Jubilejní synagoga v Jeruzalémské ulici

IMG_7940

Jeruzalémská (Jubilejní) synagoga – s pokladem, se kterým se nemůže chlubit žádný jiný židovský chrám na světě. Synagoga je sice nejmladší synagogou, nacházející se na území pražské Židovské obce, zato je mnohem větší, než všechny ostatní. Nenajdeme ji nikdy jinde, než na Novém Městě v Jeruzalémské ulici. Jubilejní synagoga byla postavena v maurském slohu, jako náhrada za Cikánovu, Novou a Velkodvorskou synagogu, které byly zbořeny v rámci asanace, tedy zlepšení hygienických podmínek Židovského města. Stavba synagogy byla dokončena v roce 1906 podle plánů slavného vídeňského architekta, zasloužilého a zkušeného stavitele synagog Wilhelma Stiassneho.

Rozcestník:  vše o Jubilejní synagoze čtěte zde

Název Jubilejní synagoga v Jerusalémské ulici
A proč zrovna název Jubilejní?  Navrhl jej Izraelitní spolek na památku 50. výročí vlády Františka Josefa I. Toto označení se však dlouho neudrželo v lidském povědomí, neboť se název brzy změnil na Velká synagoga. Dalším ze synonymických výrazů pro tuto stavbu je označení Jeruzalémská.

Stavba
Malířská výzdoba, skvostné barevné dekorace chrámové lodi a štuky vznikaly pod taktovkou Františka Fröhlicha. Synagoga je vystavěná v tzv. secesním ornamentalismu. Průčelí budovy se pyšní charakteristickým mohutným obloukem a velkým rozetovým oknem, kde se pochopitelně nachází jako dominantní prvek šesticípá Davidova hvězda. Naopak střed západního průčelí zdobí český a hebrejský nápis, který říká: „Toto je Hospodinova brána, skrze ni vcházejí spravedliví. Což nemáme všichni jednoho otce? Což nás nestvořil jediný Bůh?“ Po obou stranách vchodu se do výše tyčí dvě věže. Při pohledu na tento svatostánek si mnozí představují, že se místo v Praze nacházejí někde v okolí Jeruzaléma, neboť fasáda hraje mnoha barvami, a nalezneme zde velké množství nádherných architektonických skvostů.

Rozcestník: Židovská Praha

Jubilejní synagoga v Jerusalémské ulici O synagoze
Synagoga disponuje 850 sedadly, a díky této obrovské kapacitě je právem označována za největší synagogu pražské židovské čtvrti. Po bočních stranách je nutné povšimnout si  galerie, která se samostatnými vchody, určenými výhradně pro ženy. Vnitřní čelo chrámu je zdobeno motivem vinné révy, nad kterým nalezneme Mojžíšovy desky s deseti zákony. Po první větší rekonstrukci v 90. letech byla synagoga znovu slavnostně otevřena až roku 1996.

Umělecký poklad synagogy:
Při této rozsáhlé rekonstrukci byly pod silnými nánosy omítky a vrstvou staré malby objeveny bohatě malované ornamenty ve stylu vídeňské secese. Takovým pokladem, ba dokonce skvostem, se nemůže chlubit žádný jiný židovský chrám ve světě. Jubilejní synagoga, stejně jako Staronová, slouží doposud k účelu, ke kterému byla postavena, tím máme na mysli pochopitelně náboženské bohoslužby.

Asanace Cikánova synagoga během asanace (1906) - Jan Minařík
Po přiklepnutí již zmíněné asanační přestavby pražského Židovského Města, byl v roce 1898 ustanoven spolek pro vybudování nové synagogy, která by sloužila jako náhrada za Cikánovu, Velkodvorskou a Novou synagogu, jež byly určeny v Josefovské čtvrti ke zboření. Odchodem zámožnějších obyvatel, kteří do té doby v židovském ghettu žili, se totiž Židovské Město začalo měnit na rychle chátrající čtvrť pražské chudiny, bez jakéhokoliv rozdílu náboženského vyznání. Čtvrť byla ve strašlivém stavu. Byla přelidněná, byla tu vysoká nemocnost, úmrtnost a ohnisko epidemií. Tomu pochopitelně přispívaly špatné životní podmínky a hygienické problémy. Dalším problémem, který zde vyvstal, byly složité vlastnické poměry budov. O přestavbě bylo rozhodnuto asanačním zákonem z roku 1893. Tyto tři zmíněné synagogy musely ustoupit rekonstrukci a zvednutí životní úrovně celé čtvrti.

Závěrem
Pokud se tedy vydáte k této nové synagoze, která již z dálky hraje pestrými barvami, nejzajímavější pohled se vám jistě naskytne z přilehlé ulice U Půjčovny, protože se svatostánek bohužel nachází mezi zástavbou, a tak se jeho krásou nemůže kochat již při pohledu z dálky. Modročervená bohatě zdobená fasáda jistě zaujme nejen milovníky architektury, ale nezanechá bez emocí každého návštěvníka pražské židovské obce.

Zajímavosti v okolí
V okolí Jubilejní synagogy se nachází množství zajímavých památek. Kromě nedalekých Vrchlického sadů se přímo na zastávce tramvaje Jindřišská, tyčí do výše Jindřišská věž nebo nedaleký kostel Svatého Jindřicha a svaté Kunhuty. Pokud ovšem tyto památky před vstupem do synagogy navštívit nehodláte, měla bych tu pro vás zajímavou procházku směrem od Václavského náměstí, kde se máte možnost vyfotografovat u Národního muzea nebo sochy Svatého Václava, popřípadě posedět v kavárnách či restauracích, o které na ,,Václaváku“ není nouze. Poté se můžete pohodlně vydat Jindřiškou ulicí směrem k věži, od které je synagoga vzdálená co by kamenem dohodil.

Lucie Niebauerová

………………………………………………………………………………………………………………………

Aktuální pořádané akce:

………………………………………………………………………………………………………………………

Žádné Události

………………………………………………………………………………………………………………………

FOTOGALERIE:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

KONTAKT:

………………………………………………………………………………………………………………………

Adresa:
Jeruzalémská 1310/7
Praha 1 – Nové Město
110 00
Telefon: 222 319 002

Návštěvní doba :
7. duben – říjen 11 – 17
otevřeno denně s výjimkou sobot a židovských svátků

Vstupné :
dospělí 80.-, děti 6 – 15 let, studenti, senioři 50.-, děti do 6 let zdarma
pro skupiny CK s průvodcem: dospělí 50.- , děti 6 – 15 let, studenti, senioři 30.-, děti do 6 let zdarma

Společné vstupné i pro Staronovou synagogu
dospělí 200,-, děti 6 – 15 let, studenti 140,-
rodinné vstupné (2 dospělí + 1 až 4 děti) dospělí 200.-, každé dítě 100.-

Společná, zlevněná vstupenka do objektů Židovského muzea, Staronové a Jeruzalémské synagogy:
dospělí 480.-, děti 6 – 15 let, studenti 320.-
rodinné vstupné (2 dospělí + 1 až 4 děti) dospělí 480.-, každé dítě 230.-

každá poslední neděle v měsíci mezi 14. a 16. h – česky komentované prohlídky

bohoslužby v synagoze:
páteční večerní bohoslužby mincha, kabalat šabat, maariv se zde nekonají
každou sobotu a svátky šachrit (ranní modlitba) od 9 h

bohoslužby během roku, o svátcích podrobněji viz stránky http://www.kehilaprag.cz
(program sdělí také CK Matana nebo Židovská obec v Praze)
bohoslužby o svátcích – přesný rozpis najdete také v časopise Roš Chodeš

Správce:
Židovská obec v Praze

Spojení:
Tram: 3, 9, 14, 24, 51, 52, 54, 55, 56, 58 – zastávka Jindřišská , dále pak do ulice Jerusalémská

Dopravní spojení:
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde

GPS: 50°5’4.961″N, 14°25’55.131″E

………………………………………………………………………………………………………………………

MAPA:

………………………………………………………………………………………………………………………

loading map - please wait...

Jubilejní synagoga 50.084715, 14.431988 Jubilejní synagoga Jeruzalémská (Jubilejní) synagoga – s pokladem, se kterým se nemůže chlubit žádný jiný židovský chrám na světě. Synagoga je sice nejmladší synagogou, nacházející se na území pražské Židovské obce, zato je mnohem větší, než všechny ostatní. Adresa: Jeruzalémská 1310/7 Praha 1 - Nové Město web: http://www.praguecityline.cz/pamatky/jubilejni-synagoga Návštěvní doba : 7. duben - říjen 11 - 17 otevřeno denně s výjimkou sobot a židovských svátků

………………………………………………………………………………………………………………………

KE STAŽENÍ: TURISTICKÝ PRŮVODCE OKOLÍ

………………………………………………………………………………………………………………………

Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum

  Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum (velikost souboru: 6,8 MiB)

Aktualizováno: 14.10.2018 - Tištěný průvodce ve formátu PDF + nově se SLEVOVÝMI KUPÓNY vás provede historickým centrem Prahy 1. Asi nikde jinde nenajdete takovou koncentraci historických památek a míst, kde na vás dýchá historie a romantika dávno zašlých časů. Málo kde můžete chodit po stejných cestách jako Franz Kafka, Wolfgang Amadeus Mozart, pražský Golem, Jaroslav Hašek nebo klukovská parta z Foglarových Rychlých šípů.

Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version

  Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version (velikost souboru: 7,1 MiB)

Updated: 30.10.2018 - Prague 1 still belongs to one of the most attractive parts of the whole Prague. Probably nowhere else you can find such a concentration of historic monuments and places where the history and romance of bygone times are all around you. + DISCOUNT COUPONS

Zajímavé odkazy
P
amátky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
- zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde

Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde 
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

Klub-přátel_mala_upoutavka

Pražské muzeum pověstí a strašidel

Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.

» Pokračování »« « Právnická fakulta | Sídlo Poslanecké sněmovny » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

5 reakce u článku “Jubilejní synagoga v Jeruzalémské ulici”

 1. Renáta Gaurová napsal:

  Dobrý deň, som učiteľka na ZŠ Veľké Kostoľany, okr.Piešťany.
  6.-8.10.2011 chceme navštíviť Prahu a radi by sme videli aj Jeruzalémsku synagogu. Bude nás 49, z toho 43 žiakov do 15 rokov. Chcem sa spýtať, či bude možné okolo 12.hod. vo štvrtok 6.10.2011 navštíviť synagogu a koľko by sme zaplatili vstupné.
  Ďakujem za ústretovosť.
  S pozdravom Gaurová

 2. petrz napsal:

  Dobrý den, odpověď a nabídku jsme Vám zaslali na Váš email
  Petrz

 3. petra napsal:

  V tento den je možné synagogu navštívit v rozmezí 11.00 – 17.00. Prohlídka je bez průvodce. Cena: dospělá osoba: 80.-Kč, dítě do 15-ti let 50.-Kč. Vstupné je možné koupit přímo v synagoze.

 4. Bohunka Wheeler napsal:

  Dobrý den, mám zájem o pronájem synagogy na 28.12.2011 za účelem uspořádání koncertu židovské hudby.Sdělte mi prosím podmínky a cenu-jedná se o čas 15-22 hodin.děkuji Bohunka Wheeler 737342266

 5. petra napsal:

  Dobrý den, pro tento dotaz musíte kontaktovat pražskou židovskou obec a domluvit se s nimi.

Zanechat komentář