Park Parukářka

Praha 3 - Parukarka

Žižkov není pouze místo vysokých domů nákupních center, barů či restaurací. Na své si zde přijdou také milovníci přírody, o kterou na Žižkově opravdu není nouze. Důkazem toho je Vrch svatého Kříže, který je spíše známý pod názvem Parukářka.

Rozcestník:  vše o Parku  Parukářka více čtěte zde

Parukářka a vrch sv. Kříže – panoramatická fotografie
(najeďte myší na obrázek a a pohybem kurzoru se začne pohybovat i obrázek)

Historie Park Parukářka a vrch sv. Kříže
Parukářka bývala v minulosti viničnou a zemědělskou usedlostí. Tyto vinice dal již ve čtrnáctém století založit císař Karel IV. Do roku 1804 nesla tato oblast název Hejtmanovská. V devatenáctém století se usedlost stala majetkem známého pražského parukáře Jana Hrabánka, čímž získala oblast název Parukářka. V roce 1825 zde francouzští podnikatelé Sellier a Bellot zavedli výrobu střelných zápalek. Vyráběly se zde zápalky pro lovecké náboje, a po nějaké době také zápalky pro náboje vojenské. Od roku 1827 vyráběla továrna Kapslovna zapalovadla z bílého střelného prachu. V roce 1835 se továrna přestěhovala do Vlašimi, protože se v okolí parku začaly stavět domy. Poslední zbytky továrních zdí se zachovaly nedaleko cesty, vedoucí na vrchol kopce.

Park Parukářka a vrch sv. Kříže Park Parukářka
Parukářka je překrásný park uprostřed Žižkova. Nachází se mezi Vítkovem a Olšanskými hřbitovy a je turisty velmi často vyhledáván pro překrásný výhled na centrum Prahy. Parkem prochází naučná Stezka, která pomocí informačních panelů popisuje veškeré zajímavosti Vrchu svatého Kříže. Máte možnost se zde seznámit s historií, ale také se současností, a poznat, jaké fauna a flóra se na Parukářce vyskytuje. Poté, co stanete na samotném vrcholu, uvidíte informační panel, na kterém je vyobrazené panorama s vyznačenými významnými stavbami, které je možné odtud spatřit.

Park Parukářka Tato trasa vede po chodníku, který je rozdělený pro chodce a zvlášť pro cyklisty. Na tvorbě stezky, která je dlouhá kolem jednoho kilometru, se podílely Jiřina Poslanecká a Věra Doběrná. Pod Parukářkou se dále rozprostírá jeden z největších protiatomových bunkrů, Bezovka. V současnosti je park často vyhledávaným místem k procházkám, neboť právě z vrcholu kopce máte možnost spatřit ojedinělý výhled na celé centrum Prahy a na také na nedaleký Památník na Vítkově či na Žižkovskou televizní věž.

Park Parukářka a děti Park Parukářka a dětské hřiště
Park je vynikající místo pro rodiče s dětmi. Hned na začátku parku je velké dětské hřiště s mnoha atrakcemi pro děti. Hřiště nabízí originální dětské prvky, jako je dřevěný domek na pružinách, vláček, klouzačky, kolotoč, hrazdu, pružinové houpačky a pro větší děti lanovou pyramidu a lanovku.  Nechybí ani WC a pro maminky zastřešený altánek. Celé hřiště je oploceno a na noc se zamyká. Na konci parku je další menší dětské hřiště určeno spíše pro menší děti.

Žižkovské pivobraní na Parukářce. Ve dnech 7. a 8. června se uskuteční další ročník Žižkovského pivobraní. Můžete se těšit na speciální piva z minipivovarů, příjemnou hudební produkci, BMX exhibice nebo soutěže pro děti. Akce vypukne v pátek od 14 hodin a v sobotu od 12 hodin. Více informací zde

………………………………………………………………………………………………………………………

Aktuální pořádané akce:

………………………………………………………………………………………………………………………

Žádné Události

………………………………………………………………………………………………………………………

FOTOGALERIE:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

KONTAKT:

………………………………………………………………………………………………………………………

Adresa:
Vrch svatého Kříže – Parukářka
Praha 3, 130 00– Žižkov

GPS: 50.0851542N, 14.4616650E
GPS: 
50°5’6.555″N, 14°27’41.994″E

Spojení:
Tram: 5, 9, 26. 55, 58 – Olšanské náměstí
Bus: 136, 175 – Olšanské náměstí
Metro: A – Flora (odtud autobusem č. 136, 175 do zastávky Olšanské náměstí)

Dopravní spojení:
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde

………………………………………………………………………………………………………………………

MAPA:

………………………………………………………………………………………………………………………

loading map - please wait...

Park Parukářka 50.084904, 14.459574 Park Parukářka Žižkov není pouze místo vysokých domů nákupních center, barů či restaurací. Na své si zde přijdou také milovníci přírody, o kterou na Žižkově opravdu není nouze. Důkazem toho je Vrch svatého Kříže, který je spíše známý pod názvem Parukářka. Adresa: Vrch svatého Kříže - Parukářka Praha 3, 130 00– Žižkov http://www.praguecityline.cz/pamatky/park-parukarka-rozcestnik

………………………………………………………………………………………………………………………

KE STAŽENÍ: TURISTICKÝ PRŮVODCE OKOLÍ

………………………………………………………………………………………………………………………

Turistický průvodce Prague City Line - Praha 3

  Turistický průvodce Prague City Line - Praha 3 (velikost souboru: 13,4 MiB)

Aktualizováno: 15.8.2016 - Turistický průvodce ve formátu PDF vás provede po pražském Žižkově, který jeho obyvatelé milují a všechny návštěvníky příjemně překvapí svojí specifickou atmosférou. V průvodci najdete přehlednou mapu, popis zajímavostí a památek a také slevové kupóny do restaurací a zajímavých míst.

Mapa k turistické trase Prague City Line Praha 3

  Mapa k turistické trase Prague City Line Praha 3 (velikost souboru: unknown)

Aktualizováno: 18.8.2016 - Mapa k turistické trase PRAGUE CITY LINE Praha 3. Projděte si pražský Žižkov a zažijte neopakovatelnou atmosféru této specifické čtvrti Prahy a nezapomeňte využít slevové kupóny ! Vytiskněte si oboustranný list A4 složte si z něho trasu, popis památek a hlavně slevové kopóny

Tourist Guide Prague City Line - Area Prague 3 - english version

  Tourist Guide Prague City Line - Area Prague 3 - english version (velikost souboru: 13,0 MiB)

Aktualizováno: 16.8.2016 - Prague´s Žižkov stretches in the town district Praha 3 close to the centre and today we will introduce this quarter to you. We will also tell you about interesting history of Žižkov and its landmarks which make it a popular tourist location. Due to the vibrant night life and also its many cafés, bars and restaurants Žižkov is called Prague´s Montmartre.

Map of tourist route Prague City Line - Area Prague 3 - english version

  Map of tourist route Prague City Line - Area Prague 3 - english version (velikost souboru: 1,6 MiB)

Aktualizováno: 7.11.2015 - Map of the tourist route Prague City Line Prague 3. This route we recommend as the best way through Prague 3, you will see all the most important. In this map you will find vouchers. Print it or show at a restaurant in your mobile or tablet and enjoy the discount!

Zajímavé odkazy

Památky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
- zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde

Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde 
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

Klub-přátel_mala_upoutavka

Pražské muzeum pověstí a strašidel

Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.

» Pokračování »« « Pražský hrad – seznámení s historií | Olšanské náměstí » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

1 reakce u článku “Park Parukářka”

  1. Jarka napsal:

    Podle údajů firmy Bellot a Sellier se Kapslovna z Parukářky přestěhovala do Vlašimi až v roce 1936, tedy o 100 let později, než píšete vy. Ještě v roce 1872 tam byl velký výbuch.

Zanechat komentář