Zahrada Na Baště Pražského hradu

Prazsky hrad_zahrada Na Baste402

Vydáme-li se po stopách prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka na Pražském hradě, zavedou nás naše kroky do zahrady Na Baště, kterou prezident rád ke svému rozjímání využíval. Kromě Masarykovy vyhlídky proslula zahrada díky překrásné parkové úpravě, místy připomínající japonskou zahradu. Vydejte se do míst, pod kterými procházel prezidentský kryt Emila Háchy a odkud vedou schody do reprezentativních prostor Pražského hradu.

Stránka: vše o  Pražském hradu více čtěte zde

Na Baště Pražský hrad - zahrada Na Baště
Při toulkách v severozápadním traktu areálu Pražského hradu se dostaneme do další z hradních zahrad. Je jí zahrada Na Baště, jejíž název připomíná doby, kdy byl Pražský hrad obehnán středověkým opevněním. Zahrada je unikátní zejména tím, že se do dnešních dnů zachovala v podobě, které ji byla vtisknuta v letech 1930-1933.

Krásy hradní zahrady
Ačkoliv není zahrada Na Baště příliš rozsáhlá, zaujímá velice důležitou pozici. Rozprostírá se mezi jižními a východními křídly Nového královského paláce, ze západní části ji obklopuje zeď Arcibiskupského paláce a to vše na severu uzavírá Jelení příkop. Na zdi Arcibiskupského paláce nalezneme tzv. Plečnikova oka. Jedná se o malé lampy s bílým krytem. Zahradu je možné rozdělit na několik částí. Jižní část je často označována jako VI. nádvoří Pražského hradu, severní naopak malou japonskou zahradou. V zahradě se také nachází schodiště, vedoucí až do Španělského sálu.

Kudy vedl prezidentský kryt? Pražský hrad - zahrada Na Baště
K nejvyhledávanějším místem parčíku patří terasa s vyhlídkou v severní části zahrady. Z terasy je možné sejít po tzv. Kyklopském schodišti na cestu, která lemuje Jelení příkop. Zmiňované schodiště je velmi vzácné, neboť jej tvoří velké nepravidelné kamenné kvádry. Terasa se opírá o monumentální bílé arkády. Ty jsou zde k vidění pouze krátce, neboť byla arkáda zaslepena. To proto, že do ní byl v roce 1938 vestavěn prezidentský kryt Emila Háchy.

Ze zahrady se můžeme vypravit i na tzv. Plečnikovu lávku nebo k lípě v severní části zahrady, u které rád sedával prezident Masaryk. Plečnik kolem prezidentova oblíbeného stromu vytvořil vyhlídku, proto zde můžete pod prezidentovým stromem relaxovat také.

………………………………………………………………………………………………………………………

Aktuální pořádané akce:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

FOTOGALERIE:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

KONTAKT:

………………………………………………………………………………………………………………………

Adresa:
Pražský hrad
119 08 Praha 1

Do zahrady Na Baště se dosatanete z II. nádvoří a nebo po  tzv. Kyklopském schodišti z  Jeleního  příkopu

GPS: 50°5’25.650″N, 14°23’52.117″E
GPS: 50.0904583N, 14.3978103E

Spojení:
metro A – stanice Malostranská dále tram č.  22, – stanice Pražský hrad

Dopravní spojení:
Kudy na Pražský hrad:  klikněte zde
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde

………………………………………………………………………………………………………………………

MAPA:

………………………………………………………………………………………………………………………

loading map - please wait...

Zahrada na Baště 50.090493, 14.397798 Zahrada Na Baště Vydáme-li se po stopách prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka na Pražském hradě, zavedou nás naše kroky do zahrady Na Baště, kterou prezident rád ke svému rozjímání využíval. Kromě asarykovy vyhlídky proslula zahrada díky překrásné parkové úpravě, místy připomínající japonskou zahradu. Do zahrady Na Baště se dosatanete z II. nádvoří a nebo po  tzv. Kyklopském schodišti z  Jeleního  příkopu http://www.praguecityline.cz/prazske-pamatky/zahrada-na-baste-prazskeho-hradu

………………………………………………………………………………………………………………………

KE STAŽENÍ: TURISTICKÝ PRŮVODCE OKOLÍ

………………………………………………………………………………………………………………………

Turistický průvodce Prague City Line - PRAŽSKÝ HRAD

  Turistický průvodce Prague City Line - PRAŽSKÝ HRAD (velikost souboru: 21,9 MiB)

Pražský hrad patří mezi nejkrásnější a nejrozlehlejší památky Prahy. Pojďme společně navštívit místo spojené s bájnými knížaty, králi a prezidenty. Místo, kde se utvářely dějiny našeho státu.

Turistický výlet Prague City Line - Petřínskými sady na Pražský hrad

  Turistický výlet Prague City Line - Petřínskými sady na Pražský hrad (velikost souboru: 4,5 MiB)

Aktualizováno: 22.1.2016 - Tato pro mnohé nejromantičtější trasa v Praze vás provede nejkrásnější částí pražského vrchu Petřín, neminete Petřínskou rozhlednu, Bludiště, Růžový sad ani Strahovský klášter. Projdete místy s nejkrásnějšími výhledy na Prahu a v případě dobré viditelnosti i na daleké okolí Prahy. Nakonec vás cesta dovede až na Pražský hrad.

Prague Tourist Guide - From Petrin Hill to Prague Castle

  Prague Tourist Guide - From Petrin Hill to Prague Castle (velikost souboru: 4,7 MiB)

Aktualizováno: 27.10.2015 - Dear friends, this for many the most romantic track in Prague will take you around the most beautiful part of the Prague Petřín Hill, you will not miss the Petřín Lookout Tower, Mirror Maze, Rose Garden or Strahov Monastery. You will pass the places with the most beautiful views and in case of good visibility you will see also the distant surroundings of Prague. In the end the track will take you to Prague Castle. You can take a walk also in the evening or at ni-ght.The lanterns will be shining nicely and you will feel the atmosphere of the mysterious or even mystical Pra-gue.

Turistický výlet Prague City Line - Od Hvězdy na Pražský hrad

  Turistický výlet Prague City Line - Od Hvězdy na Pražský hrad (velikost souboru: 4,5 MiB)

Tato trasa je publikována jako součást série poznávacích a naučných tras Prahou, které jsou vhodné pro výlety a procházky Prahou. Trasa vede touto oblastí: Obora Hvězda - Letohrádek Hvězda - Ladronka - Petřín - Strahov - Pražský hrad

Zajímavé odkazy

Památky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
- zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde

Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde 
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

Klub-přátel_mala_upoutavka

Pražské muzeum pověstí a strašidel

Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.

» Pokračování »« « Korunovační průvody | Pražský hrad – produkční zahrady » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

Zanechat komentář