Staroměstské náměstí – pomník mistra Jana Husa

Staroměstské náměstí - pomník mistra Jana Husa

Píše se 6. července roku 1915, kdy byl na Staroměstském náměstí, mezi Mariánským sloupem a palácem Kinských, slavnostně odhalen Pomník mistra Jana Husa. Tento den byl vybrán proto, že se jednalo o den pětistého výročí upálení Husa v Kostnici.  Pojďme se seznámit s dominantou náměstí.

Vznik pomníku Staroměstské náměstí - pomník mistra Jana Husa

V květnu roku 1890 byl na Staroměstské radnici založen spolek, který měl vybudování Pomníku na starosti. Uskutečnila se veřejná sbírka, díky které mohla být stavba památníků realizována. První veřejná soutěž na návrh pomníku byla vypsána v roce 1891, ale její vítězný návrh nakonec realizován nebyl. Zvítězil až návrh druhé soutěže, která se uskutečnila v roce 1900. Nejlepším projektem pomníku byl zvolen návrh Ladislava Šalouna, který byl následně uskutečněn. Další problém nastal s tím, kde bude pomník umístěn. V úvahu, kromě Staroměstského náměstí připadalo také Václavské náměstí, Betlémské náměstí nebo Malé náměstí. Stavba započala v roce 1903 a k odhalení sousoší došlo až za dvanáct let, tedy roku 1915.

Jak pomník vypadá? Staroměstské náměstí - pomník mistra Jana Husa
Dominantou secesního bronzového pomníku, je pochopitelně postava mistra Jana Husa. Kolem něj je rozmístěno několik dalších postav, utvářející celkové sousoší. Postavami mají být údajně Husovi přívrženci a stoupenci.Sousoší je umístěno na mohutném žulovém podstavci, na kterém je vyryta například část textu chorálu Ktož jsú boží bojovníci, který byl symbolem husitské revoluce.

Mistr  Jan Hus Staroměstské náměstí - pomník mistra Jana Husa
Mistr Jan Hus se narodil v Husinci nejspíše roku 1371. Byl to významný kněz, myslitel, kazatel a především reformátor. Kromě toho byl také mistrem a rektorem pražské Karlovy univerzity. Do lidského povědomí se zapsal především díky svým kritickým výstupům proti katolické církvi. Kritizoval majetkové poměry církve, kdy církev prodávala lidem odpustky a za veškerou pomoc vybírala nemalé finanční částky. Katolická církev Husa označila za kacíře, a na kostnickém koncilu rozhodla, že bude Jan Hus za své názory upálen.

………………………………………………………………………………………………………………………

Aktuální pořádané akce:

………………………………………………………………………………………………………………………

Žádné Události

………………………………………………………………………………………………………………………

FOTOGALERIE:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

KONTAKT:

………………………………………………………………………………………………………………………

Adresa:
Staroměstské náměstí
Praha 1 – Staré Město

GPS: 50.087837,14.421151

Spojení:
Tram: 17, 18, 53 Staroměstská (odtud ulicí Kaprova)
Bus: 133 Staroměstská (odtud ulicí Kaprova)
Metro: A – Staroměstská (odtud ulicí Kaprova)

Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde

Našli jste v článku chybu ?  Napište nám do komentáře pod článkem a nebo na email: info@praguecityline.cz. Děkujeme

………………………………………………………………………………………………………………………

MAPA:

………………………………………………………………………………………………………………………

loading map - please wait...

Pomník Mistra Jana Husa 50.087644, 14.421144 Pomník Mistra Jana Husa Píše se 6. července roku 1915, kdy byl na Staroměstském náměstí, mezi Mariánským sloupem a palácem Kinských, slavnostně odhalen Pomník mistra Jana Husa. Tento den byl vybrán proto, že se jednalo o den pětistého výročí upálení Husa v Kostnici.  Pojďme se seznámit s dominantou náměstí.

………………………………………………………………………………………………………………………

KE STAŽENÍ: TURISTICKÝ PRŮVODCE OKOLÍ

………………………………………………………………………………………………………………………

Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum

  Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum (velikost souboru: 6,8 MiB)

Aktualizováno: 14.10.2018 - Tištěný průvodce ve formátu PDF + nově se SLEVOVÝMI KUPÓNY vás provede historickým centrem Prahy 1. Asi nikde jinde nenajdete takovou koncentraci historických památek a míst, kde na vás dýchá historie a romantika dávno zašlých časů. Málo kde můžete chodit po stejných cestách jako Franz Kafka, Wolfgang Amadeus Mozart, pražský Golem, Jaroslav Hašek nebo klukovská parta z Foglarových Rychlých šípů.

Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version

  Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version (velikost souboru: 7,1 MiB)

Updated: 30.10.2018 - Prague 1 still belongs to one of the most attractive parts of the whole Prague. Probably nowhere else you can find such a concentration of historic monuments and places where the history and romance of bygone times are all around you. + DISCOUNT COUPONS

Zajímavé odkazy
P
amátky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
- zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde

Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde 
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

Klub-přátel_mala_upoutavka

Pražské muzeum pověstí a strašidel

Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.

» Pokračování »« « Dům U Kamenného zvonu – nejcennější středověký měšťanský dům v Praze | Týnská škola na Staroměstském náměstí – popis a historie » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

1 reakce u článku “Staroměstské náměstí – pomník mistra Jana Husa”

  1. Zlata brabcova napsal:

    Chybi mi zde historicke fotky pomniku Jana Husa. Pamatuji se, ze kolem pomniku v padesatych letech byla voda s cervenymi rybickami. Hledala jsem dobovou fotografii v ruznych pragensiich a nenasla. Tak ted nevim, jestli to neni jen nejaky prelud z detstvi. Bylo by mozne se podivat do archivu radnice? Dekuji, Brabcova

Zanechat komentář