Obecní dům – představení památky

Pha1 - Obecní dům018

Obecní dům je jednou z nejvýznamnějších pražských národních kulturních památek. Patří mezi nejvýznamnější pražské novosecesní stavby. Obecní dům se nachází nedaleko Prašné brány na Náměstí republiky.

Rozcestník: vše o Obecním  domě více čtěte zde

Obecní dům a Prašná brána – panoramatická fotografie
(najeďte myší na obrázek a a pohybem kurzoru se začne pohybovat i obrázek)

Historické události Obecní dům
Původně na nynějším místě stával Královský dvůr, tedy pro vysvětlení rezidence českých králů. Tuto ojedinělou stavbu nechal kolem roku 1380 zbudovat Václav IV. Jako panovnická rezidence sloužil dvůr českým králům od roku 1383 do roku 1484. Nejednalo se však pouze o stavbu královského paláce. Součástí sídla byly i domy pro dvořany, lázně, lvinec a dokonce také zahrada.

Po králi Václavovi v paláci sídlil král a císař  Zikmund Lucemburský, dále pak král Albrecht II. Rakouský,  král Ladislav Pohrobek, král  Jiří z Poděbrad a král  Vladislav Jagellonský, ale  ten po nějaké době přesídlil ze dvora zpět na Pražský hrad.  Pozůstatků z doby královské se do současnosti mnoho nedochovalo. Snad je název přilehlé ulice Královodvorská a dále pak průchod do Prašné brány, jež se nalézá v Celetné ulici. Ze zdejšího Královského paláce dále vycházely korunovační průvody českých králů, proto se Obecní dům nachází na počátku tzv. Královské cesty.

Turistická trasa PRAGUE CITY LINE Praha 1

Toulejte se Prahou 1, stáhněte si turistického průvodce a poznejte Prahu sami! Tato památka je součástí turistické naučné a poznávací trasy Prague City Line Praha 1. Klikněte zde a dostanete se na trasu.

» Pokračování »

Interiér
Poté, co vstoupíme hlavním vchodem do hlavního vestibulu, okouzlí nás překrásné mramorové obložení a ornamentální mozaika na podlaze. Vpravo nalezneme Francouzkou restauraci, jejíž podoba je téměř původní. Unikátní původní papírové tapety byly restaurované a nalezneme je ve vyvýšeném salónku. Dalšími překrásnými doplňky jsou například historické hodiny, obrazy, či lustry.

Původní obklady, boxy z mahagonu či lavice potažené kůží na návštěvníky čekají v protilehlé Kavárně. Na samotný vestibul dále navazuje schodišťová hala. U sloupů si můžete povšimnout například původní pokladny či vrátnice.

Sály Obecního domu Obecní dům - Smetanova síň
Vlevo u schodiště se nachází vstup do Nového foyer, které slouží mimo jiné účely jako Kulturní a informační středisko a také jako místo pro občerstvení. Uprostřed haly nalezneme vstup do Amerického baru. Nutno podotknout, že se v prvním poschodí nalézá Hlavní foyer, ve kterém máme možnost spatřit původní svítidla, umělý mramor na stěnách, bohatou výzdobu. Tyto stěny nás zavedou do Smetanovy síně – do centrálních prostor Obecního domu, jež zabírá několik podlaží domu. Mezi další sály či salonky je nutné uvézt Riegrův sál, sál Primátorský, Grégrův, Palackého sál, salónek Orientální, Slovácký či Boženy Němcové. Tyto prostory jsou také pronajímány pro účely plesů či banketů, koktejlů, konferencí, kongresů, výstav či veletrhů, koncertů nebo módních přehlídek.

Významné osobnosti
Na výzdobě Obecního domu se podílelo velké množství nejvýznamnějších  českých malířů a sochařů, jako například Jan Preisler, Mikoláš Aleš, Max Švabinský, František Ženíšek, Ladislav Šaloun, Josef Mařatka, Josef Václav Myslbek, Alfons Mucha

Rozcestníky všech památek: ZDE

Exteriér Obecní dům
Návštěvníky i kolem jdoucí nezaujme pouze gigantický stavební komplex, ale nepochybně také stavební prvky a sochařské umění, které se na stavbě významnou měrou podepsalo. Jsou zde po celé délce fasády vyobrazeny alegorické výjevy z historie, dále legendární postavy, Praha či význační filozofové. Bohaté zdobení tak stavbě dodává jedinečnost a obdiv. Po několika rozsáhlých a finančně velice nákladných rekonstrukcích se Obecní dům stal po svém znovuotevření opět velice významným centrem společenského a kulturního života.

Turistické prohlídky
Obecní dům je proslulý nejen konáním plesů či kongresů, ale také svými prohlídkami pro turisty.

Trasa prohlídky je: Smetanova síň – Cukrárna – Slovácký salonek – Salonek Boženy Němcové – Orientální salonek – Grégrův sál – Palackého sál – Primátorský sál – Riegrův sál – Sladkovského sál – Vinárna – Americký bar. V ceně vstupného je pamětní žeton, který máte možnost popřípadě vyměnit v Americkém baru za nějaký drink.

Lucie Niebauerová

………………………………………………………………………………………………………………………

Aktuální pořádané akce:

………………………………………………………………………………………………………………………

Žádné Události

………………………………………………………………………………………………………………………

FOTOGALERIE:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

KONTAKT:

………………………………………………………………………………………………………………………

Adresa:
náměstí Republiky 5
Praha 1 – Staré Město
Telefon: 222 002 101 – informace
Fax: 222 002 100
E-mail: info@obecni-dum.cz
Web: http://www.obecnidum.cz

GPS:50°5’15.996″N, 14°25’39.933″E
GPS: 50.0877767N, 14.4277592E

Otevřeno: v době představení
Prohlídky: http://www.obecnidum.cz/web/cs/turisticke-prohlidky

Vstupné:
dle probíhající akce

Bezbariérovost: ano
bezbariérový přístup z ulice  – výtah
bezbariérové WC

Spojení:
Tram: 582426515456 – Náměstí Republiky
Bus: 207505511 – Náměstí Republiky
Metro: B – Náměstí Republiky

Dopravní spojení:
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde

………………………………………………………………………………………………………………………

MAPA:

………………………………………………………………………………………………………………………

loading map - please wait...

Obecní dům 50.087623, 14.428249 Obecní dům Obecní dům je jednou z významných pražských národních kulturních památek, patří mezi nejvýznamnější novosecesní stavby, byla v něm vyhlášena samostatná Československá republika v roce 1918. Adresa: náměstí Republiky 5 Praha 1 - Staré Město Telefon: 222 002 101 - informace E-mail: info@obecni-dum.cz Web: http://www.praguecityline.cz/pamatky/obecni-dum GPS:50°5\'15.996\"N, 14°25\'39.933\"E Otevřeno: v době představení

………………………………………………………………………………………………………………………

KE STAŽENÍ: TURISTICKÝ PRŮVODCE OKOLÍ

………………………………………………………………………………………………………………………

Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum

  Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum (velikost souboru: 6,8 MiB)

Aktualizováno: 14.10.2018 - Tištěný průvodce ve formátu PDF + nově se SLEVOVÝMI KUPÓNY vás provede historickým centrem Prahy 1. Asi nikde jinde nenajdete takovou koncentraci historických památek a míst, kde na vás dýchá historie a romantika dávno zašlých časů. Málo kde můžete chodit po stejných cestách jako Franz Kafka, Wolfgang Amadeus Mozart, pražský Golem, Jaroslav Hašek nebo klukovská parta z Foglarových Rychlých šípů.

Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version

  Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version (velikost souboru: 7,1 MiB)

Updated: 30.10.2018 - Prague 1 still belongs to one of the most attractive parts of the whole Prague. Probably nowhere else you can find such a concentration of historic monuments and places where the history and romance of bygone times are all around you. + DISCOUNT COUPONS

Zajímavé odkazy
P
amátky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
- zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde

Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde 
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

Jagellonska_banner-230-230

TIP - perfektní místo k letnímu pobytu v Praze

Hledáte pro sebe nebo své známé pěkné a levné ubytování v centru Prahy? Ubytujeme Vás od 350,-Kč za osobu / noc ve vlastním apartmánu s kuchyní, koupelnou, samostatným WC a free WIFI. Vybrat si můžete 2-lůžkové i vícelůžkové apartmány.

» Pokračování »


Pražský hrad - Královska zahrada

Pražské zahrady a parky

Praha nabízí mnoho zahrad a parků. Některé jsou okrasné a nabízejí úžasnou podívanou. Jiné jsou oázou klidu a pohody. Je velice důležité občas odejít z ruchu velkoměsta do zahrady a parku a uvědomit si jak je příroda krásná

» Pokračování »


Kralik_logo_adresa

Rodinná kavárna a restaurace Králík v rádiu

Králík v rádiu, jedinečná restaurace pro rodiny s dětmi. Každý den jiné menu ve stylu malých francouzských restaurací. Vy jíte, my hlídáme. Přijďte se skvěle najíst

» Pokračování »


foto na leták scooter 2017_mala_upoutavka

Absolutní svoboda pohybu – přijďte vyzkoušet elektrickou koloběžku HUGO Bike

Prozkoumejte překrásná místa v Praze na luxusní elektrické koloběžce HUGO Bike. Po setkání s vaším průvodcem a krátkým tréninkem se můžete vydat na okouzlující prohlídku ulic a památek, jako je slavný Karlův most, Židovské město, Staré město a mnoho dalších míst

» Pokračování »


Klub-přátel_mala_upoutavka

Pražské muzeum pověstí a strašidel

Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.

» Pokračování »


slevovy-kupon-tisk-data_preview

Toboga Fantasy - JEDINEČNÝ ZÁBAVNÍ PARK PRO CELOU RODINU ZA KAŽDÉHO POČASÍ

Byli jste už v Toboga Fantasy? TOBOGA Fantasy je obrovská dětská herna s mnoha atrakcemi pro děti i dospělé. Toto jedinečné zábavní centrum je svou nabídkou, plochou a rozsahem v České republice ojedinělé.

» Pokračování »


Riddle Twist - Xaverius

XAVERIUS - Co když obraz sv. Xaveria opravdu skrývá cestu k pokladu ?

Máte rádi inteligentní zábavu? Přijďte rozkrýt starou pražskou záhadu do Riddle Twist! Reálné únikové-quest hry od Riddle Twist jsou jiné než cokoliv, co už jste zažili. Byly navrženy pro dobrodruhy, pro ty, kteří chtějí pořádnou výzvu, pro ty, co se nebojí nepoznaného a hlavně pro radost a zábavu!

» Pokračování »

« « Rudolfova štola – „aby zvěř měla čerstvou vodu“ | Veletržní palác – tajemství a zajímavosti » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

Zanechat komentář