Škroupovo náměstí

Pha3_Skroupovo namesti05

Nedaleko Žižkovského vysílače a Riegrových sadů se rozprostírá neobvyklé kulaté náměstí, které nese název podle významného českého hudebního skladatele Františka Škroupa. Pojďme společně nahlédnout do historie tohoto kulatého náměstí.

Rozcestník: vše o  Škroupovo náměstí více čtěte zde

Škroupovo náměstí – panoramatická fotografie
(najeďte myší na obrázek a a pohybem kurzoru se začne pohybovat i obrázek)

Náměstí mělo mnoho názvů: Škroupovo náměstí
Za dobu své existence neslo náměstí mnohá pojmenování. Zajímavostí je, že všechny názvy byly inspirovány hudbou, tedy především nějakými hudebními představiteli. V roce 1910 získalo náměstí název Smetanovo náměstí. Pojmenováno bylo po významném českém hudebním skladateli, Bedřichu Smetanovi. V období protektorátu, tedy v letech 1940–1945 bylo náměstí přejmenováno, podle skladatele a houslového virtuóza Josefa Suka, na Sukovo náměstí. Po osvobození prahy byl navrácen původní název Smetanova náměstí, ale po roce 1947 bylo náměstí naposledy přejmenováno. Název Škroupovo náměstí byl odvozen od hudebního skladatele Františka Škroupa, autora hudby české národní hymny Kde domov můj.

Škroupovo náměstí Manifestace ke 40. výročí Všeobecné deklarace lidských práv:
Dne 10. prosince 1988 se na Škroupově náměstí uskutečnila první oficiálně povolená manifestace opozičních seskupení v období normalizace. Povolení manifestace ku 40. výročí Všeobecné deklarace lidských práv ovlivnila návštěva francouzského prezidenta Françoise Mitterranda. Žádost o povolení konání manifestace podalo pět občanských sdružení: Charta 77, Výbor na obranu nespravedlivě stíhaných, České děti, Hnutí za občanskou svobodu a Nezávislé mírové sdružení. V žádosti o povolení bylo konání shromáždění na Václavském náměstí. To však bylo zamítnuto. Po dlouhém jednání povolily úřady konání shromáždění právě na Škroupově náměstí.

Průběh shromáždění: Demonstrace na Škroupově náměstí v roce 1988
Shromáždění se zúčastnilo několik tisíc lidí. Po zahájení přišly na řadu projevy Václava Havla, který vyslovil požadavek, týkající se propuštění politických vězňů. Dále padly projevy Ladislava Lise, Václava Malého a ostatních disidentů. Slovo si vzal také český filozof, sociolog a politik Rudolf Battěk, který veřejně vyzval vládu Komunistické strany Československa (KSČ) k ukončení svého působení. Poté účastníci manifestace schválili deklaraci, která vyzývala k dodržování lidských práv, dále k uznání činnosti pro nezávislé skupiny a propuštění politických vězňů. Manifestace byla zakončena hymnou, kterou zazpívala Marta Kubišová.

Následující události

I přes veškerá povolení, která manifestace měla, byla nakonec označena jako protizákonná. Manifestaci asistovaly zásahové jednotky Veřejné bezpečnosti a Lidových milicí. Celé dění na náměstí natáčeli příslušníci Státní bezpečnosti na kamery. Tato manifestace skončila, aniž by došlo k násilným střetům s bezpečnostními jednotkami. Na manifestaci navázal v lednu 1989 tzv. Palachův týden, během kterého byly veškeré manifestace brutálním způsobem potlačovány. Série protestních shromáždění vyústila v listopadu 1989, kdy totalitní režim v Československu padl.

………………………………………………………………………………………………………………………

Aktuální pořádané akce:

………………………………………………………………………………………………………………………

Žádné Události

………………………………………………………………………………………………………………………

FOTOGALERIE:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

KONTAKT:

………………………………………………………………………………………………………………………

Adresa:
Škroupovo náměstí
Praha 3, 130 00

GPS: 50°4’49.76″N, 14°26’54.764″E

Dopravní spojení:
Metro: A – Jiřího z Poděbrad
Tram: 11 – Jiřího z Poděbrad
Bus: 136, 175 Flora (odtud tramvají č. 11 do stanice Jiřího z Poděbrad)
Odtud Slavíkovou ulicí, poté ulicí Zvonařova na Škroupovo náměstí

Dopravní spojení:
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde

………………………………………………………………………………………………………………………

MAPA:

………………………………………………………………………………………………………………………

loading map - please wait...

Škroupovo náměstí 50.080698, 14.448382 Škroupovo náměstí Nedaleko Žižkovského vysílače a Riegrových sadů se rozprostírá neobvyklé kulaté náměstí, které nese název podle významného českého hudebního skladatele Františka Škroupa. http://www.praguecityline.cz/pamatky/skroupovo-namesti

………………………………………………………………………………………………………………………

KE STAŽENÍ: TURISTICKÝ PRŮVODCE OKOLÍ

………………………………………………………………………………………………………………………

Turistický průvodce Prague City Line - Praha 3

  Turistický průvodce Prague City Line - Praha 3 (velikost souboru: 13,4 MiB)

Aktualizováno: 15.8.2016 - Turistický průvodce ve formátu PDF vás provede po pražském Žižkově, který jeho obyvatelé milují a všechny návštěvníky příjemně překvapí svojí specifickou atmosférou. V průvodci najdete přehlednou mapu, popis zajímavostí a památek a také slevové kupóny do restaurací a zajímavých míst.

Mapa k turistické trase Prague City Line Praha 3

  Mapa k turistické trase Prague City Line Praha 3 (velikost souboru: unknown)

Aktualizováno: 18.8.2016 - Mapa k turistické trase PRAGUE CITY LINE Praha 3. Projděte si pražský Žižkov a zažijte neopakovatelnou atmosféru této specifické čtvrti Prahy a nezapomeňte využít slevové kupóny ! Vytiskněte si oboustranný list A4 složte si z něho trasu, popis památek a hlavně slevové kopóny

Tourist Guide Prague City Line - Area Prague 3 - english version

  Tourist Guide Prague City Line - Area Prague 3 - english version (velikost souboru: 13,0 MiB)

Aktualizováno: 16.8.2016 - Prague´s Žižkov stretches in the town district Praha 3 close to the centre and today we will introduce this quarter to you. We will also tell you about interesting history of Žižkov and its landmarks which make it a popular tourist location. Due to the vibrant night life and also its many cafés, bars and restaurants Žižkov is called Prague´s Montmartre.

Map of tourist route Prague City Line - Area Prague 3 - english version

  Map of tourist route Prague City Line - Area Prague 3 - english version (velikost souboru: 1,6 MiB)

Aktualizováno: 7.11.2015 - Map of the tourist route Prague City Line Prague 3. This route we recommend as the best way through Prague 3, you will see all the most important. In this map you will find vouchers. Print it or show at a restaurant in your mobile or tablet and enjoy the discount!

Zajímavé odkazy

Památky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
- zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde

Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde 
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

Klub-přátel_mala_upoutavka

Pražské muzeum pověstí a strašidel

Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.

» Pokračování »« « Vyšehrad – budovy Vyšehradské kapituly I. | Palác Akropolis » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

Zanechat komentář