koloběžce HUGO Bike. Po setkání s vaším průvodcem a krátkým tréninkem se můžete vydat na okouzlující prohlídku ulic a památek, jako je slavný Karlův most, Židovské město, Staré město a mnoho dalších míst

» Pokračování »


Klub-přátel_mala_upoutavka

Pražské muzeum pověstí a strašidel

Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.

» Pokračování »


slevovy-kupon-tisk-data_preview

Toboga Fantasy - JEDINEČNÝ ZÁBAVNÍ PARK PRO CELOU RODINU ZA KAŽDÉHO POČASÍ

Byli jste už v Toboga Fantasy? TOBOGA Fantasy je obrovská dětská herna s mnoha atrakcemi pro děti i dospělé. Toto jedinečné zábavní centrum je svou nabídkou, plochou a rozsahem v České republice ojedinělé.

» Pokračování »


Riddle Twist - Xaverius

XAVERIUS - Co když obraz sv. Xaveria opravdu skrývá cestu k pokladu ?

Máte rádi inteligentní zábavu? Přijďte rozkrýt starou pražskou záhadu do Riddle Twist! Reálné únikové-quest hry od Riddle Twist jsou jiné než cokoliv, co už jste zažili. Byly navrženy pro dobrodruhy, pro ty, kteří chtějí pořádnou výzvu, pro ty, co se nebojí nepoznaného a hlavně pro radost a zábavu!

» Pokračování »

« « Zahrada Na Baště Pražského hradu | Korunovace otce vlasti Karla IV. » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

1 reakce u článku “Pražský hrad – produkční zahrady”

  1. Petr Spilka napsal:

    Nádhera,je to jako v ráji,miluji přírodu-jezdil jsem jako tramp a muzikant přes dvacet let do lesů a skal,dnes už to ale nejde,pracoval jsem celý život jako truhlář i na státních zámcích a hradech-třeba Bezděz-lunetové dubové dvéře zvenku okované mě určitě přežijí už se tam asi nepodívám,jsem invalida nemohu chodit a z mého polovičního důchodu jsem alespon‘ rád,že s tím nějak vyjdu do konce měsíce a že se můžu podívat na obrázky,je to paráda,pozdrav z České Lípy zasílá Spilka Petr.

Zanechat komentář