Historická budova Národního muzea

Pha1 - Narodni muzeum - Historicka budova 017

Díky rozrůstajícím se exponátům měnilo muzeum velmi často své působiště a to až do doby, kdy byla na Václavském náměstí postavena zcela nová budova

Stránka vše o: Národním muzeu více čtěte zde

Letecký pohled na budovu před rekonstrukcí Národní muzeum existuje již od roku 1818, ale do budovy na Václavském náměstí byly exponáty umístěny až v roce 1891. Se stále narůstajícím počtem sbírkových předmětů došlo v historii několikrát ke změně působiště muzea. Původně byly sbírky uloženy ve Šternberském paláci na Hradčanech, ale pro nedostatek místa byly v roce 1846 přesunuty do Nostického paláce v ulici Na příkopě v Praze, odkud byly o několik desítek let později přemístěny do budovy, která je hlavní dominantou Václavského náměstí v Praze.

Název muzea v historickém kontextu
Původně, v roce 1818, bylo muzeum založeno jako Vlastenecké muzeum v Čechách, kde byly soustřeďovány zatím největší a nejvýznamnější soukromé sbírky. Od roku 1848 byl název muzea přeměněn na České muzeum. V letech 1854–1919 byl název opět změněn, tentokrát na Muzeum Království českého, ze kterého se později přejmenovalo na Národní muzeum České republiky.

Vznik budovy Národní muzeum - schodiště
Potřeba nových prostor pro umístění sbírek Národního muzea, vznikla již v dobách, kdy muzeum sídlilo ještě v Nostickém paláci v Praze. Stavbou nové novorenesanční budovy a dominantní stavby Václavského náměstí, byl pověřen architekt Josef Schulz. Ten společně s umělci, kteří se zasloužili o výzdobu interiéru Národního divadla v Praze, vytvořil v letech 1885 – 1890 unikátní stavbu pro muzejní sbírky.

Od okupace do současnosti
Během událostí srpnové okupace Československa v roce 1968, došlo v důsledku střelby sovětské armády, k výraznému poškození přední části budovy Národního muzea. Dodnes jsou zde patrné některé stopy, které po sobě kulky ve fasádě zanechaly. Jakmile došlo k rekonstrukci fasády, nastala v historii muzea další komplikace, která byla tentokrát spojena s výstavbou pražského metra, neboť právě v blízkosti Národního muzea se nachází křižovatka linek metra.

Opadávající kusy omítky Budova Národního muzea nebyla za dobu své existence nikdy celkově rekonstruována. Rozsáhlá rekonstrukce historické památky je naplánována od července roku 2011 do června roku 2015. Do té doby mohou turisté navštěvovat jednotlivé muzejní ústavy, kde budou expozice stále přístupné.

Adresa:
Národní muzeum
Václavské nám. 68
115 79 Praha 1

Historická budova Národního muzea byla slavnostně  znovu otevřena po rekonstrukci 28.10.2018

Otevírací doba
Informace o otevírací dobězde

 

Národní muzeum není jen jedna budova.

Navštivte také:
Nová budova Národního muzea
České muzeum hudby
Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur
Národní památník na Vítkově
Národopisné muzeum – Musaion

 

 

Spojení:
Metro: A, C – Muzeum
Tram: 3, 9, 14, 24, 51, 52, 54, 55, 56, 58 – Václavské náměstí

 

Dopravní spojení:
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde

GPS: 50°4’45.029″N, 14°25’49.991″E

Památky Praha 1: - zde

Památky Praha 2- zde

Památky Praha 3:  -zde

Pražský hrad:  -zde

Královská cesta:  -zde

Židovská Praha:  -zde

Rubrika osobnosti Prahy : - zde

« « Národní technické muzeum – Dějiny dopravy | Parkoviště a garáže MR.PARKIT » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

Zanechat komentář