Rajská zahrada Pražského hradu

Pha1_Rajska zahrada130425_001

Název zahrady je příznačný – opravdu se zde budete cítit jako v ráji. Poznejte hradní zahradu, která vzkvétala pod rukami světoznámého architekta Plečnika. Objevte osobní vstupní portál prezidenta republiky, pavilon se vzácnými freskami, nejstarší strom hradních zahrad a další poklady, které za svými branami Rajská zahrada střeží.

 Stránka: vše o  Pražském hradu více čtěte zde

Vznik zahrady Pražský hrad - Rajská zahrada
Rajská zahrada je situována v jihozápadní části areálu Pražského hradu. Počátky zahrady sahají do poloviny šestnáctého století, kdy toto prostranství dal upravit arcivévoda Ferdinand Tyrolský. Další stavební úpravy zde prováděl císař Rudolf II. i jeho bratr Matyáš. V této době byl vytvořen válcový pavilon, situovaný na pomezí Rajské a zahrady na Valech. Do dnešních dnů se dochovala i obranná věž z roku 1849.

Plečnik se ujímá své práce
V roce 1920 se adaptace zahrady ujal nikdo jiný, než věhlasný slovinský architekt Plečnik. Původně měl být do zahrady usazen monumentální monolit s lucernou a plastikou českého lva na vrcholu. Monolit měl dosahovat až do výše druhého parta Nového královského paláce, tedy do míst Masarykova bytu. Model lva je v současné době součástí stále expozice Pražského hradu. Nakonec měl na místě monolitu stanout obelisk, vytvořený z jednoho kusu žuly. Při přepravě se však obelisk zlomil. Nakonec byl zhotoven menší obelisk, který už ale neputoval do Rajské zahrady, ale na III. nádvoří pražského hradu, kde jej můžeme obdivovat dodnes.

Plánek Jižních zahrad Pražského hradu s popisem památek Rajské zahrady

Jizni zahrady Prazskeho hradu_Rajska zahrada cislovana

1 Vstup do Rajské zahrady z Hradčanského náměstí
2 Schodiště do Rajské zahrady
3  Monolitická mísa
Prezidentův vchod
5  Matyášův pavilonek

Dominanty Rajské zahrady Pražský hrad - Rajská zahrada
Za zmínku stojí i kamenná mísa, která představuje dominantní zahradní prvek. Ta je unikátní zejména proto, že byla vytesána z jednoho kusu mrákotínské žuly. Hlavní část zahrady zaujímá mohutné schodiště, ze kterého je možné vstoupit do Lví síně ale i do hradních vinných sklepů. V blizkosti schodiště je dosud patrný vstup do klenuté síně. Zde autor plánovat vybudovat hradní kapli. Dále si v zahradě můžete povšimnout bronzové plastiky Dobrého pastýře od Josefa Kalvody. Rajská zahrada ukrývá i vůbec nejstarší strom hradních zahrad. Je jím staletý tis nedaleko kruhové mísy.

Prezidentův portál
Nedaleko kamenné mísy se nachází vstupní portál se zlacenou mříží. Jedná se o osobní vstup prezidenta republiky do Rajské zahrady. Na mříž byly osazeny symboly Československa – český lev, slovenské blesky a lipové ratolesti. Nejvýznamnější stavbou Rajské zahrady je však Matyášův pavilon. V interiéru pavilonu se nachází překrásný malovaný strop se znaky zemí Matyášovy říše ze 17. století.

………………………………………………………………………………………………………………………

Aktuální pořádané akce:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

FOTOGALERIE:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

KONTAKT:

………………………………………………………………………………………………………………………

Adresa:
Pražský hrad
119 08 Praha 1

GPS: 50°5’22.450″N, 14°23’59.455″E
GPS: 50.0895694N, 14.3998486E

Do Rajské  zahrady se dostanete z III. nádvoří po Býčích schodech do  zahrady Na Valech a z této zahrady doprava.
Do Rajské  zahrady se dostanete branou vedle Nových zámeckých schodů, které najdete na Hradčanském náměstí vpravo u vstupu do Pražského hradu.

Spojení:
metro A – stanice Malostranská dále tram č.  22, – stanice Pražský hrad

Dopravní spojení:
Kudy na Pražský hrad:  klikněte zde
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde

………………………………………………………………………………………………………………………

MAPA:

………………………………………………………………………………………………………………………

loading map - please wait...

Rajská zahrada Pražského hradu 50.089544, 14.400051 Rajská zahrada Pražského hradu Název zahrady je příznačný – opravdu se zde budete cítit jako v ráji. Poznejte hradní zahradu, která vzkvétala pod rukami světoznámého architekta Plečnika. Objevte osobní vstupní portál prezidenta republiky, pavilon se vzácnými freskami, nejstarší strom hradních zahrad a další poklady, které za svými branami Rajská zahrada střeží. Do Rajské  zahrady se dostanete z III. nádvoří po Býčích schodech do  zahrady Na Valech a z této zahrady doprava. Do Rajské  zahrady se dostanete branou vedle Nových zámeckých schodů, které najdete na Hradčanském náměstí vpravo u vstupu do Pražského hradu. http://www.praguecityline.cz/prazske-pamatky/rajska-zahrada-prazskeho-hradu

………………………………………………………………………………………………………………………

KE STAŽENÍ: TURISTICKÝ PRŮVODCE OKOLÍ

………………………………………………………………………………………………………………………

Turistický průvodce Prague City Line - PRAŽSKÝ HRAD

  Turistický průvodce Prague City Line - PRAŽSKÝ HRAD (velikost souboru: 21,9 MiB)

Pražský hrad patří mezi nejkrásnější a nejrozlehlejší památky Prahy. Pojďme společně navštívit místo spojené s bájnými knížaty, králi a prezidenty. Místo, kde se utvářely dějiny našeho státu.

Turistický výlet Prague City Line - Petřínskými sady na Pražský hrad

  Turistický výlet Prague City Line - Petřínskými sady na Pražský hrad (velikost souboru: 4,5 MiB)

Aktualizováno: 22.1.2016 - Tato pro mnohé nejromantičtější trasa v Praze vás provede nejkrásnější částí pražského vrchu Petřín, neminete Petřínskou rozhlednu, Bludiště, Růžový sad ani Strahovský klášter. Projdete místy s nejkrásnějšími výhledy na Prahu a v případě dobré viditelnosti i na daleké okolí Prahy. Nakonec vás cesta dovede až na Pražský hrad.

Prague Tourist Guide - From Petrin Hill to Prague Castle

  Prague Tourist Guide - From Petrin Hill to Prague Castle (velikost souboru: 4,7 MiB)

Aktualizováno: 27.10.2015 - Dear friends, this for many the most romantic track in Prague will take you around the most beautiful part of the Prague Petřín Hill, you will not miss the Petřín Lookout Tower, Mirror Maze, Rose Garden or Strahov Monastery. You will pass the places with the most beautiful views and in case of good visibility you will see also the distant surroundings of Prague. In the end the track will take you to Prague Castle. You can take a walk also in the evening or at ni-ght.The lanterns will be shining nicely and you will feel the atmosphere of the mysterious or even mystical Pra-gue.

Turistický výlet Prague City Line - Od Hvězdy na Pražský hrad

  Turistický výlet Prague City Line - Od Hvězdy na Pražský hrad (velikost souboru: 4,5 MiB)

Tato trasa je publikována jako součást série poznávacích a naučných tras Prahou, které jsou vhodné pro výlety a procházky Prahou. Trasa vede touto oblastí: Obora Hvězda - Letohrádek Hvězda - Ladronka - Petřín - Strahov - Pražský hrad

Zajímavé odkazy

Památky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
- zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde

Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde 
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

Klub-přátel_mala_upoutavka

Pražské muzeum pověstí a strašidel

Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.

» Pokračování »« « Seznam korunovaných českých králů | Stadion FK Viktoria Žižkov » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

1 reakce u článku “Rajská zahrada Pražského hradu”

  1. Lucie Nová napsal:

    Tento víkend jsme vyrazili na rodinný výlet , do kterého jsme zahrnuli i pražský hrad. Rajská zahrada je opravdu rajská až do té chvíle, než jdete s dítětem navštívit místní toalety, ne snad proto, že by byly špinavé, ale neomalenost a drzost místní uklizečky , která nás nevybíravým způsobem vyhodila jen proto, že vytírá mne dostala doslova na kolena.. Jo , zapoměla jsem dodat, že to byla Ukrajinka .. Cestuji po celém světě , ale aby na pražském hradě, vyhodila ukrajinská hajzlbába české dítě z toalety.. To je síla.. Nebo snad naše vizitka??

Zanechat komentář