Apartmány Jagellonská

Králův dvůr – rezidence českých králů

nám. rep. malý

Nyní se přesuneme v čase do období čtrnáctého století. Do doby, kdy na místě současného Obecního domu na Náměstí republiky v Praze, stávalo honosné sídlo českých králů jménem Králův dvůr(nebo také Královský dvůr). Ze dvora vyjížděly korunovační průvody, vedoucí až na Pražský hrad. Nyní se s touto památkou seznámíme.

Rozcestník: Královská cesta a korunovace českých králů

Obecní dům a Prašná brána- v těchto místech dříve stával Královský dvůr
(najeďte myší na obrázek a a pohybem kurzoru se začne pohybovat i obrázek)

Kdo v Královském dvoře žil? Obecní dům
Dvůr nechal postavit koncem čtrnáctého století panovník Václav IV. Doposud sídlili panovníci na Pražském hradě, ale jeho studené zdi a špatné podmínky nebyly pro život vladaře zcela postačující. Proto se Václav IV. roku 1383 přestěhoval do zcela nové luxusní rezidence na hranici Nového a Starého Města, která byla mnohem pohodlnější než kamenný Hrad. Dvůr byl také někdy nazýván hradem u pražských hradeb, to právě díky své poloze. Nacházel se u důležité historické tepny, vedoucí do královské Kutné Hory. Po Václavu IV. bydlel v Královském dvoře také Zikmund Lucemburský, AlbrechtHabsburký a poté jeho syn Ladislav Pohrobek a také král Jiří z Poděbrad  a Vladislav Jagellonský. Čeští panovníci zde sídlili po dobu sta let, kdy se v roce 1484 král Vladislav Jagellonský přestěhoval zpět na Pražský hrad. Další jeho následníci už pokračovali v tradici Pražského hradu, a tak bývalé panovnické sídlo se stalo soukromým majetkem.

Změny majitelů nepřinesly nic dobrého
Králův dvůr získal v roce 1530 dva majitele, kteří si jej rozdělili na dvě části. Toto rozhodnutí nebylo pro památku zcela šťastným, protože majitelé se o ni přestali starat, a objekt začal chátrat. Nový majitelé, Jindřich Plánský  a poté jeho manželka Ludmila Sekerková ze Sedčic, se o Královský dvůr začali opět starat. Díky nim byla část sídla zvonu zrekonstruována. Dále se zde střídali majitelé jako na běžícím pásu až do doby, kdy jednu z částí zakoupila roku 1625 Polyxena z Lobkovic. Její příbuzný Ladislav z Lobkovic obdržel druhou část dvora již v roce 1554. Lobkovicové měli celý dům ve vlastnictví do roku 1631, kdy jej prodali arcibiskupovi z Harrachu.

Bývalý Králův dvůr V roce 1689 zachvátil území Starého Města obrovský požár, který Královský dvůr velmi poškodil. Na jeho rekonstrukci se však nemuselo dlouho čekat, a velká část stavby byla obnovena. V roce 1777 zde byly zřízeny kasárny, a později zde působila také vojenská škola. Koncem devatenáctého století stavba přešla do vlastnictví Živnobanky, která tuto významnou historickou památky dala roku 1903 zbourat. Na tomto místě vyrostl v letech 1905 – 1911 současný Obecní dům.

Jak dvůr vypadal?
Podle dochovaných historických pramenů a záznamů architektů měla budova Královského dvora trojúhelníkový půdorys. V jihozápadním křídle se nacházel věžový palác. Součástí budovy byl také velký sál, ve kterém se konala důležitá královská jednání a jiné významné akce. Součástí areálu byly také zahrady a domy pro služebníky.

Adresa:
náměstí Republiky 5
Praha 1 – Staré Město

Zajímavé odkazy – čtěte také
P
amátky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
: - zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Karlův most: -zde
Židovská Praha: -zde
Kampa: - zde
Vyšehrad: -zde
Petřín: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Pražská muzea: -zde
Národní galerie v Praze: -zde
Stromovka a výstavistě:-zde
Letná: - zde
Pražské zahrady a parky: -zde
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

obrazek PCL

Jak se dozvědět více o památce

Každá památka má svůj rozcestník. Jedná se o stránku, kde najdete všechny potřebné informace. Na rozcestníku jsou hlavní články, mapa kde se památka nachází, fotogalerie a nakonec i články kulturních a jiných akcí pořádaných v daném místě. Na rozcestník přejdete z odkazu na začátku článku. Rozcestník: Vše o památce čtěte zde

» Pokračování »


Whisky Live Prague

Festival Whisky Live! Prague

Neopakovatelná nabídka. Zveme všechny milovníky whisky na festival s ochutnávkou až 160 druhů kvalitní whisky!. 30% sleva na vstupní vouchery! Festival se koná 26. a 27 září 2014 na Novoměstské radnici za účasti jednoho z největších světových expertů na whisky Jima Murraye!

» Pokračování »


Jagellonska bytc9_130711_002

Oblíbené apartmány v centru Prahy za skvělou cenu !

Ubytování v Praze. Levné apartmány v centru s výbornou dopravní dostupností pro 2 až 10 osob. Vítáme rodiny i skupiny. 10 min na Václavské náměstí. Cena od 350 Kč / os / noc. Zdarma tištěný turistický průvodce Prahou.

» Pokračování »


Svatovítský poklad 2 - web malá

Vydejte se po stopách Svatovítského pokladu a ubytujte se v Praze se slevou 55%!

Dopřejte si v Praze luxusní pobyt s jedinečným programem.Sleva 55% na pobyt pro 2 osoby se vstupenkami na Pražský hrad a prohlídkou největšího českého pokladu.V balíčku najdete i turistického průvodce a slevu do vyhlášené mexické restaurace

» Pokračování »


Národní technické muzeum 3

S dětmi do Národního technického muzea se slevou 60%

1 650 Kč za 2 dny v komfortním hotelu Expo **** pro rodinu s dětmi v Praze a vstupenkami do Národního technického muzea! Nejoblíbenější pražské muzeum pro rodiny vás zve na návštěvu.

» Pokračování »


600

Šance pro mimopražské. Vychutnejte si Prahu a odhalte tajemství Pražského hradu se slevou 64%

Speciální a velmi výhodná nabídka pro naše mimopražské čtenáře. Navštivte Pražský hrad, projděte si areál včetně nejvýznamějších památek a jedinečných galerií a odhalte jeho tajemství! Zajistili jsme pro Vás exkluzivní slevu na ubytování a vstupné 64%

» Pokračování »


Prazsky hrad - zahrada Na Valech101030_001

Podzimní pražské zahrady a parky

Blíží se kouzelný a barevný podzim. Příroda zbarvý stromy do krásných sytých barev. Duby budou krásně žlutočervené a břízy žluté. Poznejte, že pražské zahrady jsou na podzim opravdu kouzelné a jejich atmosféra Vás uchvátí. A hlavně nemeškejte, některé zahrady se na zimu zamykají.

» Pokračování »

 

« « Nová témata na psaní článků + rezervace | První mág internetových článků » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

Zanechat komentář