Historie Národního muzea

Pha1 - Narodni muzeum - Historicka budova 016

Národní muzeum v Praze je největší muzejní institucí v České republice. Historický vývoj muzea je pevně spjatý se soukromými sbírkami a dary, které lidé Národnímu muzeu věnovali. Díky této činnosti si dnes můžeme prohlédnout na tisíce exponátů, mapující vývoj prakticky veškerých vědeckých odvětví.

Vše o  Národním muzeu více čtěte zde

Vznik Národního muzea Národní muzeum - historická budova
Stejně tak jako u ostatních světově proslulých muzejních institucí, tak i vznik Národního muzea v Praze je spojen především s dary, které lidé předávali muzeu z vlastních soukromých sbírek. U zrodu Národního muzea stál hrabě Kašpar Maria Sternberg. Byl to světově uznávaný paleontolog. Významný byl duben roku 1818, kdy došlo k podepsání o založení muzea, které bylo o dva roky později plně schváleno tamní rakouskou vládou. Veškeré muzejní sbírky přešly do vlastnictví nově vzniklé Společnosti vlasteneckého muzea v Čechách, která sbírky vlastnila až do roku 1934. To exponáty kompletně přešly do vlastnictví Země České. Do státního vlastnictví byly sbírky převedeny až v roce 1949.

Turistická trasa PRAGUE CITY LINE Praha 1

Toulejte se Prahou 1, stáhněte si turistického průvodce a poznejte Prahu sami! Tato památka je součástí turistické naučné a poznávací trasy Prague City Line Praha 1. Klikněte zde a dostanete se na trasu.

» Pokračování »

Posílení významu muzea
Do historie Národního muzea se také významnou měrou zapsal František Palacký. Tento český historik především vyzval důležitost muzea a také posílil postavení historického odvětví muzea. Zlom také přineslo první vydání Časopisu Národního muzea, které od roku 1827 dodnes Národní muzeum vydává.

Muzejní sbírky a významné osobnosti Národní muzeum - Mineralogická expozice
Ve druhé polovině devatenáctého století začalo docházet k prohlubování vědecké činnosti muzea. Jednotlivé části instituce se zabývaly různými vědeckými odvětvími. V té době totiž do prostor muzea začaly putovat rozsáhlé, historicky velmi cenné sbírky nejen z oblasti mineralogie, ale například také botaniky či paleontologie. Významný přínos měla také mineralogická sbírka zakladatele české mineralogie, Františka Xavera Maxmiliána Zippeho. Další expozice se začaly rozrůstat díky Janu Evengelistu Purkyně, či světoznámému paleontologovi Joachimu Barrandovi. Oblast, odkud Barrande získával zkameněliny, byla geology pojmenována Barrandien, a od roku 1928 nese paleontologovo jméno také pražská čtvrť Barrandov. Ve výčtu jmen, která se zasloužila o posílení významu a o rozvoj Národního muzea, je mnoho dalších významných osobností ze všech vědeckých odvětví. Se všemi těmito personami se můžete během prohlídky muzea seznámit.

Pha 1 - ND - stara budova110521_001

Kam v Praze do Muzea

Chcete vědět, kde najdete kostru velryby a první československý automobil? Zajímají vaše děti letadla nebo pražská strašidla? Víte, jak je to v Praze s vodou? Navštivte stránku o pražských muzeích.

» Pokračování »

Umístění sbírek Národní muzeum - historická budova
Postupem času se začaly muzejní sbírky tak rozrůstat, že vyvstal hlavní problém, kam všechny exponáty umístit. Nejprve byly sbírky uloženy ve Šternberském paláci na Hradčanech. V roce 1846 byly přesunuty do Nostického paláce v ulici Na příkopě. Poté, co byla vybudována budova na Václavském náměstí, byly od roku 1891 muzejní sbírky v této budově, kde se nacházejí dodnes, uloženy. Následně došlo k vytvoření dalších ústavů, jakými je například Přírodovědecké muzeum, Muzeum Hudby či Knihovna Národního muzea, kde byly umístěny exponáty dle svého oborového zařazení.

Adresa:
Národní muzeum
Václavské nám. 68
115 79 Praha 1

GPS: 50°4’45.029″N, 14°25’49.991″E

Otevírací doba:

Historická budova na Václavském náměstí je v rekonstrukci.
Pro veřejnost je historická budova uzavřena

Národní muzeum není jen jedna budova.

Navštivte také:
Nová budova Národního muzea
České muzeum hudby
Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur
Národní památník na Vítkově
Národopisné muzeum – Musaion

Spojení:
Metro: A, C – Muzeum
Tram: 3, 9, 14, 24, 51, 52, 54, 55, 56, 58 – Václavské náměstí

Dopravní spojení:
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde

Zajímavé odkazy – čtěte také
P
amátky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
: - zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Karlův most: -zde
Židovská Praha: -zde
Kampa: - zde
Vyšehrad: -zde
Petřín: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Pražská muzea: -zde
Národní galerie v Praze: -zde
Stromovka a výstavistě:-zde
Letná: - zde
Pražské zahrady a parky: -zde
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

Jagellonska_banner-230-230

TIP - perfektní místo k letnímu pobytu v Praze

Hledáte pro sebe nebo své známé pěkné a levné ubytování v centru Prahy? Ubytujeme Vás od 350,-Kč za osobu / noc ve vlastním apartmánu s kuchyní, koupelnou, samostatným WC a free WIFI. Vybrat si můžete 2-lůžkové i vícelůžkové apartmány.

» Pokračování »


apple_museum_banner_-2017_-230_230

Apple Muzeum

Navštivte Apple muzeum a prohlédněte si největší soukromou sbírku produktů společnosti Apple na světě. Přijďte do pražské Pop Art Gallery a zažijte neobyčejný životní příběh výjimečného vizionáře Steva Jobse – génia, který dokázal ovlivnit celé lidstvo a změnit svět.

» Pokračování »


Kralik_logo_adresa

Rodinná kavárna a restaurace Králík v rádiu

Králík v rádiu, jedinečná restaurace pro rodiny s dětmi. Každý den jiné menu ve stylu malých francouzských restaurací. Vy jíte, my hlídáme. Přijďte se skvěle najíst

» Pokračování »


foto na leták scooter 2017_mala_upoutavka

Absolutní svoboda pohybu – přijďte vyzkoušet elektrickou koloběžku HUGO Bike

Prozkoumejte překrásná místa v Praze na luxusní elektrické koloběžce HUGO Bike. Po setkání s vaším průvodcem a krátkým tréninkem se můžete vydat na okouzlující prohlídku ulic a památek, jako je slavný Karlův most, Židovské město, Staré město a mnoho dalších míst

» Pokračování »


Klub-přátel_mala_upoutavka

Pražské muzeum pověstí a strašidel

Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.

» Pokračování »


slevovy-kupon-tisk-data_preview

Toboga Fantasy - JEDINEČNÝ ZÁBAVNÍ PARK PRO CELOU RODINU ZA KAŽDÉHO POČASÍ

Byli jste už v Toboga Fantasy? TOBOGA Fantasy je obrovská dětská herna s mnoha atrakcemi pro děti i dospělé. Toto jedinečné zábavní centrum je svou nabídkou, plochou a rozsahem v České republice ojedinělé.

» Pokračování »


Riddle Twist - Xaverius

XAVERIUS - Co když obraz sv. Xaveria opravdu skrývá cestu k pokladu ?

Máte rádi inteligentní zábavu? Přijďte rozkrýt starou pražskou záhadu do Riddle Twist! Reálné únikové-quest hry od Riddle Twist jsou jiné než cokoliv, co už jste zažili. Byly navrženy pro dobrodruhy, pro ty, kteří chtějí pořádnou výzvu, pro ty, co se nebojí nepoznaného a hlavně pro radost a zábavu!

» Pokračování »

« « Motokáry Černý most | Národní muzeum v novém kabátě » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

Zanechat komentář