Schwarzenberský palác – perla renesančního stavitelství

Pha1 - Schwarzenbersky palac080827_001

Na Hradčanském náměstí stojí perla mezi renesančními domy v Praze. Zařazení mezi domy zde ale není přesné, protože se jedná o vskutku monumentální palác. Ptáte se o jakém paláci se zmiňujeme ? Jedná se o Schwarzenberský palác, kde dnes sídlí Národní galerie hlavního města Prahy.

Rozcestník: vše o Schwarzenberském paláci více čtěte zde

Historie paláce Praha 1 - Schwarzenberský palác
Palác vznikl na místě 7 domů po velkém po požáru, který na Pražském hradě roku 1541 vypukl. Stavba pobíhala nejspíše mezi lety 1545 – 1567 dle předlohy Augustina Vlacha pro potřeby české šlechtické rodiny Lobkowiců.  Zajímavostí z tohoto období je, že tento rod palác ztrácí a podle tehdejších pramenů to bylo z důvodu urážky majestátu císaře Rudolfa II. Císař  následně  palác předává panu  Petru Vokovi  z Rožmberka  a za  to získává Rožmberský palác na Pražském hradě.

Roku 1719 opět palác změnil majitele, neboť díky sňatku přešel do vlastnictví rodiny Schwarzenberků. Tomuto rodu po čase připadl také sousední Salmovský palác.

Po roce 1948 se z rodinného sídla stalo Vojenské historické muzeum. V roce 2002 palác opět změnil svého majitele, kterým se tentokrát stala Národní galerie v Praze. Poté proběhla jeho rozsáhlá rekonstrukce. Prostory paláce slouží od roku 2008 jako umělecká galerie

Vzhled paláce Praha 1 - Schwarzenberský palác
Celá stavba je postavena v půdorysu písmena T. Jistě si  zde také každý všimne dominantní sgrafitové výzdoby. Sgrafito je dekorativní technika založená na nanesení dvojí vrstvy malty. Po nahození omítek přijdou zruční řemeslníci a proškrábáním horní vrstvy až na spodní černou vrstvu vytvoří na zdi barevný ornament. Povšimněte si zde dalšího detailu – takzvané lunetové římsy. Zeď zdiva je těsně pod římsou vyklenuta čtvrtobloukem.

Stránka: vše o Národní galerii více čtěte zde

Interiér Paláce
V interiéru budovy si máte možnost prohlédnout bohatou a zachovalou stropní malbu, pocházejí z období kolem roku 1580. V minulosti se zde nacházel nádherný a rozsáhlý taneční sál. Stropy čtyř sálů ve druhém patře zdobí původní renesanční malby, na kterých si můžete prohlédnout zvířecími motivy a náměty z antické mytologie.

Co vše si při návštěvě prohlédneme? Praha 1 - Schwarzenberský palác - interiér
Poté, co se objekt dostal od Ministerstva obrany České republiky, do rukou Národní galerie, proběhly nákladné opravy na zachránění této kulturní památky. Během toho se podařilo rekonstruovat i ojedinělý barokní krov v podkroví paláce. Zajímavostí je, že všechen stavební materiál, který se během úprav z objektu vyjímal, se opět do budovy vracel. Dokonce zde byly tímto způsobem zachovány původní dřevěné podlahy, keramické dlaždice i cihly. Unikátem, který stojí za zmínku, je zachovaná prevétová šachta, ze které až do sedmnáctého století odtékaly splašky do nedaleké Nerudovy ulice. Architekt, který se na opravě podílel, vmísil do rekonstrukce také některé moderní prvky. Mezi ně patří takové, jako například skleněný výtah, který umístil právě do této šachty. Došlo také ke zrestaurování původních kachlových kamen, která jsou však nefunkční. Celkem se rekonstrukce vyhoupla na dvě stě šedesát milionů korun. V současnosti se zde nachází stálá expozice Sbírky starého umění Národní galerie v Praze, s názvem Baroko v Čechách.

………………………………………………………………………………………………………………………

Aktuální pořádané akce:

………………………………………………………………………………………………………………………

Žádné Události

………………………………………………………………………………………………………………………

FOTOGALERIE:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

KONTAKT:

………………………………………………………………………………………………………………………

Adresa:
Schwarzenberský palác
Hradčanské náměstí 2
118 00 Praha 1

GPS: 50.0890667N, 14.3968911E
GPS: 50°5’20.640″N, 14°23’48.808″E

Palác nejde přehlédnout, je to nejkrásnější renesanční budova  s psaníčkovými sgrafity

OTEVÍRACÍ DOBA:
Otevřeno denně mimo pondělí od 10 do 18 hodin.

Vstupné
Základní: 150,-
Snížené: 80,-
Rodinné: 200,-
Školní skupina: 20 Kč

Vstupné platí pro celou budovu a všechny výstavy probíhající v budově.

Focení možné bez blesku

Zlevněné vstupné:

- Děti 6 – 15 let
- Senioři nad 65 let
- Rodinná vstupenka – pro rodiče s dětmi do 15 let (2 dospělí a 1- 5 dětí)
- Školní skupina – studenti, žáci s pedagog. doprovodem.
- Držitelé platných mezinárodních studentských a učitelských průkazů ISIC, IYTC,EURO 26, ITIC)

Vstup zdarma – volné vstupenky

- Děti do 6 let
- Držitelé průkazu ZTP a ZTP/P
- Pedagogický doprovod
- Asociace muzeí a galerií (AMG)
- ICOM, ICOMOS, NPÚ
- Zväz múzeí na Slovensku (+3)
- Členové Společnosti přátel NG
- Držitelé Prague Card (Pražské turist. karty)
- Držitelé V.I.P. karty
- Držitelé čestné vstupenky

Sleva pro držitele jízdenek Českých drah
Držitelům jízdenek ČD v hodnotě 100 Kč (slovy sto korun českých), jenž není starší více než 2 kalendářní měsíce ode dne jeho použití bude poskytnuta sleva ve výši 20 % na základní vstupné.
Slevu lze uplatnit v následujících objektech Národní galerie v Praze: Klášter sv. Anežky České, Klášter sv. Jiří, Palác Kinských, Schwarzenberský palác, Šternberský palác, Veletržní palác

Kontakt:
http://www.ngprague.cz

Recepce
tel.: (+420) 233 081 713

M. Pokorná – sekretariát
tel.: (+420) 233 081 716
fax: (+420) 233 081 719

Spojení:
Tram 1, 8, 15, 18, 20, 22, 26 – Pražský hrad

Dopravní spojení:
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde

………………………………………………………………………………………………………………………

MAPA:

………………………………………………………………………………………………………………………

loading map - please wait...

Schwarzenberský palác 50.089070, 14.396899 Schwarzenberský palác Na Hradčanském náměstí stojí perla mezi renesančními domy v Praze. Zařazení mezi domy zde ale není přesné, protože se jedná o vskutku monumentální palác. Adresa: Schwarzenberský palác Hradčanské náměstí 2 118 00 Praha 1 http://www.praguecityline.cz/pamatky/schwarzenbersky-palac-rozcestnik

………………………………………………………………………………………………………………………

KE STAŽENÍ: TURISTICKÝ PRŮVODCE OKOLÍ

………………………………………………………………………………………………………………………

Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum

  Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum (velikost souboru: 6,8 MiB)

Aktualizováno: 14.10.2018 - Tištěný průvodce ve formátu PDF + nově se SLEVOVÝMI KUPÓNY vás provede historickým centrem Prahy 1. Asi nikde jinde nenajdete takovou koncentraci historických památek a míst, kde na vás dýchá historie a romantika dávno zašlých časů. Málo kde můžete chodit po stejných cestách jako Franz Kafka, Wolfgang Amadeus Mozart, pražský Golem, Jaroslav Hašek nebo klukovská parta z Foglarových Rychlých šípů.

Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version

  Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version (velikost souboru: 7,1 MiB)

Updated: 30.10.2018 - Prague 1 still belongs to one of the most attractive parts of the whole Prague. Probably nowhere else you can find such a concentration of historic monuments and places where the history and romance of bygone times are all around you. + DISCOUNT COUPONS

Turistický průvodce Prague City Line - PRAŽSKÝ HRAD

  Turistický průvodce Prague City Line - PRAŽSKÝ HRAD (velikost souboru: 21,9 MiB)

Pražský hrad patří mezi nejkrásnější a nejrozlehlejší památky Prahy. Pojďme společně navštívit místo spojené s bájnými knížaty, králi a prezidenty. Místo, kde se utvářely dějiny našeho státu.

Turistický výlet Prague City Line - Petřínskými sady na Pražský hrad

  Turistický výlet Prague City Line - Petřínskými sady na Pražský hrad (velikost souboru: 4,5 MiB)

Aktualizováno: 22.1.2016 - Tato pro mnohé nejromantičtější trasa v Praze vás provede nejkrásnější částí pražského vrchu Petřín, neminete Petřínskou rozhlednu, Bludiště, Růžový sad ani Strahovský klášter. Projdete místy s nejkrásnějšími výhledy na Prahu a v případě dobré viditelnosti i na daleké okolí Prahy. Nakonec vás cesta dovede až na Pražský hrad.

Prague Tourist Guide - From Petrin Hill to Prague Castle

  Prague Tourist Guide - From Petrin Hill to Prague Castle (velikost souboru: 4,7 MiB)

Aktualizováno: 27.10.2015 - Dear friends, this for many the most romantic track in Prague will take you around the most beautiful part of the Prague Petřín Hill, you will not miss the Petřín Lookout Tower, Mirror Maze, Rose Garden or Strahov Monastery. You will pass the places with the most beautiful views and in case of good visibility you will see also the distant surroundings of Prague. In the end the track will take you to Prague Castle. You can take a walk also in the evening or at ni-ght.The lanterns will be shining nicely and you will feel the atmosphere of the mysterious or even mystical Pra-gue.

Turistický výlet Prague City Line - Od Hvězdy na Pražský hrad

  Turistický výlet Prague City Line - Od Hvězdy na Pražský hrad (velikost souboru: 4,5 MiB)

Tato trasa je publikována jako součást série poznávacích a naučných tras Prahou, které jsou vhodné pro výlety a procházky Prahou. Trasa vede touto oblastí: Obora Hvězda - Letohrádek Hvězda - Ladronka - Petřín - Strahov - Pražský hrad

Zajímavé odkazy

Památky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
- zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde

Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde 
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

Klub-přátel_mala_upoutavka

Pražské muzeum pověstí a strašidel

Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.

» Pokračování »« « Karlovo náměstí a jeho historie II | Neviditelná výstava – nezapomenutelný zážitek » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

1 reakce u článku “Schwarzenberský palác – perla renesančního stavitelství”

  1. petra napsal:

    Přijde mi zajímavé, že v historii bylo možné, že panovník mohl někomu odebrat majetek pro urážku.

Zanechat komentář