Apartmány Jagellonská

Keplerovo muzeum

Keplerovo muzeum

Naše další kroky po stopách pražským muzeí nás zavedou na trasu Královské cesty, konkrétně do Karlovy ulice nedaleko Karlova mostu. Právě zde v domě číslo popisné 4 napsal v sedmnáctém století císařský matematik Johannes Kepler jedno ze svých nejvýznamnějších děl, Astronomia nova. Na tom samém místě bylo o několik století později otevřeno Keplerovo muzeum.

Pha 1 - ND - stara budova110521_001

Kam v Praze do Muzea

Chcete vědět, kde najdete kostru velryby a první československý automobil? Zajímají vaše děti letadla nebo pražská strašidla? Víte, jak je to v Praze s vodou? Navštivte stránku o pražských muzeích.

» Pokračování »


Působení Keplera v Praze
Keplerovo muzeum - interiér
Toto malé muzeum v centru Prahy bylo otevřeno dne 25. srpna roku 2009. Dům v Karlově ulici, ve kterém bylo muzeum zřízeno, nebyl vybrán náhodou. Právě v tomto domě, který nese číslo popisné 4, působil významný německý matematik, astrolog a astronom, Johannes Kepler. Kepler je mimo jiné autorem tří významných zákonů, které se týkají pohybu nebeských těles. Keplerovy zákony zformuloval v sedmnáctém století, tedy v době, kdy pobýval v Praze, kde žil v domě v Karlově ulici.

V domě, kde je v současnosti umístěno Keplerovo muzeum, Kepler nejen v letech 1607–1612 bydlel, ale zde také sepsal jedno ze svých velice významných děl, Astronomia nova. Dále tento významný astronom působil na dvoře císaře Rudolfa II., který byl velkým milovníkem astronomie. Společně také prováděli astronomická bádání v Královské zahradě Pražského hradu, kde měli letohrádku Královny Anny zřízenou observatoř.

Keplerovo muzeum - interiér Muzeum Johanna Keplera
V současné době se v muzeu nachází stálá expozice, která pobyt Johanna Keplera v Praze připomíná. Návštěvníci se proto mají možnost seznámit s jeho životem a tvorbou prostřednictvím zajímavých informačních panelů a několika displejů, na kterých jsou promítány různé animace. Protože byl Kepler prvním vědcem, kdo kladl základní otázky krystalografie. Kladl si otázky příčiny  šesterečného uspořádání, sněhových vloček.  V muzeu máte možnost  prohlédnout záznam zachycující růst sněhových vloček.

Mapa Praha 1

Turistická trasa PRAGUE CITY LINE Praha 1

Toulejte se Prahou 1, stáhněte si turistického průvodce a poznejte Prahu sami! Tato památka je součástí turistické naučné a poznávací trasy Prague City Line Praha 1. Klikněte zde a dostanete se na trasu.

» Pokračování »

V muzeu je dále umístěn funkční model zubového čerpadla, které Kepler navrhl pro fontány v zahradě císaře Rudolfa II. Toto čerpadlo funguje na principu čerpání kapaliny dvou ozubených kol, které se v současnosti používá v hydraulickém systému. Expozice jsou zajímavé nejen pro dospělé, a přinášejí mnoho překvapení také pro děti. Dále se odtud máte možnost odnést množství zajímavých upomínkových předmětů.

Adresa:
Karlova 4
110 00 Praha 1
web: http://www.keplerovomuzeum.cz/
email: provas@volny.cz
telefon: 608 971 236

Otevírací doba:
Od 10 do 18 hodin denně mimo pondělí

VSTUPNÉ:
dospělí 60 Kč,
děti a senioři 40 Kč,
děti do 6 let zdarma

Spojení:
Metro – linka A –  stanice Staroměstská
Tram – 17, 18, 53 –  stanice Staroměstská
Bus – 133 –  stanice Staroměstská

Dopravní spojení:
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde

Zajímavé odkazy – čtěte také
P
amátky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
: - zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

« « Doba ledová – giganti | Pražské židovské město » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

Zanechat komentář