Vyšehrad – Temné chvíle Vyšehradu

Vysehrad - hradby

Mezi nejtemnější období mýtického Vyšehradu můžeme zařadit husitské hnutí v Českém království. V této době je starobylá hora nad řekou Vltavou vykradena a ponechána svému osudu. Pojďme se podívat, jak se to stalo:

-Vše o Vyšehradu najdete zde

Náboženská krize v Evropě a Husitství Vyšehrad - kapitulní chrám sv. Petra a Pavla
Po smrti Otce vlasti Karla IV. nastupuje na trůn jeho syn král Václav IV. Bohužel tento vzdělaný panovník nedosahoval státnických kvalit svého otce a mezi jeho největší záliby patřil lov a zábavy. Nebyl schopen  čelit reálným problémům své doby , mezi které patřili zejména náboženské nepokoje.

Evropou v  době vlády Václava IV., zmítají církevní spory a dokonce v jeden okamžik má katolická církev 3 papeže. Na toto reagují vzdělaní čeští studenti a univerzitní profesoři. České vysoké učení, zastoupené slavnou Univerzitou Karlovou, volá po reformách a návratu k prvotnímu  poslání církve. V čelo tohoto hnutí se staví univerzitní mistr a kazatel Jan Hus. Církevní koncil, který v této době zasedá v městě Kostnici, povolává mistra Jana Husa, aby obhájil své učení anebo se ho zřekl. Po svém příjezdu do Kostnice je mistr Jan zajat a v církevním procesu odsouzen na smrt upálením.   Po jeho smrti se v Čechách zvedá silné radikální hnutí za obnovu církve zvané – Husitství. České království je rozděleno na dva znepřátelené tábory a propadá se do několikaleté doby bojů a válek.

Nejtemnější éry Vyšehradu Romantizující pohled na Vyšehrad
Vyšehrad a Pražský hrad na rozdíl od většiny Prahy se stává baštou stoupenců krále Zikmunda, který byl bratrem zesnulého krále Václava IV.  Husité, kteří patřili mezi odpůrce zrádného krále Zikmunda, Vyšehrad oblehli. Na základě dohody mezi velitelem vyšehradské posádky a Husity byla pevnost bez boje vydána do jejich rukou

Zajímavostí této události je, smlouva mezi znepřátelenými stranami. Dohoda zněla tak, že když do 8 hodin prvního listopadu, nepřijde Vyšehradu na pomoc vojsko krále Zikmunda, tak vyšehradská posádka otevře brány a odejde. V  9:00 dohodnutého dne  bylo  vidět vojsko Zikmundovo na horizontu protějších kopců, ale bylo již pozdě, protože velitel splnil své slovo šlechtice a pevnost Husitům předal.

Zuřiví husité vtrhli do útrob pevnosti a uloupili vše, na co přišli. Co se nedalo odnést tak to zničili. Následujícího dne to samé zopakovali Pražané z Nového města. Obzvláště jim bylo trnem v oku opevnění směřující k Novému městu a tak ho srovnali se zemí.

Vyšehrad se stal po desetiletí pustým místem, kde se proháněl jen vítr a toulaví psy. Nikdo si netroufl cokoliv zde podnikat, protože to bylo stále výsadní královské místo.

Městečko Vyšehrad Vyšehrad (1601)
Když se roku 1448 budoucí český král Jiří z Poděbrad rozhodl k útoku na Prahu, využil k tomu v rozvalinách ležící Vyšehrad.  Jeho jednotky napadly nejníže položené hradby v místě, kde protéká potok Botič. Zvony Nového města byly na poplach a všichni se hnali tímto směrem na pomoc. Ale byl to krycí manévr chytrého vojevůdce. Hlavní síly totiž zaútočily z Pankrácké strany, kde dnes stojí Táborská brána. V bráně stál pouze jeden strážný a na přilehlých hradbách bylo pouze 7 žoldnéřů. Zemský správce Jiří z Poděbrad se tak zmocnil Vyšehradu a celé Prahy prakticky bez boje.   Později již jako český král vydává patent, ve kterém povoluje osídlení Vyšehradu. Do těchto rozvalin se stěhují drobní řemeslníci a měšťané. Vznikají zde dílny, stáje vinice a samozřejmě obytné budovy a sklady. Z Vyšehradu se stává běžné středověké městečko.

Jagellonska bytc9_150226_003

TIP - perfektní místo k letnímu pobytu v Praze

Hledáte pro sebe nebo své známé pěkné a levné ubytování v centru Prahy? Ubytujeme Vás od 350,-Kč za osobu / noc ve vlastním apartmánu s kuchyní, koupelnou, samostatným WC a free WIFI (až 40 Mb/s). Vybrat si můžete 2-lůžkové i vícelůžkové apartmány.

» Pokračování »

………………………………………………………………………………………………………………………

Aktuální pořádané akce:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

FOTOGALERIE:

………………………………………………………………………………………………………………………


………………………………………………………………………………………………………………………

KONTAKT:

………………………………………………………………………………………………………………………

Adresa:
Národní kulturní památka Vyšehrad
V Pevnosti 159/5b
Praha 2    128 00

Dopravní spojení městskou hromadnou dopravou:
Metro trasa C -  stanice Vyšehrad
Tramvaj číslo  7, 8, 24 - stanice  Albertov
Tramvaj číslo 3,7,17,16 - stanice Výtoň.

………………………………………………………………………………………………………………………

MAPA:

………………………………………………………………………………………………………………………

loading map - please wait...

Bazilika sv. Petra a Pavla: 50.064440, 14.417882
Rotunda sv. Martina: 50.063627, 14.420650
Vyšehradský hřbitov: 50.064756, 14.418075
Havlíčkovy sady - Grébovka: 50.069260, 14.444961
Táborská brána: 50.061616, 14.424362
Brána Špička: 50.062167, 14.423225
Dům Popelky Biliánové: 50.062566, 14.422903
Jedličkův ústav: 50.062608, 14.422345
Leopoldova brána: 50.063172, 14.421680
Kostel Stětí sv. Jana Křtitele a Kaple panny Marie Šancovské: 50.064247, 14.421594
Vyšehrad kasematy a Gorlice: 50.065197, 14.421208
Cihelná brána: 50.065252, 14.419169

………………………………………………………………………………………………………………………

KE STAŽENÍ: TURISTICKÝ PRŮVODCE OKOLÍ

………………………………………………………………………………………………………………………

Turistický průvodce Prague City Line - Praha 2

  Turistický průvodce Prague City Line - Praha 2 (velikost souboru: 5,3 MiB)

Aktualizování: 8.12.2016 - Tištěný průvodce ve formátu PDF, který vás provede po turisticko-naučné trase Praguecityline Praha 2. Praha 2 je zcela výjimečným místem. Propojuje se zde dávná středověká historie s novodobými urbanistickými počiny sklonku 19.století. Trasa Prahou 2 je značena přímo v ulicích Prahy

Mapa k turistické trase Prague City Line Praha 2

  Mapa k turistické trase Prague City Line Praha 2 (velikost souboru: 1,3 MiB)

Mapa k turistické trase Prague City Line Praha 2 vás provede po krásách Prahy 2, kde se propojuje dávná středověká historie s novodobými urbanistickými počiny sklonku 19.století.

Turistický průvodce Prague City Line - Praha 2 ( english version)

  Turistický průvodce Prague City Line - Praha 2 ( english version) (velikost souboru: 15,1 MiB)

Aktualizováno: 5.1.2016 - In the guide will find a map. The map shows tourist route. This route we recommend as the best way through Prague 2, you will see all the most important. In the map are marked stops at major sights, the description in the text guide.

Popis hromadné dopravy v Praze
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde

Našli jste v článku chybu ?  Napište nám do komentáře pod článkem a nebo na email: info@praguecityline.cz. Děkujeme

Zajímavé odkazy – čtěte také
P
amátky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
: - zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Pražská muzea: -zde
Stromovka a výstaviště:-zde
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

Klub-přátel_mala_upoutavka

Pražské muzeum pověstí a strašidel

Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.

» Pokračování » 

« « Vyšehrad – Od počátku do husitské zkázy (apokalypsy) | Vyšehrad – barokní pevnost » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

Zanechat komentář