Muzeum kostek 2019

Pražský hrad – Rožmberský palác a také Ústav šlechtičen

Pražský hrad - Rožmberský palác08030

Součástí prohlídky Pražského hradu je od dubna roku 2010 také Rožmberský palác, ve kterém v minulosti působil ústav, vychovávající z mladých urozených dam opravdové šlechtičny. Než však nahlédneme dovnitř, je třeba se seznámit s historií a vším, co se za zdmi paláce v minulosti odehrálo.

-

Stránka vše o Pražském hradu čtěte zde


Palác majetkem pánů z Rožmberka Rožmberský palác - model paláce před Tereziánskou přestavbou
První zmínky o počátcích vzniku domů, utvářejících rozsáhlý stavební komplex Rožmberského paláce, pocházejí ze třináctého a čtrnáctého století. V roce 1513 přišla část paláce do majetků pánů z Rožmberka. Za několik let zde vypukl požár, a následná rekonstrukce, kdy díky staviteli Hansovi Vlachovi mohl vzniknout čtyřkřídlý palác s arkádami ve dvou kratších křídlech a s branou, vedoucí až do Jiřské ulice. Poté co Rožmberkové získali přilehlé domy, vybudovali na západní straně překrásnou rozlehlou zahradu. V roce 1600 získal Rožmberský palác císař Rudolf II., který jej spojil s Královským palácem.

Na počátku osmnáctého století dostal palác zcela nové druhé patro. Od roku 1753 probíhala přestavba pro Ústav šlechtičen, která byla dokončena roku 1756, ale ke slavnostnímu otevření došlo již koncem roku 1755.

K čemu vlastně takový ústav slouží? Rožmberský palác - ústav šlechtičen - interiér
Ústav byl vybudován k výchově třiceti šlechtických dcer, které byly starší více jak 24 let. Hlavní roli zde hrála doposud neprovdaná arcivévodkyně habsbursko-lotrinského rodu. První abatyší Ústavu byla arcivévodkyně Marie Anna, dcera Marie Terezie. Znakem řádu byl obraz Neposkvrněného početí Panny Marie, umístěný ve zlaté oválné medaili. Mladé dámy bydlely v prvních dvou patrech ústavu, další prostory obsahovaly apartmá abatyše, kapitulní pokoj, chór, společenské místnosti, barokní kaple Nejsvětější TrojiceNeposkvrněného početí Panny Marie a místnosti, které sloužily k hospodářskému zázemí.

Co vše se dochovalo z dávných let:
Rožmberský palác - ústav šlechtičen - interiér Z původního
Rožmberského paláce se zachovala jen dispozice o dvou nádvořích, dále se také dochovalo přízemí Rožmberského paláce se vstupní arkádou, východní křídlo bývalého paláce Švamberků. Zachovány byly také sklepy, nacházející se pod ústředním nádvořím a sklepní části při jižní hradební zdi, které se můžete dodnes prohlédnout.

Ústav šlechtičen byl ukončen a následně rozpuštěn 1. května roku 1919. Co se však stalo s prostory Ústavu? Chátrat nezačaly, neboť byla budova pronajata Ministerstvu vnitra, pro které zde, před počátkem svého působení, provedeno několik vnitřních úprav. Kompletní a rozsáhlá rekonstrukce proběhla poté v letech 1996 – 2007, veškeré práce na opravách Ústavu šlechtičen byly však ukončeny v lednu roku 2008. Rožmberský palác je od dubna roku 2010 přístupný pro veřejnost, je součástí prohlídkové trasy po Pražském hradě. Při prohlídce jižních zahrad Pražského hradu, si povšimněte rozlehlosti a kráse této budovy.

………………………………………………………………………………………………………………………

Aktuální pořádané akce:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

FOTOGALERIE:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

KONTAKT:

………………………………………………………………………………………………………………………

Adresa:
Pražský hrad
119 08 Praha 1

GPS: 50°5’23.494″N, 14°23’54.636″E
GPS: 50.0898594N, 14.3985100E

Kontakt:
bližší informace návštěvníkům podá Informační středisko Pražského hradu,
tel.: 224 373 584

Spojení:
metro trasa A – stanice Malostranská dále po Strarých zámeckých schodech na hrad,
metro trasa A – stanice Malostranská dále tram č.  22, 91– stanice Pražský hrad

Dopravní spojení:
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde

………………………………………………………………………………………………………………………

MAPA:

………………………………………………………………………………………………………………………

Get directionsKML-LogoFullscreen-LogoQR-code-logoGeoJSON-LogoGeoRSS-LogoWikitude-Logo
Rožmberský palác, Ústav šlechtičen

loading map - please wait...

Rožmberský palác, Ústav šlechtičen 50.091251, 14.403870 Rožmberský palác, Ústav šlechtičen Součástí prohlídky Pražského hradu je od dubna roku 2010 také Rožmberský palác, ve kterém v minulosti působil ústav, vychovávající z mladých urozených dam opravdové šlechtičny. Než však nahlédneme dovnitř, je třeba se seznámit s historií a vším, co se za zdmi paláce v minulosti odehrálo. Adresa: Pražský hrad 119 08 Praha 1 http://www.praguecityline.cz/prazske-pamatky/prazsky-hrad-rozmbersky-palac-a-take-ustav-slechticen

………………………………………………………………………………………………………………………

KE STAŽENÍ: TURISTICKÝ PRŮVODCE OKOLÍ

………………………………………………………………………………………………………………………

Turistický průvodce Prague City Line - PRAŽSKÝ HRAD

  Turistický průvodce Prague City Line - PRAŽSKÝ HRAD (velikost souboru: 21,9 MiB)

Pražský hrad patří mezi nejkrásnější a nejrozlehlejší památky Prahy. Pojďme společně navštívit místo spojené s bájnými knížaty, králi a prezidenty. Místo, kde se utvářely dějiny našeho státu.

Turistický výlet Prague City Line - Petřínskými sady na Pražský hrad

  Turistický výlet Prague City Line - Petřínskými sady na Pražský hrad (velikost souboru: 4,5 MiB)

Aktualizováno: 22.1.2016 - Tato pro mnohé nejromantičtější trasa v Praze vás provede nejkrásnější částí pražského vrchu Petřín, neminete Petřínskou rozhlednu, Bludiště, Růžový sad ani Strahovský klášter. Projdete místy s nejkrásnějšími výhledy na Prahu a v případě dobré viditelnosti i na daleké okolí Prahy. Nakonec vás cesta dovede až na Pražský hrad.

Prague Tourist Guide - From Petrin Hill to Prague Castle

  Prague Tourist Guide - From Petrin Hill to Prague Castle (velikost souboru: 4,7 MiB)

Aktualizováno: 27.10.2015 - Dear friends, this for many the most romantic track in Prague will take you around the most beautiful part of the Prague Petřín Hill, you will not miss the Petřín Lookout Tower, Mirror Maze, Rose Garden or Strahov Monastery. You will pass the places with the most beautiful views and in case of good visibility you will see also the distant surroundings of Prague. In the end the track will take you to Prague Castle. You can take a walk also in the evening or at ni-ght.The lanterns will be shining nicely and you will feel the atmosphere of the mysterious or even mystical Pra-gue.

Turistický výlet Prague City Line - Od Hvězdy na Pražský hrad

  Turistický výlet Prague City Line - Od Hvězdy na Pražský hrad (velikost souboru: 4,5 MiB)

Tato trasa je publikována jako součást série poznávacích a naučných tras Prahou, které jsou vhodné pro výlety a procházky Prahou. Trasa vede touto oblastí: Obora Hvězda - Letohrádek Hvězda - Ladronka - Petřín - Strahov - Pražský hrad

Zajímavé odkazy

Památky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
- zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde

Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde 
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

Jagellonska_banner-230-230

TIP - perfektní místo k letnímu pobytu v Praze

Hledáte pro sebe nebo své známé pěkné a levné ubytování v centru Prahy? Ubytujeme Vás od 350,-Kč za osobu / noc ve vlastním apartmánu s kuchyní, koupelnou, samostatným WC a free WIFI. Vybrat si můžete 2-lůžkové i vícelůžkové apartmány.

» Pokračování »


apple_museum_banner_-2017_-230_230

Apple Muzeum

Navštivte Apple muzeum a prohlédněte si největší soukromou sbírku produktů společnosti Apple na světě. Přijďte do pražské Pop Art Gallery a zažijte neobyčejný životní příběh výjimečného vizionáře Steva Jobse – génia, který dokázal ovlivnit celé lidstvo a změnit svět.

» Pokračování »


Kralik_logo_adresa

Rodinná kavárna a restaurace Králík v rádiu

Králík v rádiu, jedinečná restaurace pro rodiny s dětmi. Každý den jiné menu ve stylu malých francouzských restaurací. Vy jíte, my hlídáme. Přijďte se skvěle najíst

» Pokračování »


foto na leták scooter 2017_mala_upoutavka

Absolutní svoboda pohybu – přijďte vyzkoušet elektrickou koloběžku HUGO Bike

Prozkoumejte překrásná místa v Praze na luxusní elektrické koloběžce HUGO Bike. Po setkání s vaším průvodcem a krátkým tréninkem se můžete vydat na okouzlující prohlídku ulic a památek, jako je slavný Karlův most, Židovské město, Staré město a mnoho dalších míst

» Pokračování »


Klub-přátel_mala_upoutavka

Pražské muzeum pověstí a strašidel

Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.

» Pokračování »


slevovy-kupon-tisk-data_preview

Toboga Fantasy - JEDINEČNÝ ZÁBAVNÍ PARK PRO CELOU RODINU ZA KAŽDÉHO POČASÍ

Byli jste už v Toboga Fantasy? TOBOGA Fantasy je obrovská dětská herna s mnoha atrakcemi pro děti i dospělé. Toto jedinečné zábavní centrum je svou nabídkou, plochou a rozsahem v České republice ojedinělé.

» Pokračování »


Riddle Twist - Xaverius

XAVERIUS - Co když obraz sv. Xaveria opravdu skrývá cestu k pokladu ?

Máte rádi inteligentní zábavu? Přijďte rozkrýt starou pražskou záhadu do Riddle Twist! Reálné únikové-quest hry od Riddle Twist jsou jiné než cokoliv, co už jste zažili. Byly navrženy pro dobrodruhy, pro ty, kteří chtějí pořádnou výzvu, pro ty, co se nebojí nepoznaného a hlavně pro radost a zábavu!

» Pokračování »

« « Královská cesta – Karlova ulice a Karlův most | Katedrála svatého Víta, Václava a Vojtěcha » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

2 reakce u článku “Pražský hrad – Rožmberský palác a také Ústav šlechtičen”

  1. Mgr.Hana Kurková napsal:

    Vážení, vítám vždy informace o památkách naší historie. O to víc mě mrzí, když hned v prvním odstavci najdu HRUBKU!!! …díky staviteli Hansovi Vlachovy!!!… Věřím, že to tvrdé Y je pouze překlep, ale myslím si, že by nebylo od věci si to, co píšete, taky po sobě přečíst!!

  2. Radim Suda napsal:

    Myslím si,že rekonstrukční práce po r.90 by měly být více prezentovány,stejně jako stavebně historický průzkum.Jserm ze západu republiky a fanda Hradu a víc bych ocenili současné využití pro mne tak tajemné památky.

Zanechat komentář