Jízdárna Pražského hradu

Pha1 - Pražský hrad - Jízdárna0406

Další zastavení při procházení areálem Pražského hradu, se bude týkat jedné z mnoha významných staveb. Tentokrát bude našim cílem Jízdárna Pražského hradu. Vydejme se tedy za doprovodu dusotu koní do další historicky významného objektu.

-Rozcestník:  stránka o Pražském hradě více čtete zde

Jízdárna Pražského hradu Krátké seznámení:
Tato
unikátní budova byla postavena v devadesátých letech sedmnáctého století. Do té doby se koňským radovánkám panstvo oddávalo v nedaleké Míčovně, nacházející se v Královské zahradě. Zde se konaly turnaje a klání v jízdě na koních a další soutěže, sloužící hlavně pro zábavu panského dvora.

K čemu vlastně sloužila?
Původně byla budova určena pro jezdecký výcvik a jezdecké zábavy šlechtického panstva. Tuto skutečnost připomínají dvě plastiky, nacházející se v průčelí stavby. V roce 1760 jízdárna vyhořela a musela prodělat první rekonstrukcí. Díky ní dostala nový strop, který se dochoval až dodnes.

Skvost mezi skvosty: Jízdárna Pražského hradu
Budova nové jízdárny se skládala z několika částí. Největší z nich byla Zimní jízdárna, sloužící k radovánkám v zimních obdobích. Na ni poté navazovala jízdárna Letní jízdárny a jízdárenský dvůr, který složil především k hospodářským účelům. V areálu nemohly pochopitelně chybět ani stáje pro koně. Všechny tyto nové objekty sahají do šestnáctého století. V padesátých letech dvacátého století byla na jižní terase vybudována překrásná zahrada. Došlo k tomu v místech původní dráhy Letní jízdárny. Tuto zahradu si zde máte možnost prohlédnout dodnes.

Průčelí Jízdárny Pražského hradu se pyšní svými nádhernými barokními prvky, které pocházejí z konce sedmnáctého století. Toto průčelí nemůžete minout, neboť tvoří převážnou části ulice U Prašného mostu. Touto ulicí se po překonání Jeleního příkopu dostanete přímo na druhé nádvoří Pražského hradu.

Rozcestníky všech památek: ZDE

Stále ještě prohlídka nekončí: Jízdárna Pražského hradu
Vzadu za objektem jízdárny se nacházela bývalá Královská bažantnice s přilehlým rybníčkem. V něm se chovaly ryby a také sloužil jako rezervoár vody pro zahrady. Rybník byl zásobován z Císařské strouhy. Za bažantnicí se dnes nachází Lumbeho zahrada společně také s Lumbeho vilou, tedy současným sídlem prezidenta republiky Václava Klause.

Co se s jízdárnou vlastně stalo?
Po čase byla tato stavba propůjčena vojsku, stejně tak jako další přilehlé objekty v okolí. Na mysli máme například Královský letohrádek či budovu Míčovny. Vojáci si zde postupem času zřídili svá skladiště. V polovině dvacátého století byla Jízdárna přeměna na výstavní síň a prostory galerie. Části Letní otevřené jízdárny byly později zastavěny garážemi.

V současné době jsou zde pravidelně pořádány výstavy nejvýznačnějších umělců, proto se jistě na některou z těchto výstav vydejte. Opravdu nebude litovat.

………………………………………………………………………………………………………………………

Aktuální pořádané akce:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

FOTOGALERIE:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

KONTAKT:

………………………………………………………………………………………………………………………

Adresa:
Pražský hrad
119 08 Praha 1

GPS: 50°5’23.494″N, 14°23’54.636″E
GPS: 50.0898594N, 14.3985100E

Kontakt:
bližší informace návštěvníkům podá Informační středisko Pražského hradu,
tel.: 224 373 584

Spojení:
metro trasa A – stanice Malostranská dále po Strarých zámeckých schodech na hrad,
metro trasa A – stanice Malostranská dále tram č.  22, 91– stanice Pražský hrad

Dopravní spojení:
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde

………………………………………………………………………………………………………………………

MAPA:

………………………………………………………………………………………………………………………

loading map - please wait...

Jízdárna Pražského hradu 50.092669, 14.397562 Jízdárna Pražského hradu Tato unikátní budova byla postavena v devadesátých letech sedmnáctého století. Do té doby se koňským radovánkám panstvo oddávalo v nedaleké Míčovně, nacházející se v Královské zahradě. Zde se konaly turnaje a klání v jízdě na koních a další soutěže, sloužící hlavně pro zábavu panského dvora. Adresa: Pražský hrad 119 08 Praha 1 http://www.praguecityline.cz/nezarazene/jizdarna-prazskeho-hradu

………………………………………………………………………………………………………………………

KE STAŽENÍ: TURISTICKÝ PRŮVODCE OKOLÍ

………………………………………………………………………………………………………………………

Turistický průvodce Prague City Line - PRAŽSKÝ HRAD

  Turistický průvodce Prague City Line - PRAŽSKÝ HRAD (velikost souboru: 21,9 MiB)

Pražský hrad patří mezi nejkrásnější a nejrozlehlejší památky Prahy. Pojďme společně navštívit místo spojené s bájnými knížaty, králi a prezidenty. Místo, kde se utvářely dějiny našeho státu.

Turistický výlet Prague City Line - Petřínskými sady na Pražský hrad

  Turistický výlet Prague City Line - Petřínskými sady na Pražský hrad (velikost souboru: 4,5 MiB)

Aktualizováno: 22.1.2016 - Tato pro mnohé nejromantičtější trasa v Praze vás provede nejkrásnější částí pražského vrchu Petřín, neminete Petřínskou rozhlednu, Bludiště, Růžový sad ani Strahovský klášter. Projdete místy s nejkrásnějšími výhledy na Prahu a v případě dobré viditelnosti i na daleké okolí Prahy. Nakonec vás cesta dovede až na Pražský hrad.

Prague Tourist Guide - From Petrin Hill to Prague Castle

  Prague Tourist Guide - From Petrin Hill to Prague Castle (velikost souboru: 4,7 MiB)

Aktualizováno: 27.10.2015 - Dear friends, this for many the most romantic track in Prague will take you around the most beautiful part of the Prague Petřín Hill, you will not miss the Petřín Lookout Tower, Mirror Maze, Rose Garden or Strahov Monastery. You will pass the places with the most beautiful views and in case of good visibility you will see also the distant surroundings of Prague. In the end the track will take you to Prague Castle. You can take a walk also in the evening or at ni-ght.The lanterns will be shining nicely and you will feel the atmosphere of the mysterious or even mystical Pra-gue.

Turistický výlet Prague City Line - Od Hvězdy na Pražský hrad

  Turistický výlet Prague City Line - Od Hvězdy na Pražský hrad (velikost souboru: 4,5 MiB)

Tato trasa je publikována jako součást série poznávacích a naučných tras Prahou, které jsou vhodné pro výlety a procházky Prahou. Trasa vede touto oblastí: Obora Hvězda - Letohrádek Hvězda - Ladronka - Petřín - Strahov - Pražský hrad

Zajímavé odkazy

Památky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
- zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde

Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde 
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

Klub-přátel_mala_upoutavka

Pražské muzeum pověstí a strašidel

Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.

» Pokračování »« « Pražský hrad – kde je možno potkat prezidenta | Královská cesta – Staroměstské náměstí » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

Zanechat komentář