Slavín není jen Vyšehradským hřbitovem

Praha 2 - Slavín

Mnozí se chybně domnívají, že Slavín je v podstatě Vyšehradský hřbitov. Nikoliv. Slavín je obří společnou hrobkou zemřelých osobností české literatury, jakýmsi panteonem na hřbitově vyšehradském. Nyní musíme zmínit spolek Svatobor, který za výstavbou stojí.

-Vše o: Vyšehradský hřbitov a Slavín - více čtěte zde

Slavín – panoramatická fotografie

Svatobor byl založen roku 1862 takzvaně ku podpoře spisovatelův českých prostředky peněžními a ku oslavení jejich památky. Ideou Svatoboru bylo a je pomáhat českému písemnictví, které bylo nejpodstatnějším prvkem vzniku a rozvoje národního obrození, a to i v době Bachova absolutismu. František Palacký vyjádřil ideu Svatoboru heslem Pomáhej! Osvěcuj! Pamatuj!

Slavín byl postaven v letech 1889 až 1893 a Petr Fischer jej věnovací listinou odevzdal Svatoboru do věčné péče a užívání. Architektem hrobky byl Antonín Wiehl, žák a následovník největšího českého architekta 19. století Josefa Zítka.

Vyšehrad - vyšehradský hřbitov Krypta, v níž je více než čtyřicítka pohřebních kobek, je zakryta plošinou, k níž vede po celé šíří žulové schodiště s balustrádovým zábradlím. Uprostřed plošiny se zvedá ústřední pomník, na jehož vrcholu je sarkofág, nad nímž se sklání alegorická okřídlená postava „Génia vlasti“.

Po stranách pomníku jsou dvě sochy, představující po levé straně „Vlast truchlící“ a po pravé straně „Vlast vítěznou“. Jejich tvůrcem je Josef Mauder. Na přední straně pomníku jsou tři tabule se jmény prvních 15 osobností pochovaných ve Slavíně.

Slavín byl ve vlastnictví Svatoboru až do přerušení činnosti v roce 1970. Po celou tuto dobu Svatobor pečoval o jeho udržování a drobné opravy. Po roce 1970 přešel Slavín do vlastnictví státu a do správy Pohřební služby hl. města Prahy. Roku 1992 byl zákonem převeden z majetku státu do majetku obce – hl. města Prahy. To už byl od r. 1967 zapsán v seznamu nemovitých kulturních památek pod vlastním evidenčním číslem v rámci národní kulturní památky Vyšehrad.

Vyšehradský hřbitov - národní hrobka Slavín Svatobor po svém obnovení roku 1990 usiloval o záchranu Slavína, k němuž cítil morální závazek, ale majetkoprávní vztah k němu, jenž by k tomu Svatobor opravňoval, byl vyřešen až v lednu 1997: Slavín zůstává ve vlastnictví hl. města Prahy, ale Svatoboru byl smluvně svěřen na 99 let do užívání a správy.

Jak vypadá poslední cesta těch nejlepších? Pohřby do Slavína se uskutečňovaly zpravidla na žádost význačných kulturních a vědeckých institucí. Ředitelství Svatoboru dává souhlas, po kladném stanovisku vyšehradské kapituly, která se k zamýšlenému pohřbu vyjadřovala ze svého hlediska konfesijního.

Podle věnovací listiny byl Slavín předurčen k ukládání nejpřednějších, o vzdělanost, pokrok a blahobyt drahého národa českého vynikajícím způsobem zasloužilých mužů. V plném souladu s tím bylo postupně opuštěno od myšlenky z počátečního období – pochovávání pouze literátů, a pohřbením do Slavína byly vyzdviženy zásluhy tvůrců ze všech odvětví kultury, tedy i malířů, sochařů, architektů, hudebních virtuosů, herců a pěvců, i v oborech vědy a techniky – lingvistů, historiků, je zde i vynikající národohospodář a technik – vynálezce. Zasloužilost byla přirozeně vztahována i na ženy.

JOSEF HOLEK

………………………………………………………………………………………………………………………

Aktuální pořádané akce:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

FOTOGALERIE:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

KONTAKT:

………………………………………………………………………………………………………………………

Adresa
Vyšehradské sady,
K Rotundě 1
Praha 2 – Vyšehrad 120 00

Telefon:
224 919 815 – správa vyšehradského hřbitova

Spojení:
Metro trasa C -  stanice Vyšehrad
Tramvaj číslo  7, 8, 24 - stanice  Albertov
Tramvaj číslo 3,7,17,16 - stanice Výtoň.

Dopravní spojení:
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde

………………………………………………………………………………………………………………………

MAPA:

………………………………………………………………………………………………………………………

loading map - please wait...

Vyšehradský hřbitov 50.064756, 14.418075 Vyšehrad Vyšehradský hřbitov je považován za místo národní hrdosti. Jsou zde pohřbeni nejvýznamnější české osobnosti. Je tu tolik majestátních jmen, že je velmi těžké jedno vyslovit a přitom desítky druhých neopomenout. Adresa Vyšehradské sady, K Rotundě 1 http://www.praguecityline.cz/pamatky/vysehradsky-hrbitov-a-slavin

………………………………………………………………………………………………………………………

KE STAŽENÍ: TURISTICKÝ PRŮVODCE OKOLÍ

………………………………………………………………………………………………………………………

Turistický průvodce Prague City Line - Praha 2

  Turistický průvodce Prague City Line - Praha 2 (velikost souboru: 5,3 MiB)

Aktualizování: 8.12.2016 - Tištěný průvodce ve formátu PDF, který vás provede po turisticko-naučné trase Praguecityline Praha 2. Praha 2 je zcela výjimečným místem. Propojuje se zde dávná středověká historie s novodobými urbanistickými počiny sklonku 19.století. Trasa Prahou 2 je značena přímo v ulicích Prahy

Mapa k turistické trase Prague City Line Praha 2

  Mapa k turistické trase Prague City Line Praha 2 (velikost souboru: 1,3 MiB)

Mapa k turistické trase Prague City Line Praha 2 vás provede po krásách Prahy 2, kde se propojuje dávná středověká historie s novodobými urbanistickými počiny sklonku 19.století.

Turistický průvodce Prague City Line - Praha 2 ( english version)

  Turistický průvodce Prague City Line - Praha 2 ( english version) (velikost souboru: 15,1 MiB)

Aktualizováno: 5.1.2016 - In the guide will find a map. The map shows tourist route. This route we recommend as the best way through Prague 2, you will see all the most important. In the map are marked stops at major sights, the description in the text guide.

Zajímavé odkazy

Památky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
- zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde

Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde 
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

Klub-přátel_mala_upoutavka

Pražské muzeum pověstí a strašidel

Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.

» Pokračování »« « Divadlo na Vinohradech za války hyzdili a ničili němečtí filmaři | Vyšehradský hřbitov – Náhrobní kameny jsou vlastně uměleckými díly » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

Zanechat komentář